Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wyliczenie instalacji na potrzeby bieżące + CWU+ CO (z pompą ciepła)


Rekomendowane odpowiedzi

@piątrek kolega automatyk jest instalatorem pomp ciepła wiec ma inne spojrzenie (biznesowe). Jego nie interesuje automatyka domowa i "inteligentny" dom. Ani nawet to ze ten bufor zagrzejesz czymkolwiek innym gdy pompa grzac przestanie.

Jakie wyniki produkcji ciepła osiagasz na tej pompie? kWh ciepła / kWh pradu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pomiaru wyprodukowanego ciepla, tylko en.el. pobrana przez system ogrzewania. Mieszkam w częsci budynku z 1908 r., po modernizacji, 5 pokoi, 2 łazienki, metraż to ponad 136 m2 . Od uruchomienia srednie zuzycie en.el to 21,5 kWh na dobę, bez CWU,   (mam za małą wezownice w zasobniku , zamontowana podwójna grzałka : 1 i 0,6 kW, pierwsza tylko w 2 taryfie, druga automatyczne załączenie w razie nadprodukcji z pv) rodzina 3 osoby. Żonka nauczycielka , córka nauczanie zdalne... Jestem jeszcze cały czas w optymalizowaniu systemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo  esselite.  Tak sobie czytam i myślę  /czasami coś się uda/. Masz gaz; zużywasz ok 12000 kWh ciepła na sezon.  x 0,19 daje  2280 zł.  Jak z PC pow. wyciśniesz zimą  COP  3 , to stawiam flaszkę  Piotra Żyły. czyli 12000  : 3  = 4000 kWh za prąd. Po ile ten prąd ?

Bez PV to średnio np.  0,45 zł  x 4000 daje 1800  zł.  czyli oszczędność rocznie 480 zł.........................ale nakład :  PC 10.000; PV  30.000?

razem 42 koła. podziel przez oszczędność  480 zł czyli zwrot  za 87  lat. A sam piszesz  ,że ma się zwrócić...Nawet jakby prąd był totalnie gratis po nakładzie  , to zwrot po  23 latach. Jest gaz to trzymałbym się tego gazu. Inna sprawa jakby nie było, to musi być wtedy inny wybór. PV na pewno warto założyć na potrzeby bytowe domu 2 ~ 5 kW. Kolega założył 2,04 kW  za 10.150,-   dostał 5000 ,- dotacji

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2021 o 11:39, piątrek napisał:

Ok. To podaj przykład. A skoro uważasz że inwestycja w system inteligentnego domu (miedzy innymi ogrzewanie ) to pierdółki, to gratuluje wiedzy.

systemy inteligentne to juz dawno zjadłęm i ..... dom na pompie ma byc grzany wg krzywej i ma grzac cały czas tak aby było tanio ,sterować inteligentnie to sobie można zaluzjami nasłonecznieniem ,oświetleniem ,wentylacją i nie bede sie wypowiadał czym jeszcze

natomiast terować pompą  inteligetnie z budynku to najwieksza porazka -to nie kocioł gazowy ,nie elektrownia atomowa ze na żadanie cyk i ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, automatyk napisał:

systemy inteligentne to juz dawno zjadłęm i ..... dom na pompie ma byc grzany wg krzywej i ma grzac cały czas tak aby było tanio ,sterować inteligentnie to sobie można zaluzjami nasłonecznieniem ,oświetleniem ,wentylacją i nie bede sie wypowiadał czym jeszcze

natomiast terować pompą  inteligetnie z budynku to najwieksza porazka -to nie kocioł gazowy ,nie elektrownia atomowa ze na żadanie cyk i ciepło

Jednak masz male pojęcie... Ale miałeś podać przykład cenowy, pompy za 23 k zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat pojecie mysle że nie bedziemy dyskutować tym bardziej że mnie nie znasz i nie widziałes mojego wykonania 

oczywiście że mogę podać ehs samsung 8kW split z montazem bez zbiornika cwu ok 21-22 tys brutto

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2021 o 22:27, automatyk napisał:

na temat pojecie mysle że nie bedziemy dyskutować tym bardziej że mnie nie znasz i nie widziałes mojego wykonania 

oczywiście że mogę podać ehs samsung 8kW split z montazem bez zbiornika cwu ok 21-22 tys brutto

