Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, szakallo napisał(a):

Przyznam że trochę nie po drodze idzie z ekonomią zabawa w jakieś Offgridy.

Nie no doszedłem do tego że sensu to nie ma i tak pod nosem burczę czy ten aby ofgrid ma sens ,nie kupując pompy ciepła nie robiąc paneli miałbym opału na dziesięć lat ale żyjemy w dziwnych czasach więc trzeba wydawać na byle dziadowstwa sporo $$$$ a w szałasie niewygodnie więc wyjścia nie ma , może jak pogoda dopisze to jutro powieszę w końcu panele bo dziś na złość leje deszcz jak ma mi ktoś pomóc a od poniedziałku nie będzie nikogo do pomocy to pewnie i słońce będzie i ciepło będzie ech .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sroda zawsze najlepszy dzien do roboty na dworze,w weekend,kiedy ma czasu i  potrzebne mi juž cos porobic chmury,dažď.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego bez najmniejszego problemu dostajemy dotację 6tyś zł do ongrid i odliczenie od podatku, kolejne kilka tysięcy.

Z dotacji możemy sobie kupić jakiś niewielki magazyn, w razie "W".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas tak z dotacja nie jest.W.g. projektu otrzymasz najmniej na czysty ongrid,na instalacju z magazynem wiecej i potym juž nie masz szanc 5-7 lat niczego zmieniac,bo pod tym podpisales.Zapowiedzone wszystko-dodac,czy przesuwac paneli,magazynu nainstalowac,czy rozszerzac....bo nie zgodne z instalacja zapodana w projektu na ktory korzystales dotacji.Kare možne otrzymac za poprawki,ulepszenia,ktore nawet czysto za swoje zrobilbys,mowimy o tym tak:"W Czechach po czeski".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, carinus napisał(a):

Mimo to nadal są dywagacje co wybrać.

Bardzo dobrze że są dywagacje. Zastanawiam się nad wymianą na FoxESS H3 10kW. Wtedy będę miał komu sprzedać używkę FoxESS 6kW i Huawei 3kW. 🙂 

Edytowane przez wacio1967
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panocki a powiedzcie mi czy kupno i założenie przewymiarowanego falownika do 4 kw paneli  to dobry kierunek ? chciałbym takiego bykola założyć i po jakimś czasie dołożyć drugi string ,coś takiego 

Falownik Inwerter FOXESS T10 G3 3 fazy nowy model 13247216392 - Allegro.pl

Choć jestem gorącym przeciwnikiem dotacji zaczynam się zastanawiać tylko no właśnie panele kupiłem bez wat-u i jedynie falownik to koszt ok 6 tys plus jakaś faktura na ok 5 stówek , przejdzie to ?

Edytowane przez berthold
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej możesz to instalować. Podłączysz jeden string i będzie hulało. Potem podłączysz drugi, trzeci, czwarty.

Te falowniki bez problemu sobie radzą z różnicami na stringach (w tej chwili wszystkie falowniki powinny sobie z ty radzić).

Falownik ok, ale cena za wysoka. Ten falownik powinien mieć cenę około 5000 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak ten falownik dzieli moc po fazach?Tego nigde nie doczytalem,czy 3x3300W,czy przepuscza mocy dla obciaženia,nie wiem teraz z glowy,jak sa te 2 typy nazywaja.Bo jesli 3300 na faze,to na dom žalosne.

Dla Polakow nie to možna podstawowe,ale dla mojego wyboru,kiedy juž tu zagladam to podstawa jest,bo tylko u nas i w Espani wyliczenie jest wylobowane po fazach.Czyli kiedy ja na jednej fazy kupuje 1KW po 9 Kč i na dwuch sprzedawam 2x2 KW po 2 Kč,to tracilbym co godzine 1 Kč.I kiedy ten falownik jest w stanie przelic ta 1 KW,zaraz jest z tego uzysk 6Kč.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, bercus napisał(a):

I jak ten falownik dzieli moc po fazach?Tego nigde nie doczytalem,czy 3x3300W

Dzieli na fazy to co produkuje. PV produkują 6kWp, to do sieci idzie 3x2kW (to tak bardzo skrócony opis). W rzeczywistości, to zależy od obciążenia faz i napięcia na poszczególnej fazie.

