Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wyliczenie instalacji na potrzeby bieżące + CWU+ CO (z pompą ciepła)


Rekomendowane odpowiedzi

WItam Szanowne gronoi 

Od jakiegoś czasu się mówi, że program Mój Prąd może zostać rozszerzony o możliwość dofinansowania montażu pompy ciepła i zacząłem się zastanawiać nad sfinansowaniem montażu instalacji fotowoltaicznej+ Pompa Ciepła, ale pomóżcie przy podstawowej analizie, czy moje założenia są słuszne.

 Posiadam dom 180m2, z czego ok. 150m2 jest w podłogówce (nie ma grzejników). Wszystko jest zasilane piecem Immergas Vitrix Zeus Superior 26kW, prosto z pompy pieca. Nie ma żadnego bufora, tylko mały zbiornik w piecu bodajże 54litry na CWU. Nie ma podziału na strefy (parter i poddasze), pompa ciśnie w trójnik i wyregulowane rotametrami na każde pomieszczenie, żeby było komfortowo.

Działa to satysfakcjonująco i zużycie gazu tez jest satysfakcjonujące, do czasu aż pomyślałem o fotowoltaice i migracji do pompy ciepła, która mogłaby działać w układzie hybrydowym z tym piecem.

 Odnośnie instalacji foto mam poniższe przemyślenia.

 Zużycie energii elektrycznej i gazu wygląda następująco:

 

Prąd

 

KWh

PLN

PLN/KWh

12/11/2016-06/05/2017

1173

759,56

0,65

06/05/2017-05/05/2018

2623

1678,72

0,64

05/05/2018-13/05/2019

3037

1882,59

0,62

13/05/2019-05/05/2020

3300

2075,56

0,63

05/05/2020-02/11/2020

2122

1407,96

0,66

 

Gaz

 

KWh

M3

PLN

PLN/m3

2/2017-7/2017

4299

382

758,22

1,98

8/2017-7/2018

13373

1190

2245,01

1,89

8/2018-7/2019

14149

1259

2589,86

2,06

8/2019-7/2020

12769

1137

2551,48

2,24

7/2020-11/2020

2743

250

466,22

1,86

 

Zatem zużycie prądu na bieżące potrzeby jest to ok. 3300kWh rocznie i zapewne będzie ok. 4000kWh w czasach pandemicznych, jak siedzimy cały czas w domu.

 

Zużycie gazu, chciałem przekonwertować na zapotrzebowanie na prąd, gdyby pompa ciepła grzała CWU i CO. Z gazu wychodzi , że zużycie roczne jest ok. 1200m3, co dystrybutor wylicza jako ok. 14000kWh. Jeżeli założymy , że pompa ma COP ok.4 (nie wiem, czy realnie da się tak zakładać dla pompy ciepła, bo nie wiem, w jakie urządzenie trzeba by iść), to dodatkowe zużycie roczne prądu trzeba by wyliczyć dzieląc wszystko przez 4 (14000kWh/4= 3500kWh). Z tego mi wychodzi, że łącznie na potrzeby prądu, CWU i CO, potrzeba wyprodukować rocznie 3300+3500= 6800kWh.

Zakładając , że opust Prosumencki 20% wyprodukowanej energii zabierają, trzeba by dodać 20% do tego wyniku i wychodzi nam w jakimś tam przybliżeniu moc instalacji foto, jaką trzeba montować. 6800*1,2= 8160kWh rocznie.

 Czy to ma ręce i nogi, czy gdzieś tutaj przyjmuję błędne założenia?

 

Oczywiście drugi etap zmagań, to jaka pompa ciepła i jak ją podłączyć z piecem. Czy powietrze-powietrze, czy woda-powietrze. Jaki bufor wstawić do kotłowini na wodę, żeby bylo do CWU i na podłogówkę.

 

Wydaje się, że do zaoszczędzenia jest ok 4500PLN rocznie, jeżeli całośc energi pokryje się z instalacji foto. Dla ułatwienia nie liczę abonamentów i opłat miesięcznych.

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2020 o 09:09, maniek83 napisał:

Mysle, że średnie COP 4 na pompie powietrznej nie do utrzymania ja bym radził założyć COP 3, jak chcesz mieć 4 i więcej stałe to tylko gruntówka.

Witam.

A tak jakieś zestawienia porównawcze z ostatnich 4-5 lat..... czy tylko " myślę" ????

