Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak obliczyć energię pobraną, oddaną, wyprodukowaną


Rekomendowane odpowiedzi

Pompa ciepła jest bez sensu na nowych zasadach PV chyba że masz za dużo kasy.

Jeśli złapiesz jakieś dofinansowanie z 50% albo więcej to ok ma jakiś to sens.

Przyjmijmy że masz pompę i instalację pv z 10kW w zimie będziesz miał z 20kwh dziennie czyli nie nagrzejesz za bardzo domu a latem nazbierasz trochę kasy, ale licząc koszty pv+pompa bez dofinansowania to robi się nie ciekawie do tego jeszcze to co mówią, czyli 2000kWh rocznie i będzie trzeba płacić za prąd po 1,8zł/kWh

Ogólnie jest lipa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nadal uważam, że pompa ciepła jest lepsza od zwykłych grzałek bo ma średnio 3x wyższą sprawność.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, o6483256 napisał:

Ogólnie nadal uważam, że pompa ciepła jest lepsza od zwykłych grzałek bo ma średnio 3x wyższą sprawność.

 

Ale jest 40 razy droższa. Jak się ma już kawałek bańki na wodę (bufor), to chyba lepiej kupić grzałkę za 300 PLN niż PC za 12000PLN. Dobrze wysterowana grzałka "wciągnie" 7000kWh na sezon, a PC 5000kWh.

Te 11700PLN lepiej zainwestować w dodatkowe PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo mając przewymiarowane panele pv łatwiej w ciągu dnia zimą złapać trochę więcej energii bo łatwiej założyć dodatkowe 10kW grzałek niż pompę o większej mocy.

Moje zdanie na dzień dzisiejszy jest takie że na starych warunkach pv +pompa

Na nowych lepiej pv+grzałki i bufor (dodatkowo więcej paneli bo nie ma już tych 30% straty)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wacio1967 napisał:

Ale jest 40 razy droższa. Jak się ma już kawałek bańki na wodę (bufor), to chyba lepiej kupić grzałkę za 300 PLN niż PC za 12000PLN. Dobrze wysterowana grzałka "wciągnie" 7000kWh na sezon, a PC 5000kWh.

Te 11700PLN lepiej zainwestować w dodatkowe PV.

Nie wiem, jak liczysz te 7000 i 5000, bo to się kupy nie trzyma, ale z jednym się z tobą zgodzę, grzałki są o wiele tańsze.

37 minut temu, szakallo napisał:

Dodatkowo mając przewymiarowane panele pv łatwiej w ciągu dnia zimą złapać trochę więcej energii bo łatwiej założyć dodatkowe 10kW grzałek niż pompę o większej mocy.

Moje zdanie na dzień dzisiejszy jest takie że na starych warunkach pv +pompa

Na nowych lepiej pv+grzałki i bufor (dodatkowo więcej paneli bo nie ma już tych 30% straty)

 

Zważywszy na nadchodzące ceny energii i zużycie energii przez grzałkę + domowe sprzęty instalacja 10kW może być za mała. Dlatego mimo wszystko pompa ciepła ma sens.

 

 

Zresztą mam nadzieję, że za chwilę będę w tej sytuacji, więc napiszę już coś z praktycznego punktu widzenia 👍

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wywalano smieciuchy zaczęła się masowa produkcja kotłów na ekogroszek ludzie przerabiali instalacje CO jeden drugiemu opowiadał jak super teraz mam potem nauka palenia w kotle ustawienia i dalej produkcja sterowników super z PID i znów nauka itd...koszt takiej przeróbki to też nie mała kasa teraz Pompy ciepła i fotowoltaika koszt potężny a jak już wszystko masz pomontowane to kombinacja z prądem pytam się czy to jest normalne namawiają do tego wszystkiego czyste powietrze itd..ciekaw co wymyśla po pompach ciepła.... szlak by to wszystko......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niczego nie brałem dofinansowania, więc teraz mogą mnie "cmoknąć". Nie jestem żadną umową do niczego zobowiązany. Mam kocioł na eko, chcę założyć pv i pc. Jak PC nie będzie sie opłacać będę grzał kotłem.

