Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie 250 m do ogrzania 23 stopnie palę ruskiem spalam około 20kg na dobę.

Edytowane przez Dominoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też palę czeskim podobny dom,podobne spalanie,tylko powiedz czy masz czysto w kotle,czy czarno od sadzy?

bo przy paleniu czeskim ktoś pisał że sadza będzie.

Witam. Niema sadzy, Nadmieniam, parter stu letniej kamienicy nie ocieplony okna plastik, żadnego ocieplenia z 4 stron, sąsiadom z piętra robię za podłogówkę. Teraz spalanie ok 7kg, ale podałem średnią 20kg za całą zimę bo przy minus 20 to i 30 kg potrafi zeżreć,Spaliny oscylują na poziomie 60-90 st. a co dziwne teraz na kotle mam 56 a spaliny 40-60 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę sporą aktywność więc proszę o odp.

Pale ekogroszek platinum o kaloryczności rzekomo 29.5Mj a nie mogę uzyskać pracy dwustanowek.

Moc 5-100% modulacja

Wiatr 12-50%

Paliwo 28

Podajnik 16.8 w auto3s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sławekżag

 

U mnie piec odstawia się obecnie na czuwanie po średnio 16 godz. na dobę :) spalanie niby 6kg do 7kg ale też i temp na zewnątrz nie są powalające.

Jednak czytając o osiągach rzędu jednocyfrowego spalania przy minusowej dwucyfrowej temp zimą, to naprawdę zacząłem się zastanawiać nad celem jaki przyświecał co niektórym forumowiczom ...

Dołączyłem do grona tego forum w grudniu, gdy nie mogłem znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania przy programowaniu tego sterownika, jak i w ogóle mając pierwszy raz kontakt z kotłem napędzanym przez podajnik.

Wówczas to zgłupiałem widząc niektóre wyniki i maniakalną walkę o jak najrówniejszy wykres.

Dzisiaj patrzę już na to inaczej i wiem o co walczę w kotłowni, ale do tego trzeba niestety dojrzeć. 

Współczuję już dzisiaj każdemu następnemu który będzie się przekopywał przez ten temat tak jak ja od początku, ale chcąc zrozumieć i pojąć ten sterownik, to niestety trzeba to przejść :)

 

Pisałem że wracam do wersji 1.86 i tak też zrobiłem.

Jednak ponieważ lubię wyzwania to podjąłem je ponownie po krótkim odpoczynku i dzisiaj jadę na 1.94

Wydaje mi się że na chwilę obecną jakoś go opanowałem i poskromiłem, na tyle że mogę zostawić pod opieką małżonki kocioł.

Tak więc jednak zastąpiłem dobre, lepszym ;)

Największym moim problemem było wypalanie się paliwa na palniku, co zapewne pamiętają Ci którzy czytali moje nie dawne posty. 

Chyba to opanowałem i to co mnie w sumie zaskoczyło zaskoczy pewnie nie jednego z was koledzy.

Otóż, powróciłem do swoich poprzednich ustawień, praktycznie "prawie" niezmienionych.

I tak:

Kocioł 12kW producent Malina z podajnikiem.

 

Modulacja minimum:

post-71238-0-27523400-1490445181_thumb.jpg

 

Potencjał:

post-71238-0-68298700-1490445287_thumb.jpg

 

Powietrze:

post-71238-0-51448600-1490446030_thumb.jpg  post-71238-0-18909400-1490445326_thumb.jpg  post-71238-0-85431000-1490445339_thumb.jpg

 

Podajnik: i Moc Kotła:

post-71238-0-21974600-1490446249_thumb.jpg  post-71238-0-28598300-1490446259_thumb.jpg

 

I wydaje się że to najważniejsze ustawienia, tak przynajmniej o tym myślałem ja i zapewne duża część użytkowników tego sterownika tak myśli.

Kombinowałem z dawkami czasem podawania, też bardzo ważny, kalorycznością itp.

Otóż jest jeden z bardzo ważnych składników w ustawieniach który tak naprawdę odpowiada za kopczyk i start kotła po wybudzeniu z czuwania ...

post-71238-0-58015200-1490446506_thumb.jpg

 

To ustawienie odpowiada za to jak wygląda kopczyk gdy piec ustawiamy w pracę sterowana programatorem lub gdy wchodzi nam w czuwanie.

Wystarczyło że dałem dłuższy czas podawania, skróciłem przerwy, podniosłem nadmuch i zaczęło się to normować.

W chwili obecnej poprawiam już głównie czystość w kotle. Szlaki po za małymi grudeczkami nie ma, trochę popiołu 

i trochę za ciemny osad na ściankach pieca ale do opanowania.

