Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak obliczyć energię pobraną, oddaną, wyprodukowaną


Rekomendowane odpowiedzi

W poście #40 jest mój wykres skąd wezmę dodatkową energię. Oprócz grzałki 2kW offgrid mam grzałkę 6kW ongrid.

Grzałka 2kW offgrid pracuje cały czas, nawet jak nie ma zapotrzebowania na energię. W takiej sytuacji ładuje się bufor. Bufor 160 litrów przy obecnej pogodzie w ciągu dnia zagrzewa się do około 50 stopni. Jakby brakowało energii, to włączy się grzałka 6 kW. Na chwilę obecną włączyła się tylko raz we wrześniu na kilka minut i od tamtej pory się nie włączyła.

PV na ścianie mają 2,6 kWp. Na lato podłączam je pod falownik 3kW. Na dachu jest PV 6,5 kWp podłączone na stałe do falownika 6kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież odszraniane wymiennika nie trwa 30 dni tylko kilka, kilkanaście minut, a potem pompa pracuje z jakimś COP, większym od 1. Czyli sumarycznie osiągnie większy COP niż zwykłą grzałka. Czego nie rozumiesz?

2 minuty temu, wacio1967 napisał:

PV na ścianie mają 2,6 kWp. Na lato podłączam je pod falownik 3kW. Na dachu jest PV 6,5 kWp podłączone na stałe do falownika 6kW. 

Hehe, znalazły się zagubione kW. 

Czy 6,5kW i 2,6kW pokrywa Ci zapotrzebowanie domu na ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze nie wiem. Na początku lata dokupiłem falownik 6kW i podłączyłem panele ze ściany do Taurona. Marnowała się energia. Pod koniec lata dołożyłem do 3,6 kWp które mam od 2020 roku jeszcze 3 kWp na dach. Po tym sezonie będę wiedział czy starczy tej energii na pokrycie zapotrzebowania. Zależy ile braknie, to będzie decyzja o dalszej rozbudowie instalacji. na pewno będzie to mniejsza inwestycja niż w PC. W tym sezonie zmieniłem sposób grzania na ekonomiczny.

Tak było w zeszłym roku przy "oszukanym" sterowniku o 10 stopni mniej.

image.thumb.jpeg.b1b5ccf59a0c3d6bdb04e949c5cb35bf.jpeg

 

image.thumb.jpeg.3f884550cb1bd8f05f3a82f977ef2229.jpeg

 

A tak jest teraz.

image.thumb.jpeg.f96fadde09675d035ae532bbd4f6bf32.jpeg

image.thumb.jpeg.c63262c49c0acf726f49c3cca0ccaaa0.jpeg

Tak mniej, więcej w całości wygląda mój "wynalazek".

 

image.thumb.jpeg.e3fcc72a33df02bc7d65246d93021669.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz jakie masz zapotrzebowanie ciepła na dom, nawet tutaj: cieplo.app

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to już dość dawno policzone. Zapotrzebowanie na rok = 9598,06 Tak przynajmniej wyglądają wyliczenia z przed 6 lat. Teraz wyjdzie trochę mniej, bo klimat się trochę zmienił, PV pojawiło się na dachu i ścianie, strych się ocieplił, kawałek zabudowanej pergoli, jakieś tam krzaczki na ogródku, które osłaniają od wiatru. To wszystko ma wpływ na zapotrzebowanie energetyczne domu. Może faktycznie jestem trochę oderwany od rzeczywistości, ale jak złoży się do kupy kilka rzeczy, to okazuje się, że z tego robi się duża oszczędność przy minimalnym nakładzie finansowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemyslaw85Dorobiłem na szybko trochę zdjęć.

image.thumb.jpeg.e2c5495e4a8862918bda99add6bcef26.jpeg

20221011_170149.jpg

20221011_170001.jpg

20221011_170011.jpg

20221011_170047.jpg

20221011_170102.jpg

20221011_170126.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz jak oddają energię tę panele na ścianie? Też planuje kilka zawiesić na ścianie bo na dachu miejsca już nie mam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



[mention=68406]Przemyslaw85[/mention]Dorobiłem na szybko trochę zdjęć.


Jak ci wszystko działa i jesteś zadowolony, to nie ma co się czepić. Kolega chyba tylko chciał zanegować ten wpis, że grzałka wciągnie 7Mwh, a PC 5MWh. A jak podałeś, że zużyłeś 11, ale przy uchylonych okanch, więc odjales 5, to myślałem, że spadnę z kanapy.

Ale spoczko, działaj i raportuj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV podłączone bezpośrednio pod sterownik. Ze sterownika do grzałki. Od godzin porannych grzałka grzeje. Na samym początku bardzo słabo (ale zawsze coś), potem coraz mocniej, żeby na wieczór się wyłączyć. Przy słonecznym dniu od rana do wieczora bufor nagrzewa się do około 50 stopni. Trzecie zdjęcie od góry widać go w skrzynce razem z małym magazynem energii i rozłącznikiem DC. Na allegro w tej chwili znalazłem taki sterownik bez magazynu energii za ponad 1000 PLN. U producenta http://www.el-car.auto.pl/?69,regulator-mppt-grzalki-zasilanej-panelami-zestaw kupisz za 610 PLN, ale trzeba czekać ponad miesiąc na dostawę. Są też wersje 3kW.

 

REGULATOR-STEROWNIK-GRZANIA-WODY-MPPT-GRZALEK-230V-Marka-inny.thumb.webp.74c5cb8f5174ba05d4b1f6567bb4f5cb.webp

17 minut temu, esselite napisał:

odjales 5, to myślałem, że spadnę z kanapy.