Co do polityki rządu, to faktycznie kompletny brak spójności, ale to już od połowy lat 90 XXw 

 

EDIT: Wygląda na to, że kWh prądu będzie nas kosztowała w przyszłym sezonie 1,5-1,6zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, o6483256 napisał:

Nie wiem, jak liczysz te 7000 i 5000, bo to się kupy nie trzyma, ale z jednym się z tobą zgodzę, grzałki są o wiele tańsze.

A tak sobie sprawdziłem na odczytach innych użytkowników. W przypadku poniżej to 5386 kWh na rok

image.thumb.png.5445ef8b46b4c73071e8d8d167968186.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie rozumiem. Niby mając pompę ciepła zużyję 5000kWh, a grzejąc bufor grzałkami 7000kWh. Jak to policzyłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie liczyłem, tylko podałem dane które są u użytkownika na PC i dane które ja będę potrzebował do bufora.

Większość informacji jaka jest w necie, to około 5000kWh na rok dla PC. Sprawdziłem, dane się pokrywają. Znajomy grzeje PC, ma zużycie 7500kWh na rok. Ale grzeje grzejniki, a temperaturę w domu ma 23 stopnie, bo tak chce.

Jeżeli chodzi o bufor, to w zeszłym sezonie zassał 11000kWh, ale to był testowy sezon. Przez cały sezon sterownik był "oszukiwany" o 10 stopni (bo tak chciałem). Temperaturę w domu regulowałem oknami. Były albo uchylone, albo otwarte. Około 5000kWh "zmarnowałem" (ba tak chciałem). I tutaj jest odpowiedź na Twoje pytanie, dlaczego zakładam PC 5000kWh, a bufor 7000kWh. 

1 minutę temu, Oldeq17 napisał:

Oj.joj.joj-dobra koledzy spokojnie proszę doradzić czy istnieje taki licznik  do zliczania żeby sam przeliczał energię zużytą,wyprodukowana,odebrana,i w zapasie...

Jak masz PV, to taki licznik masz za drzwiami. 🙂 A na poważnie, to w aplikacji Taurona masz wszystkie dane, chyba że masz innego dostawcę, to w innej aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie rozumiem. Skoro budynek potrzebuje np 15000kWh/rok, zakładając pompę ciepła i COP 3, zużyjemy 5000kWh energii elektrycznej. Mając bufor nie zużyjemy 7000kWh tylko 15000kWh energii elektrycznej. Jeszcze raz zapytam, SKĄD TE OBLICZENIA (Z DUPY) ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się tak uczepił tych obliczeń ? Nie wiem ile produkuje u mnie PV offgrid bezpośrednio na grzałkę. We wrześniu w tym roku ogrzanie domu 100m2 pochłonęło niecałe 26kWh. Jakby przez cały sezon była taka pogoda jak jest teraz, to ogrzewanie całego domu na rok by wyszło około 200 kWh. Zakładając cenę energii na poziomie 3,00 pln/kWh, to zapłaciłbym 600 PLN. Tyle z teorii i obliczeń. Chodzi o to aby podzielić się informacją, jak można zaoszczędzić i nie opierać się tylko na suchych wyliczeniach. Teorię niekiedy trzeba sobie darować (wsadzić w doope). Ja zakładam zużycie około 7000 kWh na sezon. Koniec i kropka.

image.png.2ceedb1805ee9659e555a0bf2b05a9b8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał:

EDIT: Wygląda na to, że kWh prądu będzie nas kosztowała w przyszłym sezonie 1,5-1,6zł. 

Rachunek z dziś w firmie PGE obrót - energia czynna 2,05zł netto za 1kWh w taryfie C11, myślisz że taniej będziesz miał brutto i to z opłatami po przekroczeniu 2000kWh? Obstawiam cenę około 2,5zł brutto dla domków po przekroczeniu limitu.

I jak wygląda teraz pompa bez PV?

