Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bilansowanie energii z PV 1:1 - gdzie jest haczyk?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - przyszło 2 sprzedawców instalacji PV z montażem oraz umową na bilansowanie energii wyprodukowanej do kupionej 1:1 w ciągu 12 miesięcy ( umowa na bilansowanie na 4 lata).

Brzmi pięknie, więc pytanie w szczególności  do osób które skorzystały z takiej oferty: gdzie jest haczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech dadzą Ci umowę, przeczytasz, albo wkleisz tutaj i zobaczymy.

Obstawiam, jakieś duże opłaty stałe (handlowa, abonamentowa, etc).

 

W taryfie g12W mam 34zł brutto opłat stałych, reszta zmienne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili to wygląda tak:

 

Zużyłem z sieci (pobrałem uwzględniając bilansowanie międzyfazowe) 150kWh przez ostatni miesiąc.

Wysłałem do sieci 450kWh

Autokonsumpcja to było 300kWh

 

Rachunek:

opłaty stałe 34zł

płacę za 150kWh (uwzględniając taryfę dzienną i nocną + przesył wychodzi odpowiednie ~0,78zł 2 taryfa i 0,96zł 1 taryfa za kWh)

Od tego odliczają mi 150kWh które sprzedałem w danym miesiącu uwzględniając ze stawkę rcem (za np czerwiec: 0,454zł/kWh- czyli 150x 0,454kWh= 68,1zł i to jest odliczane od rachunku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, niezła cena!

 

PS Ta firma ma ceny z kosmosu, jeżeli chodzi o koszt montażu.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, h3nio napisał(a):

energię, a potrzebujesz jeszcze dokupić to cena za kWh wynosiła w ubiegłym roku 2,2 zł.

Mówili o bilansowaniu 1:1 kWh za kWh z odbiorem w ciągu 12 m-cy, a nie bilansowaniu ceny za poszczególne kWh ( kWh za kWh). 

Montaż 4000 kWp z jakimś 200l zbiornikiem na ciepłą wodę 27400zł - dotacje 2 x po 6tys - 12% ulgi termomodernizacyjnej = ok 13 000 zł ( 8 paneli Jinko 470 W Tiger Neo N-type 60HL4-(V) i inwerter Solis 4kW) 

Najbardziej interesują mnie warunki umowy na to bilansowanie kWh 1:1 

Myślałem że ktoś z forum przerabiał ten temat/ofertę, czy może wie jak wygląda to w realu ( po podpisaniu umowy)?

Jak coś wyślą to dam znać/wkleję

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Mówili o bilansowaniu 1:1 kWh za kWh z odbiorem w ciągu 12 m-cy, a nie bilansowaniu ceny za poszczególne kWh ( kWh za kWh). 

Nigdzie nie napisałem o bilansowaniu ceny. Oddają 100% energii, którą się wyprodukuje (czyli kWh za kWh), ale jak zużyje się ponad to co się oddało to trzeba im zapłacić "ekstra" za to dodatkową energię.

Poza tym dużo więcej sobie życzą za instalacje PV w porównaniu do innych firm - widziałem ofertę 10k zł za kWp.

Do tego dochodzi jeszcze abonament sprzedawcy (ok 50 zł) i opłaty dla dystrybutora energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,3kW z falownikiem hybrydowym można mieć poniżej 35tyś zł.

 

Panele mogą mieć 300W, 370W, 440W moc nie określa jakości!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie trafiłem na ten materiał. Coś więcej wiadomo, bo też nie byłem w temacie.

https://www.youtube.com/watch?v=uEpIWwKxdDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2023 o 11:05, h3nio napisał(a):

Oddają 100% energii, którą się wyprodukuje (czyli kWh za kWh)

Sunvival trochę farby puścił. Pewnie przez przypadek autora tekstu.

Sprzedają i kupują energię. A co z opłatą za dystrybucję tej energii ? Kto ponosi koszty ?

image.png.911a91188179c6daa9bbbf20fe2e6db3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia 1:1, ale przesył i opłaty stałe pozostają.

De facto mamy dwóch dystrybutorów i tylko z jednym możemy podpisać umowę.  Analogicznie jak przy zmianie dostawcy energii elektrycznej (która właściwie tutaj występuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz nasuwa się pytanie.

Czy nowy dostawca ma takie same ceny dystrybucji co dostawca z urzędu. Sam fakt rozliczania 1:1 może otwierać jakąś furtkę do zmiany ceny, lub abonamentu.

