Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Małe podsumowanie przy sobocie ,z tym opałem co do końca kwietnia mi starczy ,poszło mi w tym sezonie 20m/p drewna i dwie tonu brykietu pini kah i z 250kg węgla, tak że więcej niż zakładałem,ale ze 40% mniej niż w hajnówce, przy wyższej temp w domu i większym komforcie na brykiecie i węglu ale i na drewnie dłużej się wsad palił przy podobnej tempm.kotła a mniejszym wsadzie ,doszedł komfort mniejszego kotła ,czyli brak obawy zagotowania i komfort sterowania miarkownikiem,dla mnie prawie jak u ojca sterownik z dmuchawą,zauważyłem że na węglu kocioł może spokojnie iść na pół gwizdka albo mniej i na mniejszej temp kotła ,ale na drewnie najlepiej jak mu zadam 80 na miarkowniku plus szczeliny po pół cm jak się przymknie ,wtedy jest super zgazowanie drewna ,cały czas ogień w palniku ,przy mniejszych temp . jest gorzej ,po dojściu do zadanej lubi zerwać ogień i dymić ,zanim miarkownik otworzy na tyle by znów się fajnie paliło,generalnie to w niczym nie przeszkadza większości ludziom ale mnie dym wkurza i ma się spalać czysto bez nadmiernego kiszenia stąd moje nastawy na 80 stopni ale trzeba przepalać ,lecz mi to w ogóle nie przeszkadza,jak by było inaczej palił bym węglem lub kupił bym retortę , mój wybór był świadomy i nie żałuję go ,spalałem w nim i grube i drobne drewno ,kilka razy się przywiesiło ,ale i tu jestem mile zaskoczony ,porównując do innych forumowiczów,tak że   panowie przed nami kilka dni wiosny kilka dni zimy i prawie lato na święta miłego dzionka

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik dany na rurę zasilającą pod taśmę sporo przekłamuje nawet i 10 stopni potrafi być. Ja mam czujkę zamontowaną przy rurze zasilającej ale przy płaszczu wodnym kotła pod jego ociepleniem i wtedy temperatury się zgadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem sobie termometr na podczerwień taki i do ciała i do powierzchni,by nie mieć już wątpliwości co do temperatur ,pomierzę zasilanie ,powrót ,głowę itp itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka po Ci taka temp. na kotle? Czy jak schodziłeś z temp. to miałeś po prsotu chłodniej w chałupie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu palę drewnem a drewno lepiej się spala w takiej temperaturze   ,a jak drewnem to i tak przepalam i wolę jak się fest nagrzeje i później wolno wychładza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temperatury zamontowałem w odejściu dla regulatora temperatury. Są dwa . Po prawej stronie mam wkręcony miarkownik ciągu. Na czoło czujnika nałożyłem warstwę pasty termoprzewodzącej (takiej do montazu radiatorów na cpu) i mocno wcisnąłem w otwór/kieszeń. Całość doszczelniłem kawałkiem folii aluminoiwej.

Działa bardzo precyzyjnie i dokładnie. Nie widzę istotnego odstępstwa pomiędzy wskazaniem manometru a czujnikiem elektronicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i prognozy z zeszłego tygodnia się posypały,na święta ma być prawie zima,czasami mam wrażenie że prognozy 8-16 dniowe sprawdzają się ale w odwrotny sposób bo prawie zawsze jest odwrotnie niż się czyta  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje źródło prognoz podaje znośną pogodę,nieco mokro ale ciepło.

Czyściłem przed chwilą palenisko z kamyczków po węglu i wpadłem na nowy pomysł z mocowaniem rusztu i jego odpopielaniem.Teraz powinno sie wszystko razem kamieniami i spiekami zsuwać do popielnika,ruszt powinien być cały czas czysty i myślę żeby zastosować nawiercaną grubą płytę żeliwną lub adoptować jakiś segment z gotowych rusztów płytowych.Początkowo chciałem zrobić coś w rodzaju klapy-zapadni i zrzut całości do popielnika,nawet z częscią żaru lub po wygaszeniu paleniska.Był też pomysł na wzór obrotowego rusztu z carborobota,nie wiem do końca co zastosować.Wtedy spalanie węgla z kamieniami lub przerostami nię bedzie straszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszku daleko, a poza tym zadowoleni jesteście z mpm-ow ? Planuje zakup 8-10 kw 100m użytkowych dom dobrze docieplony(15 styropian ściany, 10 podłoga, 20 wełna strop) domek parterowy, 150l c.w.u i około 40m podłogowki, instalacja bez bufora ale z zaworem 3 bądź 4 droznym zastanawiam się czy kociołek da rade. Proszę o poradę,być może ma ktoś podobny uklad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszku daleko, a poza tym zadowoleni jesteście z mpm-ow ? Planuje zakup 8-10 kw 100m użytkowych dom dobrze docieplony(15 styropian ściany, 10 podłoga, 20 wełna strop) domek parterowy, 150l c.w.u i około 40m podłogowki, instalacja bez bufora ale z zaworem 3 bądź 4 droznym zastanawiam się czy kociołek da rade. Proszę o poradę,być może ma ktoś podobny uklad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM12-14 daje radę grzać bufor 800L + podłogówka (ponad 80m2) + grzejniki (40'C) + c.w.u 300L jednocześnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszku daleko, a poza tym zadowoleni jesteście z mpm-ow ? Planuje zakup 8-10 kw 100m użytkowych dom dobrze docieplony(15 styropian ściany, 10 podłoga, 20 wełna strop) domek parterowy, 150l c.w.u i około 40m podłogowki, instalacja bez bufora ale z zaworem 3 bądź 4 droznym zastanawiam się czy kociołek da rade. Proszę o poradę,być może ma ktoś podobny uklad.

