Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli termostatyczny otwiera się przy 55stC to po co chcesz poganiać pompę obiegową przy 40stC, z założenia ta woda nie będzie miała dokąd popłynąć bo trzyma ją zawór termostatyczny i będzie mieszać tylko na krótkim obiegu tj. mieszać wodę w kotle? 

Niżej co pisze producent n.t. temp. załączenia pompy CO. 

IMG_20201103_180127.jpg

Edytowane przez pwl07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie będzie Ci rosić bo woda z instalacji nie będzie wracać, tylko będzie krążyła w krótkim obiegu jak napisałeś. Przy temperaturze startu  pompy 45* taki zawór lepiej "reaguje" niż na termiczny skok. Poza tym ta instrukcja jest PRLowska jak piszą o zaworze 4d który sam w sobie nie zabezpieczy Ci kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pwl07 a ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie twoich termostatów bo nie do końca rozumiem jeszcze jeden temat.. Masz dwa odrębne termostaty sterujące dwoma mieszaczami... to który brany jest pod uwagę przez kocioł i odpowiada za jego sterowanie  (ew. blokadę pompy kotła) i dalej wprowadzenie go w tryb 'postój'? - Ostatni który dogrzeje pomieszczenie do zadanej temperatury w pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elmarko Po osiągnięciu zadanej temperatury termostat rozwiera styki, sterownik kotła wyłącza pompę w tym obiegu i zamyka mieszacz, pompa w drugim obiegu nadal pracuje, tak samo jak kocioł. Wyłączenie kotła nastąpi dopiero w sytuacji kiedy obydwa termostaty pokojowe osiągną zadaną temperaturę i ich styki zostaną rozwarte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2020 o 22:41, zeno127 napisał:

Witam, może ktoś podpowie jaka jest przyczyna wygaszania i zaraz ponownego rozpalania kotła. SmartFire 15 cztery lata nim palę nic nie zmieniałem , czyszczenie i normalna eksploatacja, bufor 800l.+ bojler 300l. Ostatnio przy temp. 66stopni wygasza się i ponownie się rozpala i idzie do zadanej 85stopni i znowu się wygasi. Nie serwisuję kotła .

Problem usunięty..doszło do tego że kocioł ciągle się załączał i po 15 minutach się wyłączał i tak cały czas. Okazało się, że padła pompa ta z tyłu kotła na dole, są tam 3 ledy i jedna mrugała. Po wymianie pompy , tym razem pompa manualna ,kocioł pracuje dużo lepiej niż na pompie fabrycznej. Od nowości kocoł potrzebował 3,5 godziny na nagrzanie 800 l. bufora-pompa elektroniczna chodziła na trzecim biegu, teraz 2 godziny na drugim biegu. Moim zdaniem pompa miała jakiś feler od nowości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowym użytkownikiem pieca Lazar SmartFier 15. Dom 120m2 . W całym domu grzejniki , dom ocieplony trzy warstwowy ( cegla, wata mineralna, pustak) . Moje pytanie: mam na panelu pokojowym ustawioną temperature , jak osiąga ta temperature pięć wyłącza się i grzejniki robią się zimne, a  domu też się robi chłodniej . Jak to ustawić aby grzejniki cały czas były ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposoby:

1. Sprawdzić i ustawić na minimum histerezę na termostacie. Nie da się (próbowałem) zachować prac pompy cyrkulacyjnej przy sterowaniu termostatem. Tak czy inaczej nie osiągniesz wahań temperatury poniżej 1 stopnia, bo bezwładność układu jest zbyt duża (choćby czas rozpalania/wygaszania).

2. Przejść na obniżanie temperatury mieszacza po osiągnięciu temperatury na termostacie -jak, było kilka razy w wątku. Może to spowodować niewielki wzrost zużycia paliwa.

 

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Nowy82 napisał:

Moje pytanie: mam na panelu pokojowym ustawioną temperature , jak osiąga ta temperature pięć wyłącza się i grzejniki robią się zimne, a  domu też się robi chłodniej

Bo temperatura zmierzona a odczuwalna to dwie różne temperatury. 

Dlatego też wyłączanie grzejników(pomp) to najgorsza rzecz jaką można zrobić. Lepiej obniżyć temp zasilania grzejników niż wyłączać pompy. 

5 godzin temu, eliks napisał:

No to masz taki drastyczny spadek temperatury?

Odpowiedź wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Ale można temu zaradzić w inny sposób. Zwiększasz temperaturę w domu lub ustawiasz mniejszą histerezę na termostacie pokojowym. Ja mam teraz tak, pompy nie działają, w domu chodzę ubrany na krótko, jak całą zimę zresztą. 

 

Screenshot_20201106-133207.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przy kotle stałopalnym (z rozpalaniem) siłą rzeczy nie da się uzyskać małych wahań temperatury za pomocą zwykłego termostatu. Praw fizyki nie przeskoczysz. Ja u siebie w kotle gazowym (też sterowanie on/off) jestem w stanie dojść do poziomu ok. 0,8 stopnia- i to już jest praktycznie nieodczywalne.

Mogę sobie wyobrazić "inteligentny" termostat (jakieś fuzzy logic czy inna AI) który będzie się w stanie nauczyć charakterystyki obiektu i sieci włączać/wyłączać kocioł odpowiednio wcześnie.

