Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

A świat zdradza zielony ład i prze ku zakupom zapasów czarnego złota. A przoduja w Europie oczywiście Niemcy , piewcy zielonego ładu. Zieloni ponieśli nie bójmy się tego powiedzieć, sromotna klęskę i teraz płaczą na zgliszczach swojego do niedawna zwycięstwa. Ot, ironia losu, jak jest zagrożenie, przestają się liczyć wszelkie wartości i zasady. Byle zabezpieczyć swoje podwórko. Tylko patrzeć a niemieckie atomówki znów ruszą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sobol napisał:

Lepiej by było…

gdyby podpisali kontrakty na brakujacy wegiel w cenie detalicznej u odbiorcy po 996,60 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28679878,ceny-gazu-rzad-planuje-przedluzyc-taryfy-do-2027-r-rada-ministrow.html#s=BoxOpImg1

" Taryfy gazowe będą objęte ochroną, tak jak do tej pory. Będzie można z budżetu państwa dopłacać do taryf, aby ceny gazu nie były podwyższane, jak to wynika wprost z uwarunkowań rynkowych, ale żeby można było poprzez specjalne mechanizmy państwowe zabezpieczać przed wzrostem cen gazu dla konsumentów - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu.

Projekt ma przewidywać zawieszenie obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę (tzw. obliga giełdowego) w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga.

Ponadto projekt zakłada wprowadzenie definicji bezpieczeństwa gazowego państwa, wzorowanej na definicji bezpieczeństwa energetycznego. Ma to na celu :uwzględnienie elementu perspektywicznego pokrycia zapotrzebowania odbiorców na gaz ziemny oraz aspektu ekonomicznego. W efekcie, zmiana ta uszczelni system ochrony odbiorców obejmując nim również sytuacje skokowego wzrostu cen."

 

Gazik  jako tako zabezpieczony, a biorąc pod uwagę że jedynie około 25% jest zużywane przez odbiorów  indywidualnych raczej można być spokojnym. Obstawiam że zimą nawet coś tam  sprzedadzą Niemcom i pokryją trochę strat z taryf regulowanych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beda doplaty do styropianu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz że styropian jest najdroższy z termoizolacji to chyba jesteś w błędzie. Dam przykład na moim przykładzie :). Ocieplenie dachu, jaki % stanowi styropian ?

 

                                                                             OFERTA

Materiały :

 

- Blacha płaska gr 0,5 125x200     26 sztuk     cena 140 zł     3 640,00 

- Płyta OSB 125x250 gr 18 mm     12 sztuk    cena  142 zł    1 704,00 

- Rynna plastykowa i akcesoria      14 mb     cena  230 zł     3 220,00 

- Kantówka 5x10                              14 mb       cena 15 zł    210,00 

 

- Zaprawa cementowo wapienna      8 sztuk     cena  12 zł    .  96,00 zł          

-System kołków do styropianu            480 sztuk cena 2 zł          960,00 zł

-Styropian EPS100 grubość  10 cm   130 m2     cena 50 zł        6 500,00 zł

-Papa podkładowa samoprzylepna    200 M2    cena 17 zł        3 400,00 zł

-Papa nawierzchniowa technonicol PYE PV 250 AJ-20

                                                           200 m2      cena 22,50 zł  4 500,00 zł

-Gaz propan butla                               8 sztuk      cena 100 zł      800,00 zł

RAZEM MATERIAŁ NETTO                                                      25 030,00 zł

ROBOCIZNA

- Zerwanie starej obróbki blacharskiej                                         500,00 zł

-Montaż nowego orynnowania z kantówką oraz z opierzeniem

                                                      14 mb        cena  235 zł         3 290,00 zł

-Montaż styropianu                        122 m2        cena 25 zł          3 050,00 zł

- Przyklejanie papy podkładowej   122 m2        cena 25 zł          3 050,00 zł

- Przyklejenie papy nawierzchniowej 122 m2   cena 25 m2        3  050,00 zł

-Montaż płyty OSB na attyce            35 mb       cena 25zł              875,00 zł

