Skocz do zawartości

pwl07

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  33
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O pwl07

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Śląsk

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom jednorodzinny w trakcie budowy, ok 210 m2
  Dach ~30 cm piany pur, ściany docelowo 20 cm styro. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją (najpewniej z odzyskiem wilgoci)
 • Instalacja
  Piętro 70 m2, parter 70 m2 (ogrzewanie podłogowe), piwnica 70 m2 (grzejniki).
 • Kocioł
  Najpewniej HKS Lazar SmartFire 11 kW

Ostatnie wizyty

136 wyświetleń profilu
 1. chodziło mi o sytuację w której temp. w zasobniku jest niższa niż nastawa zaworu, czy w takim przypadku pompa cyrkulacyjna spełni swoje zadanie, teraz widzę że tak. Z minusów takiego rozwiązania jak na schemacie, to chyba tylko szybsze wychładzanie zasobnika poprzez pracującą pompę cyrkulacyjną ze względu na konieczność zmieszania z chłodniejszą wodą z dolnej części zasobnika. W przypadku wykorzystania dedykowanego króćca cyrkulacji mieszamy wodę o zbliżonej temperaturze. Tak przynajmniej to widzę.
 2. co w przypadku jeżeli zawór temp będzie nastawiony na 55 st.C, a w zasobniku temp. nie przekroczy 50cst.C? Cyrkulować będzie poprzez króciec wody zasilającej? Rozumiem że przy tym połączeniu mam nie wykorzystywać dodatkowego króćca do cyrkulacji zasobnika?
 3. @gmaj22 odśwież, powinno być ok Możesz mi jeszcze na szybko odpowiedzieć na pytanie, z rozdzielacza na instalację prowadzę rury w miedzi 22 mm, czy zasadne jest stosowanie armatury i zaworów mieszających o średnicy 1"? Czy zamiast tego filtry, zawory odcinające, zwrotne założyć 3/4" i zawór mieszający włożyć np. taki Termostatyczny zawór mieszający ATM 333, DN20, Rp3/4", 35÷60°C, Kvs 1,6 m3/h ?
 4. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc! Możecie mi jeszcze wytłumaczyć czy w tym układzie można podłączyć termostatyczny zwór mieszający? Z zasady wszelakie pompy nie powinny być montowane na zasilaniu tych zaworów, co w sytuacji jeżeli u mnie pracuje pompa cyrkulacyjna? Czy ona uniemożliwi prawidłową pracę zaworu?
 5. i super, jeszcze tylko zawór termostatyczny dla CWU :-) Swoją drogą to właśnie zobaczyłem że Afriso w swoich grupach pompowych montuje obecnie zawór 3d z regulowanym współczynnikiem Kvs 2,5 - 12 https://afriso.pl/aktualnosci/2019-07-23-nowa-generacja-grup-pompowych-primotherm-180-2 Jak myślicie, ile droższa jest np. taka grupa pompowa od instalacji poskładanej samodzielnie? https://allegro.pl/oferta/afriso-grupa-pompowa-mieszajaca-primotherm-180-2-8698802242?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&ev_adgr=Ogrzewanie+-+Akcesoria&gclid=Cj0KCQiAjfvwBRCkARIsAIqSWlOSaLzdMw58e-EN0rXUURjn9hmeP578s-8n5HRycF4Kg2M4tgXAavQaAoS8EALw_wcB Pytam bo mam bardzo mało urlopu, a każde ułatwienie i skrócenie czasu pracy jest dla mnie istotne. Szkoda mi zwłaszcza czasu spędzonego na wyszukiwaniu śrubunów, półśrubunków, nypli, sztucerów i innych magicznych artefaktów za pomocą których można to wszystko w miarę kompaktowo i estetycznie ogarnąć. Chyba nie jest dla nikogo z Was zaskoczeniem stwierdzenie, że dopiero przecieram szlaki i większość ze wspomnianych zagadnień jest dla mnie w większym lub mniejszym stopniu nowością :-)
 6. @sambor Rozumiem, że nie ma nad czym dywagować i brać co popadnie? W takim razie które zamawiać dla mojego układu?