 

Oczywiście , że nie znam , ale po Twoich wpisach to ja  nie brałbym takiego wykonawcy aby wykonał mi modernizacje instalacji ogrzewania domu... Ps. tkzw. inteligentny dom , to nie tylko sterowanie żaluzajami, oświetleniem , wentylacją.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na tez nie wział bym Cie na podwykonawcę instalacji automatyki domu w zakresie ogrzewania

a jak poznasz podstawy działania pompy inwerterowej ,i tak po 15 latach montazy i obserwacji to wtedy pogadamy

zycze miłego wieczoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Instalacja PV sie pojawiła na dachu. Maksymalną moc jaka udało mi się uzgodnić z wykonawcami 7,9kwp zamontowane na wschodnio południowych połaciach.
20szt paneli Trina Solar Vertex S 395W + Huawei 6ktl-M1, uziom 15m, 
2 stringi:
- 8 paneli na wschód + 1 optymalizator dla jednego panelu na daszku, który jest zasłaniany przez główna połać,
- 12 paneli na południe,
W sumie koszt 27 465 zł brutto
Instalacja jeszcze nie działa, czekam na dokumenty do zgłoszenia przyłączenia do PGE.
 
Rozumiem, że jak falowenik ma max moc 6,6kW, to maksymalna produkcja z paneli, nawet jak by była 7,9kw to i tak falownik poda na wyjściu max 6,6kW?
Nie wydaje mi sie, żeby przy konfiguracji wschód-południe produkcja przekraczała max mocy falownika, ale zobaczymy dopiero po odpaleniu. Z reszta wydajność paneli będzie spadać, a jak mniemam falownik powinien chodzić w okolicach swojego maximum, aby działał z największa sprawnością, stąd przewymiarowania w mocy paneli.
Trochę poźno to założone biorąc pod uwagę sezon, bo jeśli nie bedzie problemów z podłączeniem i wymianą licznika to wyjdzie końcówka czerwca.
Teraz etap wyboru PC. Dzięki za udział w dyskusji.
 
 
 
 
 

e43da284af715ee6f8772cc444f8ed84.jpg&key=6d939338088fb6bb3e645bd14c61b701bc605b87e7504fe11432ffc8f641926d213e793bac41a433b8a6daaea4aca9c0.jpg&key=939ff56c8091fc31230d380115634356970c37221c298a1258c775968618d933

e89df7e3fe52b40e04a3b90c9a91793f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2021 o 23:10, dorecho napisał:

Hallo  esselite.  Tak sobie czytam i myślę  /czasami coś się uda/. Masz gaz; zużywasz ok 12000 kWh ciepła na sezon.  x 0,19 daje  2280 zł.  Jak z PC pow. wyciśniesz zimą  COP  3 , to stawiam flaszkę  Piotra Żyły. czyli 12000  : 3  = 4000 kWh za prąd. Po ile ten prąd ?

Bez PV to średnio np.  0,45 zł  x 4000 daje 1800  zł.  czyli oszczędność rocznie 480 zł.........................ale nakład :  PC 10.000; PV  30.000?

razem 42 koła. podziel przez oszczędność  480 zł czyli zwrot  za 87  lat. A sam piszesz  ,że ma się zwrócić...Nawet jakby prąd był totalnie gratis po nakładzie  , to zwrot po  23 latach. Jest gaz to trzymałbym się tego gazu. Inna sprawa jakby nie było, to musi być wtedy inny wybór. PV na pewno warto założyć na potrzeby bytowe domu 2 ~ 5 kW. Kolega założył 2,04 kW  za 10.150,-   dostał 5000 ,- dotacji

Pozdro.

Cześć , nie zauważyłem Twojej uwagi wcześniej.

Odnośnie COP nie chcę się wypowiadać, nie znam nic z autopsji, mam nadzieję , że zasilanie niskim parametrem podłogówki podniesie tą sprawność do pozimu 4 .

Co do kalkulacji, widze to trochę inaczej:

Praca PV + PC ma zastąpić koszty ponoszone obecnie na prąd i gaz. w sumie rocznie jest to ok 2000zł + 2500zł na bazie wyników historycznych. Zatem roczna oszczędność ma być w okolicy ok. 4500zł i wyżej, przy założeniu, że koszty en. el. będą rosnąć i ceny gazu też będą rosnąć. To bardzo uproszczone liczenie i z pewnością można tu się bardziej do tego przyłożyć.