-  Przyklejenie dwóch warstw papy na attyce oraz kominie

  cena 1 m.b.  30,00 zł                          50mb         cena 50 zł         2 500,00zł

- Otynkowanie kominów                     2 sztuki     cena  800 zł       1 600,00 zł  

- Transport materiałów                      1 sztuka                               1 000,00 zł  

-Montaż obróbki blaszanej                 35 mb         cena 70 zł         2 450,00 zł

Koszty materiałów:                                                                     21  365,00 zł

RAZEM MATERIAŁ + ROBOCIZNA NETTO                             46   395,00 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek 10cm to malo, chyba ze tam jest juz 20cm? No moze byc tez tak ze wiecej technicznie nie da rady - ok.

Zwiekszajac grubosc podniesiesz tylko koszt styropianu a cala reszta i tak zostanie. Rownie dobrze mogles podac 5cm wtedy koszt samego styropianu bylby jeszcze nizszy, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem co innego na myśli. Napisałeś (myślę że ironicznie) że będą dopłaty do styropianu. Więc pokazałem na swoim przykładzie że styropian stanowi tylko 15% termoizolacji np. mojego dachu. Na stropie mam troszkę towaru, tak na oko z 40 cm. schodzi do 25-20 cm. Leży keramzyt. Oj ciężkie były boje żeby ten towar dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadalem pytanie czy beda? Tak dobrze odczytales.

Chcialem wrzucic na strych jeszcze 10cm aby w sumie bylo 40. „Czystepowietrze” ma limit dochodow jak pamietam wiec mnie nie dotyczy, gdyby chodziło o ekologie to bez limitu dochodu prawda?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... Teraz będzie jeden zwalał winę na drugiego. Nic nie zostanie rozstrzygnięte i żaden winowajca nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Tak już było nie raz.

Tak się Ana Mockba ekscytowała zakontraktowaniem węgla z kolumbii. Miało być bilans 1 mln ton w zapasie. I co się okazało? Znowu brakuje 3-4 mln ton.
Tyle programów dla nas porobili, np. "500+", "czyste powietrze" czy "mój prąd" x4. Zaraz będzie "węgiel plus" i "ciepłe mieszkanie", a po nowym roku - "moje zimno".
Zróbmy zrzutę na nowe kalkulatory dla rządu, bo ich obecne mocno przekłamują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie wstępnie liczę, chce to sobie jakoś wyobrazić. 4 ml. ton węgla zabraknie. Ile to może być wagonów ile składów ciągnęłoby ten węgiel. Przyjmuję że skład to 50 wagonów po 60 ton = 3 000 ton. I teraz 4000000/3000= 1333 takie składy towarowe. To prawie 4 składy dziennie (świątek i piątek). Na ta zimę mam towar do ogrzania (pewnie zejdę z pokojową 22.6 do 21^C) zaoszczędzę z 1 tonę, ale wierzę że po wyborach 23r. będzie lepiej i wrócę do 22.6^C. Linków gdzie w nazwie widzę polityka, onet, tvn, tokfm itp nie otwieram, sorry @Camis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra było o węglu teraz gaz:


 

Cytat

 

Rząd szykuje Polaków na reglamentację gazu. To będzie trudna zima


Rada Ministrów liczy się z reglamentacją gazu ziemnego już najbliższej zimy. Aby ułatwić ten proces, rząd chce ograniczyć rolę obliga giełdowego. Odbiorcy indywidualni i wrażliwi dłużej będą podlegać taryfikacji.

