robert82320 Opublikowano 29 Stycznia 2024 #1 Opublikowano 29 Stycznia 2024 Witam, niedługo czeka mnie modernizacja kotłowni, cały czas jade na kotle Zębiec 14 kw z 87 roku na instalacji grawitacyjnej, tak więc czeka mnie wymiana wszystkiego, powieszchnia mojego domu to ok. 85 m2 parter z piwnicą, sciany jeszcze niecieplone 45 cm przeglądając różne kotły zaciekawiły mnie kotły MPM Ecoenergy ecoTouch 860 i ecoMax 920, nigdzie nie mogę znaleść opini na temat tych kotłów, czy miał ktoś z nimi do czynienia ?. Druga sprawa to sama instalacja, przeglądałem forum i znalazłem schemat instalacji czyli kocioł sprzęgło i rodzielacz na 6 pomieszczeń z grzejnikami + CWU czy będzie to dobry wybór ? Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #2 Opublikowano 31 Stycznia 2024 (edytowane) Witam podepne sie pod temat . Instalacja fajna ja mam taką dokladnie jak na schemacie tylko nie działa pomóżcie.! Piec 20 KW Krzaczek skp bio na pellet ogólnie rozgrzewa się szybko 20 minut do 70 stopni różnica temp na powrocie 4 stopnie . Wszystko fajnie ale gdy zawór 3 drogowy sie otworzy to temp leci do 58 i po godz jest 60 stopni na kotle a na powrocie i tak się utrzymuje do wygaśnięcia .na powrocie jest zawór ATV 55 stopni tak jak na rysunku u kolegi wyżej pytanie czy pompa kotłowa która mam jest za słaba? Na zewnątrz temp koło zera boję się że jak będą mrozy to będzie miał jeszcze ciężej Pompa omnigena omega 2 25/60 a na zasilaniu instalacji wilo pico 25/1 -6 CZY TO DOBRA KONFIGURACJA ? NAWET JESLI KOTLOWA DAM NA 3 NIC TO NIE DAJE JESLI DAM NA JEDYNKE TO ZNOWU SPADA TEMP U GÓRY NA SPRZEGLE I ZA ZAWOTEM TEMP TEZ SPADA opcjonalnie jest na 2 biegu ale jak bym nie ust pompy na grzejniki to nic nie zmienia. Edytowane 31 Stycznia 2024 przez Tomasini321 Cytuj
cezario1 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #3 Opublikowano 31 Stycznia 2024 A pompę wilo masz ustawioną na grzejniki czy na podłogówkę? Chodzi o nastawy na pompie? Ja mam ten sam model Willo. 600l wody pompuje bez problemu. Stare grzejniki żeliwne dużo wody. Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #4 Opublikowano 31 Stycznia 2024 (edytowane) Pompa zasila grzejniki i podłogówke . Grzejniki są nowe aluminiowe z głowicami termostatycznymi podłogówki są w trzech pomieszczeniach w sumie jakieś 25 m2 podłogówki. Jeśli pompę na wyjściu zmniejszę poniżej 1 biegu to podłogówki są nie dogrzane cały czas dążyłem do tego żeby Pompa kotłowa mocniej pracowała ale jak by jej nie ustawił to nic to nie zmienia . Wydaje mi się że podciąga z powrotu instalacji zamiast zaciągać z góry z sprzęgła. Ręce rokładam bo już nie wiem co z tym zrobić sprzęgło się szybko wygrzewa a jak zawór 3 drogowy się otworzy bajka się kończy piec nie jest w stanie się podnieść z tych 60 stopni Edytowane 31 Stycznia 2024 przez Tomasini321 Cytuj
cezario1 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #5 Opublikowano 31 Stycznia 2024 Wygląda jakby piec nie dawał rady. Na jaką temp jest ustawiony piec? Ziększenie temp na piecu nie pomaga? Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #6 Opublikowano 31 Stycznia 2024 Wstawiłem teraz zdjęcie ale nie patrzcie na temp bo bawiłem siw zaworem 3.drogowym w.trybie ręcznym. Piec ma zadana 70 stopni w momencie otwarcia zaworu 3 drogowego spada do tych 58 i koniec nie radzi sobie z zimna woda . Kiedyś stwierdziłem że piec Kondesacyjny w tej instalacji byłby idealny 😄 Cytuj