 

Tak więc polecam ku uwadze parametr czuwania, gdyż jednak od niego zależy bardzo wiele, a szczególnie start po czuwaniu.

A takie mam pozostałe ustawienia od 24-03-17 godzina 20:20:

 

post-71238-0-19804100-1490446973_thumb.jpg

post-71238-0-60158300-1490447003_thumb.jpg

post-71238-0-40969200-1490447033_thumb.jpg

post-71238-0-11794300-1490446957_thumb.jpg

 

za dwa trzy dni spalanie będzie oscylować ok 6.5kg na dobę. Potencjał podawania skalibrowany, na 20 minut ciągłego podawania wypluł 5,5kg węgla.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia, ja do kotłowni wracam w maju :)

 

PrzeMal

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę sporą aktywność więc proszę o odp.

Pale ekogroszek platinum o kaloryczności rzekomo 29.5Mj a nie mogę uzyskać pracy dwustanowek.

Moc 5-100% modulacja

Wiatr 12-50%

Paliwo 28

Podajnik 16.8 w auto3s

co ty komina nie masz  że 50% dmuchasz?

 

ustaw jak najkrótszy czas Max przekrocz.temperatury no i ważne jakie masz spadki temp na CO i samym piecu.

Ja takie odstawki nawet przy minus 10 uzyskiwałem, choć nie po 4 czy 5 godzin, ale po dwie bywało.

No i ja ogrzewam raptem 60m2 użytkowych, a sterowanie mam po przez panel pokojowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co w ogóle te bezsensowne dyskusje. Jeśli ktoś ustawia sobie potencjał podajnika tak by spalanie (wg sterownika) wychodziło mu mniejsze to jego problem. Jeśli ktoś tak robi to oszukuje przede wszystkim siebie.

 

właśnie nie do końca tylko siebie. Oszukuje też forumowiczów publikując nie prawdę i tego dotyczyła moja wypowiedź której co niektórzy koledzy nie zrozumieli.

 

Czytaj ze zrozumieniem, nie napisałem "tylko"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sławekżag

 

 

za dwa trzy dni spalanie będzie oscylować ok 6.5kg na dobę. Potencjał podawania skalibrowany, na 20 minut ciągłego podawania wypluł 5,5kg węgla.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia, ja do kotłowni wracam w maju :)

 

PrzeMal

Super. Kiedyś też tak paliłem. Jednak spalanie ciągłe jest bardziej opłacalne, temp.kotła waha się w granicach 2-3 st. u Ciebie jest prawie 20 st. różnicy i palnik musi to nadrobić i po nadrobieniu stoi i czeka, później dmucha aż dojdzie do  wzrostu i nadrabia temp. o kilka stopni to działa tak jakbyś ustawił  inwertał. Moim zdaniem,  ustaw większy max. czas przekroczenia temp. i obserwuj ew. mieszaj w powietrzu .Pozdrawiam Sławek

 ps .dlaczego wracasz w maju do kotłowni ja palę cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju bo taką mam pracę, nie będzie mnie ok 5 tygodni.

 

Chyba poniższa fotka wprowadza w błąd :)

 

post-71238-0-33973700-1490467465_thumb.jpg

 

Niebieski powrót do kotła (50.50C) to czujka wyjścia wody na CO z kotła, pomiaru dokonuję w dwóch miejscach. 

Powrót natomiast, jest wyświetlany u samej góry (60.10C) chyba to jest miejsce na podłogówkę której nie mam.

Z pompę kotłową robi u mnie pompa na bojlerze podłączona jako cyrkulacyjna, z tąd podobna temp na powrocie i bojlerze.

Gdy rusza CO a następnie kocioł, chociaż nie zawsze, to różnica temperatur wy i we nie przekracza 100C

Nie ma sensu by przy temp w ciągu dnia ok 100C kocioł ciągle pracował i wydmuchiwał złotówki przez komin.

Taka modulacja na siłę nie daje kompletnie nic oszczędności.

Zimą gdy temp były minusowe kocioł u mnie modulował w ciągłej pracy i miało to swoje uzasadnienie, bo wówczas dochodziło do spadku poniżej 10 stopni na kotle.

No a po za tym, najlepszą oceną opłacalności jest ilość puszczanych z dymem złotówek. Przy takiej pracy jak obecnie, mam ich więcej na koncie :)

Kocioł nie pracuje u mnie w interwale, zaznaczam. Czujnik w panelu pokojowym decyduje o sterowaniu pompą CO, no a dalej kotłem. Nigdy nie wiem kiedy się załączy CO i kocioł, bo to nie jest zaplanowane.

Histerezę na czujniku pokojowym mam +/- 0.20C.

