Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

fotka zrobiona 2h później lepiej obrazuje powyższą sytuację

post-65257-0-87847200-1485253242_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotka zrobiona 2h później lepiej obrazuje powyższą sytuację

attachicon.gif20170124085.jpg

Teoretycznie zgadzam sie z Toba ale u mnie dzieje sie cos dziwnego,

 

pompka CWU chodzi non stop na 3 m slupa wody (wiec dosyc mocno) za chwile wytlumacze dlaczego

 

Woda na kotle 60 stopni

 

zawor 4D 5/10 aby puscil na instlacje 33 stopnie za zaworem 4D juz masakra bo 28 stopni na szczescie powrot z zaworu 4D laczy sie z powrotem z CWU i tu woda z CWU 60 stopni laczy sie z ta 28 stopni i woda do kotla wchodzi z temp. 55 stopni,

 

Niestety wykres to wlasnie klasyczna "pila" od 5% do 45%  bezwladnosc kotla jednak sie pojawia choc nie rozumiem dlaczego? skoro pompka CWU chodzi i to mocno wiec ciagle tloczy goraca wode z kotla mieszanie jest ciagle.

 

Jak mialem zawor 4D na 3/10 to pompka  CWU chodzila sobie na najnzszym mozliwym biegu i to wystarczylo abym mial wyrkes mniewiecej jak Twoj modulacja od 5 do 30% 

 

Jak otworzylem mcniej zawor 4D sam zawor juz nie utrzymal cieplego powrotu i tylko pompka CWU pilnowala aby chlodna woda nie zalewala kotla, tylko musialem podniesc jej obroty aby podmieszanie bylo odpowiednio szybkie, jezeli zostawilbym pompke na najnizszym biegu powrot mial okolo 50 stopni jak podnosze bieg pompki powrot jest troche cieplejszy czyli ciepla woda mocniej sie pcha na powrot niz woda z powrotu z instalacji podlogowej 28 stopni.

 

 

Tylko nie rozumiem dlaczego wykres pokazuje takie silne wahania mocy 5-50% ? predkosci pompek (CWU, CO) sa stale... nie rozumiem tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIdze, ze ladnie opanowales juz konfiguracje sterownika ale jak widac co bys nie robil, srednia moc kotla bedzie oscylowac ciagle na zblizonej mocy. W Twoim przypadku wydaje mi sie, ze jests to okolo 35 % mocy kotla.

 

Jedyna opcja aby zmniejszyc spalanie o ile juz uwazasz, ze eko spala ci sie dobrze (odpowiednia sila dmuchania, czas podawania itd.) to zacznij monitorowac co sie dzieje na pworocie i staraj sie zbic dT wyjscia i powrotu kotla.

 

Nie wiem jaka masz instalacje? ale jezeli nawet uda ci sie powrot ogrzac o 0,5 stopnia zauwazysz roznice w spalaniu problem w tym, ze aby to uzyskac musisz miec odpowiednio dobra instalacje, czyli odpowiednia predkosc krazenia wody aby woda nie wychladzala sie na instalacji ale tez zeby tez powrotna woda nie wychladzala za szybko kotla.

 

Ja wlasnie z czyms takim sie borykalem bo prawie 130 m2 podlogowki potrafi niezle wychlodzic kociol tym bardziej ze powrotna woda z podlogowki ma tylk o 26 stopni. Mam podwojne podmieszanie zawor 4D a potem zaowor 3D na podloge ale i tak widze, ze zawor 4D nie daje rady i albo go trzymam na 3/10 i jest pieknie dT na powrocie max 2 stopnie a na uklad idzie 30 stopni albo

 

otwieram zawor 4D na 5/10 na uklad puszczam wtedy 34-35 ale dT na powrocie juz ma az 5 stopni i spalanie idzie w gore o 4 kg/ dobe co wydaje mi sie ze przy podniesieniu temp. z 30 na 34 nie jest adekwatne do spalania ale mam wlasnie taki uklad i takie srednice rurek i zaworu 4D ze jak chce troche cieplej to juz niestety zaczyna mi sie troche problemow.