Z tą gruntówką to tak naprawdę pasowałoby zastanowić i poznać warunki geologiczne bo można się straaaasznie przejechać co widać np. na FM. Jedna z poważniejszych różnic która może być również wadą, szczególnie przy zwartej zabudowie to szum wentylatorów pompach powietrznych.

Odnośnie wielkości instalacji PV to radził bym skupić uwagę na 10kWp, to będzie ok. i raczej wcale nie za duża, należy również pamiętać że "apetyt na prąd" wyraźnie wzrasta po zamontowaniu instalacji PV.

Ot taki to mój pogląd na założenia autora tematu.

Pozdrawiam całe forumowe grono. YARO

Edytowane przez YaroXylen
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pompy PW realnie nie osiągają więcej niż 2,8 a 3.0 to i tak bardzo optymistyczne. Zazwyczaj jest coś jeszcze ale właściciele pomp jakoś nie doliczają tego wychodzi przy okazji że stoi jeszcze pelleciak na mrozy. Stąd na forach potem bajeczne SCOP 4.0 dla PW ale nie chcę mi się tego po raz kolejny roztrząsać niech sobie każdy liczy po swojemu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sprawdzenie. U mnie jest faktycznie dość zwarta zabudowa a ogródek zaledwie 500m2. Utrudnienie też stanowi wielospadowy dach. Chciałbym sobie pozwolić na 10kWp, ale chyba dach będzie ograniczeniem nawet dla 8Wp.
To jest coś co będę dopiero omawiał z wykonawcą, ale w pierwszej kolejności chciałem skonsultować jakie mam liczyć zapotrzebowanie na energię.
Dach to by trzeba będzie chyba z każdej strony obłożyć. Jak z taką mocą nie wyjdzie to trudno, będę najwyżej zakładał tylko na bieżące potrzeby, a zostanę przy kondensacie.
58cede9c59d4e1c6092974b4d3220466.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz z każdej strony to trzeba będzie SolarEdge zamontować co podroży trochę instalację. Widziałem trochę pomp powietrznych w akcji i średnia jest taka, że 5kWp z fotowoltaiki to takie mocne minimum żeby wyjść na zero z ogrzewaniem z czego wprost wynika SCOP dla pomp powietrznych 3.0 albo mniej dla realnego zapotrzebowania nowych domów w okolicy 13000-15000 kWh/rok. Przy obecnych uwarunkowaniach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie robi się tego na mikroinwerterach? Łańcuch wschodni i łańcuch południowy jako całość. Trzeba optymalizować każdy moduł z osobna jeżeli cała sekcja jest wystawiona na takie same warunki? Jak coś przesłania światło, jak jakieś drzewo, czy słupy i cień się przesuwa to jeszcze rozumiem, ale jak nie ma żadnych cieni to tu solar EDGE coś zmieni poza ceną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 3 połacie to mikroinwertery albo SE trzeba policzyć co lepiej wyjdzie. Jeśli zmieścisz się na dwóch połaciach nie ma zacienień lub różnych kątów na jednym stringu to też zwykły falownik to ogarnie trzeba jedynie pilnować odpowiedniego doboru paneli do falownika żeby to działało.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 30.11.2020 o 16:41, esselite napisał:

WItam Szanowne gronoi 

Od jakiegoś czasu się mówi, że program Mój Prąd może zostać rozszerzony o możliwość dofinansowania montażu pompy ciepła i zacząłem się zastanawiać nad sfinansowaniem montażu instalacji fotowoltaicznej+ Pompa Ciepła, ale pomóżcie przy podstawowej analizie, czy moje założenia są słuszne.

 Posiadam dom 180m2, z czego ok. 150m2 jest w podłogówce (nie ma grzejników). Wszystko jest zasilane piecem Immergas Vitrix Zeus Superior 26kW, prosto z pompy pieca. Nie ma żadnego bufora, tylko mały zbiornik w piecu bodajże 54litry na CWU. Nie ma podziału na strefy (parter i poddasze), pompa ciśnie w trójnik i wyregulowane rotametrami na każde pomieszczenie, żeby było komfortowo.

Działa to satysfakcjonująco i zużycie gazu tez jest satysfakcjonujące, do czasu aż pomyślałem o fotowoltaice i migracji do pompy ciepła, która mogłaby działać w układzie hybrydowym z tym piecem.

 Odnośnie instalacji foto mam poniższe przemyślenia.

