Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy dom parterowy pompa ciepła czy gaz


mateo1995

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jestem na etapie wyboru projektu małego domu i muszę podjąć decyzje czy ma on zawierać projekt instalacji gazowej.

https://we.tl/t-yyeQQ4UfJW

Prawdopodobnie postawię na ten powyższy

Czy prawidłowe jest podejście:
- rezygnuję z gazu w domu na rzecz pompy ciepła woda powietrze, której zakup finansuję z oszczędności na przyłączu gazu, instalacji od skrzynki do kotłowni, instalacji w kotłowni, komina, wyłazu dachowego, pieca

- koszt ogrzewania PC jest porównywalny do ogrzewania gazem

- Małopolska więc żadne kozy aby zbić rachunki przy dużych mrozach nie wchodzą w grę

- brak rekuperacji, wentylacja jedynie przez rozszczelnienie okien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Projekt musisz mieć gotowca czy możesz rysować? Czemu dach czterospadowy do takiego małego domu?
Rekuperacje to sobie załóż - jak masz jakiekolwiek zdolności to zrobisz to tanio i w miarę dobrze. Nie po to będziesz płacić gigantyczne pieniądze za okna, żeby Ci z nich pizgało...

W projekcie trzeba uwzględnić wysokości pod ocieplenie, rekuperacje itp. na tym idzie się przejechać w gotowcach.

Zwłaszcza też na kącie dachu - jak to się nie zgadza z MPZT to projekt do kosza...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach czterospadowy bo ładniej wygląda robocizna po kosztach bo w rodzinie, łatwiej elewację zrobić, deszcz nie zacina po ścianie.

Jeśli strop będzie wylewany to jak wygląda instalacja rekuperacji? Muszę poczytać. Znajomi mają taki domek, nie mają rekuperacji okna rozszczelnione doświadczalnie aby nie było duszno i wilgoć nie wychodziła. Robili test zużycia gazu przy zamkniętych okna i otwartych przez kilka dni przy jednakowej temperaturze i dużej różnicy nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mateo1995 napisał:

Robili test zużycia gazu przy zamkniętych okna i otwartych przez kilka dni przy jednakowej temperaturze i dużej różnicy nie było.

Powiedzmy ze test był „wiarygodny” wiec skomentuje tylko ze wentylacje wymuszona (rekuperator) instalujemy dla komfortu a nie dla oszczędności i zysków.

Jesli montujesz ja dla zysków to będziesz rozczarowany stopa zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jeśli dobiorę stopień rozszczelnienia okien tak aby oddychać świeżym powietrzem i jednocześnie rachunki za ogrzewanie będą akceptowalne to po co montować rekuperację? Ciągłe zużycie prądu przez rekuperator też raczej nie może być pomijane.

Wiem, można samemu to policzyć ale ponownie zapytam, czy podejście w którym koszt montażu gazu może zrównoważyć instalacje powietrznej pompy ciepła i czy taki 80m domek będzie ona w stanie skutecznie ogrzać w cenie ogrzewania gazowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dachu są gusta i guściki. Mi czterospadowy w takim domu przypomina PRL - mamy dużo takich kostek z czterospadem u siebie.
Do tego dach droższy, przymus oświetlenia przez okna dachowe, których też nie jestem zwolennikiem bo przegrzewają pomieszczenia w lecie i są zasypane zimą, ale co kto lubi.
Plus fajne są teraz projekciki z dwuspadami...

Co do rozszczelniania okien. Kupujesz okna 7-9 komorowe 3-4 szybowe za jakiś gruby hajs, po czym je rozszczelniasz. Stajesz z kawą przy oknie gdzie piździ jak cholera i myślisz, że ten sam efekt miałeś w starym domu przy skrzynkowych oknach. Pytam po co się robi te okna coraz lepsze?
Ciekawe jak tam rozszczelnienie jak np. dzieci będą bawić się przy oknie w salonie itp.

Co do ogrzewania - jak to dobrze docieplisz to i farelką dogrzejesz. To jest dom wielkości buta więc i różnica w cenie ogrzewania będzie stosunkowo mała. I tu i tu masz medium niezależne od siebie (gaz i prąd). Cena wypasionego kotła gazowego pewnie zbliży się do ceny jednostki zewnętrznej PC w razie awarii - też porównywalnie.

