Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawność kotła zgazowującego drewno


aro37w

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno Atmosa DG 50 GD i bufor 3000 L . Producent deklarował sprawność kotła na poziomie 91%. Palę 30-to miesięcznym sezonowanym dębem. Przy jednokrotnym załadunku 45 kg drewna temperatura wody w buforze, bez ogrzewania domu, wzrasta max. o 26 st. C. Sprawność wychodzi w granicach 43%. Jak ze sprawnością w Waszych kotłach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle kotlow hg na rynku a ty kupiles najwieksze reszte sobie dopowiedz dziwie sie na co ci kociol 50kw skoro ogrzwasz tylko 90 metrow a co do sprawnosci to producenci zawsze beda deklarowac co beda chcieli tak to juz jest chodzi im tylko aby sprzedac z zyskiem i jak najwiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SAMBOR

230 st. C na czopuchu i 85 st. C na kotle. Podłączony laddomat z wkładką 72 st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tego laddomatu byłoby coś gorącego u góry bufora, a tak cały bufor tylko lekko ciepły.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aro37w Spróbowałeś regulacji, którą napisałem w innym temacie? Z atmosa przeciętnie więcej jak 70% sprawności nie uzyskuje.

@carinus Dlaczego tak uważasz? Nie wiem jak laddomat może mieszać wodę w buforze, za to grawitacja ładnie pomiesza, zanim na kotle uzyskamy 80*.

Jeszcze do autora tematu, jeśli producent dla wszystkich serii S, GS i GD podaje sprawność 89-91%, to dlaczego wybrałeś drogiego GD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac08

Próbowałem już chyba wszystkich regulacji.

Wybrałem DC50GD dlatego, że różnica cenowa pomiedzy innymi modelami była niewielka i wiedziałem, że wybieram kocioł na 20 lat więc chciałem najlepszy.

Rozmawiałem dziś z serwisem Atmos Mora w Poznaniu. Podałem parametry spalania: 230 st. C na czopuchu, 85 st. C na kotle, ciąg komina 24 hPa, laddomat, opał - dąb sezonowany 30 miesięcy. Wskazałem, że sprawność w granicach 43 %. Doradzili dla poprawy sprawności wymianę paliwa na inne !!! :-), że niby dąb nie jest najlepszy, zastosuj pan sosnę lub świerk....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile to się paliło, w 4 godziny powinno znikąć tyle drewna. Ciąg niby w miare, temperatura spalin niby też. O 50*c conajmniej powinnno podnieść temperature wody w buforze. Może laddomat na najwyższy bieg troche poprawi odbiór. Ale strata dziwnie wysoka. Gdzieś to ciepło zwiewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze PW wciśnij na max(minimum), PP odwrotnie (max), i zamiast miarkownika użyj stałej szczeliny tak małej, żeby temperatura na czopuchu była jak w katalogu. Sądzę, że nie próbowałeś wszystkich regulacji, ponieważ zmniejszając dopływ powietrza tą klapką z łańcuszkiem mógłbyś spokojnie zejść do 100* na czopuchu. Jak w kotle się nie gotowało, to po co ladomat ma mieć wyższy bieg?

Jedna rzacz mnie zastanawia, na którą zwrócił uwagę carinus, jak uzyskałeś wyższą wodę w buforze w całej obiętości o 26* laddomatem? Czy czasem nie masz osobnego zbiornika cwu, który miesza całą wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trx9

Cały wsad (45 kg) pali się efektywnie 4 godz. Piąta godzina to już sam żar i spadek temperatury na czopuchu. Masz rację. Gdzieś to ciepło znika.

Mac08

Rozpalanie: PP-5mm, PW-15mm. Po 50 min, gdy kocioł osiagnie 80 st.C PP-0 mm, PW-18 mm.

Temperaturę wody mierzę trzema termometrami przed rozpalaniem i wyciągam średnią. Tak samo po zakończeniu palenia. 

CWU biorę z wężownicy zainstalowanej w zbiorniku. W trakcie palenia nie korzystam z CWU ani nie grzeję domu.

Na tym forum są sosby, które w DC 15 S spalają 15 kg brzozy i ładują bufor z 30 st do 80 st. uzyskując tym samym sprawność ok. 90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, aro37w napisał(a):

Na tym forum są sosby, które w DC 15 S spalają 15 kg brzozy i ładują bufor z 30 st do 80 st. uzyskując tym samym sprawność ok. 90%.

Super, powodzenia w uzyskaniu takich wyników. Nie interesują mnie twoje nastawy PP i PW obecne, tylko czy zmniejszyłeś dopływ powietrza do kotła, czy nadal będziesz się żalił, że nie osiągasz zadowalającej sprawności. I nie chodzi o przesuwanie prętów, ale o zamknięcie klapki doprowadzającej powietrze. Ta klapka, do której jest zahaczony łańcuszek. Czwarty raz już tego nie powtórzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac08

Tylna klapa na łańcuszku zamyka mi się na 4 mm gdy kocioł osiąga 80 st.C. Proponujesz zamknąc ją wcześniej czy zmniejszyć do np. 2 mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2023 o 18:48, aro37w napisał(a):

Sprawność wychodzi w granicach 43%.

Gdzies masz blad w obliczeniach moim zdaniem. Lub to cieplo jest pobierane/zostaje.
Cokolwiek na kotle bys nie robil to tam poprawisz co najwyzej “tylko” kilka lub kilkanascie % ale gdzie tu do 80-90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin

Jeżeli się mylę to popraw. Liczę w następujący sposób:

Podgrzanie 3000 L z 30 st. do 80 st. to ok. 150 kW. 45 kg drewna x 4kW x 90%(sprawność deklarowana przez producenta)=162 kW. Mój kocioł przy załadunku 45 kg drewna podgrzewa 3000 L o 25-26 st.C, więc "na oko" jego sprawność to jakieś 43 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacha, rury, woda w kotle, straty do otoczenia. Drewno kalorycznosc, wilgotnosc +/-. Rozpalanie i wygaszanie. Pomiar i rozklad temperatury w buforze. Juz samo to daje 10-20%. Kociol w sensie ustawienia pewnie tez cos dodadza ale to nie bedzie az tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u Was ze sprawnością ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet > 80% liczac z cieplomierza w instalacji za buforem. Kominek ~25% liczac z CO bez ciepla oddanego bezposrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin

Kominek też liczyłem u siebie na 20-25% mimo, że producent zachwalał 70%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile jest z kominka bo tam “kupe” ciepla jest niepoliczalne. Nawet jak bedzie 30 albo 40 to i tak nedza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2023 o 16:47, Mac08 napisał(a):

 

@carinus Dlaczego tak uważasz? Nie wiem jak laddomat może mieszać wodę w buforze, za to grawitacja ładnie pomiesza, zanim na kotle uzyskamy 80*.

 

Jeszcze się nie spotkałem z sytuacją w której grawitacyjne ładowanie pomieszało temperaturę w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.