Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła na potrzeby CWU 200l


foreight

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozważam zakup pompy ciepła na potrzeby CWU. Mam bojler Viessmana 200L z wężownicą i obecnie grzałką 2kw. W zimie dogrzewam naturalnie kotłem i grzałka jest w razie czego. Grzałka jest wrzucona pod programator i działa w taryfie nocnej. Mimo to koszt ogrzewania prądem wynosi około 900plnów na rok. (bo nie chce mi się palić w kotle jak jest ciepło)

Doświadczenie mówi że wystarcza nam 200litrów wody o temperaturze 48st, żeby 3 osoby spokojnie się wykąpały. Więc mam nadzieję że pompa ciepła w nocy i w taryfie zrobi nam 50-55 to będzie optymalnie. Wpięcie pod wejście wody nie pod wężownice.

Czy tego typu pompa:

DROPS ECO 3,6 kW https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-drops-eco-3-6-kw-c-w-u-10106386181

KROMMLER BZ 3.6 kW https://allegro.pl/oferta/pompy-pompa-ciepla-do-cwu-krommler-bz-3-6-kw-air-7868258183

Ogarnie moje wymagania? ktoś miała z nimi doświadczenia? Jak nie taka to jaką? Bojler bym zostawił bo jest nierdzewny i szkoda zmieniać na stalowy. Zależy mi na obniżeniu kosztów prądu, "bezobsługowości" i szybkim zwrocie inwestycji (z dotacją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

żadną jeszcze, na razie grzeje z CO.
Brak informacji o takich pompach w necie (od użytkowników a nie danych katalogowych), jak to realnie działa ile czasu grzeje itd troche mnie stopuje. Bo może się okazać że wcale nie obniżę kosztów bo i tak będzie grzała np grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem, ale jestem raczej za rozwiązaniem, że jak nie będzie słońca to żebym nie musiał pamiętać "wyłącz grzałkę"  ? (tak można by podpiąć jakiś programator, ale wtedy nie skorzysta on z taryfy = będzie to nieopłacalne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędność już masz, bo pompa wyjdzie drożej jak i jej użytkowanie. Grzanie kolektorem jeżeli codziennie pracuje pompa, to koszt rzędu 4 zł miesięcznie, czyli kolejne oszczędności. Instalacja nie musi być na glikolu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zaczyna się problem jak jest brak odbioru ciepła. To może zamontować jakiś kolektor bezciśnieniowy, najwyżej górą wywali wodę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.xn--soneczny-6ob.com.pl/aqua.php 

Przy takim rozwiązaniu nic nie wywala... Ustawiasz, że sterownik ma zagrzać max ( przykładowo) do 80st zasobnik. Jeżeli przekroczy, to pompka się wył i zład wody spływa do zbiornika drenażowego. Kolektor jest pusty i nic nie zagraża bezpieczeństwu. Mam tak zrobione od 2014 r i działa do dziś bez żadnej usterki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wodę, czy coś innego w instalacji ?  No przez problem o którym pisałem zniechęciło mnie to do instalacji kolektorów, ale to wygląda sensownie. Rury mam na dach pociągnięte, więc nie byłoby problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku miałem samą wodę, ale dla " spokojnego snu" spuściłem ok 2L wody i dolalem płynu chodzącego ( petrygo) Zbiornik drenazowy mam na nieogrzewanym strychu, więc teraz musiałbym mieć jakieś - 7st na tym strychu, aby przymarzło w zbiorniku drenazowym, a to jest mało realne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do kolegi foreight, który założył temat:

zamontuj pompę ciepła powietrze-powietrze. Będziesz miał ciepłą (b. gorącą jak trzeba, ale to się finansowo słabo opłaca) wodę użytkową przez cały rok. Niezależnie od tego czy słońce świeci czy nie. Ważne, żeby kupić urządzenie, które może pobrać powietrze z zewnątrz. Z zewnątrz, bo wykorzystasz termodynamikę i dobry COP kiedy powietrze jest jeszcze w miarę ciepłe (np. do minus kilku, max dziesięciu stopni poniżej zera C i tutaj już COP już dobry nie jest) a w sytuacji gdy powietrze do "napędzenia" termodynamiki jest już za zimne (przy konkretnych mrozach, poniżej -10) to montuje się przepustnicę na kanale zasysającym powietrze i pobiera się powietrze z wnętrza budynku. Najczęściej z garażu, czystej kotłowni (jak jest czysta...) itp. Latem to schłodzone powietrze możesz w domu wykorzystać, drugą rzeczą jest to, że np. jak zasysasz powietrze z pralni to pompa całkiem dobrze osusza pomieszczenie...

