Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czyli wentyl od kompa którego fotkę kiedyś dałeś też nie? Chciałem go zamówić ale tylko chinole je mają a ja potrzebuje na środę-czwartek i myślałem ze może Dozy coś wymyślił z krajowego rynku.

Opublikowano (edytowane)

Owszem wymyślił, ale to tylko strata czasu. Tak jak mówi @Kijasr, nie ma odpowiedniego softu.

Kup sobie czujnik halla, np. o taki link i zamontuj do dmuchawy.

Screenshot_20231126-160123.thumb.png.0712d87a19f27aeb9462580ce9b90c3d.png

 

Magnes:

Screenshot_20231126-160043.thumb.png.1f232dfd8ad234d20996d68c21fac87e.png

 

Przeciwwaga:

Screenshot_20231126-160049.thumb.png.f0f57b332c6750f96c14149fa55cc110.png

 

Efekt końcowy:

Screenshot_20231126-155639.thumb.png.c1c89df6bcaee302ca3545b885c0260c.png

 

A podłączenie elektryczne to brązowy+5, niebieski GND i czarny HALL. 

16 godzin temu, PioBin napisał(a):

@Dozy “wyhamowanie” przejela by zadana bufora i zblizanie sie do niej - tak samo jak to jest bez bufora przy kontroli od kotla. Niczego to nie zmienia, po prostu przy aktywnym buforze ster nie patrzy na temp. kotla (pilnuje co najwyzej max. w celu bezpieczenstawa). Mysle ze daloby sie ale nie tak to dziala.

Jesteś pewien?

Zadana bufora dotyczy dolnego czujnika (histereza - górnego), a na dole bufora, jak to na dole, powraca chłodniejsza woda z obiegów. I często i gęsto jest tam dynamiczny rozjazd temperatur gdy np. mieszacz zmieni pozycje lub gdy włączy (lub wyłączy) się obieg CWU. Poza tym przy niemałym odbiorze ciepła z bufora pomiędzy górą a dołem jest często ponad 15° różnicy.

Jeśli modulacja miałaby się odnosić do temperatury na dole bufora, to pozostaje tylko wierzyć, że STB zadziała na czas. 😁

Edytowane przez Dozy
Opublikowano (edytowane)
52 minuty temu, Dozy napisał(a):

Jesteś pewien?

Tak. Ja wlasnie taki program napisalem w swoim sterowniku. Sprawdzam 4 temperatury . Kociol zasilanie, kociol powrot, bufor gora, bufor dol (tam mam 4czujniki ale to nie ma znaczenia). Wiem kiedy mozna sobie pozwolic na pelna moc a kiedy trza zwolnic i wylaczyc palnik. 

Sterownik wie rowniez jaka jest predkosc przeplywu wody (tu akurat nie mam pomiaru tylko wpisana +\-  stala wartosc) i jak rowniez wysterowanie zaworu ochrony powrotu (jest na silowniku).

Sterownik to PLC Siemens.

STB jest obowiazkowe podobnie jak zawor bezpieczenstwa czy zbiornik wyrownawczy (przeponowy).

Edytowane przez PioBin
Opublikowano

Przypominam, że wątek dotyczy SKZP, a nie PLC.

U ciebie może i nie ma znaczenia, ale ludzie tutaj mają różne instalacje i różne kotły, i niekoniecznie dobrze dobrane pojemności, złady itp. ...lub po prostu większy bufor by się nie zmieścił, dlatego jest mniejszy?

Ja użytkuję 05 i przy swoim buforze nie raz już miałem sytuację, że na dole osiągał ledwo 60 stopni, a modulacja redukowała "jak z pieca na łeb" bo na kotle było już 72°, a po tempie przyrostu można było łatwo oszacować, że na 80-ciu się raczej nie zatrzyma i rzeczywiście kilka minut później palnik w czuwaniu, a temperatura kotła 81.9.