 Zużycie energii elektrycznej i gazu wygląda następująco:

 

Prąd

 

KWh

PLN

PLN/KWh

12/11/2016-06/05/2017

1173

759,56

0,65

06/05/2017-05/05/2018

2623

1678,72

0,64

05/05/2018-13/05/2019

3037

1882,59

0,62

13/05/2019-05/05/2020

3300

2075,56

0,63

05/05/2020-02/11/2020

2122

1407,96

0,66

 

Gaz

 

KWh

M3

PLN

PLN/m3

2/2017-7/2017

4299

382

758,22

1,98

8/2017-7/2018

13373

1190

2245,01

1,89

8/2018-7/2019

14149

1259

2589,86

2,06

8/2019-7/2020

12769

1137

2551,48

2,24

7/2020-11/2020

2743

250

466,22

1,86

 

Zatem zużycie prądu na bieżące potrzeby jest to ok. 3300kWh rocznie i zapewne będzie ok. 4000kWh w czasach pandemicznych, jak siedzimy cały czas w domu.

 

Zużycie gazu, chciałem przekonwertować na zapotrzebowanie na prąd, gdyby pompa ciepła grzała CWU i CO. Z gazu wychodzi , że zużycie roczne jest ok. 1200m3, co dystrybutor wylicza jako ok. 14000kWh. Jeżeli założymy , że pompa ma COP ok.4 (nie wiem, czy realnie da się tak zakładać dla pompy ciepła, bo nie wiem, w jakie urządzenie trzeba by iść), to dodatkowe zużycie roczne prądu trzeba by wyliczyć dzieląc wszystko przez 4 (14000kWh/4= 3500kWh). Z tego mi wychodzi, że łącznie na potrzeby prądu, CWU i CO, potrzeba wyprodukować rocznie 3300+3500= 6800kWh.

Zakładając , że opust Prosumencki 20% wyprodukowanej energii zabierają, trzeba by dodać 20% do tego wyniku i wychodzi nam w jakimś tam przybliżeniu moc instalacji foto, jaką trzeba montować. 6800*1,2= 8160kWh rocznie.

 Czy to ma ręce i nogi, czy gdzieś tutaj przyjmuję błędne założenia?

 

Oczywiście drugi etap zmagań, to jaka pompa ciepła i jak ją podłączyć z piecem. Czy powietrze-powietrze, czy woda-powietrze. Jaki bufor wstawić do kotłowini na wodę, żeby bylo do CWU i na podłogówkę.

 

Wydaje się, że do zaoszczędzenia jest ok 4500PLN rocznie, jeżeli całośc energi pokryje się z instalacji foto. Dla ułatwienia nie liczę abonamentów i opłat miesięcznych.

Co do kosztów Energi z gazu ,czy jest to rachunek brutto podzielony na kWh? bo cos mega niskie koszty tego gazu

co do pompy i COP dla podłogówki min COP to 4-5,5 srednio rocznie  realnie przy zimach jakie mamy to dla dobranej pompy na styk bedzie to ok 4,2 dla dobrze dobranej pompy to będzie napewno srednio min 5

pompe podłaczas na dodłogówki na ostro ustawiasz przepływy krzywą i leci ,a zawór sam przełaczy na cwu ,zbiornik cwu min 200l 

i pytanie zasadnicze po co zostawiac piec ,po co płacic abonamenty za gaz ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te koszty gazu to z rachunku brutto, razem z abonamentami i innymi opaltami stałymi. Do zapłaty. Jest podzielony na ilość m3.
kWh wziąłem z tego, co tam PGNiG wylicza konsumentowi z tabelek przelicznikowych, bo faktycznie za gaz każą sobie płacić za kWh, a nie za ilość zużytych m3 gazu.
A jaka to jest dobrze dobrana pompa, czym się kierować? Będę celował w monoblock'a, żeby samemu ja montować i obsługiwać, a o zbiorniku myślałem, zeby dać większy, ładować go za dnia i podłogówkę później też zasilać ze zbiornika.

Faktycznie, może z gazu można by zrezygnować całkowicie, ale skoro już jest i piec też jest to już niech będzie na wszelki wypadek, gdyby zimy miały się jeszcze pojawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój z monoblokami bo tyle ile tanszy to zaraz wydasz na elementy pozostałe i będziesz dłubał i tak nigdy nie wyjdzie taniej od split