Ważne jest to, żeby produkować c.w.u. tanio, czyli najlepiej z samej termodynamiki, a nie przy pomocy grzałki el. Oczywiście grzałka powinna się cyklicznie włączać do przegrzewu przeciwko Legionelli, czy w sytuacji nagłej potrzeby produkcji dużej ilości ciepłej wody w krótkim okresie czasu, ale to historia na inną opowieść. Takie pompy , o których piszę zazwyczaj mają 200-260,270 litrów pojemności. Różnica w cenach jest zazwyczaj niewielka między pojemnościami. Kup większą. Mam w rodzinie zamontowane dwie sztuki 270 l jednego z producentów i koszty miesięczne to ok. 40-50 zł dla rodzin 3 i 4 osobowych. Dużo czy mało ? To zależy, bo jak idę ostatnio rano po najzwyklejsze zakupy "śniadaniowe" dla 4 osób to tyle właśnie zostawiam w spożywczym...;-) 

Co do kolektorów, to jak ktoś ma jak np. kolega Trener40 i jest zadowolony to super, latem ciepłej wody zazwyczaj jest "po korek" ;-). Gorzej jesienią czy zimą bo słońca u nas jest trochę mało wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam1969, w końcu jakieś konkrety ? Powietrze mogę zasysać z zewnątrz a w zimie z wewnątrz nie ma z tym problemu. Zakładając dotację w wysokości 3tys to się znacznie szybciej zwróci. Bo wtedy koszt inwestycji to jakieś 1000-2000zł.

Jak sam piszesz 40-50zł miesięcznie (600zł/rok) to mniej niż moje 900zł/rok a używając pompy w taryfie liczyłem ze wyszło by mnie połowę z tego. Niby nie dużo, ale zakładając oszczędność i bezosobowość dla mnie ok.

Co do solarów to ja w lecie nie potrzebuję dużo gorącej wody bo jak jest ciepło to używam zimniejszej ? wolę w zimie gorący prysznic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale te pompy są najnormalniej za drogie i nie wspominam o awaryjności czy coś ale jak np te 7-8 tysięcy rozbijemy na miesiące i lata plus energię bo one też ją potrzebują i nie wygląda to już różowo ,używka byłaby ok 2-3 tys ale ile pochodzi i dlaczego sprzedają że takie dobre .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego berthold61 co to znaczy , że urządzenia , o których pisałem są za drogie ? Dla mnie np. samochody z segmentu premium  są za drogie, ale dla wielu ludzi cena jest do przyjęcia i pewnie widzisz ile jest takich aut na ulicach (choć pewnie sporo z nich to "obniżanie kosztów w firmach"...;-)). Cena to rzecz umowna, dla jednego za wysoka a dla innych OK a zdarza się, że za niska i to też nie wzbudza zaufania.

Można kupić dobre urządzenie taniej niż pisałeś. Wiem to, bo znam ceny pomp, które zostały zamontowane u mnie w rodzinie. Co do urządzeń używanych to kupiłbym nawet za 10% pierwotnej ceny.   

kolego foreight ja też mogę się wykąpać latem w chłodnej wodzie, nawet to jest przyjemne takie schłodzenie (a wtedy z solarów wody jest czasami aż za dużo), ale zimą to woda jak dla mnie ma być konkretnie ciepła, a nawet gorąca.  Tak lubię.

Uważam też, co może nie jest za bardzo popularne, że życie jest tak ciężkie i krótkie, że nie zamierzam zastanawiać się czy podgrzanie wody kosztuje mnie 40 czy 60 zł miesięcznie. Serio. Są ważniejsze sprawy. Ale to takie dywagacje, niekoniecznie z tym Forum związane...