Na chwilę obecną są to założenia. W tej chwili mogę oprzeć się tylko o prognozy. Wrzesień mam już porównany. Tak całkowicie z dupy, to ja nie biorę tych wyników.

image.png.ac6aaf333184fcb7ee5db287192bcd89.pngimage.png.7d5d3c0840076ccd87168e4898427171.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Oldeq17 napisał:

Oj.joj.joj-dobra koledzy spokojnie proszę doradzić czy istnieje taki licznik  do zliczania żeby sam przeliczał energię zużytą,wyprodukowana,odebrana,i w zapasie...

Używam od stycznia licznik dwukierunkowy naszej produkcji i jestem z niego bardzo zadowolony. Masz zdalny odczyt danych rozpisanych nawet co minutę ile poszło w sieć ze wszystkimi parametrami sieci, czyli prądy, napięcia, moce czynne, bierne i dokładność do tysięcznych.

https://allegro.pl/oferta/licznik-monitor-energii-pradu-wi-fi-3f-mew-01-lite-12631057406

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus Najważniejsze, to zastanowić się, co chce się mieć opomiarowane i w jakim kierunku chce się iść dalej. Ja u siebie zrobiłem ten błąd, że co chwilę coś dokładałem i mam teraz trochę taki misz-masz. Jakbym to robił teraz od podstaw, to poszedłbym w arduino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem mieć coś prostego ale dokładnego ze zdalnym odczytem na smarcie, żeby kontrolować bilansowanie energią w dowolnym momencie i mieć wgląd na całość parametrów sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gilal napisał:

A powiedz jak oddają energię tę panele na ścianie? Też planuje kilka zawiesić na ścianie bo na dachu miejsca już nie mam.

 

Chyba teraz zaskoczyłem o co pytasz. 🙂

Pionowo zawieszone panele nie oddają zbyt dobrze energii. Nawet w sezonie zimowym, gdzie słońce idzie bardzo nisko, to są za bardzo pionowo. Jak chcesz je podłączyć pod falownik, to zdecydowanie polecam pochyleni ich przynajmniej na 70 stopni (pion to 90 stopni). W ten sposób w sezonie zimowym będą zgarniały max co można zgarnąć, a w lecie niestety musisz i tak liczyć się ze stratą około 20-30%

Tutaj masz linke do portalu w którym możesz sobie potestować ustawienie PV.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i info.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co proponuje @carinus nie ma znaczenia jaki masz falownik. To urządzenie pokazuje pobór i oddanie niezależnie od rodzaju falownika. Jak nie będziesz miał PV to też będzie działać bezproblemowo. Z tym że pokazywać będzie tylko zużycie, bo produkcji nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie, ale przydatne do monitorowania. W styczniu płaciłem ok.450zł, taniej już nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest wysyp takich urządzeń. Wszyscy chcą wszystko monitorować, a inni chcą na tym zarobić. Daleko nie szukać. Sterownik który ja mam za 610 z magazynem energii na allegro jest bez magazynu za 1050.

Tańszej alternatywy nie znajdziesz. Nawet sam podstawowy licznik dwukierunkowy, bez zdalnego odczytu, to koszt minimum 300PLN. Z tym że taki licznik już masz od dostawcy w przyłączu. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczając dane z licznika i falownika mamy wszystkie potrzebne informacje. Liczniki dodatkowe pomagają nam to wszystko zarchiwizować i mieć do nich dostęp w każdej chwili z poziomu telefonu, jeżeli mamy ochotę przenalizować ile prądu na jakiej fazie coś nam pożarło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz zapotrzebowanie domu na powiedzmy 9000kWh, to z fotowoltaiki wyciągniesz powiedzmy tyle ile potrzebujesz na grzanie domu. Zabraknie Ci na prąd do domu pewnie ok 3500kWh. Teraz musisz sobie odpowiedzieć co lepiej zrobić? Kupić panele pv do wyrównania bilansu, czy zmniejszyć około 3 krotnie zapotrzebowanie na prąd do grzania domu. Ja kupiłbym jakiegoś monobloka pc. Nie musiałbym ładować dodatkowych paneli, a z tych co mam miałbym "więcej prądu dla siebie".

 

PS Te sterowniki to chińszczyzna (często w "polskim pudełku" co nie znaczy, że zła), da się kupić na ali.

Ogólnie moja instalacja PV, docelowo będzie bardzo podobna do twojej, kilka paneli off grid będzie grzało (dogrzewało) bojler (cały rok), a reszta w on grid pcha do sieci nadwyżkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o6483256 -jak już tu jesteś bo widzę że mam doczynienia nie byle z kim, czyli wiesz o co kaman,pompa ciepła jest dla mnie za droga a i jeszcze nie wiem czy zdała by egzamin chata słabo ocieplona ale za to mam podłogowe a na temat pomp ciepła tyle opinii jest że to niewypał raczej najtaniej chyba dla mnie bufor,ale jak dobrać bufor,jak policzyć ile potrzebuje dom itd.nie mam pojęcia..nawet jak przeglądam wasze spory to dla mnie czarna magia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz swoje dane w cieplo.app.

image.thumb.png.5e165e2f656837ee8e01bcd735e072d8.png

Ile spalasz opału (i jakiego) na sezon, też da Ci obraz zapotrzebowania ciepła przez dom 😉

To naprawdę nic trudnego 👍

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.