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jedna niewiadoma jak za kilka lat będzie podchodził do tematu przechowania energii zakład energetyczny a druga szukaj informacji ile kosztuje serwis oraz jaka jest żywotność takiego systemu bo niestety darmowa energia tylko jest z nazwy ale z drugiej strony jak nasi czerwoni bracia wprowadzą zielony ład to chyba jedyne rozwiązanie z tym że teraz sprawności są na poziomie 4 niedawno były na poziomie 3 a kilka lat wcześniej miały 1 z małym kawałkiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2020 o 21:16, automatyk napisał:

daj sobie spokój z monoblokami

Myślałem że monobloki to przyszłość szczególnie te na R 290.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Handluje nie handluje

masz merytoryczne uzasadnienie da montazu monobloka?

poza tematem zrob to sam to nie ma kompletnie zadnego uzasadnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ma miejsce ,przecież albo wieszasz moduł hydrauliczny wielkości kotła gazowego albo robisz sterte rur i pomke ,miejsca tyle samo

ale każdy ma swoje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ma. Moduł wielkosci kotła gazowego... jesli masz kotłownie , to nie ma znaczenia. Ja takowej nie mam. Jaka sterta rur? Jest tylko wejście i wyjscie z pompy i podłączenie do istniejącej instalacji. Dodam : firma z Poznania zrobiła mi projekt z pompą typu split... czyli mialo być likwidacja kominka, likwidacja zbiornika CWU a koszt 42k złotgo. Ja kupiłem pc za 10,5 zł. (Haier) , montaż z pełną automatyką systemu Salus - koszt 23,5 k zł. Bez likwidacji turbokominka i zbiornika CWU. Czyli jest różnica. Ale to kwestia swojego zdania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. O PC jeszcze zbieram informacje. Nie zależy mi na jak najtańszej pompie, ale jednak, żeby się zwracała. Ceny niektórych rozwiązań po 30-40k przyprawiają o zawrót głowy. Myślałem o urządzeniu Kołtoń, ale to nadal Drogo.
W mojej kotłowni może i znajdzie się miejsce, ale mam tam mały warsztat i nie chcę dodatkowo demontować pieca gazowego, stąd pomysł na monoblock.
Temat o PC założę w odpowiednim dziale.
Co do FV to instalatorzy niestety widzą ograniczenia w moim dachu. Znajdują miejsce na 17szt większych panel 206x104 440W, albo 19szt mniejszych 176x104 335W. Nie spina mi się to jeszcze, bo nie ma tych 8kwp, które sobie obrałem za punkt wyjścia. Ceny też kosmiczne u niektórych firm.
Mam oferty w cenach pomiędzy 26k-29k brutto bez żadnych ulg, ale nadal nie jestem usatyfakcjonowany mocą całej instalacji. Nie wiem, czy czekać na bardziej wydaje moduły z efektywnością powyżej 20%, czy zakładać co się da teraz i zacząć jak najszybciej korzystać ze słońca. Póki nie ma 3 naboru nie spieszy mi się z decyzją, ale jak zaczną 3 nabór to już bym chciał mieć dogadane.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, esselite napisał:

czy zakładać co się da teraz i zacząć jak najszybciej korzystać ze słońca.

Witam Kolegę.

Odpowiem Tobie bardzo krótko...... mieć 6kWp zamiast 8kWp ..... a nie mieć wcale..... to chyba jest różnica

Nawet jak Tobie nie wrócą (z 3 naboru) to zakładaj ile się da bo w/g mnie coś zaraz będą kombinować aby ograniczyć dotychczasowe taryfy opustowe (magazyn 80%).... i ograniczą dla nowych zawieranych z ZE umów kompleksowych prosumenckich np. tylko do 4kWp wytwórczej , albo + magazyn!!!.... a wtedy to obudzisz się "z ręką w nocniku".

Pozdrawiam. YARO

Edytowane przez YaroXylen
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 11:47, piątrek napisał:

A ma. Moduł wielkosci kotła gazowego... jesli masz kotłownie , to nie ma znaczenia. Ja takowej nie mam. Jaka sterta rur? Jest tylko wejście i wyjscie z pompy i podłączenie do istniejącej instalacji. Dodam : firma z Poznania zrobiła mi projekt z pompą typu split... czyli mialo być likwidacja kominka, likwidacja zbiornika CWU a koszt 42k złotgo. Ja kupiłem pc za 10,5 zł. (Haier) , montaż z pełną automatyką systemu Salus - koszt 23,5 k zł. Bez likwidacji turbokominka i zbiornika CWU. Czyli jest różnica. Ale to kwestia swojego zdania :)

jaką moc za te 10,5k zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to ze w tej kwocie to ma porządną pompę ze sterowaniem pogodowym ,bez buforów bedz pierdoł bez dodatkowych pompek i zaworków i jeszcze by zostało na prąd na rok czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.