Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Współpraca PC z zbyt mała wężownicą


KonradC

Rekomendowane odpowiedzi

przemyśl to jeszcze na spokojnie czy nie lepiej opylić ten zbiornik i kupić dedykowany (używkę idzie wyrwać w przystępnej cenie - nawet nierdzewkę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.05.2022 o 19:35, sambor napisał:

Połączyć wężownice w szereg, a solary dołączyć równolegle do wężownic przez wymiennik płytowy- dochodzi koszt wymiennika i pompy po drugiej wymiennika stronie oraz 2 zaw zwrotnych sprężynowych.

Obie pompy solarne można spiąć razem do tego samego sterownika

Witam  

pozwoliłem sobie napisać bo mam podobny problem a z tego co widzę jest pan ogarnięty w temacie optymalizacji ogrzewania 

  do tej pory ogrzewałem peletem ale od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pompa ciepła a ceny peletu  wymuszają szybsza realizacje tego pomysłu 

Mój Problem polega na tym iż mam zbiornik 300l z dwiema wężownicami i tą dolna grzeją solary  instalacja ma ok 7 lat 

z racji tego iż mam dosyć duże zapotrzebowanie na ciepła wodę wynajmuje poddasze i jest tam nieraz 6 osób  poprosiłem o zbiornik 400l 

Firma która robi wycenę najpierw zaproponowała mi  bojlera na 200l ewentualnie z dopłata do 300l za 600zł netto 

mowie ze 200l to za mało na moje potrzeby i chce 400l  to z racji braku wymienników zaoferowali mi 2x200l co wydaje mi się idiotyczne  

żądając dodatkowo za ten drugi zbiornik 3300zł 

za zbiornik 400l tylko nierdzewny żądają 4100 netto dopłaty tylko są braki z dostępnością 

 

czy nie lepiej jest mi zostawić obecny wymiennik i spiąć obydwie wężownice  ja pisałeś kilka postów wcześniej

zbiornik od nich z dopłatą 300l a a ten zostawić i zamontować jakiś zawór 3 drogowy przełączający ?

Tylko co by mogło  nim sterować ?

Ciepło Właściwie - jak i za ile ogrzewać (cieplo.app)

 

 

 

 

lub 2040156426_2022-05-3017_16_34-Window.thumb.png.e73a2eebdfa5186613f9746ff46a7319.pngten  

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zawsze możesz nabyć taki zasobnik osobno i firma ci podłączy.

Bojler 7 letni , nie wiem jakiej firmy ale jak emaliowany to max 3-4 lata jeszcze pociągnie,

Tu masz np nierdzewne 300 i 400l z dwoma wężownicami - wtym wężownica solarna wg zaleceń PC.

https://bojlersklep.pl/pl/p/Zasobnik-JOULE-300L-2w-bojler-nierdzewny-do-pomp-ciepla-PC-pompa-2-wezownice-TCPMVG-0300NFC-▶WYSYLKA-POBRANIOWA-GRATIS◀/1116

https://bojlersklep.pl/pl/p/Zasobnik-JOULE-400L-2w-bojler-nierdzewny-do-pomp-ciepla-PC-pompa-2-wezownice-TCPMVG-0400LFC-▶WYSYLKA-GRATIS◀/1112

Przy grzaniu PC i większym zapotrzebowaniu na CWU warto brać większy bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2022 o 13:48, sambor napisał:

Jaki masz kocioł na pellet?

Czy może on pracować w układzie zamkniętym?

Podaj raz co masz, a nie cedzisz te info i cedzisz i tylko posty się nabija!

Przepraszam ze dopiero teraz ale w robocie byłem 

Wiec tak mam kostrzewę mini bio 20kw  instalacja miała 3 małe obiegi wiec było i sprzęgło hydrauliczne.

Piec przewymiarowany bo dobierał znajomy  hydraulik tak zwana stara szkoła 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2022 o 09:33, sambor napisał:

Ale kocioł pracuje w układzie otwartym czy zamkniętym?

Pracował do tej chwili w układzie otwartym 

przepraszam ze tak długo odpisuje ale cos mi się stało z przeglądarka w telefonie nie mogę się 🤔 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2022 o 11:12, sambor napisał:

To trzeba dać wymiennik ciepła i jego wyjście podłączyć wprost do rur pompy ciepła.

