Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa różne falowniki w jednej instalacji


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez szakallo,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich rozbudowuje instalacje fotowoltaiczna dotychczasowa instalacja to wschód zachód 4.5kw z falownikiem huawei 3 fazowym z racji rozbudowy chciał bym dołożyć paneli 2.5 kilowata na altankę na wschód. Z racji ze nie mam możliwości podłączenia dodatkowego stringu w falowniku mam możliwość kupienia drugiego dodatkowego falownika ale 1fazowego i tak sie zastanawiam czy czasem nie będzie między nimi zgrzytów. Chciał bym jakiejś pdpowiedzi czy tak można zrobić nie od kwestii prawnej bo instalacja będzie zgłoszona ale w kwestii czy te dwa falowniki nie będą się kłócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Nie robi to różnicy tylko żebyś nie przekroczył mocy umowy przyłącza.

Chyba że masz jakieś za wysokie napięcie na którejś fazie to żebyś przypadkiem na nią się nie wpinał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, audilhr napisał(a):

czy te dwa falowniki nie będą się kłócić.

Na  fazę na którą zostanie podłączony inwerter sieciowy jednofazowy będzie podnoszone napięcie średnio o około 2-3 V po to aby można było wprowadzić do sieci jego produkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam jeszcze jedno pytanie koledzy odrazu sie przyznam że nie dzwoniłem do PGE , w nowym formularzu jest rubryka integrator wypełniamy ta rubrykę jeśli posiadamy więcej niż jeden falownik. Co to jest wogule jak to ugryźć z czym to się je i czy to jest dodatkowe urządzenie bo juz wysiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zgłosić dodatkową moc instalacji i dodatkowy falownik. Najlepiej jak udasz się do BOK-u i tam dopytasz o szczegóły, bo u nas każdy uj na swój strój tłumaczy przepisy. Miałem problem z podaniem mocy instalacji bo co województwo to brali pod uwagę albo moc paneli, albo falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy energetyczne to jest takie DZIADOSTWO, że szkoda gadać. Jeden wielki chaos!  Faktury nie potrafili mi w zeszłym roku przez ponad 6 miesięcy wystawić. Teraz nie mam faktur za grudzień i styczeń. Może liczydła sie w firmie popsuły, bo na bank nie mogą tego liczyć komputerem, a o jakimś automatycznym systemie nie wspomnę 😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszystko wiem żeby dołożyć dodatkowy falownik PGE żąda od października integratora falowników , a to takie urządzenie które jak się dowiedziałem w PGE nie jest w Polsce dostępne czyli apsurd goni apsurd. Czyli jedyne rozwiązanie to falownik z 3 stringami w moim przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób tak żeby się nikt nie dowalił i bądź szczęśliwy. Jak widać przepisy są dla tych silniejszych, Ty musisz być za to sprytniejszy, inaczej będziesz w pupcie kopany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audilhr napisał(a):

Już wszystko wiem żeby dołożyć dodatkowy falownik PGE żąda od października integratora falowników

Witam.

A co to takiego ten ... integrator falowników.... i co on robi jakie ma zadanie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

@sambor, w przypadku froniusa to wiedziałem bo mój syn dokładał niedawno (sierpień2023) 4kWp, a miał takiego jak ja i dokupił mniejszego fronka to w papierach do PGE napisał że urządzenia tej firmy nie wymagają tego cuda i tak przeszło, a i tak chodzą sobie samodzielnie w ogóle nie połączone(poza przewodami zasilającymi).... także pic na wodę.

Bardziej chodziło mi jak one miałyby współpracować i co regulować... przecież sąsiad obok też może mieć taki sam i będzie działać.... i to dla mnie zagwozdka. Ja wcześniej "myślałem" że ten integrator to takie coś co pozwala na zdalne wyłączenie lub ograniczenie produkcji przez ZE... ale to chyba nie to...

Pozdrawiam YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten integrator to pewnie sprawdzona metoda na spławienie marudnego petenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym zadaniem integratora jest koordynacja pracy obu inwerterów tak aby działały harmonijnie i efektywnie .

