Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat zgodze sie z Jockey bo palniki maja zakres stosowania w kotlach. Np. moj 15-25kw dlatego trzeba naweglenie ustawiac dla 25kw. Gdybym sam sie nie przekonal ze tak jest to bym nie gadal ale Jockey w ten sposob pomogl mi ustawic piec a to ze spalam teraz 14kg/doba przy dwoch zbiornikach cwu 100 i 80l i 170mkw to dowod ze tak sie ustawia sterownik.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey

 

Ja pierdziule, teraz sie jeszcze okaże że może caly kociol mu sprzedali nie ten co chcial albo ze tabliczki znamionowe podmienili w fabryce....

To, że akurat mnie sie przytrafiło mieć nie ten palnik co powinienem miec, nie oznacza, ze kazdy ma zły.

Swoj palnik sprawdzales po zakupie, za nim zabrales sie za programowanie sterownika?

Moze oswiec nas jak to sprawdzic w takim razie ...

Prosze nie rob gów...burzy by bronić swoje ego.

Pozdrawiam.

 

PS

 

Widziales gdzies kociol z podajnikiem o mocy 8kW że się jeszcze i o to zapytam?

 

Wybacz Przemal ale nie będę z Tobą wchodził w tego typu polemikę.

Wiem, co mówię i za swoje słowa biorę odpowiedzialność. Pozdrawiam i miłego dnia Ci życzę B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemal, a więc tak...

Po podłączeniu kotła wstępne nastawy zrobił mi znajomy, ale zauważyłem, że komora spalania jest bardziej zasyfiona niż stary piec zasypowy. Pracował on więcej na czuwaniu niż modulacji. Odnalazłem te forum i zacząłem czytać wszystkie posty i mieszałem w tym sterowniku... Kilkakrotnie koledzy pisali, że po zmniejszeniu mocy piec jest stabilniejszy. Więc i ja tak zrobiłem wstawiłem fotki i czekam na opinie i porady. Jeśli chodzi o podajnik to tak na oko go ustawiłem.. Miałem wcześniej 11 to mi zaniżał spalanie.

 

Jak pisałem wcześniej nie znam się na tym.. Mam 2 tyg wolnego więc śmiało możemy próbować innych nastaw. Mam czas to pobiegam troszkę przy nim. Zaproponujesz coś? Ekogroszek jakim palę to bartex rubin 24-26

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey

Ja pierdziule, teraz sie jeszcze okaże że może caly kociol mu sprzedali nie ten co chcial albo ze tabliczki znamionowe podmienili w fabryce....

To, że akurat mnie sie przytrafiło mieć nie ten palnik co powinienem miec, nie oznacza, ze kazdy ma zły.

Swoj palnik sprawdzales po zakupie, za nim zabrales sie za programowanie sterownika?

Moze oswiec nas jak to sprawdzic w takim razie ...

Prosze nie rob gów...burzy by bronić swoje ego.

Pozdrawiam.

PS

Widziales gdzies kociol z podajnikiem o mocy 8kW że się jeszcze i o to zapytam?

To że Ty miałeś problem że swoim kotłem to nie znaczy że każdy ma problem. W 90% przypadków jest tak że palnik jest od do czyli tak jak w moim przypadku palnik jest od 15KW do 25KW i w zasadzie każdy producent tak robi bo nie opłaca się robić co 1KW palników
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie skąd można pobrać nową instrukcję obsługi? Na stronie Timela jej nie widzę a w opisach nowości twierdzą że jest dodana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę. Na dole strony

Pliki do pobrania

 

http://costerowniki.pl/pl/p/Sterownik-kotla-SKZP-02F-Panel-pokojowy/16

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey tu nie chodzi o polemike a o rozsadek.

Jesli zamawiam kocioł 12 kW to robie na niego ustawienia, a nie kombinuje ze sprzedano mi cos czego nie zamawialem. Wiec bez obrazy bo nie to mialem w zamiarze pytajac skad takie wnioski i dlaczego porady praktycznie z kapelusza a brane.

Doskonale wiemy o klopotach z miarkowaniem wegla i o tym ze sterownik potrafi przeklamywac.

Dlatego zadalem pare tych pytan koledze, bo to jako pierwsze rzucilo mi sie w oczy.

Sorry jesli urazilem .

 

 

Grenadieros

 

Nie jestem asem w tych sprawach ale,

1. Ustawilbym piec na 12kW tak jak ma w papierach.

2. Sprawdziłbym ile faktycznie wyrzuca wegla na godzinę po przez palnik, na razie przyjalbym 15kg/h i czas podawania 5s. bo tak chyba jest w standarcie.

Ustawiamy poprawne podanie wegla na palnik a nie spalanie!