Tak wygląda to dzisiaj. Poniżej screen z mocy oddawanej do sieci, a dalej z produkcji z dwóch różnych łańcuchów.

Moc szczytowa oddawana 3x1,73kW=5,19kW

Moc szczytowa prodykcji 2,91kWp+2,31kWp=5,22kWp

Masz więc jednoznaczną odpowiedź.

 

image.png.8423674b24938408fa2b9ac0b47de6f6.png

 

image.png.e7cd78fa8d7da26e0ef50a9a24a94533.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sa to wlasnie 3 falowniki 3,3 KW w jednym uzardzieniu.Nie daje rady w jedna z faz skierowac calkowa moc,czy 6 KW i 2+2 w zbyle,poki jest takie zapotrzebowanie.Nazwa jest synchron/asynchron.Synchronny daje przy 10KW mocy sufit 3300/faza.Asynchrony može skierowac 10KW w jedna faze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są trzy falowniki w jednej obudowie. To jest inwerter trójfazowy. Poniżej funkcje podstawowe w których jest opisany parametr o którym piszesz.

3.1 Funkcje podstawowe
Ten trójfazowy, wysokowydajny inwerter obejmuje zakres mocy od 3kW do 25kW. Inwerter jest zintegrowany z 2 trackerami MPP o wysokiej sprawności i niezawodności.
Zalety sytemu:
- Zaawansowana technologia sterowania DSP.
- Wykorzystuje najnowsze, wysokowydajne komponenty mocy.
- Optymalna technologia MPPT.
- Dwa niezależne trackery MPP.
- Szeroki zakres napięcia MPPT.
- Zaawansowane rozwiązania zapobiegające wylądowaniu.
- Stopień ochrony IP65.
- Max. Sprawność do 98,6%. Sprawność w UE do 97,8%. THD<3%.
- Bezpieczeństwo i niezawodność: Beztransformatorowa konstrukcja z ochroną programową i sprzętową.
- Ograniczenie zewnętrzne (Meter/DRM0/ESTOP).
- Regulacja współczynnika mocy.
- Przyjazny interfejs HMI.
- Wskaźniki stanu LED.
- Dane techniczne na wyświetlaczu LCD, interakcja człowiek-maszyna poprzez klawisze dotykowe.
- Zdalne monitorowanie za pomocą komputera lub aplikacji.
- Aktualizacja przez interfejs USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus O co Ci chodzi? Te inwertery nie obsługują magazynów energii, więc jest logiczne że ich brak.

Nie wiem o co Ci chodzi z tą synchronizacją. Inwerter przed włączeniem synchronizuje się z siecią.

6 kVA??? Parametr określający moc pozorną. I co dalej ?

moc czynna (W) + moc bierna (w) = moc pozorna (VA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
3 godziny temu, berthold napisał(a):

To zdecydowany już jestem ale mówisz cena wysoka to zapytam gdzie taniej capnąć takiego ?

W mezoko jest za 4957 zł

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synchronny daje przy 10KW mocy sufit 3300/faza.Asynchrony može skierowac 10KW w jedna faze.

W Polsce nie może być większej różnicy niż 3,68 kW pomiędzy fazami.
Czyli kupując 4 falowniki 3,68 jednofazowe nie możesz ich podłączyć na jednej czy dwóch fazach. Muszą być rozmieszczone tak aby nie było większej różnicy niż 3,68kW na fazę. Z tego powodu nie podłączysz do sieci falownika jednofazowego o mocy 5 czy 10 kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przy tym wynalazku troce mlgy.Nie sa žadne twarde dane dotykajace mocy ciaglej i mocy sczytowej i czas mocy,po ktory wytrzyma dzialac w sczytu.Te dane ma w opisu každy inwerter.Mowic o rozszerzeniu o magazyn w przypadku že jest potrzebne kupic nie tylko magazynu,nawet firmowego jest mylace.

