Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym sterować temperaturą w domu Pompa ciepła


Oldeq17
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam inaczej podłączone CWU grzeje jak kaloryfer nie przełącza się. Czas grzania CWU o ile dobrze pamiętam to chodzi, że jak grzeje CWO to nie grzeje CO i może wychłodzić się w domu więc za długi czas nie jest wskazane ustawić chociaż jak dogrzeje do wskazanej temp. to i tak się przełączy. Nigdy standardowych ustawień nie musiałem zmieniać.

Może ktoś to zmieniał to niech Ci wytłumaczy.

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak ale tą za buforem od CO.

2. Tak - musi być tak ustawiona żeby woda w buforze jak naj mniej się mieszała.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ponieważ masz dużo wody w instalacji grawitacyjnej to zrobił bez bufora. Nie możesz podłączyć pod tą pompkę sterowania bo ona musi chodzić cały czas jak jest włączona pompa ciepła. Pompa musi mieć przepływ. Czyli zrobił CO pod sterowanie deltą. Zubadan ma swój  sterownik pokojowy. Jak nie masz to trzeba dokupić ale to musi skonfigurować  osoba która zakładała pompę. Na tym sterowniku  powinno działać.

Pisałem Ci żebyś ustalił wcześniej przed montażem  jak ma być zrobiona instalacja, stwierdziłeś że fachowców nie będziesz pouczał to teraz nie miej do nich pretensji. Zrobili jak uważali że będzie najlepiej bez niepotrzebnych kosztów dla Ciebie.

Według mnie na CO grawitacyjnym zrobili to dobrze bo lepiej będzie to działało w ten sposób.    Chociaż większość osób napisze  Ci tutaj że bufor musi być i to duży. Ja bym nie dał nawet sprzęgła tylko połączył bym zasilanie z powrotem rurą i w tej róże dał odpowiedni zawór ciśnieniowy gdybyś pozakręcał wszystkie grzejniki to by poszło prze ten zawór. Nie miał byś mieszania wody   w ten sposób a sprzęgło niestety miesza. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj ten film jak się podłącza pompę ciepła. Jak nie ma zaworów na grzejnikach to nawet buforu na powrocie nie potrzeba bo masz bufor w 2 calowych rurach chociaż w Panasonicu musi być do gwarancji. W instalacjach grawitacyjnych bywa około 400l wody więc żeby bufor działał to musi być wysoki 300l podłączony równolegle Z doświadczenia wiem że 200l to za mało w porównaniu do ilości wody w instalacji. Wtenczas regulator temp założony na pompie obiegowej będzie działał poprawnie bez szkody dla pompy ciepła. Druga opcja to na zasilaniu i powrocie  zrobić bajpasa z zaworem nadmiarowo upustowym  i wyrzucić sprzęgło. Albo dać mały bufor na powrocie albo bez. Można przerobić na bufor istniejące sprzęgło.

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przykręć. 

A na tym filmie masz zamontowaną zubane. Zwróć uwagę że jedna pompa czarna grunfos jest zamontowana w pompie a dwie zielone na rurach Na te zielone można podłączyć regulator tylko ponieważ jest mały zbiornik to będzie taktowanie pompy czyli duża liczba włonczeń i wyłończeń co jest szkodliwe dla pompy i zwiększa zuzycie energi.  Jeżeli masz taką pompę na rurach to spróbuj zwiększyć bieg może temp na górze sie wyrówna a jak nie to przykręć grzejniki na dole. To podłączenie bufora jest w kształcie litery T czyli najpierw woda idzie na grzejniki a jak pompa na rurze sie wyłączy to idzie do bufora i przez bufor wraca do pompy. 

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszli na łatwiznę Połączyli bufor czy sprzęgło równolegle Takie połączenie stosuje się przy dużym buforze. Na tym 2 filmie jest dobrze zrobione. Czyli dół jest tak samo podłączony jak u ciebie natomiast górny otwór w buforze od strony pompy jest zaślepiony a rura zasilania z pompy jest podłączona do rury pomiędzy buforem a pompom obiegową. Wtenczas najpierw woda idzie na grzejniki (nie przez bufor) a jak pompa obiegowa  się wyłączy to idzie do bufora i przez bufor wraca do pompy. 

