Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Przebrnąłem jakoś przez wszystkie 136 stron tego wątku i odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem. Więc pytam: czy waszym zdaniem spalanie 30 kg pelletu Olczyk na dobę jest dla mojej 22-ki optymalne czy dało by się to ograniczyć.?

Inasalacja: kocioł 22KW, bufor 500l  (większego nie dało się zainstalować za nisko mam w kotłowni), dwa obiegi 1-podłogówka ale tylko w kuchni ok 20 mkw. 2 grzejniki w większości żeliwne żeberkowe i kilka "blaszaków". Piec pracuje na sterowaniu pogodowym. W nocy od 22 do 7,30 mam włączone obniżenie o 8 stopni.

Budynek: 20 mkw,  kolocek z lat 70-tych,  na ścianach 10 cm styropianu, na dachu 10 cm styropapy. Okna plastik ale już ponad 20 lat, dwie szyby i 3 komory. Na pewno mam straty ale poza epizoodem z "bestią ze wschodu" kocioł spala cały zasobnik 240l w ciągu 4 dni.

Nastawy: 

temp. kotła 84 st.

Temp poczatku załadunku bufora 55 st koniec 70 st.

100% Korekta mocy nadmuchu
0%  
 
100% Korekta pracy podajnika
0sek.  
 
50% Histereza H2
10°C  
 
50% Korekta mocy nadmuchu
0%  
 
50% Korekta pracy podajnika
0sek.  
 
30% Histereza H1
5°C  
 
30% Korekta mocy nadmuchu
0%  
 
30% Korekta pracy podajnika
0sek.  
 
Histereza kotła
15°C  
 
Czas stabilizacji
8min.
100% Moc nadmuchu
55%  
 
100% Praca podajnika
4sek.  
 
100% Przerwa podajnika
6sek.  
 
100% Tlen
8.5%  
 
50% Moc nadmuchu
45%  
 
50% Praca podajnika
4sek.  
 
50% Przerwa podajnika
25sek.  
 
50% Tlen
10.5%  
 
30% Moc nadmuchu
35%  
 
30% Praca podajnika
4sek.  
 
30% Przerwa podajnika
50sek.  
 
30% Tlen
12.5%  
Czas pracy na mocy 100%
705h.  
 
Czas pracy na mocy 50%
236h.  
 
Czas pracy na mocy 30%
242h.  
 
Ilość rozpaleń
548  
 
Czas pracy podajnika
349h.

 

Kocioł pracuje w cyklach 2-2,5 godziny ładowanie bufora, 1,5-2 godziny postój. próbowałem zmieniać H1 i H2, zmieniałem tlen, zmieniałem temp. kotła, zmieniałem temp. początku załadunku bufora - bez wyraźnych rezultatów. Od początku października spaliłem 3,5 t olczyka. 

Na dzisiaj jestem niezadowolony ze spalania i średnio zadowolony z bufora. Nakręciłem się pomysłem, że w zimie, w słoneczne dni solary spięte z buforem wężownicą wspomogą piec, Jak na razie zaobserwowałem 2 takie kilkuminutowe epizody.

Wydaje mi się że gdyby kocioł pracował bez bufora to spaliłby mniej. Myślę nad wykonaniem bajpasu, który umożliwi mi czasowe odcięcie bufora i test spalania z bezpośrednim grzaniem kaloryferów.

Będę wdzięczny za Wasze opinie i sugestie co można by zmienić w nastawach.

Edytowane przez SmartStach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót idzie z obiegu do bufora.

Na postoju kocioł ma zazwyczaj wysoką temp. np. grzejąc bufor podejdzie do 75-80 i powoli sobie stygnie. W momencie rozpalania pompa kotła się włącza tylko  jeśli temp jest powyżej zadanej 50 st.

Jeszcze nie udało mi się zauważyć żeby  kocioł miał temp. poniżej 50 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz coś oprócz pompy pomiędzy kotłem a buforem?
Ok, doczytałem ze Lazar wyposaża kocioł w zestaw z ochroną powrotu. Jak usuniesz bufor - będzie tylko gorzej, bo twój dom ma zapotrzebowanie około 10KW a Ty masz kocioł 22KW.  

