Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak obliczyć energię pobraną, oddaną, wyprodukowaną


Rekomendowane odpowiedzi

MOC - czyli moc aktualną w jakimś tam opóźnieniem zależy jak działa logger czyli twoja instalacja w momencie zrzutu z apki miała 74W z 9,84kW

A produkcja czyli ile wyprodukowało - dziś, w tym tygodniu, miesiącu itd.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co sprzedałeś trafia do wirtualnego portfela. Sprzedajesz samą energię, a jak odbierasz płacisz dodatkowo za przesył.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po ile teraz kupuje ZE od prosumenta kWh, ale kWh w G11 kupiona od nich kosztuje ok 75 groszy z przesyłem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek na kanale Panele Fotowotaiczne rozpisywał fakturę od widza za lipiec, sierpień i wrzesień wg nowych zasad. Na razie płacą więcej za energię oddaną niż pobraną łącznie z przesyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek na kanale Panele Fotowotaiczne rozpisywał fakturę od widza za lipiec, sierpień i wrzesień wg nowych zasad. Na razie płacą więcej za energię oddaną niż pobraną łącznie z przesyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będą liczyć te 2000kWh w obniżonej cenie, a jaka będzie cena po której odkupią energię wyprodukowaną.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze 2000kWh po taniemu. Potem cena rynkowa.

I tutaj chyba netbiling wyjdzie do tyłu, netmetering do przodu.

W netbilingu cały czas sprzedajesz i gromadzisz kasę na wirtualnym koncie. Jak pobierasz, to są takie warunki jak bez PV.

Podczas rozliczenia rocznego pierwsze 2000kWh po taniemu + reszta po staremu i odejmują kasę zgromadzoną na wirtualnym koncie. 

W netmetering jest inaczej. Oddajesz do magazynu i tracisz 20%, a z magazynu odbierasz za free.

Podczas rozliczenia rocznego od sumy oddanej odejmują 20%, dodają (jeżeli są) "oszczędności" z zeszłego roku i odejmują pobranie. Pierwsze 2000kWh po taniemu. Potem cena rynkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni system rozliczeń jest korzystniejszy dla użytkowników PV, ale "to już było i nie wróci więcej..."  więc nie ma co gdybać. Zastanawiam się jak to będzie w nowym systemie.

 

Czy będzie mi się opłacać mieć 2 taryfy. Sprzedawać w droższej, kupować w tańszej (najprościej- myć, grzać, robić pranie w drugiej taryfie). do tego jeszcze te 2000kWh po niższej cenie. Hmmm to się za chwilę okaże co lepsze. Będzie trudniej, ale jest szansa to "sensownie rozegrać" 😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam PV po staremu, a i tak mam taryfę G12w.

Z tego co się orientuję, to na chwilę obecną kupno energii jest regulowane i co miesiąc jest podawana stawka. Stawka jest niezmienna przez całą dobę. Więc jak będziesz korzystał z taryfy np G12w, to w ciągu dnia i tak nie będziesz wszystkiego pobierał, bo PV będzie dawało energię, a nocy jak PV idą spać, to korzystasz z taniej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wacio z tego co mi wiadomo nie ma mowy o rozliczaniu taryfy dzień noc tylko tanio drogo. Nie zdziwię się że nocna poza 2000kWh okaże się w cenie G11 zwykłej to co zapłacisz w nocnej

Osobiście uważam że w lato to G12 ma sens ale w zimę gdy pv wyłącza się o 15 trochę czasu mija zanim będzie 22 i tak siedzisz w domu i nabijasz w droższej taryfie, oczywiście to zależy kto jak korzysta w prądu. Ja wiem że dla mnie G11 jest lepsze.

 

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie PV i tak bardzo mało produkują. Ja grzeję bufor grzałkami. Jakbym miał G11, to na pewno bym miał większe koszty. Grzałka działa w nocy i dwie godziny popołudniowe.

Ale tak jak napisałeś, każdy dobiera taryfę pod siebie.

A co do rozliczenia tanio, drogo, to już nie ma czegoś takiego. Teraz jest drogo i bardzo drogo. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to zwykła bańka na wodę. Diabeł tkwi w szczegółach. Ja do swojego bufora musiałem zagonić do roboty elektryczny licznik dwukierunkowy. 🙂

Licznik jest podłączony do sterownika, który steruje grzałką. Jak do sieci jest oddawana energia z PV, to sterownik włączy grzałkę. Aby grzałka nie włączyła się, jak jest za mało energii oddawane do sieci, to licznik musi oddawać minimum 2,5 kW. Jak temperatura spadnie poniżej wartości krytycznej, to grzałka ma się włączyć niezależnie od ilości oddawanej do sieci. Dodatkowo temperatury krytyczne mają różne parametry, zależne od taryfy (mam G12w). Same grzałki przetestowałem w poprzednim sezonie. W tym sezonie będą pierwsze test systemu.

Tutaj masz początki mojego projektu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

Licznik jest podłączony do sterownika, który steruje grzałką.

Co to za stetownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PVMonitor. Można tam podłączyć 4 liczniki impulsowe i 4 urządzenia ModBus.
Ja przez ModBus mam podłączone dwa inwertery PV i jeden licznik.

Dodatkowo można podpiąć 12 termometrów i inne czujniki.

Grzałka jest podłączona pod sterownik ESCO, a ten sterownik dopiero pod PVMonitor.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartkę masz do góry nogami, dlatego nic nie kumasz. 😀

A tak na poważnie, to te rozliczenie jest za okres od 20 do 30.09. Nie wiem dlaczego tylko za 10 dni. To by sugerowało, że instalacja działa dopiero od 20.09.2022.

Takie rozliczenia powinieneś dostawać co miesiąc. Co miesiąc zmienia się stawka za energię oddaną do sieci.

Ilość kWh oddanych, razy stawka, równa się stan depozytu.

Ilość kWh pobranych, razy stawka, równa się kwota za pobraną energię.

Od stanu depozytu odejmujesz kwotę za pobraną energię i wychodzi kwota do zapłaty, lub do wykorzystania w przyszłości.

Najtaniej wychodzi rozliczenie roczne, bo masz mniejszy abonament. Ale nie masz 100% kontroli nad finansami.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gdzieś jest, ale nie widać całej faktury. Ale to nie problem. W tej chwili cena ustalana jest urzędowo na cały miesiąc i jest taka sama u wszystkich dostawców. Ktoś tu na forum dał nawet link do strony z cenami. Ja akurat mam net metering, więc "nie interesują" mnie te ceny.

Edit:

Masz tam cenę podaną.

0,71192 za kWh płacą Tobie

0,66566 za kWh Ty płacisz im. Do tego dolicz jeszcze miesięczny abonament.

To są ceny NETTO. Jak będzie podatek, to będzie więcej.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.