 

https://energia.rp.pl/gaz/art36696121-rzad-szykuje-polakow-na-reglamentacje-gazu-to-bedzie-trudna-zima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie okien myślę, że opękam tą zimę na 2 tonach węgla, z czego jedną już zakupiłem. Tanio nie było i już raczej nie będzie, choć mimo wszystko taniej niż workowany ekogroszek. Do czasu wykorzystania tego co mam, zdążę kupić kolejną tonę. Gazu w butlach używam tylko do gotowania i mam takie dwie na własność. Jedna zawsze pełna a druga używana na bieżąco i tak na zmianę. 

W zasadzie wyleczyłem się już z marzeń o pellecie, stawiam na drewno, którego mi nie brakuje ani nie brakuje go w okolicy, a jest znacznie taniej niż obecnie stoi węgiel czy pellet. Pokupiłem narzędzi, przygotowuję miejsce na suszenie i jest dobrze. Pogodziłem się z koniecznością dodatkowego wysiłku przy paleniu i przygotowaniu drewna ale już mniej brudno i nieprzyjemnie niż z węglem w zasypowcu. Tylko szkoda, że te wszystkie modernizacje tyle kosztują. Wkład, bufor, kocioł zgazowujący i instalacja tego wszystkiego wyjdzie mnie drożej niż samochód jakiego używam. Ocieplając dom chyba więcej zyskał na wartości niż wyposażając go w kocioł, który jednak nie jest bezobsługowy. Poważnie obawiam się niedoborów prądu, więc pompa jeszcze nie teraz. Zbudują atomówki to wtedy można pomyśleć ale to minimum 10-15 lat.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli się budzą, tylko dlaczego tak późno?. 


 

Cytat

 

Państwowe rezerwy węgla puste. Pilna decyzja premiera


Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję nakazującą spółkom skarbu państwa pilny zakup łącznie 4,5 mln ton węgla, który ma być wykorzystywany przez gospodarstwa domowe. Onet jest w posiadaniu dokumentu, który w środę podpisał szef rządu.

PGE Paliwa oraz Węglokoks, według decyzji premiera, do 31 sierpnia mają zakupić węgiel energetyczny, który ma być wykorzystywany przez indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych
W dokumencie podpisanym przez premiera ponadto czytamy, że finansowanie wyżej wymienionych poleceń nastąpi ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że w rządzie trwa spór o to, kto doprowadził do podbramkowej sytuacji z dostępnością węgla i co zrobić, by temu zaradzić

...

Spór w rządzie o węgiel
W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że w rządzie trwa spór o to, kto doprowadził do podbramkowej sytuacji z dostępnością węgla i co zrobić, by temu zaradzić.

Według rozmówcy gazety z Kancelarii Premiera spółki energetyczne są "kompletnie nieprzygotowane" i w tym roku może zabraknąć 3-4 mln ton surowca.

Według "DGP" diagnoza, że węgla na tegoroczny sezon grzewczy dla gospodarstw domowych może zabraknąć, jest jedynym wspólnym mianownikiem, jaki pojawia się w rozmowach z jednej strony ze współpracownikami szefa rządu, a z drugiej przedstawicielami resortu aktywów państwowych, jako organu właścicielskiego wobec spółek energetycznych.

Decyzja Morawieckiego ze środy potwierdza tylko tę tezę, pokazując jednak, że spółki skarbu państwa dopiero teraz zostały zobligowane przez szefa rządu do interwencyjnego zakupu, otrzymując do tego podstawę prawną i środki.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/panstwowe-rezerwy-wegla-puste-pilna-decyzja-premiera/l9y0zh4,79cfc278

 

Kartonowy rząd. 

 

Cytat

Ale to jest powtórka z wyborów na poczcie. Premier nie może czegoś takiego skutecznie spółkom nakazać..... No cyrk.

 

Edytowane przez Camis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dopłacą po tysiaku do pelletu, to na bank ten sam pellet pójdzie automatycznie tysiaka w górę. Inflacja rónież wywali nas w kosmos absurdów. Szczęśliwe są tylko osoby czerpiące wiedzę sytuacyjną z prorządowych ,,szczekaczek'' , dla nich nie ma złych informacji.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.