Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Normalnie. A jak ma pracować? Chyba że myślisz o przyszłości. To co nas czeka, to jeszcze nie teraz. Technologia już jest, ale bardzo droga. Docelowo gdzie będzie możliwość, będzie magazyn energii. Tak aby energia byłą rozproszona. Awaria pojedynczego punktu nie będzie miała wpływu na resztę. Coś w rodzaju internetu. Trzydzieści lat temu zwykły śmiertelnik nawet nie śnił o czymś takim. Komunikatory w filmach sf z lat 80-90 to teraz śmiech w biały dzień. Czy znajdę tutaj na forum jedną osobę która nie ma smartfona ? 🙂 Od węgla i kopciuchów i tak odejdziemy. Przyszłość jest w OZE, ale blokowana jest przez potentatów rynku paliw kopalnych. Czy będą tylko samochody elektryczne ? Tak, ale nie teraz. Czy będzie się to opłacać ? Tak, ale nie teraz. Czy będą magazyny energii dla każdego ? Tak, ale nie teraz.

No to mnie poniosło. 🙂 

To nie jest magazyn energii przeznaczony dla domu. Nie ma dotacji.

Skoro nie ma dotacji na swojskiej roboty magazyny energi to może w sumie i dobrze bo baterie z elektryków nie będą drożeć więc każdy bez dotacji zrobi sobie magazyn energi 10-cio krotnie większy za w sumie mniejsze pieniądze jednak są dobre strony braku dotacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do takiej baterii musisz sobie poskładać we własnym zakresie BMS. Potem jeszcze trzeba to obsłużyć. Co nie zmienia faktu, że takie baterie idealnie nadają się na domowe magazyny energii. Taką baterię można już kupić za 25-30 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, berthold napisał(a):

Skoro nie ma dotacji na swojskiej roboty magazyny energi to może w sumie i dobrze bo baterie z elektryków nie będą drożeć więc każdy bez dotacji zrobi sobie magazyn energi 10-cio krotnie większy za w sumie mniejsze pieniądze jednak są dobre strony braku dotacji .

Nie 10, a 2 max 3 krotnie!

 

Znowu się rozmarzyłeś 😁

 

37 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Tylko do takiej baterii musisz sobie poskładać we własnym zakresie BMS. Potem jeszcze trzeba to obsłużyć. Co nie zmienia faktu, że takie baterie idealnie nadają się na domowe magazyny energii. Taką baterię można już kupić za 25-30 tysięcy.

za 15-20 tyś uzywaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Magazyn instalujesz z hybrydowym falownikiem i działa, tak jak go zaprogramujesz.

Oby tak pozostało jak piszesz 

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Tylko do takiej baterii musisz sobie poskładać we własnym zakresie BMS.

Można też już w całości użytkować baterię samochodową wysoko napięciową bez konieczności jej rozbierania na mniejsze pakiety z oryginalnym BMS zabudowanym w baterii po przez przystawkę komunikację CAN z odpowiednim oprogramowaniem i inwerterem sieciowym np sofar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań głupoty pisać, od wzięcia dotacji firmware w falowniku, czy magazynie się nie zmieni. Zresztą skoro uważasz, że dofinasowanie do magazynu może nieść ze sobą jakieś zagrożenia, to przytocz konkretne! Bo takie bajanie... to tylko na forum.

 

 

PS Podlinkuj ten moduł na szynę CAN

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie trzeba zmieniać firmware bo one już tam takie jest .Masz rację to takie bajanie dlatego bądzmy dobrej myśli .Niedawno przewinął mi się taki temat że jest problem z zapanowaniem nad fabrycznym magazynem energii klient wyobrażał sobie inaczej pracę tego systemu a magazyn go nie słucha zaglądasz na elkę to znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie Huaweia kupisz, to on robi "co chce", albo raczej nie robi, tego co chcesz Ty.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tymi Huawei jest nie tak? Mam właśnie hybrydę z Huawei. Wiem że tylko magazyn z Huawei można podpiąć, ale nie słyszałem że coś nie tak jest z pracą magazynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam akurat problem dotyczy sofar hyd 5ktl 3ph

Nie jestem do końca pewny ale pod huawei też jeż chyba podpinają org bat z auta elektrycznego .

 

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś coś źle podpiął, lub nagrzebał w konfiguracji to będą problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, wacio1967 napisał(a):

A co z tymi Huawei jest nie tak? Mam właśnie hybrydę z Huawei. Wiem że tylko magazyn z Huawei można podpiąć, ale nie słyszałem że coś nie tak jest z pracą magazynu.