 

 

27 minut temu, o6483256 napisał:

Dalej nie rozumiem. Skoro budynek potrzebuje np 15000kWh/rok, zakładając pompę ciepła i COP 3, zużyjemy 5000kWh energii elektrycznej. Mając bufor nie zużyjemy 7000kWh tylko 15000kWh energii elektrycznej. Jeszcze raz zapytam, SKĄD TE OBLICZENIA (Z DUPY) ?!

Pamiętaj że COP jest tylko wtedy kiedy masz woda -woda bo już przy powietrznej musisz doliczyć pracę grzałki do odszraniania a to czasem potrafi przy mrozie zwiększyć zużycie o połowę więc cop 1,5 wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, szakallo napisał:

Pamiętaj że COP jest tylko wtedy kiedy masz woda -woda bo już przy powietrznej musisz doliczyć pracę grzałki do odszraniania a to czasem potrafi przy mrozie zwiększyć zużycie o połowę więc cop 1,5 wyjdzie

SCOP nie zejdzie poniżej 3, nawet w taniej chińskiej pompie powietrze-woda. Pleciesz androny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szakalloW końcu jakiś głos rozsądku. Zawsze powtarzałem, że do każdego przypadku trzeba podchodzić indywidualnie.

Znajomy ma w tej chwili 19 stopni w domu (bo tak chce) i koszty ogrzewania ma 0,00. Jeszcze nie zaczął sezonu.

U niego akurat była taka sytuacja, że od piwnicy ciągło zimno po podłogach. Zrobiliśmy nowe drzwi i jak ręką odjął. Podłogi już nie są tak wychłodzone i może jeszcze sobie czekać z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Żeby było weselej, to jego sąsiad po uszczelnieniu drzwi wejściowych zostawia teraz otwarte swoje wewnętrzne drzwi w piwnicy gdzie ma swój piec i w ten sposób cała piwnica jest dodatkowo dogrzana. Koszt nowych drzwi z materiałów z odzysku 0 złotych plus darmowa robocizna. Oszczędności na ogrzewaniu około nie wiadomo ile, ale coś na pewno. 

3 minuty temu, o6483256 napisał:

SCOP nie zejdzie poniżej 3, nawet w taniej chińskiej pompie powietrze-woda. Pleciesz androny.

Ciekawe jak będziesz miał -25 na zewnątrz przez tydzień czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wacio1967, zadałem Ci pytanie, czekam na odpowiedź.

 

 

Jak będę miał -25 na zewnątrz, to COP wyjdzie pewnie 1.0, ale zgodnie z matematyczną statystyką średnioroczna temperatura nie ulegnie zmianie, w związku z czym SCOP również.

 

PS Bez grzania mam w tej chwili:

image.png.42e70dc725ddd6faa9d85b06dbcd82b4.png

 

19*C, to "żaden wynik"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci już odpowiedziałem.

To nie są wyliczenia, tylko dane rzeczywiste. Trzymaj się Swoich wyliczeń. Dla mnie liczy się efekt końcowy. Ile zapłacę za sezon grzewczy. W moim przypadku PC jest bez sensu. Na buforze chcę dojść do takiego wyniku, aż bilans wyjdzie na 0. Wolę inwestować w PV, niż w PC. 

Kupię PC - rachunek obniżę do 1000 PLN

Dokupię PV - rachunek obniżę do 0 PLN

Dla mnie to ma sens. A oszczędności mogę zainwestować w magazyn energii, lub małą turbinę wiatrową własnej produkcji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprząc do roboty grzałki nurkowe z samochodu, a do turbiny wykorzystać alternator. Z tym że tego się nie da wyliczyć. To trzeba zrobić, przetestować i podzielić się wynikami, czy taka innowacja miała sens. Negowanie wszystkich pomysłów i patrzenie tylko w PC nie ma sensu.

Szczerze mówiąc, to już nie wiem jak Ci to wytłumaczyć. Poddaję się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się wyliczyć, a Ty podajesz nam tutaj jakieś ABSURDALNE dane które nie mają pokrycia w rzeczywistości. 

