Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowany czy niedoszacowany - co lepiej ?


marcincastus

Rekomendowane odpowiedzi

Nie koniecznie. Moze nawet ciut mniej 3,5-4t.

Ze strony wychodzi zuzycie u mnie 16000 [kWh] a z cieplomierzy 9000-10000. Mozna cos doliczyc do cieplomierzy bo nie mierza zuzycia ciepla przez np. kotlownie (6,5m2, 25C).

Pelletu spale za sezon (pazdziernik-kwiecien) gdzies 2,5t (zamierzalem 2t ale widze ze nie wyjdzie). CWU latem z G12w. wiec cos trza dodac peletu.

Kociol 12kW u autora moglby byc.

Edytowane przez PioBin
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział że pesymistycznie 4.5 t a  optymistycznie 3 do 3.5 tony na sezon zimowy bez letniego grzania CwU .

@marcincastusa jakiej marki ten kocioł planujesz w ogóle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PioBin napisał:

Jakies madre glowy teoretycznie policzyly ze 1C temperatury wiecej to ~6%

Ja uważam że jest to dużo więcej. W sezonie trzymam te ~23* w domu, spalilem ostatnio 4,5t pelletu i nie wierzę że -2* w domu dało by mi  oszczędność na poziomie tylko 500kg w ciągu 8 miesięcy palenia. Uważam że było by to dużo więcej oszczędności.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kordjano napisał:

Ja bym powiedział że pesymistycznie 4.5 t a  optymistycznie 3 do 3.5 tony na sezon zimowy bez letniego grzania CwU .

@marcincastusa jakiej marki ten kocioł planujesz w ogóle ?

myślałem o tym 11kw,

https://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-smartfire-compact-1115,9,160.html

jest bardzo popularny w mojej okolicy ( blisko producent ), wiele firm instalatorskich zna ten sprzęt dobrze, serwis mam na miejscu, gabarytowo mi pasuje. Słyszałem również, że to typowy peleciak a nie przerobiony kopciuch.

Sam nie wiem, tyle tego jest że masakra, nie wiadomo co wybrać, o wszystkich są złe i dobre opinie.

Ten mi pasuje bo startuje od 3.3kw, a z ciepłowłaściwe.pl mi wyszło , że większość roku zapotrzebowanie będę miał na 4kw.

Jakiś czas temu już prawie bym kupił Lagunę, ale mieszkam z teściami i nie dało się ich przegadać bo kompletna usługa z piecem i wkładem kominowym wyszła 10 tyś więcej niż Lazar, no i serwis daleko od domu się teściowi nie podobał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że instrukcja podłączenia kotła pod instalację jest całkiem sensowna. Żeby jeszcze tylko pododawali zawory odcinające i zwrotne i filtry to byłoby genialnie. No i żeby jeszcze instalator umiał czytać. Bo to jakaś rzadka umiejętność ostatnio.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Ci pasuje to możesz brać tą 11 ja nie polecam marek kotłów bo to odpowiedzialne jest ,natomiast mam kilka kotłów co bym szczerze odradził ten nie jest na mojej liście więc ode mnie masz błogosławieństwo 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcincastus Pisałeś, że grzejesz od 14-ej do ok 3-ej nad ranem. Jaką masz temp w mieszkaniu w momencie gdy zaczynasz palić w kotle i jaka temp leci na grzejniki. Pisałeś w ktorymś z postów, że na grzejniki leci 29 st. Te 29 st leci przez cały cykl grzania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie przy zerze na zewnątrz, przed rozpaleniem mam ok 19 stopni w domu. Jak kocioł się rozkręci to na grzejnikach mam 55 -65 stopni ( jak dotknę z 3 sekundy to parzy grzejnik), oczywiście na odkręconym na max termostacie. Te 29 stopni na grzejniku to mam jak już praktycznie kocioł przygasa. Termostatów nie mogę przykręcać za bardzo bo się woda zagotuje w kotle, więc okna uchylone.

Wiem, kasa leci w komin, ale ten kocioł jest z czasów jak jeszcze dom był nieocieplony. 28kw.

