Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Piecuch19 napisał:

nie będziesz musiał przerzucać po 3-4 tony pelletu i zasypywać zasobnika cyklicznie, wyrzucać popiołu, dbać o wilgotność piwnicy/kotłowni by Ci nie spuchł pellet/ naciągnął wilgoci, siedział godzinami w kotłowni ustawiając sterownik bo za dużo spala lub wymiennik ocieka smołą ( jak u 90% użytkowników - poczytaj w tematach o ogrzewaniu pelletem), szukał tańszego pelletu - ponoć jest: " tańszy i dobry" , ale jak Yeti wszyscy wiedzą, ale nikt nie widział, a ten tańszy to z płyt meblowych z okolic Kępna ( zagłębia meblowego) z którym problem będzie ze spalaniem i siedzenie przy sterowniku ( jak ustawić parametry by spalić gów..o?).

 

Piecuch siejesz chłopską propagandę i pleciesz idiotyzmy.

Dawno takich bzdur nie czytałem.

Paliłem w górniaku, później w dolniaku, teraz palę pelletem, może jak kiedyś zobaczysz jak wygląda kocioł opalany pelletem w środku to przestaniesz wygadywać wyssane z palca Piecuchowe bajki.

 

P.S.

Pellet z md jest bardzo kaloryczny i nie ma żadnego problemu z jego spaleniam, pali się ładnie, problem z nim to ekologia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, zwalonygrat napisał:

Dzwoniłem i dowiadywałem się jakie są koszta gazu ziemnego. Panowie poniżej podaje aktualne ceny dla regionu Łódzkiego

1,71 za 1 m3 gazu   jeśli zużycie roczne wynosi 300 m3 gazu      Abonament stały miesięczny 10 zł

1 kwh - 0,15 gr

-----------------------------------------------------------

1,50 za 1 m3 gazu jeśli zużycie jest miedzy 300 a 1200 m3            Abonament stały miesięczny 20 zł
1 kwh - 0,13 gr 

-----------------------------------------------------------

1,46 za 1 m3 gazu jest zużycie jest miedzy 1200 a 8000 m3        Abonament stały miesięczny 55 zł

1 kwh - 0,12 gr

Co o tym myślicie?

Nie słuchaj oszołomów stara instalacja ma za duże przekroje rury są wmurowane w ściany, grzejniki żeliwne mają już 10 warstw farby, wytnij to wszystko i wywieź na złom a zobaczysz ile kasy jeszcze się zwróci za ten badziew.    

Zrób nową instalację na grzejnikach  CV22 i teraz jedna uwaga, jak kupisz kocioł gazowy to instalacja + kocioł gazowy = kociol pelletowy, więc musisz wybrać ja bym szedł w gaz i powalczyłbym jeszcze ostatecznie z ociepleniem budy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jameess napisał:

Piecuch siejesz chłopską propagandę i pleciesz idiotyzmy.

U niego w zasypowcu jest smoła, dlatego tak sądzi,  jak sobie jego filmik odpalisz jak otwiera drzwiczki zasypowe, miód, malina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje ceny, które już zawierają wszystkie składniki. Ceny obowiązujące od 1 lutego 2021. W razie wątpliwości proszę skontaktować się z http://pgnig.pl/struktura/pgnigsa_kontakt i z nimi dyskutować. Ja podaje info jakie otrzymałem od wspomnianego źródła. Taryfy przeliczane dla Łódzkiego.

 

1,73 za 1m3 gazu   jesli zuzycie roczne wynosi 300m3 gazu      10 zł

1 kwh - 15,72 gr


-----------------------------------------------------------


1,52 za 1m3 gazu jesi zucie jest miedzy 300 a 1200m3              20 zł


1 kwh - 13,8 gr  


-----------------------------------------------------------

1,47 za 1m3 gazu jesi zucie jest miedzy 1200 a 8000 m3         55 zł

1kwh - 13,5 gr

 

 

Edytowane przez zwalonygrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest rynek regulowany, jak nie chcesz wierzyć innym sprawdź taryfy na stronie URE - za gaz masz jakąś tam konkurencję, za dystrybucję jest monopol. W przeciwieństwie do pelletu i węgla - tu masz ceny netto i doliczasz jeszcze 23% VAT. EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zwalonygrat napisał:

@Animus  Jaką masz opinie na temat tego, aby instalacja składałby się z rur PEX, a grzejniki te, które poleciłeś?

Mam kilka mieszkań i przerabiam w nich stare instalacje na pp i kotły kondensacyjne, zaraz będę przerabiał następną to jest proste i tanie, kocioł kosztuje 3 tyś z hakiem, zgrzewarka do rur 50 zł, rury i kształtki tanie  jak barszcz, jedynie końcowe  kształtki kosztują parę zł drożej. 