Edytowane przez robert1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, a na jakich biegach macie ustawione pompy kotła i układu grzewczego? Ja mam na jednej pompie w ukl. grzewczym 900m podłogówki na parterze i 600m na piętrze, obie pompy, czyli jedna od kotła, druga od podłogówki -dab evosta 2, chodzą na pierwszym biegu, pompa kotła w trybie tym trzecim w kształcie strzałki, pompa podłogówki w tym środkowym trybie. Sprzęgło cały czas mocno miesza wodę z powrotu z gorącym strumieniem z kotła, przez co woda na mieszacz idzie przez wiele godzin w temp. około 30stopni, nawet jak zadaję np. 38. Podnosiłam temp. na mieszaczu, bo przy tych mrozach -20 temperatura na mieszaczu 32 jaką miałam okazała się za niska, ale kocioł nie dobił do wyższej zadanej. Okazało się wtedy, że mam źle podłączone sprzęgło, wlot gorącego strumienia z kotła był niżej niż wylot wody na mieszacz. Dziś sprzęgło zostało poprawione, jest trochę lepiej, jestem w trakcie obserwacji układu, ale boję się, że coś jeszcze może być źle i te pompy nie dają mi spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że chodzi o to żeby nie dostała się woda do elektroniki pompy i tylko dlatego nie można tak montować i nie ma to wpływu na przepływy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SmartStach 30 kg to dobry wynik na sf22. Jak mi tyle idzie przy pracy całodobowej to jestem zadowolony bo zdarza się ze w dni gdzie przez dzień utrzymuje sie -6 a w nocy -20 spala 3 worki. Użytkuje 3 sezon ten kocioł i już przestaję mieszać w ustawieniach po prostu dosypuje pellet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzień dobry, od jakiegoś czasu robi się na palenisku szlaka, pellet raczej dobry,, feniks,, co może być przyczyną bo przy rozpalaniu bucha, komin czysty i reszta też. 

IMG_20210220_084512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanieczyszczenia w pellecie.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gwint napisał:

Dzień dobry, od jakiegoś czasu robi się na palenisku szlaka, pellet raczej dobry,, feniks,, co może być przyczyną bo przy rozpalaniu bucha, komin czysty i reszta też. 

IMG_20210220_084512.jpg

sprawdz na ile masz ustawione podawanie pelletu w trakcie rozpalania. 

ROZPALANIE>CZAS PODAWANIA.

ile kw ma kocioł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec zawsze rozpala się za pierwszym razem, tylko że taka szlaka się robi i wtedy jest wystrzał w komin bo są zapchane kanaliki z dopływu powietrza na ruszczie ale zmienię i zobaczę czy pomogło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gwint wg mnie tam nie masz żadnej szlaki, przypuszczam że to co masz na palniku jest tak kruche i delikatne że nawet nie jesteś w stanie wziąć tego na rękę w jednym kawałku. Kolor popiołu i osadu na ścianach palnika również wygląda spoko, drobny jasny, widać że prawidłowo dopala. Na Twoim miejscu zmniejszyłbym raczej interwał czyszczenia palnika, patrząc na zdjęcie popiół sięga dysz. Niestety sterownik jest tak ułomny że nie potrafi dostosować częstotliwości czyszczenia do warunków spalania, a przecież logiczne jest że podczas np. 8 godzin przy pracy na 30% mocy spalimy mniej paliwa i powstanie mniej popiołu niż podczas 8 godzin pracy z mocą 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pwl07, gdyby był to popiół to bym na forum nie pisał o tym, to jest twarde a czyszczenie palnika mam co 6 godzin, zmienię ustawienia jak pisał kamyk86 i dam znać czy coś się poprawiło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamyk86, chyba pomogło bo na razie nie bucha, zobaczę jeszcze za tydzień czy jest ok, dziękuję za podpowiedzi. Jeszcze jest jeden mały problem, czasami jak pracuje na 30%mocy to są dość głośne wibracje jak by wentylator miał luzy ale pech chciał jak był serwisant w lecie to akurat tego nie było i nie mógł stwierdzić przyczyny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.