Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Po to ta opcja właśnie jest. Śmiało zrób dodaj paliwa B)

Tak soft mam 2.08, dlatego też przeprowadziłem tę próbę, bo na tym sofcie nie byłem pewien tej ochrony powrotu.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak słucham i nie wiem co u was jest nie tak mam zawór 4 drogowy i mam WYŁĄCZONA ochrone powrotu dziś skończyłem podłączyć stary dom i urochomiłem ogrzewanie w tamtym budynku na CO 2 obwód i co obserwowałem to temperatura kotła doszła do 55stopni zadana była na 50stopni powrót miał 48stopni nagle zaczął spadać powrót do 34stopni po otwarciu obiegu 2 co i nagle przy temperaturze 55 stopni piec wyszedł z czuwania na modulacjie na 15% A minimalna jest na 12% ustawiona tak więc wiem że coś w tym jest........

Ps. Soft mam 2.07

Dodam jeszcze jedno wiem że to działa słabo i ma zostać poprawione przy najbliższych aktualizacjach

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak masz wyłączoną ochronę powrotu, to raczej nie opcji, aby ta niewłączona ochrona wpływała na skoki modulacji...

Kocioł wychodząc z czuwania nie musi przecież zaczynać od mocy minimalnej i często nie zaczyna (przynajmniej u mnie).

To normalne zjawisko.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest ale wiem co widziałem dziś i to już zaobserwowane 2 raz więc na pewno coś w tym jest

Nie tak dawno rozmawiałem Ż Tomkiem i potwierdził że taka funkcja jest ale może zbyt mało agresywnie działa

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prawdopodobnie nie wiem na pewno działa to tylko jak piec jest w czuwaniu to wychodzi z czuwania w modulacjie tak mi się wydaję. Porozmawiam Ż Tomkim to mi to potwierdzi lud zaprzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

Poczekamy, aż się inni wypowiedzą na pytanie.

 

Czy termostat powrotu ma wpływ na modulacje przy najprostszej instalacji bez żadnych zaworów?

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, no skoro masz wyłączoną ochronę powrotu, to ma działać...? Bez przesady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy sterownik widzi nagły spadek temp. na powrocie, to podnosi moc mimo, że na kotle jeszcze temperatura jest osiągnięta. Czujnik mieszacza wówczas nie wpływa na regulację, pełni tylko funkcję informacyjną.

 

 

Stwierdzam więc, że w wyniku przeprowadzonej próby, w mojej instalacji bez mieszacza,

przy włączonej ochronie powrotu i spadku temperatury powrotu poniżej ustawionej ochrony o 20 stopni, ta funkcja nie miała wpływu na wzrost modulacji, celem zapobiegnięcia znacznemu spadkowi temperatury zadanej kotła.

 

Czyli wychodzi na to, że kiedyś ta funkcja była a teraz nie ma?

Tak jak pisałem wcześniej (odnośnie czujnika otwartej pokrywy) niby coś jest a w rzeczywistości tego nie ma.

Kolejna kwestia do wyjaśnienia...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że kiedyś ta funkcja była a teraz nie ma?

Tak jak pisałem wcześniej (odnośnie czujnika otwartej pokrywy) niby coś jest a w rzeczywistości tego nie ma.

Kolejna kwestia do wyjaśnienia...

 

Wiesz co, to chyba chodzi o to, że tak działa ochrona powrotu, gdy mieszacz jest włączony, a ta funkcja jest aktywna. Tak to chyba wynika z poniższego cytatu.

Czyli, że wtedy czujnik mieszacza nie wpływa na regulację, pełni tylko funkcję informacyjną.

 

Gdy sterownik widzi nagły spadek temp. na powrocie, to podnosi moc mimo, że na kotle jeszcze temperatura jest osiągnięta. Czujnik mieszacza wówczas nie wpływa na regulację, pełni tylko funkcję informacyjną.

 

Nie lubię być gołosłownym. Zamieszczam więc filmik z przeprowadzonego testu.