3. Modulacja od 5 do 100% czas przekroczenia od 5 do 10 min.

Akurat ja chce by mi sie kociol odstawial. Moj sterownik pracuje w priorytecie ustawienia czasowego, czyli w wybranych godzinach utrzymuje temp. komfortowa lub ekonomiczna.

Moim zdaniem jest to najekonomiczniejsze spalanie. Nie ma nikogo temp. 18,5°C sa domownicy 21,5°C

4. Powietrze od 5 do 25 -27°C

5. Czuwanie. Tu podam Ci z mojego doświadczenia ze wysokosc kopca ma duze znaczenie od tego ustawienia.

Zasugeruje Ci moje ustawienie, ktore nie koniecznie moga pasowac, ale moze sprobuj na poczatek.

Czuwanie 20min

Czas nadmuchu 25s

Powietrze 35%

Czas podawania 6s

 

Dmuchawe mam otwarta na maksa, zadnych szczelin. Praca wentylatora jest modulowana wiec nie uwazam za stosowne ograniczac ilosc powietrza jeszcze szpara gdy potrzeba go akurat na 100%

Szpare ustawialo sie przy interwalowym ust sterownika, gdy wentylator pracowal stale rowna moca.

Tuataj moim zdaniem nie ma takiej potrzeby.

Obecnie moje spalanie wacha sie od 9,5kg na dobe przy temp. Zewnetrznych 8 - 10°C, do 11.5kg na dobe gdy spadla ona do 2 - 5°C i wiejacych obecnie wiatrach.

Niestety nie ma mnie w domu gdyz jestem w pracy po za PL i dane wszystkie otrzymuje raz na 24h. Tak tez w razie czego koryguje ustawienia, ale praktycznie od pazdziernika gdy odpalilem piec po modernizacji kotlowni tylko raz zmienilem zdecydowanie ustawienia na sterowniku.

Pozniej tylko ze dwa razy wprowadzilem minimalne korekty.

Wykres sluzy mj tylo do sprawdzania czy piec pracuje prawidlowo.

Proste kreski na wykresach mnie nie podniecaja, tylo mnie kreci wynik spalania i srodek pieca.

Zycze powodzenia.

 

PS

Moj kociol to Malina 12kW metraz mam podobny ale w parterze, na razie bez podlogowki, ale jest to juz przygotowane.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę. Na dole strony

Pliki do pobrania

 

http://costerowniki.pl/pl/p/Sterownik-kotla-SKZP-02F-Panel-pokojowy/16

Dzięki-jest,ale nadal w instrukcji nie widzę przycisku "instalator"

Edytowane przez gawara58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że Ty miałeś problem że swoim kotłem to nie znaczy że każdy ma problem. W 90% przypadków jest tak że palnik jest od do czyli tak jak w moim przypadku palnik jest od 15KW do 25KW i w zasadzie każdy producent tak robi bo nie opłaca się robić co 1KW palników

Witam, a co ja niby napisalem?

Czy ja pisze tu i rozwodze sie nad jakims moim problem?

Zauważ co piszesz, 90% (chetnie poznalbym zrodlo tych danych) ma palnik od 15 do 25kW z czym sie zgadzam i potwierdzam, skad wiec 8kW i w jakim celu? O to zapytalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki-jest,ale nadal w instrukcji nie widzę przycisku "instalator"

Faktycznie niby jest nowa instrukcja a dużo rzeczy jest ze starej instrukcji, które już w nowej wersji nie mają miejsca.

Panowie producenci się nie popisali.

Niby mamy nową instrukcję a w rzeczywistości jej nie mamy :D

Co raz więcej kwiatków... :wacko:

 

@gawara58

Przycisk Instalator to w (nowej) instrukcji Admin Hasło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia zmienione, jutro wrzucę zdjęcia i zobaczymy co dalej. Dzięki za pomoc

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Pamietaj ze bardzo wiele zalezy od jakosci opału. Jak jest kiepski to chocbys nie wiem co ustawil, zawsze jest problem.

Osobiscie pale Bartexem o nazwie silver. Polecam, pale nim od zeszlego roku i jak dla mnie jest ok.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 8 też się stąd wzięło bo na 12 i pełnej mocy piec się w odstawiał na bardzo długo i produkował samą czarną sądzę.

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

No to pomysl.

Skoro sie odstawial na bardzo dlugo, to kiedy produkowal sadze?

Potrzebne jet dobre dmuchniecie by jej nie bylo, a y na czuwaniu kisiles kociol...

Nalezy wiec skrocic czas czuwania i dac powietrza odpowiednio duzo.

I na tym bym sie skupil, jezeli problem sie ponowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie będę mieć porównanie, mimo że Ustawiania były niedorzeczne to piec pracował w miarę dobrze i bez sadzy. Tylko ten żar za nisko... A może faktycznie żeliwne tak mają, ale 10 cm od pieca, podajnika to aż parzy..

