Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet oraz potrzebnych akcesorii


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez luceo,

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.08.2024 o 19:08, Marcin83Sl napisał(a):

Nie . To jest procent od inwestycji ale nie  większy niż ..... I tam są podane kwoty 

Maksymalna wartość dofinansowania zależy od wybranego progu:

  • podstawowy próg: do 9 100 zł, co stanowi maksymalnie 45% ceny urządzenia
  • podwyższony próg: do 14 300 zł, co stanowi maksymalnie 70% ceny urządzenia
  • najwyższy próg: do 20 400 zł, pokrywający do 100% kosztów urządzenia

OK - teraz rozumiem. To przy najwyższym progu można szaleć. 😉

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo program przewiduje modernizację CO i CWU i też przysługuje w poszczególnych progach pewna kwota dofinansowania.

Gdzieś na stronie gov. jest kalkulator i tam można sprawdzić jakie kwoty przysługują w poszczególnych progach i czy z termomodernizacją czy bez.

Czyli sympatycznemu panu z urzędu pewnie o to chodziło że jedna faktura na kocioł i bufory z montażem i druga na CWU.

Edytowane przez Tuptus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I trzeba jeszcze pamiętać że część sprzedawców wystawia kocioł na stawce 8% ale obejmuje ona wtedy gdy jest kupno z montażem u nich 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej? Zrobić solidny audyt. Ale wstępnie i z grubsza możesz obczaić, co Ci wyjdzie na https://cieplo.app/

 

Mi wychodziło na tej stronie około 15kw. Postanowiłem jednak pójść w mniejszy kocioł (12kw), bo mam jeszcze alternatywy (piec akumulacyjny na drewno i klimę z grzaniem). Mniejszy kocioł mniej się nudzi, mniej taktuje, nie leci cały czas na mocy minimalnej (co jest zdrowsze i dla niego i dla komina). Gdyby brakowało ciepła, to palę w piecu, ewentualnie odpalam klimę. Ostatniej zimy nie brakowało nigdy. A było kilka dni, gdy temperatura zeszła poniżej -20. Musisz sam rozważyć, jakie masz możliwości. Jeśli kocioł ma być jedynym źródłem ciepła, to bierz taki, jak Ci wyjdzie w wyliczeniach. Jeśli masz inne źródła, to możesz kombinować.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jaka pojemność wodna, ja swojego używałem trochę jako bufora, tzn tak ustawiałem histerezę, by jak najdłużej był odstawiony i jednocześnie nie startował od zbyt niskiego progu (wystarczyła zadana temp 70-75 i H=20C), wtedy miałem najniższe spalanie; mój palnik oferował wyższą moc niż sam kocioł i swobodną regulację - w takim przypadku można wyskakiwać poza zakres (a te 10-15% w górę nie powinno być nigdzie problemem, zresztą wskazywane moce przez kocioł i tak są z reguły niższe, bo ludzie wpisują z czapy kaloryczność)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Whiro napisał(a):

Ale wyniki na tej stronie są adekwatne do różnych źródeł ciepła? Czy jeśli na tej stronie wychodzi sugerowane źródło 7 kW to będzie to tak samo aktualne dla PC i pelleciaka?

Moc jest mocą, jednak wydajność PC spada wraz ze spadkiem temp. Tak obrazowo jak PC ma przy +7 moc 9kW, to przy -7 może już wydoic 4kW.... pytanie jak będziesz dobierać i szukac takiej PC, patrz na wykresy mocy w odniesieniu do temp. zewn.

Kocioł z racji palnika zawsze ma minimalny zapas mocy (minimalny- patrz wymogi emisyjne), im zimniej tym bliżej mocy znamionowej i tym wyższa sprawność, on da Ci to 9kW nawet przy -20st.C

Dlatego też są osoby korzystające z hybryd i sobie ustawisz,że skoro opłacalność PC spada w okolicy 0 czy -2 czy +2 jak uznasz u siebie, to od tego momentu może pracować pelleciak.

 

@Martinoss skoro wychodzi Ci 16kW, to takiego szukaj od 15 po 18kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Martinoss napisał(a):

mi wychodzi 16kW a mam teraz ekogroszek 24kW

przy pellecie przewymiarowany kocioł jest dużym problemem?

