Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy posiadam wiedzę, aby zbudować pompę ciepła? Czy wiem jak działa pompa ciepła?


Romulus1973

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.12.2023 o 20:20, Vlad24 napisał(a):

Sterowanie jest w osobnej szafie, na carelu IR33 i napędach evd. 

Skoro siedzisz w automatyce to dwa zagadnienia. 

Wentylacja - grzanie, 4 agregaty 45kW na AHU, ze wspólnym sygnałem 0-10V. Jak ogarniasz lub jak byś ogarnął takie połączenie. W kręgach temat znany i problem dotyczy jednoczesności defrostu. 

Carel Boss - jak ogarniasz zdalny dostęp bez stałego IP? 

IRN jest tylko termostatem, EVD steruje zaworem ale dalej nie ma regulacji proporcjonalnej dla sprężarkę.

Jeżeli to Bitzer -tłok to można go kręciś do 74Hz podłączałem kiedyś w trójkąt ten silnik dostał 360V i miał pełen moment sterowałem falownikiem bezpośrednio z przetwornika ciśnienia.

Wentylacja, nigdy nie robiliśmy takiej lipy sterownik C.Pco Hi End Carela kosztuje 2000 jeden obwód jeden regulator.

Koszt reklamacji i czasów straconych jest zawsze większy od sterownika.

I następna kwestia rozdzielenie 0-10VDC tu zawsze działa prawo Ohma spadek napięcia od rezystancji wiele słabych kabelków ma imedencję falową na poziomie 150ohm to 10 V nigdy nie uświadczycie na sterowaniu

 

Statyczne IP, tu długo szukałem rozwiązania, na początku dawałem DDNS w routerach, np ASUS pozwala na rejestrację domeny za darmo więc login w necie to www.asusxxxxx.com.pl.

Można stosować Routery Weldmilera mają tą usługę w standardzie. My robiliśmy na Weinteku więc za 300pln można wykupić VNC. Ale ostatecznie kupowaliśmy kartę SIM z Publicznym Statycznym IP kosztuje 15 zeta miesięcznie do abonamentu.

I do tego modemy przemysłowe Teltonika Z serii RTU. Dzięki VPN można programować sterowniki w sieci zdalnie.

Na tym rozwiązaniu cały czas bazuję, do tego mają wbudowane styki BI i BO Zrzutekranu2024-01-01091802.thumb.png.926bdfcd09942e7cd09e6705865c6bd2.png

 

W dniu 30.12.2023 o 20:12, wacio1967 napisał(a):

To jest normalne. Gdyby nie patrzeć na to czy się opłaca, lub nie, to stalibyśmy w miejscu.

Niestety, mało kogo stać aby sobie kombinował z ogrzewaniem w ramach hobby. A nawet jak tak jest, to zawsze jest patrzenie na kasę. Żeby mieć komfort termiczny i było to bezobsługowe, to wystarczy włączyć grzejniki elektryczne. Jest komfort, jest czysto, jest bezobsługowo. Tylko co z kasą którą trzeba za to zapłacić.

A z racji tego, że CO jest coraz droższe w użytkowaniu szuka się alternatywy w różnych dziedzinach (PV, PC, OP, solary, wiatr, geotermia, podczerwień, nadfiolet, centralnozieleń i inne)

Kolega dobrze pisze, posiadając daną wiedzę zawsze się opłaca.

Zrobienie banku energii na lifepo4 5kW z falownikiem hybrydowym, w trybie SBU to koszt 8tysięcy a kupienie tego dotacji to koszt 50tysięcy.

Mam taki zestaw robiłem sobie dwa lata temu z balanserami na każde ogniwo, tutaj zawsze trzeba liczyć konfort przy czasie przełączania instalacji 8ms nawet człowiek nie wie kiedy nei ma swiatła.

Co do wiatraków odradzam założyłem taki o rozpiętości skrzydeł 1.5m około 200w wpiędy do aku AGM i falownika ongrid.

To prawie nie produkuje energii bo takie urządzanie musi być powyżej 12 metrów nad ziemią- szkoda było mojej kasy czas zwrotu to 10lat.

Edytowane przez Romulus1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Romulus1973 napisał(a):

Zrobienie banku energii na lifepo4 5kW z falownikiem hybrydowym, w trybie SBU to koszt 8tysięcy a kupienie tego dotacji to koszt 50tysięcy.

Mam taki zestaw robiłem sobie dwa lata temu z balanserami na każde ogniwo, tutaj zawsze trzeba liczyć konfort przy czasie przełączania instalacji 8ms nawet człowiek nie wie kiedy nei ma swiatła.

Co do wiatraków odradzam założyłem taki o rozpiętości skrzydeł 1.5m około 200w wpiędy do aku AGM i falownika ongrid.

