Skocz do zawartości

pawellll

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  80
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

3 Neutralny

O pawellll

 • Tytuł
  Rozkręca się

Informacje o ogrzewaniu

 • Kocioł
  1. Termet MiniMax Turbo 2.Lazar SF15, lambda, ecoNET

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. No szybko (bo akurat wychodzę) co do histerez. Histereza kotła za mała. Daj np. 15st., H1 6st, H2 13 st. - przynajmniej przy grzejnikach takie się sprawdzają. Jeśli masz większy zasobnik cwu i czujnik nisko (poniżej połowy kotła) to spokojnie możesz ustawić cwu np. na 45-50 st. Temeperatura spalin zależy m.in. od nawiewu. Nie masz soondy lambda więc trochę w ciemno (bo to tez zależy od ciągu) - u mnie na 50% nawiew stabilizuje się na ok. 35%, na 30% mocy na ok 22-23%. Możesz spróbować tak ustawić.
 2. Na początek wprowadź standardowe ustawienia fabryczne. Kilka stron wcześniej je wklejalem. Wskazan tlenu nie masz bo nie masz sondy lambda. A tak półżartem: ponad 20lat temu (gdy byłem "młodym inżynierem") zostałem zrugany przez "starego inżyniera" - " Panie piec to jest w piekarni. W kotłowni jest kocioł" I od tego czasu już pamiętam :)
 3. Jeśli jest mieszacz to termostat działa albo na blokadę pompy mieszacza albo na obniżenie zadanej mieszacza. Też myślę żeby przy niższych temperaturach przejść na obniżanie temp. mieszacza np. o 5 st. Ma ktoś jakieś doświadczenia czy taki spadek wystarczy? Ja harmonogramu używam do cwu - tylko rano i przed wieczorem daję normalną pracę, poza tym robię obniżenie o 16 stopni, żeby niepotrzebnie nie włączał kotła. Przy zasobniku 200l tak naprawdę wystarczą 1 - 2 ładowania dziennie.
 4. Weź pod uwagę że jest ciepło i te 30% może być za dużo i nie uzyskasz ciągłej pracy. U mnie tak się dzieje przy temp ok 15 st na zewnątrz. SF15. Aktualna pogoda to nie jest dobry czas na strojenie kotła i automatyk.
 5. Ok, napisałeś gdy ja pisałem. Zmniejsz przerwę ale po 1-2 sek. Prawdopodobnie nowy pellet szybciej się spala
 6. Garbatka lepszą czy gorsza od poprzedniego (kaloryczność). Jeśli jest czysty to wygląda na to że tak jak pisze @Giz wygasa. Mieszasz nazwy. 4s to raczej czas podawania, 54 to przerwa podawania. Jak zmniejszasz przerwę to wchodzi w nadzór? Czyli moc za duża do chwilowego zapotrzebowania. Pewnie za bardzo skrociles.
 7. Wygląda na problem z podawaniem, kiedy czyszczenie komory spalania robiłeś? Druga opcja podnieś min wentylatora na 30% i zobacz co się stanie Nie zmieniłeś pelletu? 4s przerwy czy podawania?
 8. To co nazywasz przeskakiwaniem jest prawidłową reakcją kotła na aktualne zapotrzebowanie na moc (a w zasadzie energię). Moc na 30% jest za mała na 50% za duża więc tak sobie "skacze". Nic z tym nie rób, jak temperatura zewnętrzna spadnie będzie częściej na 50% pracował.
 9. SF15, produkcja sierpień 2019, wersje oprogramowania podawałem wczoraj. Przy okazji też dane nt czujnika temperatury do pogodówki (miałem podpięte w tym samym pliku). Lazar-ustserwis.pdf
 10. Nie modyfikowałem poza min wentylatora i zakresem jego zmian. Mam zrzucone na komputerze. Wrzucę później.
 11. Fabrycznie tlen na 30% 12.5 a na 50 10.5. Reszta bez zmian.
 12. Kocioł stałopalny z zasady jest źródłem wysokotemperaturowym. Utrzymywanie na kotle (szczególnie węglowym) temperatury np. 45 stopni to patologia. Dlatego musi być jakiś układ pośredniczący (mieszacz, sprzęgło, zawór) który zapewni z jednej strony odpowiednio wysoką temperaturę źródła (w tym powrotu) a z drugiej właściwą zasilania na odbiory. To są elementarne rzeczy i "fachowcy" którzy próbują to ignorować już dawno powinni zniknąć z rynku. Co do jednoczesnej pracy sterowania pogodowego kotła i mieszacza- nie próbowałem tak uruchamiać. W energetyce profesjonalnej w zasadzie tak to działa - wartość zadana temperatury wody z ciepłowni jest regulowana pogodowo (nie zawsze automatycznie) a węzły mają swoją niezależną automatykę i regulują temperaturę zasilania na mieszkania. Czy regulator Pluma jest w stanie równolegle, niezależnie tak regulować nie wiem, może to być też trudniejsze do dostrojenia.
 13. Ale tylko dla jednej wartości zapotrzebowania na moc.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.