Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałem teraz przygodę w niedzielę padł motoreduktor. Pojechałem 150km wziąłem niby ten sam ale okazało się że inne przełożenie i po znierzeniu wyszło że było 39 jest 17. Ale po zmianie i wykres się jakoś poprawił fc1f23e78633f7138af4f35443fa05e1.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy skzp nie ma to znaczenia prz y dobrym wpisaniu potencjału. Jeżeli jest wydajniejszy to ster podaje żadziej.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, BDG napisał:

Posiadam taki sam siłownik i dwie trzy godz jest ok a potem zaczynają procenty sie rozchodzic i to sporo. Jeszcze jeden problem to min modulacja 15% - 100% a sterownik pokazuje 14%-100% chodzi oczywiscie o proces spalania

Czas stabilizacji ustawiłem na 77s.

Na razie ok.

Będę obserwował kilka dni.

Wydłużony czas stabilizacji nie sprzyja, na pewno spalaniu, ponieważ dłużej czekamy na "dojechanie" do temp. zadanej pogodówki.

77s. przerwy pomiędzy cyklami pracy siłownika.... Hmm.

Co do modulacji, spróbuj 15-99% , zobacz czy wskoczy 15-tka.

Edytowane przez Deafnezz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 120s czas stabilizacii i temperature pogodowki trzyma ok.max.+- 0,1 - 0,2°C.Nie wiem, jak szybko zmienia się pogoda dla Ciebie.Wręcz przeciwnie, zawór otwiera się i zamyka więcej niż to konieczne, a następnie wraca,to nie pomaga modulacii mocy.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jest jeszcze ktoś na tym forum, kto posiada podajnik tłokowy i SKZP-02?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bercus napisał:

Mam 120s czas stabilizacii i temperature pogodowki trzyma ok.max.+- 0,1 - 0,2°C.Nie wiem, jak szybko zmienia się pogoda dla Ciebie.Wręcz przeciwnie, zawór otwiera się i zamyka więcej niż to konieczne, a następnie wraca,to nie pomaga modulacii mocy.

Słuszna sugestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,ha.Ustaw stabilizacii na 20s i zmien temp.zadana o 2 ° i bedzies obserwowal,jak zawor bedzie dzialac.Odwrotne probuj z 120s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, BDG napisał:

Jeszcze jeden problem to min modulacja 15% - 100% a sterownik pokazuje 14%-100% chodzi oczywiscie o proces spalania

I dołożę jeszcze ciekawostkę, po dwóch dniach od wgrania softu 2,18 , na tym samym opale, musiałem zmienić dmuchawę,  zmniejszyć i min. i max.

Różnicę zauważyłem już po paru godzinach jednak nie chciałem o tym pisać gdyż musiałem się upewnić.

Potwierdzam sugestię kolegi. U mnie (co zauważyłem) ustawiam minimalną i maksymalną modulację na 48 idzie na 48, podnoszę na 49 jest nadal 48 ,ustawiam 50 jest 50, i z powrotem to samo, sterownik pomija i nie wyświetla 49.. może to szczegół, ale tylko informuję, gdyż nie wiem czy to normalne czy jakiś błąd. I tak jest jeszcze którymś miejscu tylko nie zapamiętałem.

YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pana TOMKA nie działa w aplikacji mobilnej obiekt korekcji a po próbie zapisania zmiany na komórce kasuje karetkę na sterowniku i dalej nie pokazuje w aplikacji? Chyba po ostatniej aktualizacji. Poniżej zrzut powinna być zielona kropka jeżeli działa.

IMG_20181226_114441.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do błędów na siłowniku mieszacza czy oprócz posiadaczy afriso ktoś ma jakieś z tym problemy bo będę zakładał jeszcze jeden mieszacz z siłownikiem i właśnie myślałem o afriso i teraz nie wiem czy nie wybrać tego co mam już założone czyli goshe oczywiście będę czekał do momentu aż timel wypuści niezależny sterownik siłownika

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam siłownik Wita SM4, pracuje z 3D, na każdej wersji softu działał prawidłowo.

Na najnowszej oczywiście ustawienie jest bardziej precyzyjne, nic nie przekłamuje.

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam siłownik Herz z zaworem 4d i nie zauważyłem żeby działo się coś złego. Polecam ten zestaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2018 o 23:20, YaroXylen napisał:

... nie można byłoby pomyśleć o czyś takim , aby w menu przy modulacji i dynamice, podczas szybkiego dochodzenia do temperatury można byłoby ustawić pominięcie 1-2-3 dawek węgla. Ograniczyłoby to emisję sadzy, podczas zwolnienia wentylatora byłaby mniejsza ilość wypchniętego rozpalającego się grochu... i w odwrotną stronę podczas gdy już dmuchawa idzie dużą mocą , dodatkowe 1-2-3 dawki ograniczyło by puste dmuchanie w jeszcze niepełnym kopcu żaru.

