Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła czy gaz


Graphy93

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Graphy93 napisał:

 aby później się nie rozczarować 

Zagrożenia.

Pompa ciepła pompie nierówna, sposób odzysku raz, model dwa, dopasowanie do zapotrzebowania trzy, dopasowanie do instalacji cztery.

Monter motorowi też.

Prąd ceny Polska  nierówne.

Powietrze, średnioroczne  temperatury w Polsce nierówne.

Gdzie tu sprawiedliwość i w dodatku taka loteria.

    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Animus napisał:

Zagrożenia.

Pompa ciepła pompie nierówna, sposób odzysku raz, model dwa, dopasowanie do zapotrzebowania trzy, dopasowanie do instalacji cztery.

Monter motorowi też.

Prąd ceny Polska  nierówne.

Powietrze, średnioroczne  temperatury w Polsce nierówne.

Gdzie tu sprawiedliwość i w dodatku taka loteria.

    

Ale to w takim razie nie ma godnego polecenia ogrzewania. Każdy ma jakieś swoje plusy i minusy danej jednostki. Jeden powie pellet hmm ale drugi powie przy tym trzeba chodzić pilnować. Drugi gaz trzeci pompa itd itd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. 

Wrócę jeszcze do tematu co sądzicie o PC Panasonic t cap. Oglądając filmiki na YouTube gdzie przy mrozach - 16 a nawet - 20 nie włączyła się grzałka ani razu i zużycie energii przez najzimniejszy miesiąc było 1100kWh. W Polsce mrozy trzymają przez cały okres zimy jakieś łącznie max do 2 miesięcy co już nie pamiętam kiedy tak było. Ale pomijając to czy jest to faktycznie takie zużycie energii przy tych mrozach i bez załączenia tej grzałki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O włączeniu grzałki decyduje ten, kto ustawia pompę i podaje od jakiej temperatury grzałka ma wspomagać. Cały pic polega na takim dobraniu pompy do budynku, żeby nie było potrzeby użycia tej grzałki. Z drugiej strony jak weźmiesz większą pompę, zaczyna się praca przerywana przez wiekszą część sezonu, czyli te okresy przejściowe. I teraz jest pytanie co nam bardziej przeszkadza, jak włączy się kilka razy grzałka, czy jak pompa zaczyna często taktować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmiki na YT nie muszą przedstawiać warunków pracy takiej samej pompy w Twoim domu. Musisz nadrobić sporo zaległości z wiedzy ogólnej o pompach i sam wysnuć co dla Ciebie będzie lepszym rozwiązaniem, oraz jak nie dać się naciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że nie mam wiedzy na temat pomp. Czytam sporo o tym w necie ale jak widzisz podstawowe informacje mnie zaskakują. 

Co do warunków to mieszkam w centralnej części Polski to też jest inny klimat niż przykładowo zima w Zakopanem ponieważ między innymi jeden filmik był akurat z tamtej części. Jestem na pewno przekonany o założeniu pompy zamiast gazu tylko żeby właśnie ktoś mnie nie naciągnął na koszta i później w eksploatacji i rachunkach mnie nie zjadło.. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Napisz coś o obiekcie ogrzewanym bo na razie to tylko wróżenie z fusów.

 

TUTAJ MASZ LINK zobacz może się przyda.

Przy takim mrozie jak był np. dzień -9st. noc -17st. pompa wysysała u mnie ok.65kWh/ dobę CO+CWU

Dzisiaj już sporo mniej. Teraz -5stopni ale mocno wieje, PC pracuje równo i pobiera 1,6-1,8kWh na godzinę.

Pozdrawiam. YARO

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Graphy93 napisał:

Ale co podać bo w pierwszych postach tematu pisałem jaki będzie dom. Aktualnie jest w budowie. 

1833915725_Screenshot2021-12-28at22-09-22Pompaciepaczygaz.png.557bf5ba34a732e28f7a6153085de2a8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Animus napisał:

Jak masz działkę przy chałupie to nie pchaj się w powietrzną PC. 

No trochę tej działki jest ale cena mnie przerasta. 

 

13 minut temu, YaroXylen napisał:

1833915725_Screenshot2021-12-28at22-09-22Pompaciepaczygaz.png.557bf5ba34a732e28f7a6153085de2a8.png

Dom parterowy ze strychem nie poddaszem użytkowym 110m2 plus 36m2 garaż w bryle budynku. Budowa tegoroczna pustak ceramiczny 25cm plus 20cm styro. Na poddaszu wełna 20cm. Okna 150/180 - 4szt, jedno narożne, jedno tarasowe plus 2 małe 90/90. Wszędzie podłogówka plus w garażu ale tam będzie nie tak gęsto jak w pokojach. Lokalizacja woj łódzkie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Graphy93 napisał:

No trochę tej działki jest ale cena mnie przerasta. 

Piach czy glina? Suchy czy mokry?

Współczynniki przenikalności cieplnej czy pojemności cieplnej gruntu zależą od wilgotności i temperatury gruntu.

Do tego są jeszcze wahania wód gruntowych w poszczególnych latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz spokojnie  60kwh/m/rok, oblicz ile m  potrzebujesz.

Godzinę temu, Graphy93 napisał:

Na poddaszu wełna 20cm. 

Tu trzeba dołożyć jeszcze 20cm. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Graphy93 napisał:

Gliniasty teren. Z tyłu działki woda się pokazywała dość szybko. Nie wiem jak z przodu ale tutaj jest lepiej ale nie wiem o ile lepiej 

Tą wodę to można wykorzystać jak się dobrze zaplanuje budowę, bo woda to duża masa ciepła w wymienniku gruntowym i rekuperacji zimą, a latem klima za frii . Wysoki poziom wód gruntowych można wykorzystać, ale konieczna jest płyta fundamentowa ( nie tradycyjny fundament) i pod nią wymiennik gruntowy z rekuperacją. Jak wykorzystasz masę tej wody w projekcie budowy to każde ogrzewanie będzie bajecznie tańsze od innych nie zależnie od rodzaju paliwa/ kotła/ pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru zniechęcać do wymiennika gruntowego, jest na pewno stabilniejszy i wydajniejszy od powietrza, ale niesie ze sobą sporo niewiadomych co do zachowania gruntu. Ostatnio kolega zakończył wieloletnie kopanie się w sadzie z kierownikiem budowy. Postawił dom 20m od sąsiedniego budynku. Sąsiad stoi, ale jego dom odchylił sie od pionu. Niby ten sam grunt a jednak inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gregor887 napisał:

A da się wykorzystać wierconą studnię głębinową do PC?

Trudno powiedzieć, ale raczej trzeba by wyciągać płaszcz i wciskać w ten odwiert 2 rury z tworzywa, może coś tam taniej by policzyli. 

2 godziny temu, Graphy93 napisał:

Ale czekaj 60kwh to na dobę? 

Na sezon grzewczy 1m gruntowego kolektora poziomego równoległego. 

15W/m na dobę

Przy wierconych masz 150-190kwh/m/rok

Wszystko zależy ile tam jest tej wody, bo może nawet wzrosnąć 15-20W/m na dobę, ale lepiej przewymiarować dolne źródło.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość wymiennika wyliczasz z mocy jaką potrzebujesz dla budynku, do tego jaki masz uzysk z jednego m2 wymiennika i takiej wielkości wymiennik wciskasz w grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.