Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak obliczyć energię pobraną, oddaną, wyprodukowaną


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam założoną fotowoltaike od trzech tygodni, i  chciał bym mieć kontrolę nad tym żeby nie dopłacać, chodzi o to że nie umiem sobie z tymi wyliczeniami poradzić, wiem że jest tego trochę w necie jak i co,ale jakoś tak z grubsza jest opisane, i nie zrozumiałe dla mnie do końca wiem jest wszystko na liczniku ale po kolei jak i co..jest w liczniku -energia pobrana, energia wyprodukowana przez panele ale jest coś takiego jak energia zużyta na bieżąco skąd lub w jaki sposób mam wiedzieć np.po tygodniu ile tej energii mam w zapasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest matematyka i tyle. Najlepiej jak byś zalogował się na e-licznik(tauron coś takiego ma nie wiem jak inni) . Tam jest podane ile pobrałeś i ile wysłałeś do sieci przez e-licznik. Więc liczysz wyprodukowana twoja energia - to co poszło do sieci = wynik energi zużytej na bieżąco. Do tego dodajesz + pobrana z sieci = wynik dobowego zużycia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz energii w zapasie, bo jak masz instalacje od niedawna, to prąd sprzedajesz. Bieżące zużycie już masz wyjaśnione wyżej.

Prąd w wirtualnym magazynie mają ci na starych zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najogólniej to w poprzednim systemie do magazynu trafiały kWh i 80% z nich mogłeś pobrać "za free".

Teraz do magazynu trafiają pieniądze zarobione na sprzedaży tych kWh. Tylko, że sprzedajesz zakładowi energetycznemu te kWh w cenie hurtowej bez przesyłu, a kupujesz z przesyłem w detalicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Sprzedaż energie powiedzmy za 40 groszy, a kupisz za 80, zawsze trochę zaoszczędzisz.  Ciekawe co będzie jak kupisz ze zniżką 2000kWh za powiedzmy 80 groszy, a sprzedaż za rynkową 1,4zł?

 

Mnie też ten dylemat czeka. Mam świadomość, że to mniej opłacalne niż wcześniej, ale zawsze jakaś oszczędność. 

Może mając 2 taryfy, sprzedamy energię drożej niż kupimy w 2 taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Oldeq17 napisał:

czyli co niepotrzebnie zakładałem.fotowoltaike nie opłaca się...

Opłaca się tylko musisz umieć z niej korzystać, po pierwsze używasz jak najwięcej energii w ciągu dnia, czyli np zmywarka tylko w dzień, pranie w dzień ustawiasz żeby się zrobiło tuż przed powrotem z pracy itd dzięki temu masz energię za free bo nie wysyłasz ani nie pobierasz. Dodatkowo warto zrobić sobie sterowanie grzałką do cwu i nawet CO że jak ładnie świeci słońce i produkujesz energię to wszystko próbować przejadać na bierząco aby nic nie wyszło do sieci.

Warto też przejść czasem na G12 bo w dzień obrobi PV a nocą masz tańszą taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV jest opłacalne nawet na nowych zasadach. Trzeba tylko wiedzieć jak z tej energii korzystać by jak najwięcej zużyć bezpośrednio.

Osobiście bojler ładuję w godzinach 10-14 kiedy to jest największa produkcja. Dodatkowo jak tylko mogę w godzinach szczytu włączam pranie i zmywarkę. Automatyki na podstawie produkcji faktycznej czy z czujnika naświetlenia zewnętrznego jeszcze nie wdrożyłem ale to może z kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Tež planowo užywam pralke,zmywarke,lekke obciaženia-oczko,lodarka w pergoli,kociol podajnikowy jada na solar nonstop(hybrydowa wyspa z bateriami).W nastepnym sezonu przerobie CWU-z lazieniek bojlery wylecia,bede jeden w piwnicy obok kotla,lazienki sa rowno ponad  i nadwyžki PV mozog latom napcha w bojler,zima kociol bede grzac.Jesli wowczas nadwyžki beda w zimie,przygrzeja tež,planuje rozszerzenie PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldeq to chyba logiczne że lepiej podgrzać dom prądem w dzień niż wysłać go do sieci i płacić za całe dzienne ogrzewanie ekogroszkiem.

Nie potrzeba na to bufora bo dom nawet teraz w dzień śmiało może pociągnąć te 2-3kW i kocioł nie będzie musiał się uruchamiać i palić ekogroszku.

Wystarczy grzałka wpięta w CO gdzieś z pompą która zabierze jej ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, szakallo napisał:

Oldeq to chyba logiczne że lepiej podgrzać dom prądem w dzień niż wysłać go do sieci i płacić za całe dzienne ogrzewanie ekogroszkiem.

...

 

Można też sprzedać prąd i zbierać pieniądze na zakup dużo droższego, po skończonym limicie 2000kWh. To nie jest takie oczywiste, co się będzie lepiej opłacać. Może warto sprzedać prąd w 1 taryfie, a potem kupić go w drugiej?

Zresztą w jaki sposób zakład rozliczać będzie się z nami biorąc pod uwagę te 2000kWh po obniżonej cenie, tego jeszcze nikt nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzieć mi jeszcze teraz grzałka CWU ustawiona na temp.45 stopni czy można,czy istnieje taki sposób gdy jest słoneczko kiedy to jest najważniejsza produkcja z PV zrobić tak żeby grzało do np.60stopni a kiedy nie ma produkcji z PV czyli w nocy grzałka by grzała do tych 45 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś zrobić sobie jakąś domową automatykę, która odczyta dane z falownika jaka jest aktualnie produkcja prądu i przekaże do "bojlera"

Jeżeli się na tym nie znasz, to proste nie będzie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś Ci podpowie jakieś proste rozwiązanie, bo ja na ten moment nie mam żadnego pomysłu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GBO aku-juž tu o tym pisalem. Z triakowym,czy jak to rele sa nazywa može plynnie pusczac w bojler moc na krawedzi aktualnej mocy solarnej.I nie tylko w bojler,jest tam kilka wystepow,pryorytety,i.t.p.To jest czeski wynalazok,nie to tanie,može jakas polska firme tež cos takiego robi,bo macie dobre firmy do sterownikow.Juž szukalem cos podobnego,no nie znalazlem,naprawde recenzje gbo sa dobre.Na wiekszych instalacjach dužo to wspomaga efektywno"spalic" wyprodukowany prad w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2022 o 22:05, Oldeq17 napisał:

szakollo no teraz wiem od was że lepiej podgrzać chatę z PV niż oddać do sieci, napisałeś (śmiało może pociągnąć te 2-3kW) nie za bardzo wiem o co chodzi... możesz tak po chłopsku to sprostować...

Chodzi mi o to że jeśli masz np ogrzewanie podłogowe montując grzałkę 2-3kW mocy w sprzęgle możesz śmiało pompować w dzień taką moc ciągiem bo podłogi raczej nie przegrzejesz a z paneli raczej tyle nazbierasz nie przejmując się produkcją i specjalnym sterowaniem do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła, jeżeli oczywiście Cię stać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.