Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik sv200


maniek130

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do tematu gorącej części palnika, to ociepliłem to skrawkami wełny skalnej (sąsiad akurat ociepla tym dom) i muszę powiedzieć, że w piwnicy jest chłodniej - pytanie tylko jak to zniesie palnik. Po testuję jeszcze kilka dni, nie ma mrozów więc obciążenie kotła niewielkie...

Nie patrzcie na estetykę, to tylko prowizorka 😜

image001.jpg

image002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Kijasrdobrze prawi. W Twoim przypadku dmuchawa ma iść z drugiej strony palnika. 

Co do ocieplenia. Myślę, że temperatura rury może podskoczyć. Będąc nieosłoniętą jest możliwość wypromieniowania części energii cieplnej. Myślę, że jest to w pewnym stopniu przemyślane przez producenta, by ułatwić chłodzenie żeliwnego palnika. Rzeczywiście w kotłowni jest ciepło. Jeśli kotłownia jest w bryle budynku to strat jako takich nie ma. Wszystko zostaje w murach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest trochę inny problem, musiałem cofnąć o 6 cm cały palnik do tyłu bo jest za mało miejsca w komorze. Żeby to jakoś schłodzić dorobiłem obudowę i powietrze zanim trafi do palnika chłodzi go od środka.  

20210923_172500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A GDZIE UMIEJSCOWIŁEŚ WENTYLATOR, w tej komorze czy na zewnątrz? To rozwiązanie winno być najlepsze bo wentylator tłoczy już rozgrzane powietrze i zarazem chłodzi komorę. Jeszcze obudowałbym wylot komina i połączył te komory.

Edytowane przez Yanosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator jest tam gdzie był ale przykręcony do obudowy.Powietrze wpierw opływa palnik a potem wpada do środka.  Problemem było to 6 cm palnika które grzało że w kotlowni robiła się sauna. Myślałem o zaizolowaniu ale obawiałem się że się przegrzeje. Czopuch musiałem zaizolować bo mam za niską temp. spalin. Ogólnie zdaje egzamin ale są też wady. Na razie testuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz wrzucić zdjęcie tego zaizolowanego czopucha. Sorry za offtop, ale sam się nad tym zastanawiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czopuch jeszcze nie skończony,  mam kolano i marny dostep. Muszę zdemontować zbiornik żeby to ogarnąć. W czpuchu jest wyczystka więc trzeba kombinować. A wszytko to bo sv-ki mi się zachciało. Jak masz czas chęci i cierpliwość to zestaw jak poniżej i do dzieła. 

20211008_121411.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz niską temperaturę spalin? Ile wynosi w twoim przypadku temperatura spalin? A z tym opływem powietrza też mądrze kombinujesz i powietrze wturne masz o wyższej temperaturze, chłodzenie palnika i w kotłowni będzie niższa temperatura. Super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury nie są złe, na 30% jest 80 st a na 100% ok. 130 st. Problemem jest stary duży komin. Kocioł jest 25 a palnik 15. Jak była oryginalna retorta 25 to najniższa temp.  oscylowala ok. 115 st i było ok. a teraz komin się poci. Odpadły też dwa pokoje do grzania łącznie 50 m2 no i trzeba kombinować i rzeźbić. To nie jest ulepszanie tylko ratowanie się przed problemami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem coś takiego podejrzeć, bo też mam łamaną rurę i wyczystkę w kolanie. Gdyby było na wprost, to nawet bym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby admin nie wyciął to pytanie, czemu sv z analizatorem daje sporo sadzy? 

Co do czpucha. Ten element z wyczystką wyjąć i będzie łatwiej.  Przyciąć watę i owinąć, potem bandarz albo jakaś siateczka i posmarować gipsem, kilka warstw. Tak jak na złamanej nodze zrobi się skorupa. Podocinać na brzegach i jak się wytnie otwór do wyczystki to się nie rozleci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury niskie są wynikiem zestawienia większego kotła a mniejszego palnika to i tak super ze są takie temperatury. Zapewne dodatkowo oprócz pocenia się komina są duże straty na paliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby admin nie wyciął to pytanie, czemu sv z analizatorem daje sporo sadzy? 

Mam dopiero z trzy tygodnie SV200n z analizatorem i uważam, ze standardowa korekta podawania 70% jest za duża. Przy wyższym tlenie bardzo dużo porcji podaje z nadmiarem 70%. U mnie po kołku minutach pojawia się na chwile optymalna ilość tlenu. Palnik podaje bez lub z minimalną korekcją +|- Trwa to krótko i zaraz spada tlen. Działają chyba te wcześniejsze korekty z dodatkowym paliwem. Teraz przez dłuższy czas palnik pracuje u mnie z minusową korektą. I tak w kółko. Lepszy efekt u mnie jak na razie (obserwuje) przyniosło zmniejszenie maksymalnej korekty na 20%Poza tym dobranie tlenu na 30 i 100% mocy nie powoduje, że z automatu na 20% jest OK i no. Kopci na tych 20%

Z drugiej strony jak ktoś nie wie jak ustawić palnik, przesyp czy kaloryczność, to taka korekta dosyć pomaga. Można też dosypać np wiaderko czy dwa trocin lub pelletu i nic nie trzeba korygować. Pali się
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daję mniej niż 30% a obecnie poniżej 50% Do sprawdzenia czy kocioł dobrze ustawiony to mam dobrą wagę i legalizowany ciepłomierz.  W komin zamontowany rck a na wentylatorze hallotron dla stabilnego przepływu powietrza bo to podajnik goni za powietrzem. Komora wyłożona płytkami szamotowymi, wegiel suchy jak pieprz a sadza jak była tak jest nadal. Sadza to niespalone części lotne, powód? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak masz ciepłomierz, to pewnie wiesz też jaką średnią sprawność osiągasz na jakiej mocy palnika.
To ile Ci wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeszły sezon ekosun 27 atex, obecne jowisz 24 atex. Na jednym i drugim sadzy sporo. Na fajce było tak samo. Robi się nagar w okolicy zapalarki, w fajce było tego sporo. Nie wiem co tam mieszaja ale lipa. W piwnicy niestety 6 ton.

23 minuty temu, Sławek007 napisał:

 to pewnie wiesz też jaką średnią sprawność osiągasz na jakiej mocy palnika.
 

Takie testy robię jak temperatura oscyluje kolo zera. Teraz dosypuję trochę peletu żeby zapalarka miała lżej wiec na ciepłomierz nie patrzę. Żeby to miało sens to trzeba trochę zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę Jowisza 2 sezon na zwykłej retorcie bez sranalizatorów i do dzisiaj sadzy nie widzę żadnej, więc to na pewno nie wina węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję luzem i tu jest pies pogrzebany. Biorę od nich z 8 lat i jak to węgiel bywało różnie jednak zeszły rok i teraz sadza. Umię ocenić czy płomień dobry, lata gapienia się w retorte. Przy ostatniej dostawie doniesiono mi że zwolnili wieloletniego pracownika z powodu dużych wachań na wadze. Handlarz samochodami, węglem, polityk czy biskup/sołtys wydymają cię bez mydła bo są bezkarni.  To nie palnik, to mentalność zawodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.