Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła czy gaz


Graphy93

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Gregor887 napisał:

 

Wierz mi, po dwóch latach pomieszkiwania jak już "obrośniesz" w sprzęty gospodarcze, będzie dobrze jak zmieścisz jedno auto w tym garażu. Mieszkam przy osiedlu, na którym stoi podobno 1500 domostw. W większości auta na podjeździe. A jak ktoś otworzy bramę garażową, to w środku nie ma gdzie nogi postawić. Te Twoje 40 mkw. to dobry ruch, ale nie nastawiaj się na dwa auta.

Żeby nie było,że teoretyzuję - budowałem się cztery razy 🙂

Ja się domyślam dlatego też będę chciał może jakiś blaszak postawić właśnie na tego typu rzeczy kosiarka itp 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Graphy93 napisał:

jakiś blaszak postawić

A co na to wrodzone/nabyte poczucie estetyki? Zaczniesz chałupę oblepiać przybudówkami, a masz jeszcze jakieś pole manewru. Mam sąsiada - sympatycznego. Kupił działkę, nakreślił swoje wizje. Jako że mam trudny charakter (mówię, co myślę) wyraziłem swoją opinię. Bidulka opóźnił start budowy prawie rok. tyle trwała zmiana projektu. Po jakimś czasie zaobserwowałem w nim swego rodzaju bunt. Być może inni doradcy, nie wnikam. Postawił na swoim, przykrył dachem, obecnie już mieszka. Garaż dwustanowiskowy, trzy auta przed domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od ludzi jakie ma auta jeszcze bo jeśli mówimy o małym hatchbacku a jakimś suvie czy sedanie to i owszem. Nie potrzebuje miejsca jak w prawdziwym warsstacie. Naprawiałem auta w różnych warunkach i taki garaż wypośrodkowany dla aut spokojnie wystarczy. Jednym wyjechać i masz dużo miejsca 

Estetyka a co to z tyłu gdzie nie widać prawie tego blaszaka. Może sobie stać a w garażu będzie dużo więcej miejsca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Graphy93 napisał:

Łącznie daje nam około 30tys. PC myślę że wyjdzie minimum tyle bo wchodzi w grę powietrze woda na gruntowa mnie nie stać. 

Hmmm - spokojnie  mała gruntówka od Konceptusa się wyrobić powinna.   33 k  słyszałem o  ofercie na podobny metraż .

A gruntówka to pewność że  COP-minimum 4  co nawet jak prąd  dojdzie do złotówki za 1kwh daje koszty niższe od węgla i gazu. No i trza pamiętać że odpada koszt komina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gregor887 napisał:

I już po temacie 😉

A za chwilę przyjdzie gajowy i wypędzi wszystkich z lasu. Śmy się skupili na garażu, a główne pytanie (enyłej mie nurtujące) bez odpowiedzi.

Trochę odbiegliśmy od tematu ale też temat zrobił się dobry bo poznałem za i przeciw garażu w domu. Trochę boję się tego błota w garażu i nie wiem jeszcze jak temu jakoś zapobiec. Ogrzewanie podłogowe w garażu to odpada nie ma się tyle kasy żeby wszystko zrobić jak by się marzyło. 

 

Słyszałem właśnie ze pompa gruntowa to bez problemu ogrzeje dom w duże mrozy i jest mniejszy koszt za prąd jak za powietrzną tylko czy faktycznie za 33tys to całkowity koszt czy do tego jeszcze montaż np 15tys itd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobią mu za takie pieniądze. Nie wiem z jakiego źródła słyszałeś takie oferty, ale ja mam że źródła bezpośredniego, bo robili mi wycenę i na dom z powierzchnia do ogrzania 150m2 zużywający 14 tys kWh z gazu, zaproponowali mi pompę 11kw, za 46tys zł. Śmiech na sali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Graphy93 napisał:

Trochę odbiegliśmy od tematu ale też temat zrobił się dobry bo poznałem za i przeciw garażu

Poczekaj jeszcze trochę, jak się uzewnętrznisz i zaczniemy rozbierać cały dom na czynniki 😂 .

 

16 minut temu, Graphy93 napisał:

Trochę boję się tego błota w garażu i nie wiem jeszcze jak temu jakoś zapobiec.

Widziałem kiedyś taki koncept: podjazd żwirowy, a w nim tryskacze do mycia podwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbadaj jeszcze grunt, bo może się okazać że w połowie sezonu grzewczego będziesz miał COP 2 w porywach do 3-ch i na długo zmrożony grunt. Koszty grzania mogą być nieprzewidywalne. Nie odradzam ale interesowałem się tematem, za dużo sie naczytałem o możliwych problemach, często pomijanych podczas planowania. Powietrzna może nie jest rewelacyjna w duże mrozy, ale średnia roczna i tak nie wychodzi źle. Technika idzie do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, carinus napisał:

Zbadaj jeszcze grunt, bo może się okazać że w połowie sezonu grzewczego będziesz miał COP 2 w porywach do 3-ch i na długo zmrożony grunt. Koszty grzania mogą być nieprzewidywalne. Nie odradzam ale interesowałem się tematem, za dużo sie naczytałem o możliwych problemach, często pomijanych podczas planowania. Powietrzna może nie jest rewelacyjna w duże mrozy, ale średnia roczna i tak nie wychodzi źle. Technika idzie do przodu

Ale to mówimy o powierzchniowej czy głębinowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://konceptus.com.pl/zestawy/

tu są ceny bazowe i można negocjować.  4 sondy powinny  wystarczyć  a  do nowego domu najsłabszy zestaw 6 kw z pompą 8 kw spokojnie powinien wystarczyć. Co do gruntu to warto zapytać bezpośrednio w Konceptusie bo czasem wada okazuje sie zaletą.  Tam faktycznie sporo jest warunków dla tych bazowych cen ale myślę że warto powalczyć. Powietrzna pompa jak najbardziej fajna ale wtedy wolałbym jednak jakieś dodatkowe żródło - choć i grzałka może takim być .

Zresztą w sumie grzałka wskazana jest zawsze - to najtańsze w inwestycji  rezerwowe źródło ciepła.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z dotacji by się wróciło chociażby ta końcówka bądź więcej to już jest coś. Wtedy pompa kosztuje jakieś 30tys. Wtedy na gruntową bym się na pewno zdecydował. 

Kurcze mówisz w gaz nie iść.. Muszę to faktycznie przemyśleć. A czy na wszelki wypadek nie zrobić sobie komina? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nawet, jeśli coś się wydarzy i trzeba będzie myśleć o gazie, to będzie piec kondensacyjny i wyzut spalin można przez ścianę na wys. 2.5m do mocy 21kW. A większego pieca nie ma sensu i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca roku URE ogłosi podwyżki cen na energię i gaz na przyszły rok, więc chwilę poczekaj. Poza tym gaz z butli jest droższy od gazu z sieci. Szczególnie przy dzierżawie zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.