To prawie nie produkuje energii bo takie urządzanie musi być powyżej 12 metrów nad ziemią- szkoda było mojej kasy czas zwrotu to 10lat.

Magazyn energii 5kWh z bms`em (wysoko napięciowy) to koszt ok 12tyś zł - dotacja to ok 6tyś zł. Falownik hybrydowy to ~6-10tyś

Skąd wziąłeś 50tyś?!

 

Co do EW, to wielu się nabrało oglądając ten kanał z youtube`a: 4nrgy. Średnia prędkość wiatru w PL to 3,4m/s, a przy takiej sile taka elektrownia produkuje jedno wielki g...

 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz poruszamy temat wiatraków i chyba trzeba się gdzieś definitywnie przebić z informacją, że poza obszarem Śnieżki i wybrzeża, takie domowe siłownie nie mają ekonomicznego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domowe siłownie NIGDZIE, nie mają sensu. Zbyt mała rozpiętość, niskie posadowienie i zbyt wysoka cena powodują całkowita nieopłacalność.

Na tym śmiesznym kanale który podałem koleś zawsze podaje moc elektrowni przy wietrze ok 8m/s. Gdyby rzetelnie podawał średnią krajową 3,4m/s to widać byłoby, że to jest zupełnie bez sensu. 

Tylko tak naprawdę, on jest tam JEDYNYM wygranym 😉  

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wiatrami, to tak nie do końca. Zanim przeprowadziłem się na domek, to mieszkałem w centrum miasta. Nie pamiętam ani jednego dnia w którym by nie wiało i to solidnie wiało. Tylko po co EW w mieszkaniu. 🙂 

Znajomy się upiera na EW. Ma gdzie postawić i też cały czas wieje u niego. Takie ukształtowanie terenu. Zobaczymy, jak złoży jakąś samoróbkę, to się okaże czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Do końca, do końca" Powiedz znajomemu, żeby najpierw na maszcie posadowił anemometr i badał jaka ta siła wiatru jest. Dowie się, że średnio to 3-4m/s. Porywy sporadyczne w ciągu doby to będzie ok 7-8m/s

To, że wieje, nie znaczy, że wystarczająco. Moc takiej małej EW przy takim wietrze jest żałosna.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak śmigło ma prawie 8 metrów ? nie sądzę aby to dawało mało mocy , jak ktoś gówniane wiatraki kupuje ze śmigłem 1 metr to może sobie nawet i smartfona doładować ale już są w sprzedaży porządne wiatraki ze śmigłem 370 cm razy trzy to przecież siła z takiej powierzchni m2 musi być ale cały sęk w sterowniku bo jak dowalisz to zwolni obroty i kaplica a jak pozwolisz na szybkie obroty to i prąd z tego też jest tu głównie tylko i wyłacznie chodzi o sterownik a z tym puki co najgorzej choć coraz częściej już coś sensownego się pokazuje , taki wiatrak pod 10kw ze smigłem prawie 8 metrów można kupić za 8 tysiaków i kto wie czy sam nie kupię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak berthold. Jak wiedzę czerpiesz z kanału który podałem to jak Ci wszyscy zafascynowani bajasz w chmurach. Maszty ze słupa żelbetowego, elektrownie z Chin "za grosze" Jessica... Szkoda słów i czasu na ten nędzny kanał.

Zacznij od inwestycji w anemometr. To raptem 50-100zł

 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, o6483256 napisał(a):

najpierw na maszcie posadowił anemometr i badał jaka ta siła wiatru jest. Dowie się, że średnio to 3-4m/s.

Nie ma opcji montażu. On wie że wieje i już. 🙂 Z koniem się nie będę kopał. Niech buduje, zobaczymy co z tego wyjdzie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2024 o 22:17, wacio1967 napisał(a):

Z tymi wiatrami, to tak nie do końca. Zanim przeprowadziłem się na domek, to mieszkałem w centrum miasta. Nie pamiętam ani jednego dnia w którym by nie wiało i to solidnie wiało. Tylko po co EW w mieszkaniu. 🙂 

Znajomy się upiera na EW. Ma gdzie postawić i też cały czas wieje u niego. Takie ukształtowanie terenu. Zobaczymy, jak złoży jakąś samoróbkę, to się okaże czy to ma sens.

Myśli tak jak ja myślałem, tylko że wszystko rozbija się na składowe.

4m,s, to bardzo mało prądnica trójfazowa postawi większy opór liniowo do wygenerowanego prądu.