Tak więc cieszę się bardzo, że sterownik moduluje do temperatury kotła, a nie dołu bufora, bo inaczej sam STB niewiele by zdziałał. ...z nadmuchem czy bez, rozgrzany do tysiąca stopni palnik nadal promieniuje i... subtelnie mówiąc, zagrzewa wodę do robienia szumu. 😄

 

Opublikowano (edytowane)
10 minut temu, Dozy napisał(a):

U ciebie może i nie ma znaczenia, ale ludzie tutaj mają różne instalacje i różne kotły

Zawsze uwazalem ze sterownik ma byc do instalacji a “wy” jestescie w sytuacji masz zrobic instalacje do sterownika bo inaczej nie dziala - i tlumacz jednemu czy drugiemu ze to jego wina bo zle zrobil.

Da sie zrobic tak jak opisalem, to jedynie kilka(nascie/set) linijek w programie. A juz blachostka jest zeby ustawic limit na panelu uzytkownika aby nie mozna bylo wpisac wiecej na bufor anizeli jest ustawione na kotle juz samo to daloby do myslenia dla uzytkownika.

Brak otwartosci na zmiany ze strony producenta nic dobrego nie wrozy.

 

Edytowane przez PioBin
Opublikowano

Kilkaset linijek kodu to pikuś. Pytanie tylko czy zmienisz mi rozrząd w 4.0 V8 TFSI. 😆 Cóż... nie każdy specjalizuje się w programowaniu.

Sterownik powinien być uniwersalny, możliwy do zaadoptowania pod możliwie każdą instalację czy osprzęt. Po to jest skala, po to jest ochrona powrotu, podbicie modulacji, korekty czujników, wzmocnienia mieszaczy itp. itd. i nie powiedziane, że trzeba wszystkich funkcji używać naraz.

Ja zrobiłem ciepłociąg we wrześniu '21, a SKZP kupiłem w lutym '22. Tak więc to nijak nie pasuje do twojej teorii robienia instalacji pod sterownik.

W maju bieżącego roku pospawałem sobie mały bufor aby w okresy przejściowe nie utylizować paliwa na 10% modulacji czy przedmuchiwaniu żaru. ...i to działa.

A odnośnie niedziałania jak powinno: jeśli ktoś zamontował 3D w dość wymyślny sposób jak na oczekiwane rezultaty, to błąd popełnił podczas wyboru zaworu czy podczas wyboru sterownika? ...a może fazę z neutralnym zamienił? 😝

Czy mówiąc o braku otwartości masz na myśli Tego producenta? Jeśli tak, to odbieram ten zarzut również pod swoim adresem, ponieważ to ja (a może nie tylko ja) w czerwcu prosiłem o tą ikonkę "B" , która ukazuje się na ekranie głównym od wersji 5.50.

A zwiększenie zakresu ustawienia czasu dopalania... korekcja dawką zamiast nadmuchem... grzanie zapalarki podczas testu ognia... czujnik zawleczki i wiele innych funkcji to twoim zdaniem brak otwartości na zmiany? No nie kpij sobie! 😠

Opublikowano
6 godzin temu, Dozy napisał(a):

Owszem wymyślił, ale to tylko strata czasu. Tak jak mówi @Kijasr, nie ma odpowiedniego softu.

@Dozy  musisz więcej filmików nagrywać z podstawowymi ustawieniami skpz05 i tłumaczeniem co z czym i jak to działa 😉

Na skpz02 jest trochę filmików ale soft sie rozwinął i cześć już nieaktualna. A przydałoby się dla początkujących np. ustawienia  pogodówki z pokojówką, jakiś ustawienia palnika itp. A fotki super będę działał.

Opublikowano

Orientuje się ktoś czy SKZP "siadłby" pod sterowanie wentylatorem wyciągowym?
Jakiś zakres dmuchawy jest - ciekawi mnie czy nadawałby się na przeszczep do takiego np. ferroli.