Ja miałem wcześniej jakiś 32kw śmieciucha, który lata grzał dom. W końcu padł i od kuzyna ogarnąłem bo zmieniał na gaz jego pięć 24kw i też dawał rade ogrzać. Z wyliczeń wyszło mi, że moje zapotrzebowanie to coś lekko ponad 15kw z cwu (obecnie nie mam cwu pieca). Po rozmowie na forum i panem Rafałem (o ile dobrze pamiętam) zamówiłem u niego 15kW bo 19kW jest troche za duże, a i tak sv200 który mam może lecieć nawet do chyba 24kW. Teoretycznie dało by się tak ustawić ale szkoda pieca.

Tak czy siak mam 15kw na starej instalacji na żeliwnych grzejnikach, gdzie wchodzi mi około 450l wody bez buforów i spokojnie wystarcza, a jeszcze jest zapas. 

Kiedyś troche inaczej dobierali zapotrzebowanie i piece do domów, bo głównie były nie ocieplone. Jak piec padał to kupowali takiej samej mocy mimo, że dom dawno ocieplony i zapotrzebowanie o wiele niższe.

I tak jak piszą, najlepsza opcja jest możliwość hybrydy. By zawsze mieć opcje ogrzać dom. Jak węgiel będzie po 7k to drewno czy pellet powinien być taniej. I na tym co mam mogę w łatwy sposób przemienić palnik z węgla na pellet, a nawet gdybym się uparł to dało by radę palić drewnem na awaryjnym ruszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Martinoss napisał(a):

mi wychodzi 16kW a mam teraz ekogroszek 24kW

przy pellecie przewymiarowany kocioł jest dużym problemem?

Wartość jaka podałeś jest obliczona jako średnia czy przy max mrozach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Martinoss napisał(a):

Liczone na stronie.

Wiesz, mnie na stronie wyszło od 9 kW do 37 kW, a biorę kocioł 23 kW.

Chodzi o to czy Twoje wartości kW które wyliczyłeś na stronie są max przy mrozie -20° czy przy średniej -6°?

Jak zainstalujesz peleciaka z kW wyliczonego przy -20° to od razu bierz bufor, bo tak to palnik będzie się włączał 14 razy na dobę i nie będzie działał z optymalną mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2024 o 12:55, Martinoss napisał(a):

mi wychodzi 16kW a mam teraz ekogroszek 24kW

przy pellecie przewymiarowany kocioł jest dużym problemem?

Na pewno mniejszy problem jak przy ekogroszku gdyż jakaś tam modulacja istnieje i zapalarka , u mnie gdzie kocioł  wystarczył by 12 kw a jest 20 kw po założeniu bufora 650 l pracuje wyłącznie na mocy 100 % bez żadnych modulacji do samego końca , przed buforem też całkiem dobrze sobie radził odpalając się od histerezy termostatu pokojowego jedyne co to nieco gorszy był komfort cieplny ,większe wahnięcia temperatury pokojowej , jeśli chodzi o zużycie pelletu to z buforem nieco mniejsze 300 do 500 kl za sezon . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 4.08.2024 o 11:52, Piecuch19 napisał(a):

Moim zdaniem jeśli ktoś idzie w pellet to powinien to zrobić tak żeby nie być uzależniony tylko od ceny 1 paliwa, bo pellet będzie rósł cenowo wraz z ceną prądu - zresztą tak samo jak inne paliwa. Ale jedne będą rosły bardziej ze względu na wzmożony popyt, a inne mniej i ten wybór paliwa jest lepszy od braku wyboru. Moim zdaniem w takiej sytuacji dobrym wyborem jest kocioł na paliwa stałe z palnikiem pelletowym, bo pozwala on jakiś wybór paliwa. Brak wyboru nie zrekompensują dopłaty, bo później tj. w trakcie kilkuletniego użytkowania takiego dotowanego źródła ogrzewania oddamy te dopłaty z nawiązką w cenie paliwa.

A jesteś w stanie polecić jakiś dobry kocioł pelletowy z możliwością palenia drewnem lub jakiś inny wielopaliwowy poza kopciuchami i DS-ami ?

Ja u siebie mógłbym założyć pompę ciepła bez dotacji i zatrzymać kopciucha choć wolałbym jakiegoś dobrego pelletowca i drugi kocioł DS na wszelki wypadek, no ale niestety nie mogę podłączyć dwóch kotłów pod jeden komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwupaliwowy, pellet-drewno.

Poszukaj, a jak znajdziesz to co Cię interesuje to poszukaj wątku w tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.