 

18 minut temu, Sławek007 napisał(a):

Z tego powodu nie podłączysz do sieci falownika jednofazowego o mocy 5 czy 10 kW.

Tu chodzi o to,by falownik 10 kW 3f zalatwial zapotrzebowanie domu i nie byl na jednej fazy zbytno odbior z sieci,bo piekarnik odbiera 4,5 KW,falownik nie da ponad 3KWfaza i 2fazy mniej obciažene przy tym wysilaja w siec.Asynchronne falowniki z tym doradza i w siec wysilaja tak,by balansowaly napiecie miedzyfadzowe,czyli na plus sieci.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus Tobie chyba chodzi o bilansowanie międzyfazowe. Jak masz falownik 6kW i zasilanie idzie z jednej fazy np.6kW, to 2 pozostałe fazy pchają w siec energetyczną po 2kW, a Ty dopłacasz za 4kW z sieci. Niby nowe liczniki miały uwzględniać takie zjawiska, ale tak naprawdę robią to arytmetycznie i też nie wiem czy do końca to robią tak jak powinni.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilansowanie międzyfazowe jakoś działa:

image.thumb.png.d57e55cda6e722c4b7d6d34b0f1c113d.png

image.thumb.png.cf13ff71d4af03edb4543a9b2bf9a7fd.png

Tutaj wykres mocy do powyższego wykresu produkcji i zuzycia:

image.thumb.png.796a977b3d7ca9cb16778ef96acb848b.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał(a):

ale tak naprawdę robią to arytmetycznie

I robią to dobrze. Bilansowanie międzyfazowe jest rozliczane na zasadzie kilku warunków.

  1. Czas pomiaru, to jedna godzina.
  2. W tej godzinie zliczana jest energia oddana i pobrana
  3. Tutaj zaczynają się różnice między net-metering i net-biling
  • Net-metering. Od energii pobranej odejmują oddaną. Jak jest minus, to mnożą to przez (do 10kW przez 0,8, powyżej 10kW przez 0,7) Wynik to energia do odebrania za free z magazynu w przyszłości. Oczywiście część będzie na bieżąco odbierana, a rozliczenie będzie zgodnie z umową.
  • Net-biling. Od energii pobranej odejmują oddaną. Jak jest minus, to mnożą to przez stawkę która w danej godzinie obowiązuje, a kasa ląduje na subkoncie do wykorzystania przy rozliczeniu za energię elektryczną (nie za dystrybucję, abonamenty i inne opłaty) Na chwilę obecną są stawki miesięczne.

Ps. Wiem że to odejmowanie jest trochę bez sensu, bo minusy dają plus. Ale oni to chyba specjalnie tak zrobili, bo dla nich to są faktyczne minusy. 🙂 

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u nas nie chca dopuscic tego,co ma niemal cala europa.Kiedy ty na jednej fazy odbierasz 2kW  i na drugiej pchajesz 2 kW,bilansja twoja jest zerowa,czy wyliczone dla faktury po godzinie,czy dniu,miesiaciu....U nas te kilowatty na jednej fazy kupujesz za 9 i na drugiej sprzedawajesz za 2 w tym samym momentu.Oszustwo na2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bercus, to macie to kiepsko rozwiązane 😟

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na dodatek niezgodnie z prawem unijnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego to nie wiem, nie śledziłem przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bilansowanie jest wymuszone przez EU. Wcześniej różnie to rozliczali. Teraz jest dokładnie podane w jaki sposób ma to być rozliczane. To samo dotyczy mocy umownej. Jak masz na przykład podpisaną moc umowną na 7,5kW, to przekroczenie jest liczone w ten sposób.

  • Czas ciągłego przekroczenia musi wynosić 15 minut.
  • Za każde przekroczenie jest kara w wysokości 1/2 abonamentu.
  • Jak przekroczenie trwa dłużej niż 30 minut, to za każde 15 minut jest naliczana kara.
  • Dostawca ma obowiązek udostępnić wgląd w przekroczenia.
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.