Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym sterować temperaturą w domu Pompa ciepła


Oldeq17
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Ja na Panasoniku testowałem  różne delty i na starej grawitacyjnej instalacji najlepszy COP na delcie 7 Jak masz instalacje nowego typu i nowoczesne kaloryfery które dobrze oddają ciepło to niska delta może być ale wież mi na grzejnikach żeliwnych cop przy delcie 7 wynosił 4 a przy delcie 3 wynosił 3  tak w zaokrągleniu. Także bardzo duża różnica w kosztach.

Ja mam 100 % grzejniki tylko stalowe nie żeliwne, mam deltę 6 póki co, praca cicha 3 , pobór prądu najmniejszy jaki zauważyłem w czasie rzeczywistym to 1,8 kw, zwykle 2-  2,2kw a przepływ po załączeniu PC jest ok. 21 potem moduluje do 13 gdy ma się wyłączyć pompa, ilość  wł sprężarki 15-20 / dobę, podobna ilość godz pracy, zużycie dobowe wczoraj 40 kw, ok -   1 st. C, temp. w domu 24, ty masz podobne parametry pracy, czy ma mnie coś niepokoić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldeg17- Tak mi mówił kolega że tak ustawiał mitsubiszi inaczej niż panasonica. Może jakiś inny starszy model. Na forum też ktoś pisał że pompę w Zubada jak przyjdą mrozy zmienia z 1 na 2 bieg Napisz do Czeslaw na pri może Ci coś podpowie on ma Zubade. Ja zakładałem tylko Panasonica i Sprsun. Nie chce wprowadzić cie w błąd.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek767 - mam podobne parametry. Teraz możesz wyłączyć tryb cichy bo przyszły mrozy i zobacz jak będzie grzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Patrol napisał(a):

Musisz wybadać co będzie najlepsze w Twojej instalacji. Ja blisko punktu 2 jestem. Pompka w Zubadanie na 4biegu i zbliżony przepływ na obiegowej pompce (23l/min; bufor 3T). W okolicy 0C na grzejniki idzie 33-34, termostat pokojowy 22,5.

Patrol - też ma Zubade

Oldeq17- Masz tu instrukcje montażu  Str 18 pompa obiegowa w pompie ciepła  IM_BH79D290K01_EHST20_EHPT20_PL.pdf (mitsubishi-les.info) Musisz wkleić to w gogle to Ci wyszuka instrukcje.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Oldeq17 napisał(a):

cezario1- grzebiąc po necie bo nie dawało mi spokoju z tą regulacja przepływu tej pompki w jednostce wewnętrznej Mitsubishi i oto co znalazłem

Pompa zintegrowana w pompie ciepła :

W sterowaniu pompy ciepła ustawia się deltę.
A biegi pompki obiegowej reguluje sterownik pompy w zależności od zapotrzebowania

1) ustawisz na sztywno wysoki przepływ to pójdzie więcej prądu na gonienie wody po dużym przepływie i szybciej zużyje się obiegówka.

2) ustawisz na sztywno mały przepływ to w mrozy pompa ciepła nie dogrzeje budynku, bo mały przepływ wody nie odbierze produkowanego ciepła.

 

Powyższy opis musiałeś odnaleźć w wątku dot. innej pompy.

W Zubadanie nie ustawiasz deltaT, natomiast wymagany przepływ dobierasz odpowiednim biegiem pompy od 1-5 (serwis nie zalecał nigdy najniższego).

V bieg: 25L/min - moc max 60W,

IV bieg: 23L/min - moc max 52W,

III bieg: 18L/min - moc max 40W

niżej nie schodziłem.

Poza tym masz też widełki od temp. zadanej (fabrycznie +5, -5) ja ten dodatni parametr dałem na +3C. Jeśli byś korzystał z autoadaptacji to i tak sterownik sam będzie dobierał zadaną temp. aż znajdzie ten idealny, nazwijmy go, punkt G. Jedyny babol to po utracie zasilania proces autoadaptacji/"uczenia się" startuje od nowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś wytłumaczyc dlaczego moja pc grzeje wode do 38 st. przy -2 st. na zewnątrz  mimo ,że według krzywej 38 stopni ma osiągać  przy -15???? niezaleznie czy delta  4,5,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może czujnik temp zewnęcznej oblodzony lub uszkodzony.

Styłu za pompą u góry masz czujnik temperatury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrol - on ma Panasonica a nie Mitsubiszi na CO nie ma histerezy tylko delta  i pisze Ci że obojętnie jak ją ustawi nic to nie zmienia. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cezario1 napisał(a):

Może czujnik temp zewnęcznej oblodzony lub uszkodzony.

Styłu za pompą u góry masz czujnik temperatury. 

z tym że temp. zew. wskazuje w miare poprawnie, to ta którą widać na panelu sterownika, przegladając forum ktoś tez pisał o takiej sytuacji. a tobie grzeje tylko do zadanej, nic powyżej? obecnie zainstalowalm aqaera servis cloud i mam wszystkie odczyty w komp. nie muszę schodzic do kotłowni, bo tam mam sterownik, dużo wiecej danych, może tutaj jest odpowiedź? 

IMG_20231130_233209.jpg

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dzisiaj że moja pompa wyłącza się przy  3 stopnie wyższej  temperaturze a po wyłączeniu spada do zadanej. Może Tobie przy -15 wyłączy się  przy 41 stopni lub wyżej jak zadana 38. Przedtem przy niższej temp było to 2 st różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezario dalej pracujesz na trybie cichym?, ja próbowałem wyłączyć ale jeszcze bardziej taktuje, dodatkowo każdy defrost to wł/wył sprężarki,( średnio co godzinę)  pc chodzi na niskich parametrach, obecnie ok . 37 st. na zasilaniu przy -5 na zewnątrz, w domu 24 st.C na górze, 23 na parterze, delte mam 5, próbowałem na 4,6,7 i chyba na 5 jest najkorzystniej,  zużycie wzrosło do ok 46kw/dobę, nie wiem czy coś jeszcze można poprawić w tych ustawieniach ?, 

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.