Zwyczajne zastąpienie pieca kondensacyjnego Pompą Ciepła z pewnością nie wygeneruje tu osczedności na odpowiednim poziomie, ale cały myk w tym, żeby PC chodziła na kWh, za które już nie płacę.

Koszty całej modernizacji też mogą na koniec być nieco inne. Dla samego PV 27465 zł, to nie jest koszt końcowy. Powinien być jeszcze zwrot z dotacji i obnizony PIT, co zmniejsza tą inwestycję do 15404 zł. Niestety duża część pieniędzy jest z początku zamrożona i nie da się jej zainwestować, ale w ogólnym rozrachunku zwracać się ma tylko 15404zł.

Koszty PC również będę rozliczał w ramach termomodernizacji i też koszt inwestycji ma być na koniec niższy niz koszt samego montażu.

Na koniec jest ryzyko, że zmienią się zasady magazynowania energi przez dystrybutora i wtedy inwestycja w PC jest słaba.

Można by się pokusić o poniższa symulację zwrotu:

1 rok = 4000zł

2 rok = 4300zł

3 rok = 4500zł

4 rok = 4700zł

5 rok = 4900zł

6 rok = 5100zł

w sumie w 6 lat 27500zł. 

Ale mogę sobie tylko życzyć powodzenia, że nie bedzie awari i dodatkowych nakładów do obsługi tej inewstycji na przełomie tych 6 lat. Zimy mogą być inne niż dotychczas, mogę też zaczać chłodzić pomieszczenia w lato za pomoca PC i wtedy cała estymacja już się zmienia.

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moje dane zimowe... Rachunek  en. el. za sezon grzewczy to 2,344k złotego. Juz widzę że te 4kW PV to balans na granicy  (mam znizke na prund i te dane są zuzycie rzeczywiste bez upustu), czyli poprzednie opalanie drewnem (turbokominek) + CWU w sezonie to koszt ok. 3 k złotego. Mała oszczędność, ale jaki komfort. Ale teraz trzeba dodać sezon letni, czyli uzysk en. el. na potrzeby własne. Jak na dzien dzisiejszy,  jest to stosunek ok. 0,2, czyli konsumpcja 4 kW ,  haracz dla dystrybutora en. el. to 0,8kW ( ale to jest srednia liczona od kwietnia /   jeden dzień).

I ma się to tak: koszt PC z montazem + dodatki (system Salus itp) 23,5 k zł. + 14,2 k zł. PV = 37,7 K zł. -  zwrot z podatku 6,7 k zł. , daje 31 k zlotego  inwestycja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

I tak...nie wiem , czy się pakować w PC mając na uwadze ostatnie projekty uchwały. Niby na 15 lat ma być system opustów utrzymany, ale czytając jakie jest podejście do prosumenta to ZE może chcieć zakończyć to wcześniej.

Od przyszłego roku zmieniają też progi podatkowe i już się nie załapie na odliczenie 32%, więc wypadałoby montować jeszcze w tym roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 15 lat o ile uda Ci się wyprodukować energię po raz pierwszy jeszcze w tym roku i wtedy ten czas jest teoretycznie zagwarantowany. Chociaż są postulaty, żeby system opustów był utrzymany nawet po 2022 roku dla osób, które będą inwestowały w pompę ciepła. na razie trwają konsultacje, więc może się jeszcze trochę zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Zatem zaktualizuje ten wątek, bo poczyniłem pewne postępy i decyzje podjąłem.

PC Panasonic 7kW J Split została zainstalowana. Poszedłem na całość i wypowiedziałem gaz oraz zdemontowałem piec kondensacyjny. 

Podsumowanie kosztów i kwota do amortyzacji:

PV montaż 06.2021 = 27 465,00 zł

PV dofinansowanie = 3 000,00 zł

PV ulga termo = 7 828,80 zł

PV do amortyzacji = 16 636,20 zł

 

PC montaż 04.2022 = 32 216,40 zł

PC ulga termo = 10 309,25 zł (to dopiero przy rozliczeniu w przyszłym roku)

PC sprzedaż zdemontowanego pieca kondensacyjnego = 3 800,00 zł

PC do amortyzacji = 18 107,15 zł

 

RAZEM do amortyzacji = 34 743,35 zł

 

Zaczynałem rozmawiać z wykonawcami dla PC w listopadzie i wtedy rozmawialiśmy o kwotach ok. 4 000 zł niższych.