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Grenadieros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanko, masz czujke powrotu?

Jak zabezpieczasz powrot do kotla?

Czy masz obieg kotlowy?

Od tych rzeczy rowniez jest uzaleznione osadzanie sie sadzy a i trwalosc kotla.

 

U mniewyglada tak z ostatniej doby:

 

post-71238-0-16231600-1510504365_thumb.jpg

post-71238-0-95825600-1510504394_thumb.jpg

post-71238-0-95910300-1510504450_thumb.jpg

post-71238-0-96910200-1510504512_thumb.jpg

post-71238-0-57526400-1510504571_thumb.jpg

post-71238-0-22405100-1510504598_thumb.jpg

 

Zielona linia na wykresie to temp.na wymienniku, pomiedzy obiegiem kotłowym a CO mierzona na powrocie.

Temp.na powrocie kotła, spada mniej wiecej od 5 do 10 st.C podczas pracy kotł po wzbudzeniu.

Jak też widać, jakoś za dlugo piec nie goni by uzupelnic temp. trwa to średnio do 15 min.

Wczoraj akurat mialem przerwe w dostawie pradu, stad wiec dluższa praca.

Piec u mnie pracuje w systemie otwartym, ale CO w zamknietym, wiec pompa od CO pracuje na szybszym biegu, co pozwala na stabilniejsze utrzymanie temp w centralnym.

Jak chcesz to poczytaj sobie z czym sie boryalem w ubieglym sezonie, dzisiaj mam juz sw spokoj z CO i jak wracam do domu moge wreszcie zazywac relaksu a nie wdychać pył kotłowy

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grenadieros pilnuj wysokości kopczyka, bo to ważne.

Jak kopczyk będzie odpowiedni, to jest podstawa do dalszych regulacji.

Jeśli by się zapadł, to najpierw go podnieś, a dopiero potem wprowadzaj jakieś ewentualne korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanko, masz czujke powrotu?

Jak zabezpieczasz powrot do kotla?

Czy masz obieg kotlowy?

Od tych rzeczy rowniez jest uzaleznione osadzanie sie sadzy a i trwalosc kotla.

Pisałem o tym w pierwszym poście. Jedna pompka cały czas załączone na 1 biegu bez żadnych zaworów, woda z bojlera łączy się z rurka od powrotu z grzejników i dalej to idzie do pieca. Czujki nie mam, trwa tu właśnie debata czy czujnik powrotu wpłynie w jakiś sposób na pracę mojego kotla.

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debata jest zupełnie zbędna ;)

Za instrukcją obsługi:

 

OCHRONA POWROTU

MIN TEMP. POWROTU – minimalna temperatura na powrocie. Sterownik będzie tak sterował siłownikiem mieszacza aby temperatura nie była niższa niż ustawiona. Ochrona powrotu ma wyższy priorytet niż temperatura układu CO za mieszaczem. Jeśli powrót będzie za zimny, mieszacz będzie ograniczał ilość ciepła dostarczaną do odbiorników CO, tak temp. powrotu się podniosła.

OCHRONA AKTYWNA – włączenie / wyłączenie ochrony temperatury powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey z tego co zwazylem to Ci to nie dziala?

Sparawdzales na poprzednich wer.programu?

Ja jade jeszcze na 1.8x cos tam, jak wroce to chetnie to sprawdze chociaż nie uzywam takiego mieszacza, mam tylko wymiennik z czujnikiem.

 

Grenadieros,

Zainstalowanie samego czujnika nie ma wplywu na zadne parametry, uzyskujesz tylko wiedze nad temp. powrotu, ktora jest przydatna dla ustawien kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam osobny czujnik temp utrzymuje się cały czas około 50-51 stopni, a temp zadana 54. Wolałbym żeby taka została bo nie chce żeby by ktoś się popatrzył.

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja ochrony powrotu w instalacji bez mieszacza nie wpływa na modulację, ani na tej, ani na wcześniejszych wersjach programu

Działa tylko w przypadku instalacji z mieszaczem.

Przeprowadziłem test tylko dlatego, aby rozwiać wątpliwości, które pojawiły się na forum, czy funkcja ta ma wpływ na zmiany modulacji w instalacji bez mieszacza.

Test pokazał, że funkcja Ochrony Powrotu w instalacji bez mieszacza, nie wpływa na zmianę modulacji

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynikaloby z tego, ze funkcja ta jes jakos elektronicznie zalezna, gdy podlaczymy do niej mieszacz z silownikiem.

Moze uda mi sie jeszcze w tym sezonie podlaczyc czesc podlogowk, to sie przekonam o jak dziala ta funkcja.

Moze woczas nie bede musial miec wlaczonej pompy na obiegu kotłowym przez caly czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.