Albo tak jak koledzy pisali pójść w palenie ciągłe -z obniżaniem temperatury. Obniżenie musi być rzędu 3-4 stopnie, trzeba też zwiększyć histerezy kotła, żeby przy obniżeniu temperatury wyższej na niższą nie przeszedł w nadzór. Jechałem tak 2/3  zeszłego sezonu, da się to ustawić i działa. Wydaje się że zużycie paliwa jest tok ok. 5% wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was. Dzisiaj nadszedł dzień czyszczenia kotła. Powiedzcie mi,czy u was też po bokach robi się taka skorupa, której nawet szczotką drucianą nie da się zdrapac?Szczegolnie z prawej strony widać. Chyba szlifierką bym musiał wjechać haha .Wrzucę fotke.

20201107_105244.thumb.jpg.7f4d93c386c1c309ac1d6e876ca83f16.jpgPozdrawiam

20201107_105218.jpg

Edytowane przez ArturJu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pwl07 dzięki za odpowiedzi i wyjaśnienia. Rzeczywiście po aktualizacji FW do wersji 9.xx.xx udało się uruchomić blokadę kotła od termostatu, na chwilę obecną testuję ten wariant pracy - on /off. Przy obecnych temp zewnętrznych kocioł uruchamia się tylko raz dziennie na około 5h, dogrzeje i stoi do kolejnego rana. 

Na pewno będę chciał przetestować też pracę ciągłą w połączeniu z obniżeniem mieszacza od termostatu, ale mam wątpliwości czy ekonomicznie jest to uzasadnione : praca 5-6 a 24h w trybie ciągłym musi skutkować różnicą w pellecie o prądzie nie wspominając : podajnik, wentylator i pompy też ciągną swoje. 

Mam też inne pytanie, odnośnie wyglądu popiołu : cześć wygląda poprawnie jednak wydać też dużą ilość nie spalonego do końca pelletu. Teraz pytanie czy to wina złego ustawienia podawania dla mocy 100 lub 50 procent czy raczej nie dopalonej pozostałosci podczas przejścia w nadzór/wygaszanie? (zbyt krótki czas wygaszania np.) 

I ostatnia kwestia : czy zna ktoś może fabryczne ustawienia podawania i wentylatora dla Sf21? Czy są identyczne jak dla sf 22?

 

 

 

20201107_143120.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@himen92 śmiało wydłuż czas wygaszania, wygląda na to że pellet nie zdążył się wypalić przed opróżnieniem palnika.

Piszesz że zaktualizowałeś oprogramowanie, tak szybko serwisant znalazł czas? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pwl07OK, zwiększyłem czas wygaszania na 40 minut, zobaczymy za tydzień lub dwa na ile rozwiąże problem.

Update był robiony zdalnie przez econet, serwis Lazara po opisaniu moich problemów dość szybko wypiął się z tematu, twierdząc że to błąd w oprogramowaniu, oni nie wiedzą dlaczego nie działa  i to trzeba do pluma. Przeglad planuję na wiosnę, podobnie jak poprzedni właściciel kotła, połączony z czyszczeniem. 

Też nie obyło się bez problemów bo po aktualizacji przestawiło palnik na 11kw, po zmianie na sf22 (nie ma już opcji Sf21) wczytało poniższe ustawienia, nie wiem czy poprawne. Szczerze to wyglądają dziwnie w kontekście tego co inni wrzucali dla słabszych sf11/15.

Przydały by się pewne, przetestowane wartości od osoby, która nie ma sondy lambda. 

20201108_081751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@himen92 Myślałem raczej o 10-15 min. i przedmuchu 80%.

Ile Plum zażyczył sobie za taką usługę? Szkoda że nie przywrócili ustawień które miałeś przed aktualizacja. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten niedopalony pellet masz w palenisku czy w popielniku?

Ustawienia rzeczywiście odbiegają od kotłów o niższej mocy ale Ty masz 22kW więc chyba nie powinieneś się zbytnio sugerować ustawieniami z 11/15. Tam zauważyłem że serwisanci czas podawania paliwa często ustawiają 4s dla każdej mocy i zmieniają tylko przerwę. Może wypowie się jakiś posiadacz 22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisanci przeważnie wprowadzaja dla 100% 4sek podawanie, 8 sek przerwa, dla 50% -4/16 i dla 30% - 4/32 o ile dobrze pamietam , gdzieś wcześniej na forum sa ustawienia podane dla 11, 15, 22 kw

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pwl07 w popielniku, paleniska z reguły nie otwieram za każdym razem, podobno powinno się raz na spaloną tonę. 

@BisiastyGdzieś wcześniej znalazłem dla sf22 niby fabryczne :

100: 60/4/7

50: 45/4/16

30: 30/4/42

Gdzie podobne a nawet wyższe wartości mają posiadacze sf11/15.

Jest jeszcze druga ewentualność : inne wentylatory i podajniki w tych kotłach więc np. ten sam % obrotów odpowiada innej sile ciągu w sf22 niż w sf11. Tak głośno myślę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@himen92 korzystniej dla procesu spalania jest podawać mniejsze dawki paliwa w krótszych odstępach czasu. 

Twoje ustawienia mogą być radosna twórczością poprzedniego właściciela... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze, ustawienia które przytoczyłeś mogą pochodzić z kotła wyposażonego w sondę lambda gdzie sama sonda ma możliwość "dodania tlenu" ponad wartość zadaną w przypadku jego niedomiaru. 

Zapewne telefonicznie nie uzyskasz pomocy od Lazara ale może warto spróbować coś pościemniać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.