cezario1 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #7 Opublikowano 31 Stycznia 2024 (edytowane) Dlaczego zawór na powrocie CO jest przykręcony? Ten nad zbiornikiem ciśnieniowym. Edytowane 31 Stycznia 2024 przez cezario1 Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #8 Opublikowano 31 Stycznia 2024 Przykręcony był na chwilę żeby sprawdzić czy jesli zdlawie powrót czy temp na dole sprzęgła się podniesie ,ale jest już odkręcony tak jak mówiłem wyżej papadam w paranoje i próbuje wszystkiego Czy jest może jakieś lepsze rozwiązanie zamiast tego zaworu 3 drogowego ? Cytuj
cezario1 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #9 Opublikowano 31 Stycznia 2024 (edytowane) Nie znam się na tych piecach ale wygląda że to wina pieca skoro nie może podnieść temp. Mnie wystarcza temp 42 st na grzejnikach przy -10 st więc masz za małe grzejniki skoro ptrzebujesz takiej wysokiej temp. Pewno dom nie ocieplony lub słabo ocieplony. Na str 4 masz tabelę z doborem pieca do powieżchni domu w zależności od stopnia ocieplenia. Beznazwy-8 (krzaczek.eu) Wynika z niej że musisz mieć dom dobrze docieplony. Edytowane 31 Stycznia 2024 przez cezario1 Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #10 Opublikowano 31 Stycznia 2024 Dom jest dobrze ocieplony okna nowe na instalacje ust mam 49 stopni dom sie nagrzewa piec obecnie pracuje jakieś 1.5 godz do zadanej 21 stopni na zewnątrz plus 4 stopnie Grzejniki mają po 20 żeberek na 18 m2 pokoju Cytuj
cezario1 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #11 Opublikowano 31 Stycznia 2024 (edytowane) A jak zakręcisz połowę grzejników w domu to też spada temp. Tak sobie myślę że to bedzie coś od strony pieca nie instalacji CO. Może mokry pelet lub złej jakości Może mało tlenu w kotłowni lub coś z kominem. Może trzeba piec wyrególować. Niestety akurat z tym to nic nie pomogę. Edytowane 31 Stycznia 2024 przez cezario1 Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 31 Stycznia 2024 #12 Opublikowano 31 Stycznia 2024 I właśnie problem w tym że to oczym piszesz wszystko jest w piwnicy 2 wentylację nawiewno wywiewne. Na kominie regulator ciągu kominowego pellet jest dobrej jakości ale żeby nie było sprawdzałem też inne być może sprzęgło jest do d... nie wiem z ciekawości spróbuję jutro jeszcze po odkręcać wszystkie grzejniki na max zobaczę czy to będzie miało jakoś wpływ Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 1 Lutego 2024 #13 Opublikowano 1 Lutego 2024 Zastanawiam się też nad sprzęgłem czy ja go czasem nie założyłem odwrotnie nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji montażu Po ciężkich poszukiwaniach mam zdjęcie poglądowe montazu sprzęgła Astibi i widzę że ja mam odwrotnie tym szerszym rozstawem idzie na instalacje. Tylko czy jest to sens przerabiać? Czy to ma aż takie znaczenie Cytuj
cezario1 Opublikowano 1 Lutego 2024 #14 Opublikowano 1 Lutego 2024 (edytowane) Nie ma to znaczenia żadnego. Jeżeli spada temp na piecu to znaczy że na instalacji jest dobry odbiór ciepła a piec nie daje rady. Sprawdzi sobie zapotrzebowanie budynku na cieplo.app Wyjdzie też ile kw kocioł powinieneś zainstalować. Może być tak że tylko wydaje Ci się że masz dom dobrze docieplony. Może być też tak że na papierze ma kocioł 20kw a w rzeczywistości mniej. Ktoś regulował ten kocioł czy sam to robiłeś? Może trzeba zadzwonić do producenta powinien coś doradzić z ustawieniem kotła. Chyba nie możliwe żeby kocioł był zapowietrzony widzę że masz odpowietrznik na sprzęgle. Może przez zawór temperaturowy jest za mały przepływ. Możesz spróbować podłączyć bez niego i zobaczyć czy coś to da. Ogólnie instalacja jest podłączona prawidłowo. Edytowane 1 Lutego 2024 przez cezario1 Cytuj