Ale oczywiście szanuję potrzeby innych, staram się je zrozumieć i dlatego czasami zamieszczam na forach moje spostrzeżenia z życia wzięte. Może komuś się to przyda. Warto pomagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się podłączyć pod temat. Potrzebuje zamontować pompę ciepła tylko do c.w.u. Mam bojler pionowy 200l. Pompa ma być używana tylko od kwietnia do października żeby nie korzystać z pieca na ekogroszek.
Jakie są realne miesięczne koszty grzania wody do temp. 50c przy założeniu że koszt 1 kWh to 65gr.

Dodam że wstępnie wybrałem pompę
Kospel Ciepła Hpi-4, chyba że macie inne godne polecenia modele
Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Sparda zapewne masz w domu licznik poboru wody.

Nieco organizacji w domu, w zakresie używania ciepłej wody do do celów sanitarnych i będziesz wiedział ile tej podgrzanej wody zużywasz.  
Mierzysz średnią temperaturę jaka wypływa z kranu, wiesz już ile tej wody zużywasz średnio do celów sanitarnych, reszta to tylko proste rachunki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, miesięcznie w sezonie letnim zużywam 150 kg ekogroszku na miesiąc, co daje jakieś 120 zł + prąd zużyty przez piec kosztów ogrzewania c.w.u.
Pytanie czy po prostu pompa będzie ekonomiczniejsze.
Wody nie liczę ale używany jest tylko prysznic przez 2 dorosłe osoby i 2 dzieci. Z tad takie a nie inne pytanie odnośnie kosztów;)

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sparda napisał:

,,, Wody nie liczę ale używany jest tylko prysznic przez 2 dorosłe osoby i 2 dzieci. ,,,
 

No to wreszcie policz, przecież to prosta rzecz do wykonania.
Przed prysznicami spisujesz stan licznika i drugi raz spisujesz stan licznika po prysznicach.

Wskazane było by nie korzystać w między czasie np. z toalety.
By pomiar był rzetelny należy wykonać go kilkukrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż wodomierz na zasilaniu bojlera. Sam mam i polecam. Ciekawe jest zróżnicowane (około 30%) pobór cieplej wody w zimie i latem. Bynajmniej u mnie. Dodatkowe imprezy (goście), święta tez wyłapujesz - to tak z ciekawostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wodomierza ani nic takiego bo za wodę nie płacę.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,posiadam taką pompę do cwu typu drops 4.2 kw ,grzeję zasobnik 300 l dla 7 osób dzienne zużycie to około 3.6 kwh .

Pompa pracuje tylko w dzień przy temperaturach powyżej 20 st na zewnątrz chłodne powietrze puszczone na dom , na noc obniżenie temperatury zasobnika by pompa się nie załączyła urządzenie dosyć głośne więc w nocy może przeszkadzać ,pompę lepiej podpięć nie przez wężownice ( spada wydajność } a bezpośrednio w wodę użytkową .

KROMRERA nie kupować bo to chińskie g jak się zepsuje to może być problem .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zacznijmy wróżenie z fusów dla kolegi @Sparda.

Możemy założyć porównując koszty kolegi @Kordjano, że zużycie dzienne energii elektrycznej na podgrzanie wody CWU u kolegi @Sparda wyniesie około 2 kWh.   


Pompa ciepła CWU
2 kWh * 0,65 zł = 1,3 zł  * 30 dni = 39 zł

Grzanie CWU grzałką elektryczną.
Przyjmujemy COP = 3,6 
39 zł * 3,6 = 140,40 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Kolega @Sparda sporo tego groszku trawi , dla porównania mnie pelletu schodziło maksymalnie 120 kg na miesiąc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy ile masz osób w chałupie. Ja np. paliłem ok 125kg ekogroszku miesięcznie (0.125*900=112pln), ale tu są straty na podtrzymaniu żaru. U ciebie piec może się całkowicie wyłączyć. W zeszłym roku zaciągnąłem do pracy PV + grzałkę elektryczną w zasobniku i zużycie energii było następujące (dane z solarweb z froniusa):

lipiec - 126kWh

sierpień - 160kWh

wrzesień - 137kWh

co dla 4 osób średnio dało 141kWh na miesiąc. 141*0.68=96pln

Czyli wyliczenia @Witek-z-Ulicy wyglądają na realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.