 

Mysle, ze lepiej dobrane srednice rurek i zaworu poprawilyby sytuacje ale juz nie mam funduszy ani cierpliwosci do robienia balaganu w kotlowni

Ja mam prosta instalacje. Ok 60m2 do ogrzania. 6 grzejników w tym drabinka. Jeden poziom, 28 mm z pieca w miedzi, 18mm rozprowadza ciepło a 15mm powrót przechodzi w 22mm. Żadnych zaworów 3 lub 4D. Obieg wymuszam pompa CO i CWU załączone na stałe. Myślę o założeniu na CO pompy elektronicznej z funkcją AUTOADAPT, może to by oprócz oszczędności w zużyciu energii pomogło racjonalnie mieszać woda na obiegu. Na razie się cieszę że to już nie 21 do 23 kg na dobę

 

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy pracy w dwu-stanie mialem spalanie jakies 38kg/dobe przy -13 na dworze no nic tylko siasc i plakac. Dzieki Tomkowi i ludziom z forum mam teraz 15kg/d moze jeszcze brakuje do ideału ale  sama instalacja nie zostala wykonana perfekcyjnie wiec i tak sukces.

 

 

Ba nawet nie zapieta szczelnie klapa w koszu podajnika (raz na noc zapomnialem zatrzasnac zamkniecia) spowodowala gorsza prace kotla bo dostawalo sie "lewe" powietrze naprawde wspolczesne kotlownie nie powinny byc robione na "oko" potem wlasnie  takie fora jak te pomagaja choc troche opanowac to co nie udalo sie dobrze zaprojektowac czy tez wykonac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz nastawy?

Ile mkw

Ja mam 170 mkw, mała hala +biuro, wszystko ocieplone 15 cm styropian. Temp. 19 stopni,taka nam wystarczy.

spalanie 32kg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parter bez poddasza uzytkowego 127 m2 (22 stopnie)+ 35 garaz (6-7 stopnie)

 

Nastawy standardowe 

 

dmuchawa 1-25%

modulacja 1-100%

kalorycznosc 28 Mj

Przekroczenie temp. 30 min (mam stary soft wiec nie moge ustwic powyzej 30 min)

moc kotla 19 kW

 

Spalanie to tak do 16kg/dobe w dluzsze mrozy (-15 dluzej niz 3 dni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wadus ja mam pompe kotlowa i tez na poczatku byla pila ale bawilem sie powietrzem przewarznie tym dolnym i sie udalo za ktoryms razem uzyskax fajna modulacje. I co zauważyłem ze musi byc spory kopiec na retorcie wtedy bardzo szybko ciagnie kociol w gore temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za cenna rade, jak znajde kiedys chwile czasu to sprawdze to.

 

Tylko jak ten kopczyk powiekszyc?

 

Zmniejszyc moc kotla? jesli tak to o ile? aktualnie mam 19 kW (kociol tyle ma tez wg producenta)

 

Zmniejszyc kalorycznosc? aktualnie mam cos okolo 28-29 MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za cenna rade, jak znajde kiedys chwile czasu to sprawdze to.

 

Tylko jak ten kopczyk powiekszyc?

 

Zmniejszyc moc kotla? jesli tak to o ile? aktualnie mam 19 kW (kociol tyle ma tez wg producenta)

 

Zmniejszyc kalorycznosc? aktualnie mam cos okolo 28-29 MJ

Jeśli masz poprawnie ustawioną moc palnika, potencjał i kaloryczność to trzeba bawić się powietrzem aby utrzymywać kopczyk. Piec sam wylicza ile ma być spalone przy właśnie tych danych. Chodzi o to że jeśli ustawimy za mało lub dużo powietrza dla danej mocy jaką wyliczy piec to tak naprawdę działa niezgodnie z wytycznymi.

PS. Pamiętaj że producenci różnie interpretują i zapisują kaloryczność więc możesz zmieniać te dwie wartości.

Edytowane przez hamerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak ten kopczyk powiekszyc?

 

Osobiście reguluję kopczyk kalorycznością węgla.

Korekta to zabieg czysto kosmetyczny gdy brakuje małe cuś lub za duże cuś a kaloryczność to zbyt duży skok.

Obecnie przy mocy pieca 12kW mam ustawione na 10kW gdyż inaczej nie osiągam wyższych temp. spalin a kocioł pracuje w modulacji poniżej 50% gdzieś tak schodzi z mocą do 10%.

