Skocz do zawartości

pwl07

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  46
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O pwl07

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Śląsk

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom jednorodzinny w trakcie budowy, ok 210 m2
  Dach ~30 cm piany pur, ściany docelowo 20 cm styro. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją (najpewniej z odzyskiem wilgoci)
 • Instalacja
  Piętro 70 m2, parter 70 m2 (ogrzewanie podłogowe), piwnica 70 m2 (grzejniki).
 • Kocioł
  Najpewniej HKS Lazar SmartFire 11 kW

Ostatnie wizyty

205 wyświetleń profilu
 1. Dzięki wszystkim za pomoc, zwłaszcza @KubaSko i @gmaj22. Kotłownia w miarę ogarnięta, dom od 4 dni zaczyna się wygrzewać i póki co wszystko działa jak planowałem. Nie podłączyłem jeszcze zasobnika do zasilania i pompy cyrkulacji (sprzedawca wysłał naczynie przeponowe z kilkudniowym opóźnieniem). Izolację rur zostawię sobie na później, teraz czekają inne wyzwania. W pierwszym poście napisałem że pokażę co z tego wyszło i tak też planuję zrobić, jak tylko znajdę czas żeby zakończyć temat CWU. Swoją drogą to rzućcie proszę okiem na jakość emalii wewnątrz zasobnika Kospel, zwłaszcza miejsca połączeń płaszcza, rur i spoin. Składać reklamację czy zawsze emalia tak kiepsko wygląda? Niżej link do zdjęć w pełnej rozdzielczości. https://photos.app.goo.gl/RaqyjGJTgiyZg1qQ6
 2. @Latopis nie bardzo rozumiem stanu rzeczy, kupiłem kocioł który wg. instrukcji eksploatacji ma posiadać daną funkcję a producent ją dezaktywował. Od dawna FuzzyLogic jest niedostępny w ustawieniach? W takim razie po kiego mi sonda lambda skoro równie dobrze na sztywno można wprowadzić wartości wydajności wentylatora dla całych trzech stanów pracy, 30, 50, 100% mocy? Liczyłem że sonda lambda przyda się własnie podczas płynnego modulowania mocy kotła, po to aby określić wydatek wentylatora dla pracy w stanach pośrednich. Ktoś wie na czym polegał problem i jak jest u Was?
 3. Dzisiaj podczas rozruchu serwisant powiedział że nie można uruchomić Fuzzy Logic w połączeniu z sondą lambda, gdyż producent zablokował tą funkcję w sterowniku ze względu na "jakieś problemy" z ich współpracą. Dla mnie trochę to dziwne bo myślałem że im więcej danych dzięki którym da się zoptymalizować spalanie tym lepiej dla właśnie dla działania Fuzzy Logic.
 4. Chyba że dojdzie do sytuacji w której wskutek podgrzewania wody w zasobniku wzrośnie ciśnienie i woda z zasobnika zacznie migrować do instalacji wody zimnej.
 5. Znowu ja :-D Na doprowadzeniu zimnej wody do zasobnika montuje się m.in. zawór odcinający--->zawór zwrotny--->filtr-->naczynie przeponowe--->zawór bezpieczeństwa. W moim przypadku zasilanie zasobnika doprowadzone mam na odległość ok. 3m od konsoli licznikowej gdzie zabudowane mam filtry i zawór zwrotny. Czy jest uzasadnione powielać to samo 3 m dalej, tuż przed zasobnikiem? W przypadku rezygnacji z filtra korzyścią są jakieś oszczędności, natomiast w przypadku rezygnacji z zaworu zwrotnego zyskuje: - stabilizację ciśnienia w układzie zimnej wody, przez naczynie przeponowe, - zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia ponad 6 bar nitki zimnej wody zaworem bezpieczeństwa. Wydaje mi się że rezygnacja ze zaworu zwrotnego w tym miejscu przynosi korzyści, jakich negatywnych skutków nie dostrzegam?
 6. Dzięki za pomoc, Szybkie pytanie, czy pompę zasilająca zasobnik CWU muszę montować na ssaniu z kotła, czy mogę przełożyć ją na tłoczenie, czyli zmontować na powrocie z wężownicy zasobnika?
 7. @hajtaler428 nr 20 to półśrubunek z zaworem odcinającym. Zwrotnego tam nie ma
 8. do kotła producent dołącza zestaw jak niżej, którego zamontowanie jest warunkiem ważności gwarancji. Akurat w miejscu które wskazałeś nie da się go upchnąć bez przerabiania gotowca tzn. powyżej jest odprowadzenie spalin które ogranicza przestrzeń . Nie można go zamontować chociażby na powrocie ze sprzęgła, a przed zaworem termostatycznym trójdrogowym np. pomiędzy 10-11 wg poniższego zdjęcia?
 9. w poście nr #9 przedstawiony jest schemat o którym rozmawiamy
 10. czy przypadkiem w obiegu kocioł-sprzęgło nie powinien gdzieś znaleźć się zawór zwrotny?
 11. @gmaj22 wystarczyło zajrzeć do instrukcji zaworu. Wszystko na tacy :-D Chyba Afriso uaktualniło schemat, obecnie jest taki z wykorzystaniem króćca cyrkulacji.
 12. chodziło mi o sytuację w której temp. w zasobniku jest niższa niż nastawa zaworu, czy w takim przypadku pompa cyrkulacyjna spełni swoje zadanie, teraz widzę że tak. Z minusów takiego rozwiązania jak na schemacie, to chyba tylko szybsze wychładzanie zasobnika poprzez pracującą pompę cyrkulacyjną ze względu na konieczność zmieszania z chłodniejszą wodą z dolnej części zasobnika. W przypadku wykorzystania dedykowanego króćca cyrkulacji mieszamy wodę o zbliżonej temperaturze. Tak przynajmniej to widzę.
 13. co w przypadku jeżeli zawór temp będzie nastawiony na 55 st.C, a w zasobniku temp. nie przekroczy 50cst.C? Cyrkulować będzie poprzez króciec wody zasilającej? Rozumiem że przy tym połączeniu mam nie wykorzystywać dodatkowego króćca do cyrkulacji zasobnika?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.