Bez bufora to nawet ten 5-7kw będzie za duży.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszku daleko, a poza tym zadowoleni jesteście z mpm-ow ? Planuje zakup 8-10 kw 100m użytkowych dom dobrze docieplony(15 styropian ściany, 10 podłoga, 20 wełna strop) domek parterowy, 150l c.w.u i około 40m podłogowki, instalacja bez bufora ale z zaworem 3 bądź 4 droznym zastanawiam się czy kociołek da rade. Proszę o poradę,być może ma ktoś podobny uklad.

 

Myślę że wyjazd nawet 200km będzie bardziej opłacalny niż wtopienie kilku tysięcy w coś co może nie odpowiadać użytkownikowi.Nie napisałeś czym chcesz opalać kociołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiecie kupiłem termometr na podczerwień i porobiłem pomiary ,nie wiem tylko jak ma się temp rury mierzona termometrem do rzeczywistej temp. wody ale najważniejszy pomiar to różnica wyjścia-zasilania do powrotu która wynosi 10 stopni i jest taka jak myślałem na dotyk,,,,,Gdy tep. na termometrze kotła jest 75 ,rura na wyjściu ma 65 a powrotu 55 na drugim biegu pompki ,a mam tylko bojler na tak zwanym krótkim biegu i widać spełnia swoje zadanie ,grzejniki mają 60 na górze .Z tego by wynikało że termometr kotła pokazuje 10 więcej niż jest na zasilaniu,trochę tak czułem że jest bo przy 80 na kotle nie było jakoś gotująco w domu a przy 70 wręcz długo się nagrzewał  ,co innego przy paleniu ciągłym ,wystarczało 60 na kotle czyli pewnie było 45 na grzejnikach i było za ciepło

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o opalaniu głównie drewnem bo tego mam pod dostatkiem,bądź też zrebkami z wierzby energetycznej. Narazie chcialbym zrobić instalacje bez bufora ale kto wie czy kiedyś go nie zamontuje jeśli miałoby to poprawić wygodę użytkowania, wiec kociołek jeśli będzie miał zapasz mocy to nawet lepiej. Dodam jeszcze ze komin systemowy 7m, fi 200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie z różnicą między termometrem na kotle a rurą zasilającą.

 

Myślę o opalaniu głównie drewnem bo tego mam pod dostatkiem,bądź też zrebkami z wierzby energetycznej. Narazie chcialbym zrobić instalacje bez bufora ale kto wie czy kiedyś go nie zamontuje jeśli miałoby to poprawić wygodę użytkowania, wiec kociołek jeśli będzie miał zapasz mocy to nawet lepiej. Dodam jeszcze ze komin systemowy 7m, fi 200

 

Jakoś nie widzę tutaj tego kotła bez buforu.Masz małą pow.do ogrzania,dobrze izolowaną i potrzebujesz może 2-3kW mocy ciągłej.Mały kocioł na drewnie będzie problemowy z powodu małej komory,duży zagotuje instalację.Na drewnie bedzie generowane sporo więcej mocy i takie palenie bez bufora będzie bardzo upierdliwe.Osobiście poszedłbym w węgiel,albo drewno tylko z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy termometr który producent wysyła z kotłem, od spodu ma śrubkę kalibracyjną. W moim przypadku było na odwrót, termometr około 10 stopni zaniżał :/ 

Jaka pojemność bufora byś proponował ?

Wylicz na ciepłowlasciwe.pl zapotrzebowanie budynku na moc. Pomnóż to x24. Wyjdzie Ci zapotrzebowanie dobowe twojego mieszkania. Jak będziesz już to wiedział, można będzie wyliczyć jakiej pojemności powinien być bufor. Idealnie by było,jeśli jednym wsadem kocioł naładował by zbiornik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.