Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Współpraca PC z zbyt mała wężownicą


KonradC

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak to jest z tymi buforami? 

Jak to jest czym większy bufor tym lepiej? 

Czy do pompy 12kw i powierzchni 180m2 bufor 300/500/800l czy poprostu wystarczy standardowe 100l? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpatrzmy Twój przypadek, w którym instalacja składa się wyłącznie z grzejników.   

Wszystko zależy od instalacji hydraulicznej, która musi zapewnić odpowiedni przepływ wody, a także mieć odpowiedni zład wody w instalacji.
Jeżeli te warunki zawarte w DTR pompy ciepła są spełnione, to moim zdaniem w instalacji hydraulicznej nie jest wymagany żaden bufor.

Zład wody liczymy dla obiegu, który nie jest odcinany żadnymi zaworami.
Minimalny zład wody, jest potrzebny w okresach defrostów.


ps.
Nie jestem hydraulikiem, a także nie instaluje pomp ciepła.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborspoko.
Sobie i rodzinie to zainstaluje sam. 

U mnie raczej instalacja pompy ciepła będzie bez bufora, bo zład wody przy kaloryferach żeliwnych jest duży, ponad 140 litrów.
Co prawda Panasonic zaleca minimalny bufor połączony szeregowo na powrocie instalacji wraz z zaworem nadmiarowo-upustowym.

1207850472_PodczeniebuforapodwejciePC.jpg.3327f303ab5ecf3a0f6e949aa9d96334.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie czy do ticapa 12kw instalacja tylko grzejniki CWU 400l bufor 1000l to dobry pomysł czy przesada? 

Nie ukrywam iż mam 2 taryfy i marzy mi się aby w miarę możliwości przynajmniej w większości pracowała w tańszej taryfie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 1000 l do pompy ciepła  to przesada , co innego jak masz kocioł zasypowy jako drugie źródło , a i tak bym wpiął pompę ciepła tak by nie grzała całego bufora .

Zeby zmagazynować w takim buforze sensowną ilość energii musiał byś grzać do wysokich temperatur ,wtedy pompa będzie żarła prądu ile wlezie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej1977 napisał:

,,, bufor 1000l to dobry pomysł czy przesada? 

Nie ukrywam iż mam 2 taryfy i marzy mi się aby w miarę możliwości przynajmniej w większości pracowała w tańszej taryfie 


Co do moich wcześniejszych moich postów o buforze, to sprawę objaśnię nieco dokładniej, lecz nieco później.

Do podgrzania 1000 litrów wody o 5*C potrzebujemy około 5,8 kWh energii elektrycznej. 
Zwiększając temperaturę wody o 10*C zwiększamy zużycie energii elektryczne przez pompę ciepła o około 20% (wiadomość zasłyszana z ust przedstawiciela Panasonica).

W okresie II taryfy, temperatury zewnętrzne powietrza są sporo niższe, więc COP pompy ciepła także będzie niższy.


ps.
Podrzucę jeszcze tę medialną treść.

 

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla pompy przyjęto COP 3.2, co jest mocno naciągane dla cwu, zwłaszcza zimą. Z kolei dla bufora dlaczego temp. max tylko 70C i dlaczego przemilczano możliwość dobicia bufora w dzień (G12 jest od 22 do 6 i od 13 do 15), jak również możliwość skorzystania z G11 w kilka najmroźniejszych dni w roku. 

Artykuł daje do myślenia, skoro sprzedawcy pomp manipulują danymi.... to może jednak bufor z grzałka ma sens nawet bez dopłat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykul dac do napisania producentowi bufora lub grzalki i wyjdzie na ich. To ze cos nie jest do wszystkiego i dla wszystkich wiadomo nie od dzis.

Podstawa to znac:

- zuzycie ciepla przez budynek w roku

- max i srednie zapotrzebowanie przy okreslonej temperaturze i warunkach

- posiadac drugiej zrodlo ciepla o mocy ciaglej (lub zbuforowac wieksze) wydajnosci przy temperaturach od 0 C w dol (od sredniej dobowej w dol).

- nie nastawiac sie bezmyslnie na 1 zrodlo bo w przypadku awarii jest placz i koszty szybkiej naprawy nie sa kalkulowane.

Policzyc samem! co dla kogo jest lepsze. Wywrozyc cene pradu i awaryjnosc PC w przyszlosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.