Integrator zapewnia, że oba inwertery:

  1. Synchronizacja fazy - pracują z dokładnie tą samą częstotliwością i fazą, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności sieci elektrycznej.
  2. Równomierne obciążenie - rozkładają obciążenie równomiernie, co zapobiega przeciążeniu jednego z inwerterów.
  3. Komunikacja - wymieniają informacje o aktualnych parametrach pracy, takich jak napięcie, moc czy temperatura.
  4. Zarządzanie mocą - odpowiednio reagują na zmiany w produkcji energii lub zapotrzebowaniu, na przykład poprzez zwiększenie produkcji w przypadku wzrostu zapotrzebowania lub redukcję, gdy zapotrzebowanie maleje.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcus312 tak się zastanawiam nad tym co nam podlinkowałeś i mam z tego powodu niemały dylemat.

Więc w ramach pokuty, zajrzę dziś wieczorem (oczywiście nie z pustymi rękoma) do mego sąsiada za płotu i wspólnie  przegadamy oraz przemyślimy, to o czym wyżej wspomniałeś.

Bo w tej chwili nie jestem pewien,  czy te nasze falowniki są ze sobą tak samo dobrze skorelowane jak my obydwaj. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, YaroXylen napisał(a):

Ja wcześniej "myślałem" że ten integrator to takie coś co pozwala na zdalne wyłączenie lub ograniczenie produkcji przez ZE... ale to chyba nie to...

W Polsce i innych krajach zdalne  zarządzanie instalacjami fotowoltaicznymi jest jeszcze w fazie rozwoju ,do tego też trzeba dostosować regulacje prawne i infrastrukturę techniczną ,ale nie wykluczone że to są początki takiej modernizacji na którą będzie miał bezpośrednio wpływ zakład energetyczny który będzie mógł zarządzać naszą produkcją .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dobre dla žywotnosci falownikow,bo nie walkuja kto "da wiecej" jak z sasiadowym,ale przy magazynu juž jest to podstawowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2024 o 13:20, szakallo napisał(a):

Zakładaj optymalizatory i zepnij jeśli się da z tym co masz.

Właśnie się zastanawiam czy nie zastosować optymalizatorow bo panele były by po tej samej stronie co drugi string tylko pod innym kontem . Pytanie się nasuwa czy mając falownik Huawei optymalizatory muszą być też tej firmy czy mogą być inne. Z racji że już panele mam 2.5kw to czy w ostateczności nie podłączyć do nich grzałkę i grzać cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalizatory sa po to,by na jednym stringu nie blokowaly moc zacienione panely.Co mialy by robic na roznych stringach i falownikach?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2024 o 09:41, bercus napisał(a):

Optymalizatory sa po to,by na jednym stringu nie blokowaly moc zacienione panely.Co mialy by robic na roznych stringach i falownikach?

Tutaj chodzi o podłączenie dodatkowych paneli do istniejących które będą pod innym kontem 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2024 o 09:59, marcus312 napisał(a):

Głównym zadaniem integratora jest koordynacja pracy obu inwerterów tak aby działały harmonijnie i efektywnie .

Integrator zapewnia, że oba inwertery:

  1. Synchronizacja fazy - pracują z dokładnie tą samą częstotliwością i fazą, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności sieci elektrycznej.
  2. Równomierne obciążenie - rozkładają obciążenie równomiernie, co zapobiega przeciążeniu jednego z inwerterów.
  3. Komunikacja - wymieniają informacje o aktualnych parametrach pracy, takich jak napięcie, moc czy temperatura.
  4. Zarządzanie mocą - odpowiednio reagują na zmiany w produkcji energii lub zapotrzebowaniu, na przykład poprzez zwiększenie produkcji w przypadku wzrostu zapotrzebowania lub redukcję, gdy zapotrzebowanie maleje.

 

W 100% rozumie co jest napisane, ale wszystko to jest robione przez falownik.

  1. Bez synchronizacji się nie uruchomi.
  2. U mnie oby dwa pchają do sieci tyle ile mogą w danej chwili. Nie ograniczam im mocy.
  3. Całkowity brak komunikacji między dwoma falownikami, co nie przeszkadza im w prawidłowej pracy.
  4. Mam wyłączone zarządzanie mocą. Idą pełną mocą cały czas.

Całą kontrolę autokonsumpcji i zapotrzebowania na energię wykonuje inne urządzenie. I tu chyba można powiedzieć, że jest to jakaś namiastka integratora.

Moim zdaniem, to próba naciągania klientów na dodatkowe, nie potrzebne koszty.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.