Nie wiem co Ci doradzić bo raczej nie będą chcieli tego przerobić. A jak przerobisz sam to możesz stracić gwarancję jak będą upierdliwi. Raczej musi zostać tak jak teraz i na krzywej grzewczej. Ja bym obserwował jak to grzeje jakby było by coś nie tak to dopiero przerobić

Przy podłączeni w kształcie T mógł byś na pompie ustawić kilka stopni mniejszą temp i zaoszczędzić trochę prądu.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezario1- O przeróbce nie ma mowy,

co do grzania jest dobrze bo na grzejniki idzie 38 st.a w domu 21st.

 

Co do termostatu to chyba bez sensu 

raz że koszt 600 zł -dwa chyba oszczędności by nie było

Jeszcze zapytam co do- który bieg pompy obiegowej 

Załóżmy dwie poniższe sytuacje:
1) Pompka obiegowa jest ustawiona na minimum, przepływ jest zapewniony a różnica we/wy wyjścia wynosi 8st.
2) Pompka obiegowa  jest ustawiona na maksimum a różnica we/wy wynosi 3st.

w moim przypadku który byłby optymalny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawia się na 7 st  8 może być jak ciepło w domu. Wtenczas jest najmniejsze zużycie prądu maks na kaloryfery delta 5 stopni. Chyba Czeslaw pisał tutaj że jak jest ciepło to obie pompki ustawia w Zubada na 1 bieg (tą w pompie i na co) a jak przyjdzie większy mróz to też obie na 2.  Nie wiem jakie ty masz pompki podejżewam że nie takie same. Trzeba tak zrobić w twoim przypadku żeby woda wpadająca do bufora tłoczona przez pierwszą pompkę była zaraz odbierana przez drugą pomkę na CO wtenczas nie ma mieszania w buforze i jest lepsza wydajność. 

Tylko pozostaje kwestja niższej temp na górze domu  Musisz spróbować albo przykręcić kaloryfery na dole albo zwiększyć biegi w 2 pompkach i zobaczyć co lepsze. 

Ja wcześniej Ci mówiłem że termostat jest mało sensownym rozwiązaniem w przypadku pompy ciepła.  Ja nie zmniejszam temperatury w domu jak wyjdzie słońce i w domu zrobi się troszkę cieplej bo to ciepło zakumuluje się w murach i jak jest w nocy zimniej do zostanie oddane. Są dwie szkoły grzania Jedni grzeją mocniej w nocy na 2 taryfie a w dzień zmniejszają temperature (tak ustawiają charmonogram) druga to grzeją bardziej w dzień bo jest cieplej na dwoże i większy wyjdzie cop a jak mają fotowoltajkę to lepiej na tym wychodzą chociaż w zimie fotowoltaika produkuje bardzo mało energii. Ja grzeje 2 sposobem.

U mnie na grzejniki idzie obecnie 39 -40 st. a w domu 22st. Tylko że Ty masz lepsze grzejniki niż ja bo ja mam żeliwne a Ty aluminiowe.

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Oldeq17 napisał(a):

Cezario1- O przeróbce nie ma mowy,

co do grzania jest dobrze bo na grzejniki idzie 38 st.a w domu 21st.

 

Co do termostatu to chyba bez sensu 

raz że koszt 600 zł -dwa chyba oszczędności by nie było

Jeszcze zapytam co do- który bieg pompy obiegowej 

Załóżmy dwie poniższe sytuacje:
1) Pompka obiegowa jest ustawiona na minimum, przepływ jest zapewniony a różnica we/wy wyjścia wynosi 8st.
2) Pompka obiegowa  jest ustawiona na maksimum a różnica we/wy wynosi 3st.

w moim przypadku który byłby optymalny..