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie widać że nic takiego nie ma miejsca. Ciekawe jak będzie jak będzie w czuwaniu i zacznie spadać tak jak u mnie powinien wyjść z czuwania w modulacjie

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest i nie znam algorytmu sterownika ale wiem że tak to u mnie zadziałało już 2 razy i rzeczywiście mam WYŁĄCZONĄ ochrone powrotu

 

Wielce prawdopodobne jest, że wpływ na to miała tendencja spadkowa temperatury spalin i temperatury zadanej kotła, a nie wyłączona funkcja ochrony powrotu...

;)

 

 

Nie rozumiem sensu włączania ochrony powrotu bez mieszacza w instalacji.Sam sterownik tego nie zrealizuje.

 

Ale czego nie rozumiesz?

Przecież wcześniej koledzy pytali i padały stwierdzenia, że zmiana temperatury powrotu ma wpływ na modulację, nawet bez mieszacza w instalacji.

Więc test miał na celu pokazanie, jak jest w rzeczywistości, czy ma wpływ, czy nie ma i wyjaśnienie tego zagadnienia, gdyż Reded zasiał we mnie wątpliwość, a ja nie lubię takich niejednoznacznych sytuacji. Albo coś ma wpływ, albo nie ma.

Po teście sprawa jest oczywista.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat wiem,chodziło mi konkretnie o samą ochronę,bo przecież bez mieszacza się nie da.A co do modulacji to u siebie zauważyłem taką prawidłowość:przy włączony priorytecie cwu i włączeniu się pompy cwu modulacja rośnie szybko,ale to dlatego że jest ustawiona nadwyżka temp. kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie pojęcie czy w tym sofcie 2.08 jest jakaś zmiana w modulacji , bo w starszym niej palił niż w tym . Macie jakieś już wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem nie ma zmian w algorytmów spalania to samo co było w poprzydnich chyba że Tomek dodał coś w ostatniej chwili o czym nie wiem a tak może być

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że jest poprawione naliczanie spalania, zrobiło się chłodniej i wietrzniej niż było kilka dni temu.

Tak więc wskazania spalania dobowego mogą się różnić od poprzednich.

 

Po prawie 3 dobach pracy na sofcie 2.08 stwierdzam jednoznacznie, że do tej pory wskazania czasu pracy podajnika w czuwaniu, są dokładnie takie, jak w ustawieniach parametrów czuwania.

Więc w tym aspekcie na pewno jest poprawa. Tu ukłony w stronę Tomka ;)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim jestem posiadaczem sterownika skzp 02.

Mam nadzieje, że z waszą pomocą uda mi się zapanować nad piecem. Ster i piec posiadam od września i kompletnie się na tym nie znam.

Powierzchnia grzania około 90 m2. 7 grzejników z termostatami. Termp. utrzymuje w granicach 21,5 - 22. Budynek piętrowy ocieplony styropianem 10, okna plastikowe, poddasze użytkowe wyłożone wełną, piwnica to kolejne 30 m2 w której jest wydzielona kotłownia.

Zrobiłem szybki schemat instalacji i parę fotek z ustawieniami.

Piec EcoTerm 12kW z podajnikiem ślimakowym żeliwnym ZS-1,dmuchawa RMS - 120 AL z przysłoną moc 80 W.

obecnie przysłona ustawiona ze szczeliną około 1,5 - 2 cm

 

Ustawiania SKZP - 02 wersja 1.86

 

Paliwo 24,1 korekta 0

Powietrze min 3 max 25 %

Potencja podajnika 14 kg/h czas 3 s

Czuwanie 20 min, nadmuch 20 s, powietrze 20 %, czas podawania 2 s

Modulacja min 5 % max 50 % czas przekroczenia 60 min.

Moc kotła ustawiona na 8 kw

 

temp. ślimaka skacze miedzy 38 °C,a 44 °C

czujnik umieszczony koło 18 cm od pieca

 

Załączam miniatury, z góry dziękuje za pomoc.

attachicon.gifskrócony schemat c.o..jpgattachicon.gifDSC_0596.JPGattachicon.gifDSC_0595.JPGattachicon.gifDSC_0594.JPGattachicon.gifDSC_0592.JPGattachicon.gifDSC_0588.JPGattachicon.gifDSC_0587.JPG

 

edit

 

Zapomniałem napisać, temp. faluje średnio 53-55 ale potrafi i do 51 spaść

Paliwo wydaje mi się, że to spieki ale większość mogę rozbić na pył pogrzebaczem.