Moim zdaniem nie ma nic za darmo. Jak coś się opłaca użytkownikowi końcowemu, to albo gdzieś jest jakiś haczyk, albo wszystkich nas robią z urzędu na grubą kasę. 🙂 Obstawiam w ciemno oba przypadki. 🙂 

Na samych abonamentach mogą dużo zarobić. Z jakiegoś powodu maksymalna wielkość instalacji nie może przekraczać 10kWp, a jak przekroczy, to za każdy kWp chcą 10 PLN miesięcznie. Na przykład taki Columbus idzie całkowicie po bandzie. Zakładam że 89 do 8kWp a potem 10 za kWp. Chyba że te 10PLN jest za każdy kWp. Przy instalacji 20kWp abonament 209 PLN. No i to jest z VAT, czy bez ?

image.png.45922d640d80dce505c7f4f06bba877b.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny marketingowy chwyt "1:1" i tyle.

Za tą różnicę w kosztach montażu pv, między takim oferentem a tańszym na rynku lepiej jest kupić magazyn energii.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już gdzieś wcześniej pisałem, miałem ofertę z Columbusa kilka lat temu. Jak zobaczyłem kwotę, to już wiedziałem że nie będę miał PV, bo czas zwrotu był bardzo długi. Ale przejrzałem inne oferty i okazało się że można dwa razy taniej.

Proponowali wtedy SolarEdge, sprzęt w sumie bardzo dobry, tylko kompletnie niepotrzebny w mojej sytuacji. Na dach południowy, niezacieniony chcieli montowac z optymalizatorami, tak na wszelki wypadek. Nie ważne.

W ich ofertach, zawsze jest gdzieś coś ukryte, wyliczone na wyrost i spuchliznę. @o6483256 masz rację, za taką kasę lepiej zrobic swój magazyn energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała masa literek do przeczytania. 🙂

Z tego co wstępnie wywnioskowałem, to dystrybucja leci swoim, osobnym torem. Czyli opłata powinna być tylko za pobór energii z sieci, plus abonament.

Energia rozliczana 1:1 na zasadzie net-biling. Sprzedałeś 100kWh za 0,45 (to tylko przykład), to również kupisz za 0,45. Ale musi to być w okresie rozliczeniowym. Czyli promocja kończy się po 6 miesiącach i powinno być rozliczenie. Najbardziej opłacałoby się teraz podpisać umowę, bo kończy się sezon na słońce. Będziesz pobierał w cenie promocyjnej. Potem przyjdzie normalna cena i będziesz sprzedawał za 1,30 (to tylko przykład) i za 1,30 będziesz kupował.

Taka namiastka net-meteringu, tylko ten abonament prawie 50 PLN.

Teoretycznie jest to trochę ryzykowne dla firm oferujących takie rozwiązanie. Jak ceny by spadły, a prosumenci mieliby bardzo dużo energii oddanej, to mogliby się na tym przejechać. Musieliby rozliczyć naddatek w wysokiej cenie, a bieżąca sprzedaż by musiałaby być na niższych cenach. Ale tak chyba nie będzie. Z tanią energią już się chyba pożegnaliśmy na zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.e66c1e81c43df45869ac78715f71c6bf.pngDodając przesył, cena właściwie taka sama jak u "zwykłego dostawcy"

Obecnie w g12w do 3000kWh

 image.png.60bcbf2284baed39fc63ffa09757abf8.png

 

powyżej:

image.png.6969cb0761e3118c7ee14fbaf4964fb4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Taka sama cena jak u zwykłego dostawcy" przez pierwsze 6 miesięcy obowiązywania umowy, później cena w oparciu o stawki referencyjne. Plus jakby ktoś zapomniał przed upływem 48 miesięcy przedłużyć umowę to dochodzi opłata handlowa, nie wiadomo w jakiej wysokości. Super oferta.

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się zrażać. Jak wszystko będzie pilnowane z dużym rygorem, to wyjdzie się do przodu.

Ja bym z tego nie korzystał, bo cały czas bym miał w tyle głowy wszystkie pułapki jakie na mnie czekają. Okresy rozliczenia, bilansowanie, śledzenie cen energii itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie przeliczyć jakie będą koszty instalacji z dofinansowaniem i jak długo będzie wiązała umowa na korzystanie z proponowanych warunków. Później w razie nieciekawych sytuacji można sie wypiąć na nich, ale instalacja będzie produkować prąd dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podpisujesz umowę na 48m, to nie możesz się wypiąć. Pewnie będą żądać jakiegoś zadośćuczynienia. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.