Panie @TomekBrz przyłączam się do pomysłu.

Specjalnie na potrzeby ustawienia jak najefektywniejszego spalania wyposażyłem kocioł w szerokopasmową sonde lambda z sterownikiem do odczytu zawartości tlenu w spalinach.

I to o czym pisze YaroXylen jak najbardziej się potwierdza, po ustawieniu tlenu na zablokowanej mocy jest bardzo stabilnie, jednak gdy zaczyna się modulacja to już nie jest dobrze. Przy wzroście modulacji tlen z ustawionych np.12% dla 6kW (w moim przypadku), zaczyna szybować w górę o kilka oczek.

To samo się dzieje w drugą stronę.

Warto by dodać warunek w algorytmie aby w zależności od szybkości narastania lub opadania modulacji, były dodatkowo wydłużane lub skracane przerwy między podawaniami. Po ustabilizowaniu modulacji np. przez 2-3 min. przerwy między podawaniami mogły by wracać do wartości obliczonych do danej mocy przy aktualnej modulacji.

Myślę że to by bardzo poprawiło proces spalania podczas modulowania mocy.

Albo inaczej. Takie opóźnianie można zrobić na sterowaniu nadmuchem, przy wzroście modulacji dmuchawa by czekała z podniesieniem obrotów i analogicznie przy spadku.

Pozdrawiam.

Edytowane przez crook
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja posiadam siłownik afriso który pracuje już 4 lata i na techu i na skzp-02 od wersji softu 2.08 do 2.18 chodzi cały czas prawidlowo. Czas obrotu 60s i czas stabilizacji 40s.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, crook napisał:

Panie @TomekBrz przyłączam się do pomysłu.

Specjalnie na potrzeby ustawienia jak najefektywniejszego spalania wyposażyłem kocioł w szerokopasmową sonde lambda z sterownikiem do odczytu zawartości tlenu w spalinach.

I to o czym pisze YaroXylen jak najbardziej się potwierdza, po ustawieniu tlenu na zablokowanej mocy jest bardzo stabilnie, jednak gdy zaczyna się modulacja to już nie jest dobrze. Przy wzroście modulacji tlen z ustawionych np.12% dla 6kW (w moim przypadku), zaczyna szybować w górę o kilka oczek.

To samo się dzieje w drugą stronę.

 

Albo inaczej. Takie opóźnianie można zrobić na sterowaniu nadmuchem, przy wzroście modulacji dmuchawa by czekała z podniesieniem obrotów i analogicznie przy spadku.

Pozdrawiam.

zgadzam się z wersją opóźnienia nadmuchu i odwrotnie przy spadku modulacji obroty by spadały z opóźnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca kumam:)

Przecież modulacja zależy od ilosci dostarczonego powietrza. Jak opóźnimy zwiększenie obrotów to opóźnimy zwiększenie modulacji czyli odejdziemy od szybkiej reakcji na aktualne warunki.

Co do wyników z sondy lambda. Gdybyś zrobił taki sam ekspryment w piecu gazowym to tez będą różnice w zależności od aktualnie potrzebnej mocy palnika. 

Ale czy nie popadacie niektórzy trochę w paranoję z tymi szczególikami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik gazowy to inna bajka. Dużo szybciej wypala się paliwo przy spadku mocy i szybciej wzrasta dawka paliwa przy wzroście.

Nie ma co porównywać.

Modulacja zostaje bez zmian tylko chodzi o nadążanie nawęglania za zmieniającą się modulacją.

A modulacja mocy zależy od zapotrzebowania na ciepło, a nie od powietrza.

Paranoja? A kilkadziesiąt lat temu jak ktoś by Ci powiedział że będziesz palił węgiel na retorcie ze zmienną mocą to też byś powiedział że popadł w paranoje?

Napewno wiesz że nadmiar i niedomiar tlenu bardzo wpływa na sprawność spalania. Więc każde wyjechanie z tlenem poza optymalny zakres powoduje nie pełne spalanie i stratę sprawności.

A to niestety ma miejsce przy obecnym sofcie (wcześniejszych też).

Napewno byłbyś zadowolony jak byś jeszcze te kilka procent opału zaoszczędził w sezonie.

Sprawdziłem to i wysuwam propozycję zmian w algotrytmie dla Pana TomaszaBrz.

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.