Oczywiście na powrocie do wymiennika pompa.

dzięki za odpowiedz czyli teraz sprzęgło już jest zbędne  a co z zaworem termostatycznym  i pompą kotłową ?

jak podpiąć  to wszystko aby piec grzał tez cwu w razie czego ? bo teraz cwu wychodziło przed zaworem termostatycznym prosto z kotła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ samego kotła to pompa na zasilaniu, wymiennik i to wszystko.

Oczywiście naczynie przelewowe układu otwartego podpięte wprost pod kocioł.

Na wyjściu wymiennika - pompa, lub dwie pompy, odpowiednia ilość zaw zwrotnych , rury podpięte tam gdzie trzeba i to wszytko.

Zamiast dwóch pomp może być 1 pompa i zaw 3-D przełączający odbiory, może być ten od PC, ale lepiej dać osobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedz choć chyba nie wszystko z niej rozumie

Stad moja prośba czy mógłbyś mi to jakoś na schemacie pokazać?

Pytanie drugie odnośnie instalacji  firma twierdzi iż nie potrzebuje montować buforu do mojej instalacji co pan o tym myśli bo z tego co czytam to wszyscy wszędzie piszą bufor i jeszcze raz bufor   

z góry dziękuję za odpowiedz 

Na poniższym schemacie nie ma instalacji solarnej ale ma być 

 

2022-05-30 17_17_03-Window.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej1977 napisał:

nie wszystko z niej rozumie

Nie musisz rozumieć, przecież angażujesz spore pieniądze w montaż i samą pompę, więc powinno być wszystko wykonane na tip -top.

Masz jakieś wątpliwości to zgłoś je do wykonawcy , niech ci odpowie , ew do osoby która ci to projektuje/ nadzoruje wykonanie.

Przecież za to bierze kasę.

A jak nie wie lub nie chce odpowiedzieć to go zmień przed robotą, gdyż po robocie będzie za późno na odpowiedzi czy nawet zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca tak jest 

Piec muszę dopiąć do instalacji sam ponieważ będę brał dotacje i stary kocioł musze zezłomować na szczęście mam jeszcze stary na eko groszek  i to jego zezłomuje 

Po otrzymaniu dotacji nie wolno mi mieć innego dodatkowego pieca podobno  

do 5 lat może być kontrola 

Ja się po prostu boje ze albo pompa nie wydoli a nawet jeśli z wydajnością będzie ok to boje się  o przerwy w dostawie prądu mam zasilanie awaryjne i piec potrafił pracować kilkanaście godzin bez prądu

lub z moim szczęściem po założeniu pompy prąd zdrożeje 300%🤭

Wiec mam inne  pomieszczenie w którym mogę postawić ten piec tylko muszę wiedzieć jak do do tej instalacji podpiąć i do zbiornika CWU    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie pisze z pytaniem odnośnie buforu ponieważ mój dostawca twierdzi iż nie potrzeba buforu a ja wszędzie czytam że bufor jeszcze raz bufor 

Instalacja tylko grzejniki 

I pytanie drugie 

Czy stary zbiornik na CWU mogę wykorzystać na taki właśnie bufor 

Posiadam 2 takie zbiorniki 300l 

Jeden z jedną dolną wazownica a drugi z dwoma jedna dolna i druga górna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zapytaj się swego wykonawcy jakiego przepływu wymaga instalowana przez niego pompa ciepła i jaki przepływ zapewnia instalacja CO. Jeśli te dane nie pokrywają się i są rozbieżne to pytaj w jaki sposób chce to połączyć by uzyskać wymagane przepływy. Gdy się zapowietrzy to powiedz, że właśnie do tego służy bufor. Tak zbiornik od CWU możesz wykorzystać jako bufor ale musisz zmienić jego przyłącza. Polega to na wspawaniu większych muf w odpowiednich miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Na samym dole zbiornika dwie mufy po obu stronach i tak samo na samej górze zbiornika dwie mufy po obu stronach.  Z jednej strony podłączasz PC a z drugiej CO. Wskazany jest odpowietrznik na górze zbiornika. Tu wystarczy mufa 1/2". Pozostałe mufy w rozmiarze takim jakim wymaga PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.