Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Fred - mam nadzieje ze ci sie uda- ale ta fota pokazuje jak bardzo dupny wymiennik jest w zebcu.  To jest kocioł tylko do wegla - spalanie w nim drewna to bezsens- temp spalin 400 i ogien w czopuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fred01 napisał:

Mam obmyślany projekt przeróbki mojego zębca Co do temperatur spalin to ten kopciuszek ładnie potrafi podciągnąć, widać to na zdjęciu, około 40 minut od rozpalenia.

100_9332.jpg

Kocioł z krótkim wymiennikiem, do wycięcia na złom, taki kocioł szybko nie przegnije przy takich temperaturach, dlatego długa gwarancja i 10 lat na sam kocioł, a że zwali po kieszeni właściciela, kogo to kasa się liczy. 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam nadzieję, że podołam wyzwaniu, które sobie postawiłem. Koncepcję mam przemyślaną, w miarę :-) Nie mam zamiaru uzyskać cudów lecz tylko poprawę spalania bez dymu i lepszy odzysk ciepła z opału. Póki co to z tym egzemplarzem chcę powalczyć, kopciuch ma dopiero około 7 lat, więc raczej do starych nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem taki sam kocioł 21kw - wywaliłem go jak miał 23 lata i jeszcze by pochodził ze 5 ale coś za coś ....

{Ps zacznij szybko  działać z przeróbką bo zimno sie robi a jak przyjdzie ochłodzenie to nie bedziesz miał czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fred01 napisał:

Ja też mam nadzieję.

Fred  węgiel niestety jest drogi, teraz takie kotły nie mają racji bytu, co roku dokładasz z 800 zł do tego kotła, marnując opał. Przez te 7 lat spokojnie wyrwał Ci jeden sezon grzewczy z kieszeni. bezradny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
17 godzin temu, Fred01 napisał:

 

Co do temperatur spalin to ten kopciuszek ładnie potrafi podciągnąć, widać to na zdjęciu, około 40 minut od rozpalenia.

 

 

Uwazaj troche na to. Powyzej 400° sadza w kominie moze ulec samozaplonowi.Abstrahujac juz od tego ile ci kasy ucieka w kosmos.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem dzisiaj wyczystkę kominową i wygrzebałem 2-3l sadzy z kawałkami sklejonymi z strupki,czyli to co kominiarz zeskrobał mi po letnim okresie przepalania na cwu.Nie wygląda to najlepiej i jestem teraz bardziej przekonany do stworzenia palnika HG dla samego drewna.W ostatni okres grzewczy spalało się prawie samo drewno,węgla niewiele i zapowiada sie kolejny sezon podobnie.Trzeba działać bo szkoda opału i komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię Wam moją koncepcję przeróbki. Komora spalania bardzo przypomina konstrukcję z pieca rakietowego typu Batch Box. Narysowałem to w prostym programie, myślę, że wszystko będzie w miarę dobrze widoczne.

Kolor niebieski to elementy konstrukcyjne kotła, czerwony to płyty i cegły szamotowe, zielony to wejście do palnika wirowego, tzw. port. Nie wszystko jest zaznaczone, ale to już będzie wychodzić w realu. Nie brałem też pod uwagę lekko przechylonego rusztu, to uwzględnię przy docinaniu elementów na gotowo. Wykonałem rysunek z boku, przodu i z góry.

Jeśli jakieś elementy źle zaprojektowałem to proszę pisać.

Jestem bardzo ciekaw rezultatów, ale muszę jeszcze poczekać kilka dni zanim ruszę z montażem.

Schowek01.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fred01 o ile sam rysunek wygląda obiecująco to mnie brakuje tam wymiarów. Przy okazji proponuje, żebyś zapoznał się z tym wątkiem: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-stałych ,zacznij czytać od 100str.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem na etapie wyboru pieca, zdecydowałem sie na mpm ds 2 ale nie wiem jaka moc jest optymalna. Instalacja będzie z buforem 1500l parter 100m2 podłogówka, piętro 70m grzejniki, cwu z powietrznej pompy ciepła. Jako, że często wyjeżdżam w delegacje, zastanawiam się czy jest możliwość do tego kotła z buforem zamontować palnik pelletowy np pellas, czy kipi? Ktoś ma taką instalację u siebie? 

 

Edytowane przez Piotrek00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym jednak proponował zostać przy temacie jak w nazwie działu. Tutaj mamy kwestie dotyczące pieców MPM.. mimo wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 kw będzie dobry jednym zasypem nabijesz  bufor. Jeśli często wyjeżdżasz to czy nie lepiej jakiegoś podajnikowca zamontować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1500L to myślę że min.17kW. Ja mam 12-14kW do bufora 850L i jest tak na styk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy buforze nie bawiłbym się w podajnikowce. Układ z pompą + obieg grawitacyjny piec-bufor w zupełności da radę.