Cały układ napędza pompa na 1 biegu non stop włączona.

" Ustawiania SKZP - 02 wersja 1.86

 

Paliwo 24,1 korekta 0

Powietrze min 3 max 25 %

Potencja podajnika 14 kg/h czas 3 s

Czuwanie 20 min, nadmuch 20 s, powietrze 20 %, czas podawania 2 s

Modulacja min 5 % max 50 % czas przekroczenia 60 min.

Moc kotła ustawiona na 8 kw "

 

Witam,

Mam do Ciebie pytanie kolego.

Dlaczygo ustawiles moc kotla na 8kW skoro piec ma ich 12.

Dlaczego podajnik na 14kg/3s?

Miarkowałeś takie podawanie?

Dlaczego modulacje kotła zmniejszyłeś do 50%

Obnjzyles moc kotla do 8kW i to jeszcze o 50%, przeciez to sie kupy nie trzyma...

A najbardziej dziwia mnie porady typu masz za maly kopczyk...

Wg jakich kryteriow to zostalo stwierdzone?

Dlaczego nikt najpierw nie zwrocil uwagi na dziwne ustawienia, ktore nie wiadomo wg jakich kryteriow zostaly ustawione, tylko rzuca sie jakies porady, ktore tez nie wiadomo czemu maja sluzyc?

Coraz dziwniejsza formule przyjmuje ten temat ...

 

 

Wysłane z mojego SM-T311 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemal, a wiesz jakiej mocy ma palnik w tym kotle, że od razu ustawiasz mu na 12kW? Może palnik jest 17 albo 25kW.

Pali mu się w miarę dobrze, Kolega sam mówi, że się na tym nie zna.

Jak mu zmienisz wszystkie parametry naraz, to może się nie połapać i diametralnie zmieni się proces spalania.

Tak więc powoli, kolega się wciągnie i sam zacznie wyciągać odpowiednie wnioski, bez pośpiechu. On musi sam zacząć rozumieć o co biega w tym spalaniu, zanim wszystko pozmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja str.17

 

W trybie automatycznym sterownik dąży do utrzymywania zadanej temperatury. Temp. kotła może oscylować wokół temperatury zadanej, nieznacznie ją przekraczając. W menu MODULACJA mamy parametr MAX. CZAS PRZEKROCZENIA TEMP. Ten parametr określa czas, po którym sterownik przejdzie w tryb czuwania, jeśli temperatura na kotle jest stale przekroczona (większa od zadanej o 0,5 °C).

 

U mnie to 20 minut.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemal, a wiesz jakiej mocy ma palnik w tym kotle, że od razu ustawiasz mu na 12kW? Może palnik jest 17 albo 25kW.

Akurat wiem jaki ma kocioł

Piec EcoTerm 12kW z podajnikiem ślimakowym żeliwnym ZS-1,dmuchawa RMS - 120 AL z przysłoną moc 80 W

Zadałem sobie trud przeczytania calego posta kolegi, z uwagą....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja podobnie, przeczytałem z uwagą i nie wiem jakiej mocy jest palnik w tym kotle.

A często zdarza się, że w kotłach 12kw spotyka się również palniki 25kW.

Więc jestem ostrożny z doradzaniem komuś przestawiania  mocy w kotle, bez szczegółowego rozpoznania mocy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey

 

Ja pierdziule, teraz sie jeszcze okaże że może caly kociol mu sprzedali nie ten co chcial albo ze tabliczki znamionowe podmienili w fabryce....

To, że akurat mnie sie przytrafiło mieć nie ten palnik co powinienem miec, nie oznacza, ze kazdy ma zły.

Swoj palnik sprawdzales po zakupie, za nim zabrales sie za programowanie sterownika?

Moze oswiec nas jak to sprawdzic w takim razie ...

Prosze nie rob gów...burzy by bronić swoje ego.

Pozdrawiam.

 

PS

 

Widziales gdzies kociol z podajnikiem o mocy 8kW że się jeszcze i o to zapytam?

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.