Niedostępność pomp, zbiorników CWU wpłynęła na opóźnienie i wyższy koszt końcowy. Nie jest to jakaś super jakość konfiguracji, bym powiedział, że budżetowo zrobiona instalacja.

- Split 7kW R32 na krawężnikach,

- zbiornik emalia 300L Sunex Fish S15 + Grzałka,

- przerabianie z PEX na PP (chodziło o powiększenie przepływów do rozdzielaczy podłogówki),

- zawór 3D,

- Separator Flamco na powrocie do PC,

- pompka cyrkulacji ze sterowaniem WiFi,

- przeciągnięcie 3 faz do kotłowni (1F- sprężarka i hydrobox/ 2F-grzałka pompy, 3F-grzałka zbiornika).

Wszędzie na połączeniach zawory odcinające, zawór do spuszczania wody z instalacji CO i do napełniania instalacji CO.

Teraz w zasadzie każda podwyżka ceny energii elektrycznej i gazu, to krótszy okres zwrotu.

Mam trochę stresu przed sezonem zimowym, bo moje zapasowe źródło ciepła to tylko kominek bez rozprowadzenia po pokojach i grzałka w zbiorniku CWU, ale zaufałem tej technologii.

PV żre światło bardzo dobrze. Został miesiąc trochę ponad miesiąc do zamknięcia roku od zainstalowania, a całkowita produkcja do dzisiaj to 7043 kWh z czego 1339 kWh to auto konsumpcja 19% (ten wynik mam nadzieję wzrośnie przy używaniu PC za dnia).

Celem zakładanym w listopadzie 2020 było zmieszczenie się ze zużyciem w 8MWh na rok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Zacząłem ten post trochę ponad 2 lata temu kiedy moje plany o transformacji energetycznej raczkowały w umyśle. Do podsumowań amortyzacji jeszcze bardzo daleko, ale minął rok od użytkowania PC+PV i można zderzyć założenia sprzed 2 lat z rzeczywistymi wynikami w moim domu.

Uruchomienie PC nastąpiło 22-04-2022, po sezonie grzewczym, dla lepszego obrazu podam stan na koniec kwietnia, bo też wyłączyłem ogrzewanie dopiero z końcem kwietnia w tym roku.

Posiadam kominek, ale celowo nie nie paliłem w nim, bo zależało mi na sprawdzeniu jakie będzie zużycie, bez żadnych dodatkowych wspomagaczy i w totalnie komfortowych dla nas warunkach, 23 st C. 
A po drugie, to konsumując energię z magazynu wirtualnego PGE, nic mnie to nie kosztuje, a drewno jednak tanie nie było, bo kupowałem 350zł/mp (olcha).


Zużycie za rok i 9 dni (stan na 1 Maja wieczorem) CWU + CO + eksperymenty z chłodzeniem podłogą w Czerwcu, Lipcu i Sierpniu:

Zużycie z podliczników:  4059 kWh + 96,5 kWh grzałka PC zasilana z osobnej fazy = 4155,5 kWh

Zużycie raportowane przez PC: 3406 kWh w tym CO-2481 kWh, Chłodzenie-55,6 kWh, CWU-869 kWh.
Jak widać zużycie rzeczywiste jest 22% wyższe niż podane przez PC.

Produkcja energii wyliczona przez PC: 14664 kWh, w tym CO-11210 kWh, Chłodzenie-492 kWh, CWU-2960 kWh.