Tym bardziej, jak piec będzie tak dobrany, że obleci jednym zasypem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fred01 powinieneś założyć nowy temat o przeróbce Zębca, a z tego co przedstawiłeś to będziesz mógł startować w zawodach o najwyższą temperaturę spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co da mu nabijanie jednym zasypem jesli bedzie w delegacji? Chyba, ze w domu zostanie ktos obslugujacy kocioł...

Da sie wstawić palnik kipi, ale musisz miec zasyp od przodu. Przy gornym zaladunku nie da rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona będzie obsługiwać piec jak mnie nie będzie, paliwem będzie głównie drewno brzozowe półtora roku sezonowane. Mam własny las w tym wypadku to chyba najlepszy wybór. Jeden zasyp wystarczy? Ma ktoś z Was taką instalację z buforem i palnikiem? Ciekawe jaka jest sprawność takiego kotła. 

 

Edytowane przez Piotrek00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 kw z powiększoną komorą zasypową  (o ile jeszcze produkują) i wtedy powinien dać spokojnie radę a i cięcia mniej bo klocki dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25Kw na 170m' ?? chyba lekka przesada. 

Jak kocioł z palnikiem kipi czy na pellet to bez bufora i dużo mniejszy ( np. 9 Kw) bo będzie lepiej palił na małej mocy ( mniejszy wymiennik).

@Piotrek00 jak Cię nie ma i tylko żona będzie obsługiwała to zapytaj czy łatwiej będzie jej rozpalać często? i pilnować kiedy ponownie rozpalić? Czy łatwiej będzie jej dokładać tylko np. rano i wieczorem? Czy raz na kilka dni zasypać zasobnik na pellet?

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Piecuch19 napisał:

25Kw na 170m' ?? chyba lekka przesada. 

Jak kocioł z palnikiem kipi czy na pellet to bez bufora i dużo mniejszy ( np. 9 Kw) bo będzie lepiej palił na małej mocy ( mniejszy wymiennik).

Planuję palić głównie drewnem z tego względu wolałbym instalację z buforem i większym piecem. Palenie pelletem będzie opcją kiedy będę poza domem. Wolałbym rozpalić piec na kilka godzin i mieć spokój na dzień czy dwa, dlatego zastanawiam się, czy piec z palnikiem na pellet nagrzeje bufor. Fajnie, że się udzielacie, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z palnikiem na pellet ma inne zadanie ( palić z małą mocą i uzupełniać niedobory energii) i tu bufor nie jest potrzebny.

Kocioł z buforem pali z dużą mocą gromadząc nadmiar energii w buforze i uwalniając ją w miarę potrzeb.

Do jednego i drugiego rozwiązania potrzebne są kotły o różnych mocach i tylko w jednym przypadku potrzebny jest bufor.

Podaj link na ciepło właściwe.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek00

Witaj imienniku :) 

Przy instalacji z buforem, kocioł im większy tym lepszy, ma to zasadnicze 2 duże plusy. 

1- duża komora załadowcza, mniej cięcia, wejdzie więcej na raz opału 

2-duża moc, to krótszy czas naładowania bufora, pali się 4-5 h, reszta odzysk z bufora. 

Ja mam mpma 25kw do tego bufor 1000l, to w okresach przejściowych palę co 2-3 dni, w zimę już palę raz na dobę, ale bufor nie jest jeszcze do końca rozładowany, można powiedzieć, że go tylko doładowuje, żeby wytrzymał kolejną dobę. 

Co do brzozy, to paliłem kiedyś na próbę, taką 2 letnią sezonowana, jednym wsadem nabiłem bufor do "setki". W twoim przypadku 1500 nie da rady nabić 25kw, chyba że tym większym.. 

Nie słuchaj też podpowiedzi, żeby dobierać moc kotła do powierzchni domu, bo w instalacji z buforem nie ma to nic wspólnego, piec nie jest wpiety w instalację, tylko z buforem. Osoby które tak podpowiadają, nie posiadają bufora, co za tym idzie mają znikomą wiedzę w temacie. :)

Co do palnika, to nie pchał bym się to... Po co wywalac kasę na drogi palnik, do tego drożejący pelet, jak ma to działać tylko sporadycznie, warto pomyśleć o lądowaniu bufora grzałkami w nocnej taryfie. Przy dobrym sterowaniu, żona nie będzie nawet wchodzić do kotłowni :) 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś była gadka że miała być taka taryfa nocna do ogrzewania bufora czy też podłogówki akumulacyjnej w cenie około 20 groszy za kilowat a to już tyle co za pellet i gaz ale nie wiem czy jest nadal taka cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.