Musisz wybadać co będzie najlepsze w Twojej instalacji. Ja blisko punktu 2 jestem. Pompka w Zubadanie na 4biegu i zbliżony przepływ na obiegowej pompce (23l/min; bufor 3T). W okolicy 0C na grzejniki idzie 33-34, termostat pokojowy 22,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. I nie zapominaj że masz ruru 2 cale jak ktoś ma instalacje nowego typu to może zejśc z niższą temp. A Tobie mogą nie grzać równo grzejniki bo nie bedziesz miał jak zrobić kryzowania. I pompa obiegowa musi więcej wody przepompować.

Patrol - on ma bufor podłączony równolegle nie tak jak Ty w T i musi dać wyższą temp żeby było to samo bo ma mięszanie.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cezario1 napisał(a):

Tak. I nie zapominaj że masz ruru 2 cale jak ktoś ma instalacje nowego typu to może zejśc z niższą temp. A Tobie mogą nie grzać równo grzejniki bo nie bedziesz miał jak zrobić kryzowania. I pompa obiegowa musi więcej wody przepompować.

Patrol - on ma bufor podłączony równolegle nie tak jak Ty w T i musi dać wyższą temp żeby było to samo bo ma mięszanie.

Z tym podmieszaniem to różne głosy na tym forum były. Niektórzy twierdzą, że między 3t a 4t różnica żadna - niektórym się miesza bardziej, innym mniej ;). Wracając do sedna warto i tak zmierzać w kierunku punktu 2 tj większe przepływy i mniejsza delta, ale nie na siłę i nie na max przy ograniczeniach instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Panasoniku testowałem  różne delty i na starej grawitacyjnej instalacji najlepszy COP na delcie 7 Jak masz instalacje nowego typu i nowoczesne kaloryfery które dobrze oddają ciepło to niska delta może być ale wież mi na grzejnikach żeliwnych cop przy delcie 7 wynosił 4 a przy delcie 3 wynosił 3  tak w zaokrągleniu. Także bardzo duża różnica w kosztach.

Ja mam podłączony bufor tak że mogę przełączyć zaworami żeby było równolegle lub szeregowo i tu znowu dużo lepiej przy szeregowym podłonczeniu Czym większej temp potrzebuje instalacja na grzejnikach tym widać większe kożyści na podłączeniu szeregowym.

Równolegle podłancza wiekszość instalatorów bo im nie zależy ile klient zapłaci za prąd tylko żeby nie mieli problemów. Podłączenie równoległe więcej wybaczy błędów instalacyjnych. 

Jak mają pozakładane głowiczki na kaloryferach to podłonczenie w T będzie mięszało wode. 

Bez głowiczek jak dobrze dostroisz obie pompy to nic Ci nie będzie mięszało lub mało.

Na szeregowym wcale nie ma mięszania.

Mnie cała instalacja pracuje na 1 pompie tej znajdującej się w pompie ciepła i wcale ta pompa nie jest wysilona bo mam grawitacje i duże przepływy a pompa w Panasonicu sama moduluje sobie obroty w zależności od ustawionej delty. Niestety Mitsubiszi tak nie ma tylko regulujesz biegami i ciężej to doregulować. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezario1- grzebiąc po necie bo nie dawało mi spokoju z tą regulacja przepływu tej pompki w jednostce wewnętrznej Mitsubishi i oto co znalazłem

Pompa zintegrowana w pompie ciepła :

W sterowaniu pompy ciepła ustawia się deltę.
A biegi pompki obiegowej reguluje sterownik pompy w zależności od zapotrzebowania

1) ustawisz na sztywno wysoki przepływ to pójdzie więcej prądu na gonienie wody po dużym przepływie i szybciej zużyje się obiegówka.

2) ustawisz na sztywno mały przepływ to w mrozy pompa ciepła nie dogrzeje budynku, bo mały przepływ wody nie odbierze produkowanego ciepła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.