COP liczony przez PC: 4.3 (CO-4.5, Chłodzenie-8.8, CWU-3.4) 

PV w opisywanym okresie grzewczym 5-2022 do 4-2023:

wyprodukowałem z PV 7791 kWh 
z czego do sieci wprowadziłem 5644 kWh, 
a skonsumowałem od razu 2147 kWh (autokonsumpcja 27%)
Musiałem pobrać z sieci 5895 kWh, co zdjęło mi z magazynu (+20%) = 7074 kWh

Czyli autokonsumpcja + pobranie z magazynu wychodzi 9221 kWh. 
Wniosek, że moje PV 7,9 kW jest za małe żeby zaspokoić PC + potrzeby bytowe. No i moja pierwotna estymata sprzed 2 lat rozmija się z tym, czego doświadczyłem:

Na potrzeby bytowe zakładałem 3300 kWh, a zużyłem 3982 kWh.
Na PC zakładałem 3500 kWh, a zużyłem 4155 kWh

Całość rachunku za prąd na razie wyszło tylko abonament, bo miałem w magazynie uzbierane kWh z poprzednich miesięcy, zanim zamontowałem PC. Roczny abonament za prąd wyszedł: 110,29 zł + 147,06 zł. Z gazu zrezygnowałem, wypowiedziałęm umowę w dniu podłączenia PC, więc nie mam żadnych innych opłat poza tymi z PGE.

Przemyśleń ciąg dalszy:
Nie sądziełem, że grzałka będzie tak dużo pracować w tym modelu PC, a raczej zakładałem, że to źródło jest potrzebne tylko, jak temp. mocno spadają poniżej wydajności sprężarki. Jak się okazało, algorytm PC używa grzałki do defrostów, jeżeli temp. powrotu wody z instalacji jest poniżej 27 st. C , co przy ogrzewaniu podłogowym jest nagminne (zasilanie przy okolicach 0 st. C to 30-31 st. i delta 5, daje powrót w okolicach 26 st. i ta grzałka jest używana do defrostów).
Można to rozwiązać obniżając delta do 2, albo 3 i wtedy powrót będzie utrzymywany cieplejszy, ale to wcale nie znaczy, że energi do defrostów się nie zużywa, bo wtedy energia jest pobierana z wody w ukłądzie i , jak PC zacznie cykl pracy po defroście , to musi ogrzać ten układ spowrotem.

Jest opcja na rozbudowę nad daszkiem tarasowym, ale zastanawiam się na ile to się opłaci, bo może lepiej za tą kasę po prostu dokupować brakujące kilkaset kWh od PGE zamiast inwestować teraz kolejne 10 tys. zł na dodatkowe 2kW PV.

To ile zaoszczędzam rocznie i jak amortyzuje się ta inwestycja, to jeszcze będę rozwijał poźniej.
Do tej pory, na bazie cen prądu i gazu z 2021 i 2022 ten zwrot jest mały. 

Hipotetyczne rachunki za media, których NIE zapłaciłem to te poniżej. Oczywiście to jest obarczone błędem, bo nie wiem ile bym zużył gazu w sezonie 2022/2023. Liczyłem na bazie zużycia z 2021/2022, gdy nie użyłem kominka ni razu, wyszło 1496 m3, co się przekłądało na 16851 kWh po przeliczeniu przez PGNiG, to już wszedłem w taryfie W-3.6T. Przy opalaniu kominkiem mieściłem się w limicie dla taryfy W-2.12T.   

06-2021 Instalacja PV
12-2021 Prąd: 1310 zł / Gaz: 0 zł 

04-2022 Instalacja PC
12-2022 Prąd: 2429 zł / Gaz: 2122 zł
04-2023 Prąd: 1123 zł / Gaz: 2717 zł


Razem do teraz uniknąłem 9701 zł rachunków za prąd i gaz, biorąc pod uwagę zaktualizowane ceny, tarcze watowsikie, limity cenowe i dodatki od rządu, jakie i tak by mi nie przysługiwały.

Przypuszczalnie za 2023 już uzbiera się kwota ok. 9200zł. Na razie jestem dobrej myśli, bo zakłądając wzrost opłat za prąd i gaz o 15% w latach 2024 i 2025 powinna się inwestycja zamortyzować w połowie 2025 roku. Do amortyzacji jest kwota 34 743,35 zł.

12-2023 Prąd: 4337 zł / Gaz: 4957 zł prognoza po dzisiejeszych cenach
12-2024 Prąd: 6040 zł / Gaz: 5904 zł prognoza po cenach +15% w stosunku do 2023
12-2025 Prąd: 6646 zł / Gaz: 6609 zł prognoza po cenach +15% w stosunku do 2024

CDN...


 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.