Teraz moc znamionowa prądnicy, napięcie będzie przy tym wietrze ale prądu już nie, ale przyjmując że:

prądnica 24V prąd to 10A da to aż 240W tyle że przy 12m/s, to są parametry mojej. Super ale sprawność przetwornicy to tylko 80% więc zostaje od razu 200W. Dalej fajnie ale inwerter ongrig musi się synchronizować a wiatrak nie daje stabilnie pradu. Więc musisz dać aku AC na DC następna strata. Teraz z AKU możemy dać na inwerter, ale to wciąż następna strata konwersji z DC teraz na AC i wciąż 80% sprawności to teraz zostaje z 240W tylko 160W ale przy 12m/s.

Dając dwa aku musisz dać balanser bo na fizyce uczyli że prąd DC płynie od minusa do plusa dlatego licząc używając praw OHMA i wewnętrznej rezystancji aku przyjmując 50mA można już policzyć spadek i drenaż pierwszego aku wiec cała sprawność instaliacji oraz straty energii przy tak małej mocy są olbrzymie więc zostaje niewiele.

W mazowieckim ilość dni wietrznych w roku to aż 80, gdyby wiało na maks to 160W x24hx80 dni daje 300kW rocznie sam inwerter ongrid to koszt 1000zł. ja maniakalnie spisuję liczniki energi od kilku lat więc zobacz pozycję wiatrak i oblicz czy się opłaca.

Aktualnie mam w domu 10 podliczników energii.

wiatrak.png

Przez cały rok wygenerował 135Kw 

Mm go 5 lat i jeszcze się nie zwrócił ale łożyska już trzeba wymienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Aktualizacja , jeśli ktoś decyduje się na robienie pompy ciepła z wydajnego klimatyzatora gree amber prestige to jest gościu który robi do nich sterowniki z prawdziwego zdarzenia ,wszystko da się ustawić od A-Z łacznie z krzywą itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, omama napisał(a):

,,,,  jeśli ktoś decyduje się na robienie pompy ciepła z wydajnego klimatyzatora gree amber prestige to jest ,,,,


@Berthold bądź tak uprzejmy i podaj nieco więcej danych technicznych, dotyczących tego energooszczędnego systemu grzewczego DIY.

Poczytamy, czy też przyjrzymy się temu co nam podlinkujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego tematu, ten jest chyba odpowiedni.

 

Czy to się nada na bufor do PC 6-8kW monoblok?

https://allegro.pl/oferta/bojler-bufor-do-pomp-ciepla-100-l-z-grzalka-3kw-13684380765

 

Ten Galmet też ma rozsądną cenę:

https://allegro.pl/oferta/zasobnik-bufor-zbiornik-galmet-100-l-13349311110

 

Ewentualnie co kupić innego w rozsądnej cenie?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość samodzielnego zrobienia to polecam. Swój zrobiłem ze starego zbiornika walcowego LPG. Temperatury niskie, ocieplenie nie musi być kosmicznie grube.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wszystko żebym mógł to zrobić, ale wolę kupić. Nie chce sobie tym głowy zaprzątać. Jak to w domu zawsze jest cos do zrobienia i cały czas coś czeka. Nie będę dokładał do listy kolejnych zadań 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. W moim przypadku chodziło o poziome ustawienie zbiornika i miałem w dodatku czas i swój materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest galmet 100 l , zabudowany na powrocie zbiornik należy dobrać a właściwie ilość wody do mocy pompy ale to raczej wiesz .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zamontowałem zbiornik inaczej niż zalecenia i lepiej na tym wychodzę. Zbiornik jest na zasilaniu i podczas defrostów podaje wodę ciepłą, która wystarcza do ogrzania wymiennika bez potrzeby użycia grzałek, jak to miało miejsce wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Galmeta akurat się zraziłem, więc obiektywny nie będę. Jak klasa energ. też bez znaczenia to faktycznie tylko o pojemność się już rozchodzi, a co do montażu - jestem za 3T i wtedy na grzejnikach bez zabaw z zaworem nadmiarowo-upust., który będzie niezbędny przy buforze na powrocie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakbyś bufor konkretnie podłączył, jakich schemat podlinkujesz? 

Mam system mieszany grzejniki/podłogówka na RTL.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam mieszany w proporcjach 90% grzejniki i 10% OP RTL. Jak bufor będzie umożliwiał podpięcie od góry to to tak jak ostatnio wklejał YaroXylen w innym wątku:

buf.png.438b273f64e2c36ea62462b1a294ae79.png.c5da3276beb8426b88f482a83391f299.png

 Ja mam z kolei tak i też jest git (ze wzgl na małą średnicę dla odpowietrznika w buforze, a nie chciałem go w żaden sposób przerabiać):

i27-Fig7-16.thumb.jpg.63bea530d0c83ef26a9c27ab0191f832.jpg

 

 

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.