Co do sterownika - fajna sprawa, z buforem jadę na dwustanie i tak bo mi się grzebać z tym nie chce.
Z ostatnimi poprawkami działa to nieźle.

Z rzeczy brakujących to określenie startu / wyłączenia pompy kotłowej w przypadku bufora ( nie zawsze wyłącza się to jak powinno) oraz określenie startu pompy CWU.

Brakuje jeszcze jednej rzeczy - coś ala - dobrej dystrybucji ciepła. Przykładowo jeśli mamy bufor i robimy odpał na CWU - wtedy po dogrzaniu CWU gdy mamy ciepło w kotle - nie dogrzewamy bufora. Fajnie by było sprawdzać co jakiś czas czy temp kotła > temp. bufora - jeśli tak - rozładuj nadmiar ciepła. Można tym sposobem ograniczyć liczbę rozpaleń.

Fajnie by było też wprowadzić opcję podtrzymania (to chyba jest pod SV300) - w razie awarii lub dużego zapotrzebowania nie ma co wygaszać kotła do zera...

Opublikowano

Dodałbym ładowanie bufora przez kocioł przy jego spadku na górnym czujniku do temperatury zasilania instalacji CO wyliczonej przez sterownik np. przez sterowanie proporcjonalne , oczywiście z jakąś histeryzą w górę... tak żeby nie pamiętać o przestawieniu tej temperatury przy nagłym mrozie.

Opublikowano

Z praktyki nie powiem, ale tak z teorii, skoro w wentylatorze nadmuchowym i wyciągowym jest silnik indukcyjny 230V AC, to miejsce jego montażu nie powinno mieć znaczenia. Kwestia ustawienia skali lub obrotów min i max.

W przypadku obsługi bufora pompa ładująca załącza się zawsze gdy jest spełniona reguła/warunek. Omówiłem to bardzo dokładnie na filmie poniżej:

Jeśli uważasz, że coś powinno być inaczej, proponuję zadzwonić do Timela i przedstawić im swoją sugestię. ...serio. 🙂

Ja mam CWU za buforem i mi takie rozwiązanie pasuje. Kocioł się rozpali, naładuje bufor i potem z niego ładuje sie CWU. Bufor jest większy niż CWU, wiec liczba rozpaleń kotła jest zredukowana. Owszem buforem z 40-stką nie naładuje CWU do 55°, ale nie potrzebuję mieć tak gorącej wody w kranie. Przecież po to jest w kranie możliwość dozowania wody zimnej-ciepłej wedle oczekiwanej temperatury wyjściowej. 🙂

Odnośnie sprawdzania czy T.kotła > T.bufora - no przecież ta funkcja jest zaimplementowana. 😄 A jedyne czego tam brakuje to ustawialny wybieg pompy po zakończeniu ładowania bufora, aby kocioł nie osiągał 82 czy więcej stopni po naładowaniu bufora do 67° na dole.

Nie wiem jak w SV300, ale w 200 nie wygasisz do zera. Trzeba by dmuchać z pół godziny, a przecież chodzi tylko o to aby dopalić nadmiar żaru i schłodzić palenisko, żeby szybciej przestało dymić po zatrzymaniu się dmuchawy. A pozostała garstka żaru "sama się uśpi" bez nadmuchu, a po ponownym rozpaleniu znacznie się ponownie żarzyć jak tylko dostanie odpowiednią temperaturę.

 

33 minuty temu, yareka napisał(a):

Dodałbym ładowanie bufora przez kocioł przy jego spadku na górnym czujniku do temperatury zasilania instalacji CO wyliczonej przez sterownik

Całkiem nie zła myśl, ale czy nie jest na wyrost? Ustaw sobie taką histerezę aby bufor żądał ciepła od temperatury poniżej aktualnej temperatury na obiegu i woila.

A przy mrozach wątpię abyś zdołał naładować bufor do obecnej zadanej. Przecież im chłodniej na dworze tym obiegi są cieplejsze i im bardziej mieszacz jest otwarty tym wiecej zimnej wody wraca do bufora.