bercus Opublikowano 1 Lutego 2024 #15 Opublikowano 1 Lutego 2024 (edytowane) Ja bym nie widzial to tak strasznie,po prostu poki kociol startuje po signalu termostatu i z calej instalacji zaraz leci zimna woda,to potrzebuje kilka godzin by podgrzal ta wode i podlogi...Zastanawial bym sie ponad zasilanem nizszej temp. dlužej z nizsza temperatura,tež bedzie stabilniej w domu.Wszystkie skoki temperaturowe w domu ida na minus ekonomii.Czy zamist wylaczania pompki obiegow termostatom tylko obnižyc temp.zasilania i poniechac w pracy.Može bedziesz zaskoczony jak niska temp.zasilania zamiast 50 wystarcza do utrzymania stalej temp.w domu. Edytowane 1 Lutego 2024 przez bercus Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 1 Lutego 2024 #16 Opublikowano 1 Lutego 2024 Dom ocieplony styropianem 12 cm o dobrych parametrach sciany 50 cm poddasze ocieplone wełna 30 cm na przekładkę plus folia odbijać ciepło wszystko robiłem sam żeby zrobione było porządnie taka moja natura . Piec jest z dotacji z gminy a z serwisem to ciężki temat jak gmina go podpięła według swojego schematu to wogole nie chciał grzać dopiero po wielu telefonach serwis Krzaczka przyznał racjęze w tym układzie nie ma prawa pracować i przyjechali przerobili już tak jak chciałem za darmo ale o ust ciężko dopiero po konsultacjach z producentem palników doszedłem ładu .Palnik mam Z Micro Energi PRR -AC ogólnie ładnie pracuje nie ma z nim problemów . Zmniejszę ta temp na grzejniki na 45 stopni I zobaczymy , może on faktycznie za krótko się pali i nie jest w stanie się ustabilizować w sumie te 0.8 stopnia na bija w 1.5 godz. Robiąc ta instalacje miałem nadzieję że będzie się nagrzewal bez problemu Temp w domu zadana 21 stopni temp załączenia 20 .2 stopnia . Dam znać jak trochę po obserwuje na razie Dzięki za Pomoc Pozdrawiam A jeszcze jedna sprawa ten odpowietrznik na sprzęgle powinien być zakręcony? Cytuj
cezario1 Opublikowano 1 Lutego 2024 #17 Opublikowano 1 Lutego 2024 Zdania są podzielone. Jedni uważają że zakręcony bo możę nim zasysać powietrze przy zmianie ciśnienia w instalacji lub może zalać się pomieszczenie (z niektórych odpowietrznikówh może zacząć lać się woda) Czyli odpowietrzą instalację i go zakręcają. Ja mam pożądnej firmu Caleffi w buforze zostawiłem odkręcony bo znich się nie leje. Raczej bym u ciebie zakręcił jak się wszystko dobrze odpowietrzy tym brdziej że masz go na sprzęgle . Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 1 Lutego 2024 #18 Opublikowano 1 Lutego 2024 Ogólnie też stosuje calefi ten był akurat w zestawie więc go zostawiłem. Jeśli zmiany temp nie pomogą przekręcę to sprzęgło o 180 stopni bo mi to spokoju nie da jeśli dalej nie będzie piec w stanie przekroczyć te 60 stopni . Zobaczę jeszcze na sitka może przytkane instalacją była robiona w tamtym roku więc duże prawdobodoniestwo że może coś tam się uzbierało Cytuj
cezario1 Opublikowano 1 Lutego 2024 #19 Opublikowano 1 Lutego 2024 Według mnie obrócenie sprzęgła nic nie da i tak przecież pociągnie z niego pompa CO. Jedynie może być walnięty zawór temperaturowy i w całości sie nie otwiera dla tego bym go wywalił na próbę. Sitka trzeba sprawdzić koniecznie. Cytuj