Możesz z tego magazynu UPS`ować dom, czy tylko gniazdko masz w magazynie z którego pobierzesz nie więcej jak 2kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam jeszcze magazynu. A na UPS mi nie zależy. Jak nie będzie prądu przez 24h, to jakoś to psychicznie zniosę, a nie mam żadnych urządzeń które wymagają podtrzymania. Mam UPS i leży bezużytecznie w garażu. Kiedyś był wpięty, ale był kompletnie nie potrzebny, więc go odłączyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Cię rozumiem, ale mieć PV i magazyn i nie móc z niego skorzystać w razie braku zasilania to absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem że nie mam magazynu. Jak będę miał magazyn, to na pewno przy braku zasilania tak to zrobię, aby móc korzystać ze zgromadzonej energii. Na chwilę obecną nie widzę potrzeby marnowania energii na ładowanie UPS tylko po to aby z tego skorzystać raz w roku. U mnie nie ma problemów z dostarczaniem energii. Jakby taki problem był, to włączyłbym z powrotem UPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wiem, że nie masz. Wiem też, że masz falownik Huawei i tam jest jest takie g... rozwiązanie z dedykowanym magazynem.

 

Dlatego osobiście, nie kupiłbym falownika tej firmy bo jest jak Apple. Tylko dedykowane kabelki do ładowania zadziałają, "bo robimy to dla twojego bezpieczeństwa" 🤣

Hehehe, kupę kasy płacą za kWh w styczniu:

image.png.e6b07ac5de8364700354fedc3a8f639a.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczna i teraz pojawia się pytanie bawić się w magazyn energii czy szkoda czasu i kasy?? Myślałem nad instalacją 5 kWp i ewentualnie do tego magazyn 5 lub 10 kW tak żeby skorzystać z dotacji. Zuużycie na rok mam teraz 2,5 MWh ale chcę z fotowoltaiką grzać CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn będziesz miał w formie zbiornika CWU, żadna dopłata nie zwróci kosztów kupna i amortyzacji banku energii. Chyba że mieszkasz z dala od sieci energetycznej.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyn póki co sobie odpuść, poczekaj na niższe ceny/wyższe dofinasowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem dopłaty dopłatami ale kiedy się spłaci te 50% co nie dofinansują. Grzałka w CWU jest najwyżej jeszcze 1 w bufor i może jakiś ups na kotłownie taki budżetowy a resztę będę pchać w sieć.

a jeszcze jedno jakby była możliwość zainstalowania falownika hybrydowego(patrzył bym wtedy na takie co mają opcje UPS w razie wyłączeń sieci ) żeby później dołączyć magazyn energii to bawić się w to?

Dostęp do sieci jest ok mam nawet transformator w ogrodzeniu u siebie i bezpośrednio kablem pociągnięte w ziemi przyłącze do domu. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zainstalować falownik hybrydowy, teraz są takie które mogą współpracować nawet z agregatem prądotwórczym.

Jakbyś chciał falownikiem i magazynem UPS`ować dom sprawdź, czy dany falownik to potrafi, bo nie każdy hybrydowy to może zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz trafo tak blisko to sprawdź najpierw napięcie w sieci.  Może się okazać że masz już wysokie by na końcu linii ludzie mieli jakieś minimum. W tym momencie w słoneczne dni może się okazać, że nic nie wyślesz w sieć bo falownik będzie się wyłączać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2023 o 13:58, buska3 napisał(a):

Jeśli masz trafo tak blisko to sprawdź najpierw napięcie w sieci.

Napięcie 238-239 mierzyłem. Na razie jeden konsultant się odezwał z ofertą:

1) 12 szt. paneli firmy JASOLAR 405 W, kolor SILVER, kolor ramy BLACK,, moc instalacji 4,86 kW , falownik trójfazowy firmy FOX ESS T5-G3 - 1 szt. 

Koszt instalacji to  24.000,00 zł brutto (z 8% VAT) i większy zestaw o 2 panele takie jak są 5,67kW za 26,500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja podpisana umowa na większą instalację tą na 14 paneli i ostatecznie sprzedali mi za 26.000zł z montażem nic mnie nie obchodzi wszystko załatwiają i do mój prąd składają wniosek a kasa do mnie 🙂  .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek lepiej samemu zgłosić. Masz nad tym pełną kontrolę. Jak to będą zgłaszać za Ciebie, to może się zdarzyć, że nie wszystkie powiadomienia otrzymasz. Cena OK. Sprzęt OK. Dołożenie dwóch paneli to idealne rozwiązanie. Produkcja będzie bardziej płaska i na wyższym napięciu. Im wyższe napięcie, tym bardziej stabilna praca i lepsze uzyski z pochmurnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.