Rurę spalinową do kotła knensacyjnego w domu jednorodzinnym, możesz wywalić przez ścianę na zewnątrz budynku, ja pchałem wkład do komina za 800zl,  projekt i pozwolenie, przy gazie   kosztuje u mnie około 2 tyś.

 

Za gaz płaci się po zużyciu i  na wiosnę końcowa faktura,  za węgiel płacisz zanim go zjarasz.

Kiedyś przeliczałem po przerobieniu na kondensata  i za gaz wychodziło jak byś węgiel kupował po 1100- 1200zł/t 

Dobry ekogroch kosztuje 800-1000zl/t a  roboty i pilnowania jest trochę.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, HarryH napisał:

To jest rynek regulowany, jak nie chcesz wierzyć innym sprawdź taryfy na stronie URE - za gaz masz jakąś tam konkurencję, za dystrybucję jest monopol. W przeciwieństwie do pelletu i węgla - tu masz ceny netto i doliczasz jeszcze 23% VAT. EOT.

Zadzwon, zapytaj to są ceny do zapłaty i z vatem. Serio zapytaj i sprawdź jak oni to liczą. Bo ty możesz liczyć inaczej. Potem wszystkim powiedz na forum co i jak.

9 minut temu, Animus napisał:

Mam kilka mieszkań i przerabiam w nich stare instalacje na pp i kotły kondensacyjne, zaraz będę przerabiał następną to jest proste i tanie, kocioł kosztuje 3 tyś z hakiem, zgrzewarka do rur 50 zł, rury i kształtki tanie  jak barszcz, jedynie końcowe  kształtki kosztują parę zł drożej. 

Rurę spalinową do kotła knensacyjnego w domu jednorodzinnym, możesz wywalić przez ścianę na zewnątrz budynku, ja pchałem wkład do komina za 800zl,  projekt i pozwolenie, przy gazie   kosztuje u mnie około 2 tyś.

 

Za gaz płaci się po zużyciu i  na wiosnę końcowa faktura,  za węgiel płacisz zanim go zjarasz.

Kiedyś przeliczam po przerobieniu na kondensata  i za gaz wychodziło jak byś węgiel kupował po 1100- 1200zł/t 

 

Ale jaką masz opinie na temat tych rur PEX, na pewno nie są tak wytrzymałe jak rury miedziane czy tzw. steel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, zwalonygrat napisał:

Ale jaką masz opinie na temat tych rur PEX, na pewno nie są tak wytrzymałe jak rury miedziane czy tzw. steel

Są wytrzymałe i są też gatunki, do C.O. inne do CWU i wody inne, przy zgrzewaniu trzeba troszkę wprawy, żeby nie zmniejszyć przekroju wewnętrznego, rury z tworzywa są cieplejsze mniej oddają ciepła nawet bez izolacji,  do kotłów gazowych idealne, nie ma szaleńczych wahań temperatury w instalacji jak w zasypowych.

Na pewno na lata takie  instalacje z pp, są już 20 lat na rynku pracują, te co znam, nic się nie dzieje.

W instalacjach z miedzi potrafią się wypłukać kolanka jak przepływy są za szybkie w instalacji, źle dobrane średnice..

Ja pakuję całą instalację pp w posadzkach, w ścianach, w otulinach, a to co na wierzchu przechodzę na miedź, przyłącze kotła  robię z miedzi bo średnice o wiele cieńsze są wygląda estetyczniej. 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zwalonygrat

 

Rachunek za grudzień (od stycznia taniej o kolejne 5%) region Wielkopolska , taryfa w2

paliwo gazowe/dystrybucyjna zmienna/vat 150,15zł , zużycie 87m3, współczynnik konwersji 11,488, abonament/przesył 21.37zł


150,15 /87= 1,72zł za m3
1,72zł/11,488= 15gr -1kwh

 

Dodam ze na zwykłym kociołku kondensacyjnym  termeta za 3 tysiaczki oraz grzejnikach przeliczonych na wode  40- 45C nie ma najmniejszego problemu aby uzyskać realną sprawność 95-97%. Po zmianie ze śmieciucha opalanego byle jak węglem plus drewnem całoroczne koszty CO/CWU już były  mniejsze na gazie, a po dociepleniu to śmieje się z zamierzchłych czasów. Jeśli masz blisko rurke to nie ma się czego obawiać.

 

 

1393835442_Zrzutekranu2021-01-25122013.thumb.png.cf6374e4e33117e3864706c9821d28ce.png

 

 

 

 

Edytowane przez Lolekx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HarryH napisał:

No właśnie, wychodzi 17 gr/kWh - dokładnie jak napisałem od razu w poście #177. 