 7. Esbe ma zawory o Kvs poniżej 2,5 ale o średnicy przyłączy 1/2''. Troszkę zgłupiałem, wylot z rozdzielacza o średnicy 1" mam zredukować i założyć zawór 3d DN15? Zawór odcinający i filtr kątowy też 1/2", a później znowu na DN25 do pompy i na dalej do rozdzielacza w PP32?
 8. Wg diagramu Afriso, ich zawór ma najniższy współczynnik kvs 2,5
 9. przyjmijmy zapotrzebowanie na ciepło dla każdego obiegu na poziomie 4 kW, różnica temperatur typowa, dla podłogówki 5-7 st.C, obieg grzejnikowy 15-20 st.C
 10. Stoję przed zakupem zaworów termostatycznych mieszających i zaworów mieszających z siłownikiem. 1. dla ochrony przed poparzeniem zawór termostatyczny zabudowany będzie za zasobnikiem, 2. zawór termostatyczny dla ograniczenia temperatury zasilającej rozdzielacz inst. grzejnikowej, 3. dwie sztuki zaworów mieszających z siłownikiem dla regulacji temp. podłogówki (dwie kondygnacje po ok .70 m2/ poniżej 500 mb rury pex 16) Instalacja rozprowadzająca CWU do której muszę się wpiąć jest wykonana z rur zgrzewanych PP 32, tak samo jak doprowadzenie do rozdzielacza układu grzejnikowego i układów podłogówki. Moje pytanie brzmi, jakiej średnicy i o jakim współczynniku KVS powinienem wybrać zawory termostatyczne i zawory z siłownikiem? Przeglądając informacje, nomogramy ze strony Afriso i ichniejsze filmy instruktażowe wyszło mi że: Dla zasobnika będzie to zawór termostatyczny KVS 1,6 lub 2,5? Dla układu grzejników KVS 2,5? Dla podłogówki zawór z siłownikiem KVS 2,5 lub 4? W moim przypadku moc kotła będzie rozdzielana na 3 rozdzielacze i tym samym na 3 zawory mieszające (1 termostatyczny i 2 z siłownikiem) dlatego wydaje mi się że dobór KVS względem całkowitej mocy kotła dla każdego z obiegów jest jakby na wyrost? Dobrze myślę? Kolejna sprawa to średnica ww. zaworów, z rozdzielacza wychodzi rura miedziana 28 mm, dalej mamy zawory 3d, pompa DN25 i z niej do instalacji z rur PP32. Jak zwykle, z góry dzięki za pomoc! tabele_doboru_ATM_AFRISO.pdf
 11. kolana nastawne rzeczywiście mają opaski zaciskowe, tyle że trzeba je połączyć chociażby z prostym odcinkiem rury i pytanie czy doszczelniać to połączenie? Czy montować oba obydwa kolana z otworem rewizyjnym? Kolejna sprawa, nie wiecie czy są dostępne w sprzedaży kolana nastawne fi100? Najmniejszą średnicę jaką znalazłem to fi 120 :/
 12. Dzięki za pomoc! Kilka pytań dot. połączenia spalin. Dla kotła na pellet ma znaczenie z jakiego materiału wykona się połączenie kotła z kominem tj. stali czarnej czy kwasoodpornej? Czy zamontować obydwa kolana z otworami rewizyjnymi? W którą stronę ustawić kielichy, zgodnie czy przeciwnie z kierunkiem przepływu spalin i czy należy te połączenia czymś doszczelniać?
 13. Przepraszam, chodziło mi o post #34 i o wybór średnic dla Cu i montaż filtrów
 14. Kupiłem już ogranicznik ciągu do zabudowy na wyczystce chyba firmy Darco, on ma minimalną wartość nastawy 10 Pa. Co sądzisz o poście wyżej?
 15. jeszcze jedno pytanie, może ktoś coś :-) Wylot spalin z kotła ma średnicę 100 mm, podłączenie od komina ceramicznego 200 mm. Czy odcinek pomiędzy kotłem, a kominem wykonać na średnicy 100 mm i połączyć z kominem za pomocą przejścia rura-komin ceramiczny fi 100/200, czy od razu za kotłem przejść na większą średnicę np. 160 mm? W instrukcji dla kotła producent pisze żeby na przewodzie spalinowym zabudować dodatkowo szyber, oraz z grafiki wynika, że należy zaizolować przyłącze, czy to ma sens?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.