Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła na potrzeby CWU 200l


foreight

Rekomendowane odpowiedzi

Sparda, w liczeniu wody nie chodzi o jej koszt, chodzi o to żebyś wiedział ile ciepłej wody potrzebujesz na dzień - na prysznic itd. Wtedy będzie wiadomo ile potrzeba energii ogrzanie jej i wiadomy będzie koszt prądy dla pompy ciepła.

13 godzin temu, Kordjano napisał:

posiadam taką pompę do cwu typu drops 4.2 kw ,grzeję zasobnik 300 l dla 7 osób dzienne zużycie to około 3.6 kwh .

A w jakim czasie ta pompa podgrzewa wodę i do ilu stopni?
Rozważam ten model, zasobnik mam 200l i na razie 3os.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik grzeję do 47st histereza 4 st obniżenie nocne na 40 st do godziny 10 rano wtedy to pompa załącza się ,takie obniżenie wystarcza by pompa nie załączyła się w nocy .

praca od tych 40 st do zadanej to około dwóch godzin pompa pobiera 1000 w .

Powietrze pobierane z zewnątrz a chłodne na dom , pompa dosyć mocno chłodzi więc jak jest chłodny dzień to odpalam pelleciaka , filtr powietrza zamontowany na zasycaniu .

Dla zasobnika 200 l wybrał bym ten mniejszy model ja mam SUNEX Drops m4.2 .

Jeśli chodzi o serwis tego producenta to spoko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh czyli mogłem brać tego dropsa, teraz dotacje się skończyły, muszę czegoś poszukać.

A jak wygląda eksploatacja, jakieś przeglądy trzeba robić? Jakie są ewentualne koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko jeszcze jedno, jaki jest mniej więcej koszt instalacji takiej pompy?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt montażu to nie wiem bo pompę założyłem sam , to monoblok wpinasz się w zasobnik cwu kabel do gniazdka i śmiga .

Za pompę dałem 4500 zł , do tego rurki filtr skośny zawór zwrotny jakieś zawory duperelki ,pompa obiegowa wbudowana w pompie  ciepła więc nie trzeba  filtr powietrza trzeba kupić rury np spiro by pociągnąć powietrze z zewnątrz chyba że okno otworzysz , inaczej w kotłowni zrobi się lodówka i tak za te pierdoły uzbierało się z 1500 do 2000 zł .

Przeglądy nie są obowiązkowe w instrukcji masz wytyczne co do konserwacji we własnym zakresie jak by co uległo awarii to wiadomo serwis .

pompa podlega pod ulgę termomodernizacyjną więc można odliczyć od podatku .

pompę będe użytkował drugi sezon jak na razie wszystko ok , co jeszcze to co dwa dni potrafi nazbierać się wiaderko wody czystej jak łza zależy to od wilgotności powietrza ,ja używam do podlewania , na dom idzie chłodne i osuszone powietrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja liczyłem że montaż we własnym zakresie by mnie mniej wyszedł. Ale to kwestia indywidualna i na jakim systemie woda itd.

Wiem że jest ulga termo, korzystam, ale to nie to samo co 3000tys zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

koledzy też posiadam pompę ciepła CWU 3kW i osobno bojlera 300l, mam takie pytanie czy lepiej grzać bojler do wysokiej temperatury żeby pompa zadziej się zalaczala czy lepiej grzać do niskiej temperatury np.45c ale zato czesciej będzie się pompa włączała

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrkierys w poście 27 napisałem jak ja grzeje , załóż sobie licznik energii na gniazdko będziesz widział ile kilowatogodzin pójdzie , zrobisz test w jeden dzień tak a w drugi inaczej i będziesz wiedział co ci bardziej pasuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę wbudowaną w pompie ciepła z atestem do cwu więc nie ustawiam biegów 

Podejrzewam że na pierwszym choć nie wiem jaką masz tą pompę .