Czym więcej gazu pijesz. tym cena jest niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Animus napisał:

Te grzejniki jak kupisz  to od razu na złom z nimi jedź.

Dlaczego tak je oceniasz ,mam takie ale muszę jeszcze dołożyć w altanie i chciałem takie same ,ale skoro są złe to może założę stalowe ,ale merytorycznie dlaczego?

3 godziny temu, zwalonygrat napisał:

Co o tym myślicie?

Myslę że ceny są netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zwalonygrat napisał:

Ale jaką masz opinie na temat tych rur PEX, na pewno nie są tak wytrzymałe jak rury miedziane czy tzw. steel

PE-Xa nadają się do CO, CWU, wytrzymałość 100 lat nawet możesz wodę 90 stopni mieć, używa się często do pomp gruntowych z tego względu, że w lato możesz regenerować grunt energią z solarów a tam też temp. są wysokie.

Jest dużo rodzai, poczytaj masz odpowiednie tabelki, dane techniczne w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może @piotrr1984 napisze jak mu wychodzi gaz cenowo, wszak przechodził z węgla i drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, maronka napisał:

Dlaczego tak je oceniasz ,mam takie ale muszę jeszcze dołożyć w altanie i chciałem takie same ,ale skoro są złe to może założę stalowe ,ale merytorycznie dlaczego?

Po pierwsze aluminiaki to problem w instalacjach  (gazowanie), po drugie mocowo są słabe, trzeba je pędzić na wyższym czynniku grzewczym co najmniej o 10*C.

https://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/grzejniki-aluminiowe/grzejnik-aluminiowy-g500f-armatura-krakow,p209071,l2774.html

Grzejnik aluminiowy 

Moc (55/45/20°C) (w W): 578

Moc (75/65/20°C) (w W): 1120

Moc (90/70/20°C) (w W) : 1414

wysokość (w cm): 573 mm

długość (w cm): 805 mm

https://www.123lazienka.pl/produkt/1021-purmo-ventil-compact-grzejnik-plytowy-cv22-600x800-f07220600801130-5907814707871.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

PURMO PŁYTOWY CV22

Moc (55/45/20°C) (w W): 691

Moc (75/65/20°C) (w W): 1367

wysokość: 600 mm

długość: 800 mm

 

17 minut temu, robert1991 napisał:

Czyli u Piotra wychodzi gaz 17gr, z tym już nie możemy polemizować, wychodzi na to ze trzebaby pellet kupować taniej niż 750zl co na przykład w moim rejonie jest niemożliwe. 

A zabawa z woreczkami?

Edytowane przez Animus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko 1 sprawa, głupia zapewne - jeśli ktoś coś suszył lub ogrzewał na grzejniku żeliwnym czy aluminiowym (choćby miał nawilżacz powietrza - to koniec z tym na blaszaku. Np. w schronisku młodzieżowym żeliwniaki były od wojny, a blaszanki po roku dzieciaki zajechały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam blaszak, jeden się ostał, który montowałem bodajże w 82 roku.  

Będę teraz wycinał tą instalację i przerabiał na pp.

Była z rur stalowych na kształtkach z mosiądzu, ocynku i czarnych takie kiedyś zdobyczne dawało się załatwić.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Animus napisał:

Czym więcej gazu pijesz. tym cena jest niższa.

Jest wręcz odwrotnie.@Lolekx86 bierze gaz w taryfie W-2 (dotyczy zużycia między 3350 kWh a 13350 kWh). Koszt 17 gr/kWh. @zwalonygratspali z pewnością więcej, czyli taryfa W-3, zatem 21gr/kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena samego gazu jest jeszcze niższa w W3 tylko ten abonamet 55zł podbija. Jeśli roczne zużycie to lekko powyżej 1200m3 to faktycznie peszek wpaść do W3, ale już 1500m3 i wyżej uśredniona cena paliwa plus abonametu zaczyna się równoważyć całościowo z W-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2021 o 20:26, zwalonygrat napisał:

Komin ma wysokość ok. 12-14 metrów, jest murowany z cegły pełnej.
Ogrzewam 120 m, dom jest z lat 80 i jest nieocieplony. Jest to dom piętrowy (niby taka piwnica nad ziemią - parter - piętro i strych - 3 pełne kondygnacje)
Tak jak pisałem w wątku, mam już dość węgla i syfu z nim związanego i wolałbym drewnem/brykietem palić.

 

W dniu 17.01.2021 o 20:48, zwalonygrat napisał:

Na dofinansowanie raczej nie. Nie chcę wymieniać całej instalacji CO. Musiałbym wydać na to co najmniej 30 tysięcy, a tyle nie chce. Chciałbym może wydać max 12 tysięcy.

To tak dla ostudzenia emocji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.