Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Palę od września tego roku.Przegroda w tym kotle to nieporozumienie.W inny sposób zmniejszyłem palenisko oraz dyszę palnika najlepiej paliło mi się Wesołą jak było chłodniej popiołu prawie wcale sam spadał i stało palność długa około 9 godz.Nie zasypywałem do pełna około 3/4.Testuje po parę worków różne węgle

Edytowane przez Wilu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieporozumienie bo on za mały jest na jakieś przegrody,po to taki mały by palić w nim normalnie,16 cm głęboki po włożeniu przegrody z 8cm no trochę ciasno na sprawne spalanie ,osuwanie i odpopielanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie paleniska tylko po bokach wymiary 22x17 i dysza palnika 6.5 x 10 komin 12 m.Średnica 200 i jest dobrze ogień w palniku cały czas mogę palić bez miarkownika otwarte na maksa piec nie przekroczy 68 stopni tylko ten zapopielanie na wspomnianym węglu

Edytowane przez Wilu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę od września tego roku.Przegroda w tym kotle to nieporozumienie.W inny sposób zmniejszyłem palenisko oraz dyszę palnika najlepiej paliło mi się Wesołą jak było chłodniej popiołu prawie wcale sam spadał i stało palność długa około 9 godz.Nie zasypywałem do pełna około 3/4.Testuje po parę worków różne węgle

Czy leci ci z komina czarny dym jak palisz tym węglem?

Pale orzechem II z Wesołej, jest super węgiel, tylko trochę dymi czarno z komina :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesołą lubi przykopcic jak palnik nie rozgrzany.Przy rozpalaniu pw na max jak przydymia otworzyć górne oczko pomaga jak palnik się rozgrzeje zamknąć oczko w zasypie.Będzie też przydymiać jak się zawiesi często tego nie widać,albo jak zapala sie za dużo opału

Edytowane przez Wilu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wilu ,nareszcie ktos z najmniejszym MPMem 5-7 ,napisz cos wiecej ile czasu juz palisz, czym tzn granulacja węgla ,z blacha pionowa zmiejszajaca pow rusztu czy bez ,komin , tak ogólnie swe wrażenia z palenia w tym mikrusie bo pewnie wielu to zaciekawi .

To zapopielanie to przerusztowanie wystarczy czy zakitowany wlot do palnika ?żeby wydłuzyc palenie między rusztowaniami jak masz blache pionową zmnejszajaca powierzchnie rusztu i dół sie zakituje to robisz szczeline na wysokości ok 20cm lub kilka otworów w blasze ,wtedy powietrze ma sie którędy dostac od góry jak sie obszar rusztu zapopieli ,ale nie za wysoko otwory bo sie za duzo na raz rozpali.

Na cieplejsze dni polecam czeski węgiel moc ok 20MJ ,opisywałem w sasiednim temacie o opale ,to taki wegiel w pół drogi między drzewnym a kamiennym,jak twarde drewno i mozna nim "rozrzedzic" węgiel jak za mocny i sie skleja ,mieszać

W sumie pali sie ok,potrzebuje więcej powietrza jak drewno i nieciekawy zapach dymu jak gaz z kuchenki z zapachem tlących sie liści z ogniska .

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24256-paliwo-do-kot%C5%82a-ds-mpm-wydzielone-z-tematu-kocio%C5%82-ds-mpm/page-1

Ostatnio zastanawiałem się właśnie nad czeskim, ale był strasznie drobny, jak ekogroszek. Cena chyba coś koło 5stowek.

Nie wiem tylko czy nie będzie za drobny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kocioł dymil niezależnie od ilości powietrza na poszczególnych klapkach. Pw na max. Przestał dopiero z blachą, ale się wiesza i co godzinę musiałbym mu przywalic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem orginalną to się zawieszał i kopciło.Ale otwierałem górną klapę od zasypu i opierałem na zawiasie dopóki się nie rozgrzał palnik,później przy dokładaniu już nie dymił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem się właśnie nad czeskim, ale był strasznie drobny, jak ekogroszek. Cena chyba coś koło 5stowek.

Nie wiem tylko czy nie będzie za drobny

Ja do swojegu u 24 zamówie1 t w Bartexie ,jak się sprawdzi to na następny sezon będzie palone bogdanką i czeskim.Skład na którym drugi rok kupuję sobieskiego napierdzielił mi kupę miału,jak był po 520pln nic nie mówiłem ale 720 za miał przesada i jeszcze się panoszy po zwróceniu uwagi. Po 500pln to gdzie widziałeś, drobny mi nie przeszkadza . Edytowane przez Mikesz62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeski ma jeszcze jedną zalete,nie jest podrabiany  -wiesz co kupujesz ze ma mniej kalorii i nie jest podrabiany jak z kamiennym bywa bo czarny a jaki dowiadujesz sie dopiero paląc ,kolor jak ciemna gorzka czekolada taki ciemny brąz  ,zmoczony jest czarny dlatego mokry sprzedaje firma Tani Opał -najdroższa woda ,miałem to wiem ;-)i jest lżejszy 

a taki miałem na próbe i mieszałem ,frakcja z nazwy ekogroszek ale jest wyraźnie grubszy niz nasze ekogroszki 

post-65608-0-69186700-1517128052_thumb.jpg

bo mozna kupic w granulacji dobrej dla naszego kotła 25-50 nazywany Orzech 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy leci ci z komina czarny dym jak palisz tym węglem?

