Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak obliczyć energię pobraną, oddaną, wyprodukowaną


Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z przepisami jest rok na odebranie wyprodukowanej energii od momentu jej wprowadzenia do sieci. Rozliczenia tutaj nie mają znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przynajmniej to jest wyjaśnione. W takim przypadku to chyba nawet lepiej mieć rozliczenie co pół roku. Za pierwszym razem może trafić się jakaś niedopłata, a potem już na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będziesz miał rozliczenie od stycznia do czerwca. Ty masz rozliczenie netbiling. Kupujesz cały czas tak jakbyś nie miał PV. Nadwyżkę z produkcji sprzedajesz do dostawcy. Potem z kasy która Ci się nazbiera możesz zapłacić za energię. Za dystrybucje musisz płacić za wszystkie kWh pobrane z własnej kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie można. Jak komuś się udało jeszcze zaczepić w zeszłym roku na prosumenta to ma tzw. "magazyn" na energię przez 15 lat, bo na tyle opiewa umowa. Ci co się nie zaczepili mają netbilling jak napisał @wacio1967

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak patrzę po tym rozliczeniu i Ty chyba masz jeszcze netmetering. W którym dokładnie dniu została zgłoszona instalacja ? To jest ważne, bo jak przed 01.04.2022 to masz netmetering, jak po tej dacie to netbiling. Z tego rozliczenia, a konkretnie "ilość rozliczonej energii pobranej 2480x0,8=1984kWh", wskazywałoby, że masz netmetering. A ze screenu poniżej wynika że masz netbiling.

Wychodzi na to że w netbiling również część energii liczą x0,8. O tym nie wiedziałem (lub nie rozumie tego rozliczenia). 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

W którym dokładnie dniu została zgłoszona instalacja ?

31 marca 2022 🙂 na styk. może faktycznie mam po staremu i tez nie rozumiem zwłaszcza że latem i wrzesień październik miałem sporą produkcję pradu. a w rozliczeniu jakby jednak brakowało w kazdym miesiącu po podobnej ilości. Może oni tak rozkładają na każdy miesiąc w pół rocznym rozliczeniu.

I teraz mam dylemat z powodu dopłaty za moje pierwsze półrocze: w tym roku zamontowany mam bufor 1000l i w nim dwie grzałki po 2kw i jedna w bojlerze 1500w. Niewiem czy je mam włączać w trakcie słonecznego dnia jeśli panele produkują prąd. Czy tylko jak w gniazdkach przekroczy 250v.

Kupiłem gniazdka wifi 20A które można skonfigurować jeśli na fazie urośnie np. do 145 voltów. Często w mocno słoneczne dni latem jesień miałem przerwy w produkcji bo inwerter 3 fazowy wykrywał na którejś fazie przekroczenia 253v. u mnie we wsi na jeden transformator jest 4 domu z fotowoltaiką.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesteś na starych zasadach. Twoje rozliczenie jest inne od mojego (Tauron), dlatego taki trochę zagubiony jestem. 🙂 Z tego co piszesz, to masz inny problem z PV. Zbyt wysokie napięcie. To że jest problem, to już wiadomo. Nie daj się przypadkiem namówić na zmianę konfiguracji inwertera i podniesienia napięcia maksymalnego (da się tak zrobić). Dostawca coś takiego od razu wychwyci i może zerwać umowę. Potem jak "naprawisz usterkę", to podpiszą nową, na nowych zasadach. W tej chwili Ci to nie grozi. Tyle straszenia. 🙂 A może ostrzeżenia. 🙂 

Sprawdź jakie macie napięcie w godzinach wieczornych. Może się okazać, że jest wyższe niż powinno być. Robić zdjęcia i reklamować ten fakt. Jeżeli oczywiście występuje. W sieci powinno być 230V. Jest dopuszczalna odchyłka 10% w dół i w górę. Ale jak będzie wieczorem 240V, to w czasie pracy PV będzie dochodziło do wartości maksymalnych.

U mnie było podobnie. Wieczorami było 242V, zgłosiliśmy to, przyjechali, obniżyli na transformatorze i jest spokój. Teraz mam 230V, a niekiedy 220V jak jest duże zużycie. Ale to jest w normie.

Innym rozwiązaniem jest magazyn energii. W ciągu dnia, nawet jak będzie wysokie napięcie w sieci, to inwerter będzie oddawał do magazynu, a pod obciążeniem będzie miał niższe napięcie. Coś w rodzaju włączenia grzałki. No i w nocy, jak nie ma produkcji, to dom ciągnie z magazynu, a nie z sieci. Docelowo też będę montował magazyn. Na razie nie ma kasy na to ustrojstwo. Dotacja by pomogła, ale musiałbym przejść na netbiling. A od tego będę się trzymał z daleka, tak długo jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie na magazyn energii bez dofinansowania to znikoma szansa na zakup. Jak są dofinansowania na nie ekologiczne samochody elektryczne które potem długo rozkładają się na złomowiskach i są bardziej szkodliwe dla ziemi niż spalinowe to może zrobią dla domów które mają fotowoltaikę.

Też przez pierwszy miesiąc założonej fotowoltaiki miałem zawyżone napięcie w gniazdkach i u sąsiadów w nocy około 235-240v w popołudniowy dzień słoneczny do 265v dochodziło, to zadzwoniłem do pge z tą niebezpieczną sytuacją wysokiego napięcia w dzień, to w ten sam dzień przyjechali elektrycy i zmniejszyli napięcie na transformatorze o jakieś 5-10volt

Teraz w nocy mam około 225v (czasem mniej) a w dzień latem ponad 250v. zależy od fazy

Edytowane przez mario007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.