Co do rekuperacji - robisz na kanałach 75mm więc musisz uwzględnić z 10cm styro na poddaszu żeby też rury od wody itp poprowadzić.
Można też na kanałach 50mm ale większe opory i wychodzi drożej.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 spadowy dach jest do DUPY. robisz najprostszy 2 spadowy, ustawiasz (jeżeli plan zabudowy pozwala) N-S i walisz na S panele fotowoltaiczne.

Załóż wentylacje mechaniczną, a nie dziaduj z rozszczelnieniem okien i grzybem to tu to tam, bo zimą trzeba oszczędzać. 

Pochodź po znajomych, co mają domy, popytaj sąsiadów co by zmienili, nie powielaj błędu innych bo "domek ładnie wygląda"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, PioBin napisał:

Powiedzmy ze test był „wiarygodny” wiec skomentuje tylko ze wentylacje wymuszona (rekuperator) instalujemy dla komfortu a nie dla oszczędności i zysków.

Jesli montujesz ja dla zysków to będziesz rozczarowany stopa zwrotu.

No nie do końca tylko dla komfortu,oszczędności też są .Dom z reku ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, mniejsza wartość OZC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marwol napisał:

A nie lepiej wschód - zachód rozłożyć panele foto?

Nie, nie jest lepiej. Masz stratę około 10-15% względem układu na południe.

PV do pompy ciepła wręcz obowiązkowe. Wtedy nawet ta rekuperacja nie jest straszna. Trzeba pamiętać o tym, że rekuperacja to nie tylko wymuszona wentylacja, ale także możliwość filtrowania powietrza (no i konieczność wymiany filtrów)

Jeżeli na etapie projektowania ma się jeszcze możliwość ustalenia kąta dachu tak pomiędzy 30-40 stopni, to pod PV byłoby idealne. Przewidzieć nośność konstrukcji dachu pod dodatkowe obciążenia i kanał do poprowadzenia okablowania instalacji do pomieszczenia technicznego. Zostawić sobie w nim miejsce na falownik i skrzynkę, przewidzieć poprowadzenie okablowania do głównej skrzynki bezpiecznikowej. W głównej skrzynce trochę miejsca na np. własny licznik + wyłącznik odcinający zasilanie falownika.

Nie wiem jak jest z dofinansowaniem PV dla nowych domów, tutaj może być problem z odliczeniami od podatku zdaje się, bo to jest na termomodernizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mkwapisz napisał:

Nie, nie jest lepiej. Masz stratę około 10-15% względem układu na południe.

 

 

10-15% na instalacji 6kw to cale 3 panele, czyli ok 1tys złotych...

I wydając tysiąc złotych:

- nie muszę kombinować z ustawieniem domu pod panele foto (bo jak np ustawić "nowoczesną stodołę" gdzie na krótszym boku od południa chcemy mieć taras?)

- mam rozłożenie lepsze w ciągu dnia mocy uzyskiwanej, nie ma "piku"

tu jest wykres to pokazujący : http://fea.com.pl/instalacja-wschod-zachod/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Instalacja na południe jest lepsza dziś gdy mamy wysokie bilansowanie 0,8

Gdy bilansowanie się zmieni może się okazać że instalacja wschód-zachód jest lepsza. Ogólnie dla systemu lepiej żeby pracowała dłużej. Mniejsze ryzyko przekroczenia napiec itd.

2) Rekuperacja bardzo fajna rzecz. Lepiej wstawić przy budowie niż później kombinować jak dołożyć. Można kupić tańszą zamontować samemu, projekty robią ludzie przez internet. Czasami za małe pieniądze wszystko dobrze dobiorą. Nie trzeba wszystkiego od podstaw samemu się uczyć.

3.Gaz jest do rozważenia gdy mamy go w ścianie. Jak dochodzi przyłącze lepiej dać sobie spokój i dobrać dobrze pompę ciepła i instalacje pod nią.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mkwapisz napisał:

Nie wiem jak jest z dofinansowaniem PV dla nowych domów, tutaj może być problem z odliczeniami od podatku zdaje się, bo to jest na termomodernizację.

1 lipca ma wg planów NFOŚiGW zostać uruchomiony Mój Prąd - trzeci nabór, ale jeszcze nie do końca wiadomo jakie będzie miał warunki.
Co do ulgi termomodernizacyjnej, to z tego co wiem, ludzie często robią tak, że "przygotowują się" pod kątem fotowoltaiki, odbierają budynek i dopiero po jakimś czasie inwestują w PV jako wlaśnie przedsięwzięcie termomodernizacyjne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.