Dane rzeczywiste muszą pokrywać się z wyliczeniami, bo inaczej nie są tymi danymi. Proste jak matematyka w 3 klasie szkoły podstawowej!

Widzę, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Szkoda, bo zapowiadało się ciekawie.

 

Proszę tutaj przykład mojego domu i jakiś tam wyliczeń które przynajmniej "trzymają się kupy"

image.thumb.png.8f753ab6f376fe4bb0c2b860882281d1.png

 

Ty sobie tam bajasz, a efekty widzimy. Brak argumentów.

 

PS Grzałka ma ZAWSZE sprawność 1, pompa ciepła między 6, a 1, więc tzw SCOP wychodzi zazwyczaj w granicach 4-3. Czego tutaj nie rozumieć? 

z 1kW elektrycznej zyskujemy na zwykłej grzałce 1kW cieplnej. Z PC w zależności od COPu 2,3,4 lub wiecej.

Minusem PC jest bezdyskusyjnie jej cena. Może jeszcze jeden minus to skomplikowanie. Reszta to +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę inwestował w urządzenia tylko po to, aby pokazały wyliczenia. Wszystko co robię, jest metodą prób i błędów.

Wszyscy mi mówili że powinienem mieć bufor minimum 500 litrów do domku 124m2. Mam 160 litrów i działa. Mam zużycie 26 kWh, a według wyliczeń powinienem mieć około 300 kWh. Mam PV 2,6 podłączone bezpośrednio do grzałki 2,0 kW. Grzałka jest niby na prąd zmienny, a co to za różnica dla grzałki, czy ma prąd zmienny, czy stały. PV mam powieszone pionowo, czyli całkowicie z dupy, ale tak miało być. PV są przewymiarowane specjalnie, ale specjalnie też są źle zamontowane, aby nie dawały pełnej mocy. Za to dają moc w pochmurne dni. I znowu wszystkie wyliczenia idą do lamusa. Według wyliczeń grzałka powinna się dawno spalić. Działa rok i ma się bardzo dobrze. Ogrzewanie podłogowe mam zaraz pod kaflami. Sceptycy mówili że całe ciepło będzie uciekało do pomieszczenia. I mieli rację, mam ciepło w pomieszczeniu. Większość rzeczy które u siebie pozmieniałem jest wbrew panującej logice i wyliczeń teoretycznych. Ale mnie to satysfakcjonuje, bo działa. Powtórzę jeszcze raz, najważniejszy jest efekt końcowy, czyli bilans 0,00 PLN. Jak wyliczenia sobie z tym nie poradzą, to problem wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967 proszę Cię byś założył osobny temat i opisał coś ty zrobił w instalacji CO i co i jak masz podłączone, zasilane itp.  Mam podobne wrażenie jak @o6483256 że jesteś odrealniony a twoje podawane dane są co najmniej nierealne.

Jak możesz zamieść zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jakie zapotrzebowanie na ciepło ma twój dom?

2. Ta fotowoltaika ile rocznie produkuje kWh i czy wystarcza na cały sezon grzewczy?

 

Czekam na odpowiedź.

 

 

PS Niech ta twoja fotowoltaika wytworzy 2600kWh rocznie, skąd pobierzesz resztę energii na ogrzewanie domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, o6483256 napisał:

Jak będę miał -25 na zewnątrz, to COP wyjdzie pewnie 1.0, ale zgodnie z matematyczną statystyką średnioroczna temperatura nie ulegnie zmianie, w związku z czym SCOP również.

Nie do końca rozumiem o co ci chodzi ale jak wymiennik zamarznie to jak możesz mówić o cop 3 i więcej

wystarczy mroźna zima i na grzałce masz taki sam rachunek w czasie mrozów. Wiem że sumarycznie w roku pompa wyjdzie spoko nie neguję tego, tylko mówię o tym że pompa z PV na nowych warunkach jest chyba gorszym rozwiązaniem niż PV+grzałki bo za tą samą kwotę masz więcej mocy w mroźny dzień niż pompa i PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.