 

 

 

teraz o 23.00 mam 49 stopni na grzejnikach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to wszystko tłumaczy dlaczego spalałeś 5 ton węgla .

Nie zapomnij zaworu 3d dołożyć .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marcincastus napisał:

obecnie przy zerze na zewnątrz, przed rozpaleniem mam ok 19 stopni w domu. Jak kocioł się rozkręci to na grzejnikach mam 55 -65 stopni ( jak dotknę z 3 sekundy to parzy grzejnik), oczywiście na odkręconym na max termostacie. Te 29 stopni na grzejniku to mam jak już praktycznie kocioł przygasa. Termostatów nie mogę przykręcać za bardzo bo się woda zagotuje w kotle, więc okna uchylone.

Wiem, kasa leci w komin, ale ten kocioł jest z czasów jak jeszcze dom był nieocieplony. 28kw.

 

 

 

teraz o 23.00 mam 49 stopni na grzejnikach 

I to mi się podoba - walka o każdy gram pelletu w kotle który jeszcze nie istnieje. A w istniejącym utylizacja opału na lewo i prawo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega po prostu pyta i szuka rozwiązań - to dobrze.

„Im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi w boju”.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, bo z nowym kotłem wiąże się na kolejnych przynajmniej 10 lat i robie wszystko, żeby tym razem wybrać mądrze. 

A co do obecnego kotła to jest jaki jest, taki mi "specjaliści" doradzili w tamtych czasach i teraz trzeba sobie z tym radzić.

Palę metodą górnego spalania, to nie jest wygodne, trzeba codziennie rozpalać ale przynajmniej mam oszczędności w paliwie i nie truję siebie i sąsiadów. 6 ton węgla kosztowało mnie 4500 zł więc chciałbym, żeby się z pelletem chociaż przybliżyć do tej kwoty a wiemy po ile pellet jest.

Wolałbym utrzymać ton tego postu w formie merytorycznej tak jak to miało dotychczas miejsce, zamiast jakichś kąśliwych wywodów :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, marcincastus napisał:

Instalator mówił, że w tych kotłach dają sprzęgło hydrauliczne więc nie wiem czy jeszcze oprócz tego ten 3D czy zamiast sprzęgła ?

3d do sterowania temperaturą wody na instalację oczywiście z siłownikiem , mimo że masz głowice na grzejnikach to to przydatne jest .

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcincastus napisał:

Zgadza się, bo z nowym kotłem wiąże się na kolejnych przynajmniej 10 lat i robie wszystko, żeby tym razem wybrać mądrze. 

A co do obecnego kotła to jest jaki jest, taki mi "specjaliści" doradzili w tamtych czasach i teraz trzeba sobie z tym radzić.

Palę metodą górnego spalania, to nie jest wygodne, trzeba codziennie rozpalać ale przynajmniej mam oszczędności w paliwie i nie truję siebie i sąsiadów. 6 ton węgla kosztowało mnie 4500 zł więc chciałbym, żeby się z pelletem chociaż przybliżyć do tej kwoty a wiemy po ile pellet jest.

Wolałbym utrzymać ton tego postu w formie merytorycznej tak jak to miało dotychczas miejsce, zamiast jakichś kąśliwych wywodów 🙂 

Tak na teraz to czyste teoretyzowanie. Trudno tak naprawdę stwierdzić jak to się zachowywało. I co będzie najbardziej efektywne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Kordjano napisał:

3d do sterowania temperaturą wody na instalację oczywiście z siłownikiem , mimo że masz głowice na grzejnikach to to przydatne jest .

Jak mówiłem przeczytać instrukcję obsługi kotła https://www.hkslazar.pl/file/download/109/229/. Nie wymyślać koła na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, mkwapisz napisał:

Ciekawe, że instrukcja podłączenia kotła pod instalację jest całkiem sensowna.

Moja uwage zwrocily schematy na sprzegle i CWU > 220l oraz CWU < 220l.

W jednym przypadku przed sprzeglem oraz za sprzeglem.

@mkwapisz Dlaczego tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.