Uriel78 Opublikowano 1 Lutego 2024 #20 Opublikowano 1 Lutego 2024 Mam inny piec i inną instalację ale problem miałem podobny. Po zamontowaniu (też na dotację) piec grzał, ale jak się załączyły pompy to temperatura spadała i nie dawał rady podciągnąć do zadanej. Okazało się że miałem ustawione w sterowniku zbyt małe podawanie pelletu (ustawiali instalatorzy przy montażu). Po przeważeniu wydajności podajnika i ustawieniu właściwego podawania (większego) problem znikł. Piec grzeje jak trzeba. Może u Ciebie jest podobny problem. Cytuj
cezario1 Opublikowano 1 Lutego 2024 #21 Opublikowano 1 Lutego 2024 Wszystko wskazuje że wina leży po stronie pieca a nie instalacji CO Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 1 Lutego 2024 #22 Opublikowano 1 Lutego 2024 Pellet był przewazony według tego dawka powinna być 36 procent ja ust na 40 procent ewentualnie jeszcze spróbuję zwiększyć chociaż już chlonie cały podajnik na 5 dni przy tych temp to za dużo a wchodzi 150 kg . Co do przekrecenia sprzęgła też mi się wydaje że wiele to nic nie zmieni ale jak nic nie pomoże to pewnie się pokuszę . Szkoda ze wkładka jest taka droga do zaworu bo kupił by inna na probe Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 2 Lutego 2024 #23 Opublikowano 2 Lutego 2024 Witam ponownie dzisiaj sprawdziłem wszystkie filtry były niestety czyste i stwierdziłem że wyciągnę wkladke i spróbuję bez niej . Zwiększyłem tez dawkę jak kolega doradzał i temp na wyjsciu instalacji ust na 46 stopni wyczyściłem piec aż się świeci:D i piec dobił do tych 67 stopni róznica na powrocie była 7 stopni ale jak otworzył się zawór na max to zjechał powrotem do 33 stopni a na piecu spadło do 48 stopni I się znowu wkurzyłem że takie duże wahania bo piec nie mógł się podnieść i nie wiem czy wymiana wkładki na 60 stopni będzie dobrym rozwiązaniem czy będzie dalej to samo . W sumie przy zakupie tego ATV źle zrozumiałem chyba sprzedawcę bo myślałem że on się zaczyna otwierać przy 55 a on się otwiera 10 stopni wcześniej co sądzicie jest sens dać te 60 stopni ? Poobserwuje jeszcze jutro instalacje bo zmniejszyłem bieg na wyjściu na jedynkę i zmniejszyłem przepływ na niektórych grzejnikach tak żeby dalej grzały ale żeby wymusić obieg na podłogówki i zobaczymy bo po tym zabiegu piec ładnie zaczął zbierać wszedł w modulację ale nie ma.sie co za wcześnie cieszyć bo piec chodził ponad 2 godziny także może instalacje wygrzał i tyle radości. Doradźcie co sądzicie o tej wkładce na 60 stopni Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 5 Lutego 2024 #24 Opublikowano 5 Lutego 2024 Smiech na sali tak.sie chwali Afriso że wkladka wymienna a.nigdzie nie idzie jej dostać chyba że Nacie jakąś tajna stronę której ja nie znalazlem szukam wkładki 60 stopni 6.4.cala Cytuj
Tomasini321 Opublikowano 6 Lutego 2024 #25 Opublikowano 6 Lutego 2024 Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to się dzieje że po ust pompy kotłowej na 2 bieg temp na instalacje zaczyna rosnąć a na piecu momentalnie temp leci w dół zawór temp jest teoretycznie zamknięty a praktycznie trochę przepuszcza wcześniej. Gdy zmienię na 1 bieg temp wyjściowa na instalacje maleje a na piecu rośnie . Przecież jeżeli kotłowa ciągnie mocniej w stronę pieca to jakim cudem rośnie u góry sprzęgła Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.