Pale orzechem II z Wesołej, jest super węgiel, tylko trochę dymi czarno z komina :angry:

Chyba za dużo pp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeski ma jeszcze jedną zalete,nie jest podrabiany -wiesz co kupujesz ze ma mniej kalorii i nie jest podrabiany jak z kamiennym bywa bo czarny a jaki dowiadujesz sie dopiero paląc ,kolor jak ciemna gorzka czekolada taki ciemny brąz ,zmoczony jest czarny dlatego mokry sprzedaje firma Tani Opał -najdroższa woda ,miałem to wiem ;-)i jest lżejszy

a taki miałem na próbe i mieszałem ,frakcja z nazwy ekogroszek ale jest wyraźnie grubszy niz nasze ekogroszki

czeski ekogroszek.JPG

bo mozna kupic w granulacji dobrej dla naszego kotła 25-50 nazywany Orzech

Ten co mam na składzie (zachodniopomorskie) jest o wiele drobniejszy, nawet polski groszek jest grubszy.

Te 500zł to tak orientacyjnie, nie pamiętam dokładnie. Ale 600 napewno nie przekroczył. Z czarnych węgli (nie wiem czy polskie) orzech drobny po 720 i 740zl, orzech grubszy po 750, 850 i 950zł. Ten najdroższy jest gruby, bardziej jak kostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czytając to forum i jeszcze kilka o ds zauważyłem, że brakuje na nim jednej z podstawowych rzeczy a mianowicie instrukcji a raczej opisu jak należy użytkować kotły ds.

Wiem, że jest to bardzo istotne począwszy od samego rozpalenia po podkładanie i utrzymywanie palnika i wymiennika w odpowiednim stanie. Może to zabrzmi głupio, ale odpowiednie prowadzenie kotła dzień w dzień potrafi sprawić, że kotłownie odwiedza się 2 góra do 3 razy na dobę i nie trwa to dłużej jak 5 minut no chyba że przy rozpalaniu 10minut.

Dlatego proponuje zrobić taką skróconą instrukcje punkt po punkcie bez zbędnych opisów i komentarzy.

 

Opiszę teraz mój sposób rozpalania.

Na ruszt układam jedną warstwę cieńkich szczypek jedna obok drugiej na to robię budkę z tym, że od strony palnika nie podpieram jej tylko szczypki od strony palnika opadają bezpośrednio na te położone na ruszcie na to kładę grubsze kawałki drewna i węgiel w granulacji kostek wielkości większej niż zaciśnięta pięść to wszystko zasypuję groszkiem. takie rozpalenie powoduje że po rozpaleniu od razu tworzy się warstwa żaru i kocioł szybko startuje i zapominam o im na 8 godzin.

 

Może się to komuś przyda spróbujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omek ,nie sa przecięte specjalnie tylko są to typowe szamotki czyli 32x114x230mm lub 64x114x230mm i tam gdzie na długość brakuje to sie docina i uzupełnia do ok 300mm .

Kocioł ma wymiary dopasowane do typowych szamotek ,a jak brakuje  to sie sztukuje , proste i praktyczne

Długie szamotki same by pękały więc jak dla mnie bez sensu ciąć z długich droższych ,dodatkowo dłuzsze elementy ciężko tam umieszczać ,kto kombinował z palnikami jak ja to zna to od strony praktycznej .

Czesto tu czytam o pekających odlewach palnika i odlewu wlotu palnika ,a są dodatki do zbrojenia odlewów ,kosztuje to niewiele wiec nie wiem dlaczego producent nie stosuje ?

http://www.sklep.fenixus.pl/53-dodatki-do-betonow-

 

Co do instrukcji to dobry pomysł ,bo jest tu na forum wiele dobrych porad i pomysłów które nie zmieniaja konstrukcji kotła a ułatwiaja życie i pozwalaja przebrnąc przez pierwszy okres przyzwyczajenia sie do kotła Dolnego Spalania .

GREDY ,jak dla mnie bo tu jestes to zadanie dla Ciebie zebrac wszystkie dobre pomysły i sugestie ,uporzadkować je i dołaczac w formie papierowej lub link na strone producenta do pobrania ,i wtedy mozna pobierac aktualną wersje jak sie pojawią nowe dobre pomysły.

Jakby taka instrukcja była od poczatku temat liczyłby może z połowe objętości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dzisiaj zasobnik na węgiel.Będzie postawiony nad wsypem i pozwoli na jeden załadunek tygodniowo,czyli mniej kurzu i przypadkowego dymku w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdanka, Bogdance nie równa, są trzy szyby z różnymi pokładami :/. Może mieszając z brunatem,czy pelletem, dało by się to jakoś sensownie spalić.

Te małe obserwuję od roku czasu i ciężko myślę czy brać czy nie brać (mam 2 letni górniak) rok temu 8-10 był po niespełna 3tys w grudniu już 3200 a teraz dwa tygodnie minęło i śpiewają po 3500 za 8-10kw , nie wiem czy to teraz aby się już opłaca a do tego jeszcze transport,, hm , palnik peletowy to też średnie rozwiązanie bo pellet drożeje jak diabli , hm

Ktoś Ci głupotek nagadał

Cena się nie zmieniła i z tego co ja wiem, póki co, raczej się nie zmieni. Cena producenta za kociołek 8-10kw w standardowej wersji, to 3300zł

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może mieszając z brunatem,czy pelletem, dało by się to jakoś sensownie spalić

Bogdankę przerobiłem i to dokładnie. Nie wiem jak teraz ale był czas że można było bezpośrednio od nich kupić. Węgiel który miałem paliłem jeszcze w górniaku i jeszcze mi trochę zostało. Jak jestem w domu i mam kiedy przerusztować to dosypuję. Ale ogólnie nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.