Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Współpraca PC z zbyt mała wężownicą


KonradC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Posiadam zbiornik CWU z dwoma węzownicami, dolna większą wspułpracuje z panelami solarnymi. Górna mniejsza z kotłem chcę zastąpić kocioł pompą ciepła niestety wężownica jest zbyt mała żeby mogła dobrze oddać ciepło z pompy, zbiornik ma zaledwie 3 lata nie chce go wymieniać.

Czy ktoś podpowie jak rozwiązać problem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączyć wężownice w szereg, a solary dołączyć równolegle do wężownic przez wymiennik płytowy- dochodzi koszt wymiennika i pompy po drugiej wymiennika stronie oraz 2 zaw zwrotnych sprężynowych.

Obie pompy solarne można spiąć razem do tego samego sterownika

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie Pan nie zrozumiał normalnie PC grzeje bufor w trybie ogrzewania domu, zawór 3- drożny przełącza na CWU  pomijając bufor tak? I tu nic się nie zmienia jedyna zmiana to wpiecie powrotu z wężownicy przed bufor a nie za, (nie generuje to żadnych kosztow) . Czyli PC "zasysa" wodę z bufora ogrzewa ja  podaje na wężownice z wężownicy woda trafią do bufora przez co nawet jak nie odda ciepła w zbiorniku CWU  nie spowoduje wyłączenia pompy z powodu zbyt wysokiej temperatury powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że się nie zwiększy nie to chce osiągnąć.  Producent pompy wymaga odpowiednią powiezchnie wężownicy po to by podczas ogrzewania wody wystarczająco schłodził się czynnik grzewczy jeśli mamy mała wężownice to szybko osiągniemy wysoka temperaturę na powrocie z wężownicy i pompa ciepła się wylaczy zanim zdąży nagrzać wodę w zbiorniku cwu, po chwili włączy się znów by dogrzać wodę A nie chcemy by się kilkukrotnie włączała podczas grzania wody to szkodzi pompie, podłączając w ten sposób zwiększę zład wody w obiegu wężownicy i pompa będzie grzała cwu do momentu osiągnięcia zadanej temperatury, napewno zwiększy się temperatura w buforze ale to ciepło zostanie później wykorzystane do ogrzewania domu .

Pytanie czy takie rozwiązanie ma rację bytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, KonradC napisał:

piękny schemat .

Pozwoliłem sobie go troszkę zepsuć. ,,,

 

No więc ja pozwoliłem sobie zepsuć Twoje poprawki.
Tak będzie przepływał strumień wody w buforze.

 

KonradC_modyfikacja_schematu.jpg.74804dca5636179de8ce3e7ebc5dd76a.jpg


ps. 1
Gdyby tak pompa H14 pracowała ciągle, to faktycznie zasobnik CWU mógłby być dogrzewany w dłuższym czasie.  

ps. 2
Po chwili namysłu, wprowadzę znaczącą poprawkę do mojego rozważania.
Pod warunkiem, że strumienie obiegu wody z pompy ciepła i pompy H14 mają zbliżone wartości.  

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic jeszcze nie jest zamontowane dopiero jest w planach, chciałem zaczerpnąć informacji wcześniej po co potem przerabiać...

Chciałem poznać opinię kogoś z zewnątrz bardzo dziękuję za zainteresowanie. 

Napewno w swojej pracy spotykacie się z takimi sytuacjami czy zawsze rozwiązujecie je dodatkowym wymiennikiem podłączonym równolegle? 

Czy uważacie ze mój pomysł może wogole wypalić  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po połączeniu wężownic spełnisz poniższe wymagania?

image.thumb.jpeg.0a79a2fbf250b5de87969ab755d7beb9.jpeg

To niby wymagania Panasonica, ale większość z PC na rynku ma sprężarki i inne elementy np automatykę opartą na panasie, więc wymogi będą identyczne, albo bardzo podobne.

Te 1,5m2 to razem czy tylko ta druga?.

Oczywiście nie rezygnuj, ale trzeba dać coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało kto ma takie "problemy", gdyż przy tak dużych wydatkach, nowy bojler nie jest czymś wielkim kwotowo.

Wymiennik 30 płyt - to ok 500-1000, pompa ok 25/60 - 500, reszta ok 200zł

Nowy bojler z dwoma wężownicami ok 4-5tys, chyba warto. 

Kilka razy klient rezygnował z solarów, ale to były naprawdę starocie

Dawniej to częstym przypadkiem było dostawianie do bojera z pojedynczą wężownicą solarów i robiło się to właśnie przez wymiennik, wtedy to sporo było bojlerów z nierdzewki - więc naprawdę było szkoda je wyrzucać. 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co nowy bojler jak ten ma raptem 3 lata czyli praktycznie nuwka i ma dwie wężownice. Nic mi niedawna wymiana zbiornika to poco taka propozycja? 

A właśnie przy takiej dużej inwestycji każdy pieniądz się liczy ...

No nic odpowiedzi od Pana nie uzyskam, dziękuję za poświecony czas i pomysł z wymiennikiem.

Może ktoś jeszcze zainteresuje się tematem i podpowie coś innego.

 

Pozdrawiam

Godzinę temu, Witek-z-Ulicy napisał:

 

No więc ja pozwoliłem sobie zepsuć Twoje poprawki.
Tak będzie przepływał strumień wody w buforze.

 

KonradC_modyfikacja_schematu.jpg.74804dca5636179de8ce3e7ebc5dd76a.jpg


ps. 1
Gdyby tak pompa H14 pracowała ciągle, to faktycznie zasobnik CWU mógłby być dogrzewany w dłuższym czasie.  

ps. 2
Po chwili namysłu, wprowadzę znaczącą poprawkę do mojego rozważania.
Pod warunkiem, że strumienie obiegu wody z pompy ciepła i pompy H14 mają zbliżone wartości.  

Co Pan myśli o moim pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad założył pompę ciepła 12kW i zostawił starego galmeta 80l z wężownicą pod którą jest podpięta pompa. Działa, grzeje. Nie ma tragedii.

Powierzchnia chyba 0,6m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, o6483256 napisał:

Sąsiad założył pompę ciepła 12kW i zostawił starego galmeta 80l z wężownicą pod którą jest podpięta pompa. Działa, grzeje. Nie ma tragedii.

Powierzchnia chyba 0,6m2

Działać będzie tylko pytanie jak się zachowuje pompa . Kolejna sprawą jest gwarancja jak coś się stanie z pompa to zwala to na zbyt mała powiezchnie wężownicy...

Chyba jednak trzeba będzie połączyć wężownic szeregowo, a solary puścić przez wymiennik...

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.