O takim prowadzeniu kotła wyczytałem na tym forum w wypowiedzi któregoś z doświadczonych kolegów, tzw testerów sterowników, więc komu innemu wierzyć jak nie takim właśnie kolegom ?

 

Pozdrawiam

 

PrzeMal

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItajcie, sezon powoli zbliza sie ku koncowi, przynajmniej dla mnie. Jak tylko w nocy temp. nie spadnie ponizej 7-10 stopni wylaczam piec.

 

Teraz mam w domu ciagle 23 stopnie przy grzaniu podlogi 25 stopniami. Na kotle 59 stopni i spalanie po skorygowaniu wydajnosci podajnika pokazuje 8,2 kg/doba

 

Od Pazdziernika 2016 do dzisiaj spalilem rowno 2 t dokupilem jeszcze 500 kg ekogroszku tak mokrego ze w dloni sie kleil ale juz po 2 tyg mam juz w miare suchy

 

 

 

Sterownik jest bajeczny, drugi sezon palenia sporo mnie nauczyl i juz wiem na tyle duzo ze moge sobie porownywac prace kotla moich znajomych i mojeogo.  

W tym sezonie byl swiety spokoj zero lazenia do kotlowni w mrozy -16 musialem tylko troche pobawic sie zaworem 4D i biegem pompki CWU

 

 

Najlepsza fukncja sterownika jest chyba rysowanie wykresow one pokazuja co sie dzieje w ukladzie, do tego stale monitorowanie temperatury powrotu i zasilania CO i mamy pelna kontorle nad ogrzewaniem domu.

I w koncu tez odkrylem jedna wazna rzecz, co bym nie regolowal i tak spalanie bedzie podobne jezeli temp. na zewnatrz domu bedzie sie utrzymywac np. -10 stopni

 

Dopiero wzrost temp. na dworze powoduje mniejsze spalanie i tez mam mozliwosc zmniejszenia temp. na kotle, ktora utrzymuje w przedziale 57-cieple dni do 66 -ostre mrozy

 

W najchlodniejsze dni spalanie mialem okol o 18 kg/doba a w cieple dni srednia to okolo 9 kg/doba

 

 

Dla tych co szukaja ustawien ktore pomoga zaoszczedzic na spalaniu ekogroszka - moja rada, upewnijcie sie, ze naprawde dobrze macie docieplony dom i kotlownie. ja nie docieplilem dobrze stropu 2 lata temu i efekt spalanie o 50 % wyzsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z coraz cieplejszymi dniami i nowym softem blokującym pracę pomp kocioł stoi z czuwaniu. i tu mam problem z ustawieniem proszę podajcie jakie macie ustawienia w czuwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z coraz cieplejszymi dniami i nowym softem blokującym pracę pomp kocioł stoi z czuwaniu. i tu mam problem z ustawieniem proszę podajcie jakie macie ustawienia w czuwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem dzisiaj sterownik i panel z wersji 1.93 do wersji 1.94 i nadal pozostał problem pompy cyrkulacyjnej. Mogę zmniejszać parametry pracy impulsowej ale nie mogę ich zwiększyć. Proszę o sprawdzenie tego na panelu (ci którzy mają). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z coraz cieplejszymi dniami i nowym softem blokującym pracę pomp kocioł stoi z czuwaniu. i tu mam problem z ustawieniem proszę podajcie jakie macie ustawienia w czuwania.

Doprowadź by chodził na małej mocy cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem dzisiaj sterownik i panel z wersji 1.93 do wersji 1.94 i nadal pozostał problem pompy cyrkulacyjnej. Mogę zmniejszać parametry pracy impulsowej ale nie mogę ich zwiększyć. Proszę o sprawdzenie tego na panelu (ci którzy mają). 

Problem rozwiązany. Zostały wartości około 60s a sterownik przyjmuje maksymalne wartości odpowiednio 20 i 30s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem dzisiaj sterownik i panel z wersji 1.93 do wersji 1.94 i nadal pozostał problem pompy cyrkulacyjnej. Mogę zmniejszać parametry pracy impulsowej ale nie mogę ich zwiększyć. Proszę o sprawdzenie tego na panelu (ci którzy mają).

 

A jak wrzucałeś 1.93 tez tak miałeś? Ponoć jak z 1.93 na 1.94 nie trzeba resetowac do ustawień fabrycznych, spróbuj to zrobić.mimo ze małe różnice w sofcie to jednak są i to może mieć znaczenie.jak przetestujesz daj znac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wrzucałeś 1.93 tez tak miałeś? Ponoć jak z 1.93 na 1.94 nie trzeba resetowac do ustawień fabrycznych, spróbuj to zrobić.mimo ze małe różnice w sofcie to jednak są i to może mieć znaczenie.jak przetestujesz daj znac

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.