Pompa ciepła żeby efektywnie grzała potrzebuje różnicy temperatur między zasilaniem a powrotem minimum 10st .

Więc jak masz podłączone do wężownicy to przepływ nie może być zbyt szybki .

Korzystniej jest wpiąć się bezpośrednio w wodę użytkową  np przez króciec cyrkulacji i zasilania zbiornika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę ciepa Hawalex 3kW pompa obiegową też była w zestawie pompa ciepła jest wpięta bezpośrednio do bojlera 300l
, jutro sprawdzę jakie są ruznice temperatur na wensciu i wyjściu ciepłej wody czyli jak jest mała ruznica temperatur to zmniejszać przepływ wody zaworem grzybkowym aż ruznica będzie większa jak 10c między wejściem a wyjściem (dobrze rozumie)

d5dc364b8ec26cb26846fccecee53eb5.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę kolego że nic tam nie będziesz musiał przykręcać , jak pompa podłączona według zalecanego schematu znajdującego się w instrukcji owych pomp .

Pompka w zestawie jest dobrana pod względem przepływu , średnice rurek też są podane , pompa zaciąga wodę z dołu zasobnika a tam jest chłodna a ta woda przepływając przez wymiennik w PC odbiera z niego ciepło i podgrzana ląduje w gurze zasobnika i tak stopniowo się podgrzewa na zasadzie wielokrotnego przepływu ,więc żeby mogła odebrać ciepło z wymiennika musi być chłodniejsza , oczywiście na zasilaniu z pompy ciepła winien być zz . drugi na powrocie z cyrkulacji by podczas pracy PC nie pchało w nią podgrzanej wody .

Czujnik temperatury PC radzę dać na górę zasobnika ,zbyt nisko będzie powodował częste załączanie PC jak tylko spuścisz trochu wody .

Odpalaj i sprawdzaj , daj znać za jakiś czas jak długo Ci podgrzewa wodę ,ile razy na dzień i ile kw h bierze , zasobnik masz tej wielkości co ja ,pompę mam o 1kw mocniejszą wiec jestem ciekaw .

czerpnię masz na zewnątrz ? wyrzut gdzie ,na dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego, pompę mam podłączana przez taki kruciec jak na zdjęciach, lekko przykręciłem zawór grzybkowy osiaglem taka ruznice w temperaturze 14c jak odkręcę całkiem zawór to ruznica ma tylko 10c
bojler grzeją na razie do 50c hiztereza 7 z tego co zauważyłem to pompa załącza się 2 razy na dobę i chodź 2,5-3godzony na razie jeszcze nie wiem ile kilowatow zużywam bo jeszcze nie mam licznika.
Pompa powietrze zasysa z zewnątrz rura fi 160 a wylot jest w tym samym pomieszczeniu co stoi pompa, pompę uzytkuje 3 dni będę obserwował
Pozdrawiam 32405687942868a6b6c105da5e13a5d4.jpgb85f5296b12a1b837cc0e17080191dc5.jpg1e0f6c33b79d65d7a4d6fb85ccb11b8f.jpg564cd2a3296f692bc7cf35ddbee2b534.jpg3a5c0f3d4fe5c80c73d3ba6ee90b113e.jpg023310bedbf02f49740283a033785503.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 st też ok , ja pompę włączam jak przestaje już dogrzewać pelleciakiem , czym cieplej na dworze to lepszy cop .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam już cały czerwiec grzalem wodę pompę ciepła, temperatura wody to 45c hiztereza 3c czujnik u góry w bojlerze 300l
6-cio osobowa rodzina
wynik to zużycie 71kw
Czy to dobry wynik czy można jescze coś poprawić
84e5acb6c171f3e20583f4a612101d1e.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio 3 kwh na dobę , w moim sterowniku nie ma takich słupków muszę patrzeć na licznik zużycia energii,mam taki w gniazdku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim sterowniku też nie mam licznika zużycia Energi to kiedyś kupiłem liczni Wifi na aliexpres i tak mi pokazuje

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.