Jeśli mimo to chcesz na siłę go dogrzać to możesz zwiększyć modulację min. o np. 5 czy 10%.

Opublikowano

Witam, mam problem z moim sterownikiem bądź piecem …. Co

kilka dni gaśnie , komunikat jaki się pojawia to zanik płomienia , cały rok się ładnie paliło bez problemu dopiero od trzech tygodni z tym walczę i nie wiem dlaczego tak się dzieje , czy macie może jakis pomysł jaki jest powód tego ?

Opublikowano
9 godzin temu, Dozy napisał(a):

Odnośnie sprawdzania czy T.kotła > T.bufora - no przecież ta funkcja jest zaimplementowana. 😄

Jest ale tylko gdy mamy odpał na CO. Gdy ładujemy CWU wg harmonogramu to grzejemy kocioł, CWU, a ciepło nie jest przekazywane do bufora. Sumarycznie i tak nie jest źle bo prędzej czy później nastąpi odpał pod bufor wg czujników i tak jest mniej grzania.

Co do pompy kotła - ogólnie jest OK - tylko przez to, że nie ma wyłączania to podczas próby rozładowania ciepła do bufora gdy mamy duży odbiór to sterownik próbuje przekazać 55 stopni z kotła do bufora a to nie idzie bo nam zawór zabezpieczający kocioł (55 stopni) na to nie pozwala - przez co mieli tą wodę po kotle na krótkim obiegu.

Jak ktoś jedzie wg harmonogramu to tak mieli tę wodę cały dzień...

Opublikowano

Ale zaraz... czy chcesz mi powiedzieć, że cwu masz podłączony do kotła równolegle z buforem?

Ja podłączyłem wszystko szeregowo, aby każdy kW z kotła musiał przejść przez bufor. Nie ma innej drogi. 🙂

Potwierdzam, sterowanie pompą ładującą ma jeszcze jeden zgrzyt. Gdy bufor żąda ciepła to pompa ładująca się załącza i pracuje nawet gdy wystąpi np. błąd rozpalania czy zerwania zawleczki. W obydwu przypadkach palnik przechodzi w tryb stop, a pompa nadal mieli bo przecież temperatura na kotle jest większa niz na buforze, a zawór temperaturowy zamknięty, więc nie puści ciepła do baniaka, więc pompa-ładujka będzie mielić aż kocioł ostygnie od cugu komina lub ktoś zajrzy do kotłowni lub zabraknie fazy. 😉

Ja na jesieni korzystałem z harmonogramu czasowego, ale tylko na CO i CWU. Kocioł jest cały czas w trybie stałej temperatury i pracuje tylko na żądanie buforka.

Opublikowano
19 godzin temu, Dozy napisał(a):

Całkiem nie zła myśl, ale czy nie jest na wyrost? Ustaw sobie taką histerezę aby bufor żądał ciepła od temperatury poniżej aktualnej temperatury na obiegu i woila.

Człowiek jest wygodny 😉 ale też trzeba pomyśleć o całkowitych laikach i np. kobietach, ludziach starszych za których ktoś ustawia parametry i często jest bardzo daleko, którzy też nie rozumieją różnych zależności i obsługa sterownika jest nie do ogarnięcia. Jest ustawione ładowanie od 40oC a tu nagle mróz i temperatura w domu spada bo na grzejniki leci za niska wartość. Wszystko można przestawiać  ale po co jak można też łatwo zautomatyzować i być może będzie mniej zapytań  np. do serwisu.

Teraz instalowane jest sporo kotłów na drewno z buforem i moim zdaniem Timel powinien obsługę bufora dopracować na maxa bo mają też sterownik instalacji który ma podobne funkcje obsługi obwodów jak skpz, dodatkowo obsługuje kilka źródeł ciepła i też podobno bufor tylko w instrukcji tego nie ma... tylko jest mała wzmianka o tym w aktualnościach.

  • Zgadzam się 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.