I tu zaczyna się pewna zależność którą trzeba kontrolować, tj.

moc-kaloryczność-wiatr

Jak zjadę z mocą kota, to jednocześnie muszę pilnować czy nie podnosi mi się temp podajnika, gdyż mam już tak skalibrowane podawanie, kaloryczność i wiatr że jak ruszę moc to mam natychmiastowe ruchy w innych częściach kotła.

Tak więc, obniżam wówczas kaloryczność węgla i nie patrzę już na to co deklaruje sprzedawca, tylko patrzę na spadek lub wzrost spalania i wielkość opału na palniku. Wywnioskowałem z rozmów i tego co udało mi się wyczytać, oraz z doświadczenia z moim kotłem, że na kwadratowym piramidowym palniku, Wcale nie trzeba trzymać wysokiego kopca, Niestety wiąże się to jak już wspomniałem z podnoszeniem temp w podajniku.

Obecnie mam tak:

moc 10kW

powietrze max 38%

minimum 10%

kaloryczność opału:

deklarowana przez sprzedawcę 26Mj

ustawione mam na 22.7 Mj

i tu modyfikuję to trochę w górę trochę w dół nawet do 21Mj, w zależności od tego jaka temp na zewnątrz. Jak zszedłem do 19,5 to spalanie podskoczyło w ciągu 3 godzin o 1,5 kg na dobę, więc po tym widać jak duże znaczenie ma kaloryczność.

W domu mam 20 do 21 st na noc 18.5 do 19.5 reguluję termostatami na grzejnikach w salonie, w pozostałych pomieszczeniach mam na stałe ustawione ok 19 stopni a w łazience jakieś 22 do 24.

Dasz mniejszą kaloryczność to musisz tak wiatr ustawić by płomień miał żółto białą barwę, ale żeby znowu lawa się nie robiła w palniku, ale żeby się jednak paliło bo paliwa naprawdę jest więcej i coś musi wspomóc proces spalania.

Powodzonka.

 

PS

 

Z 21 do 23 kg/dobę zszedłem na 12,7 do 14kg/dobę ...

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wadus, korekta paliwa na +

wadus

albo kaloryczność na minus i to o 2 - 3 oczka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku, próbując w dniu dzisiejszym zmienić ustawienia wg informacji aby zamiast ograniczać moc maksymalną zaniżyć moc palnika, zauważyłem że nie za bardzo chce się to wszystko zgadzać.

Ustawienia wcześniejsze:

Moc palnika 15kW

Potencjał palnika 15kg/h

Kaloryczność węgla 28MJ

Powietrze min-5, max-62

Ograniczenie mocy min 10%, max 65%

Kopiec był ok, modulacja 20-40%

Po wyliczonej ze wzorów zmianie

Moc palnika 11kW

Potencjał palnika 15kg/h

Kaloryczność węgla 28MJ

Powietrze min-1, max-46

Ograniczenie mocy min 10%, max 100%

Niby wszystko się zgadza jeśli chodzi o siłę nadmuchu przy odpowiedniej mocy, ale kopiec mi się zapadł tak mocno że praktycznie tylko dmucha. A palnik pracował w przedziale mocy 30-50% przez niepełną godzinę po czym przechodził na wyższe moce i temperatura spalin spadała ze względu na brak paliwa w palniku.

Po napełnieniu palnika paliwem zmniejszyłem kaloryczność węgla do 24MJ i korekta +10. Z restartowałem sterownik i teraz będę przyglądał się jak będzie zachowywał się kopczyk.

Dlaczego tak się dzieje? Czy coś jeszcze jest zaszyte w algorytmie co może mieć wpływ na takie zachowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale te same palniki przecież są stosowane do kotłów o różnych mocach, i 10kW i 40kW - to jak miałbym kocioł 10kW i wpisałbym taką moc to nic by nie podał??  to zależy tylko od sterownika z jaką mocą będzie dawał.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku, próbując w dniu dzisiejszym zmienić ustawienia wg informacji aby zamiast ograniczać moc maksymalną zaniżyć moc palnika, zauważyłem że nie za bardzo chce się to wszystko zgadzać.

Ustawienia wcześniejsze:

Moc palnika 15kW

Potencjał palnika 15kg/h

Kaloryczność węgla 28MJ

Powietrze min-5, max-62

Ograniczenie mocy min 10%, max 65%

Kopiec był ok, modulacja 20-40%

Po wyliczonej ze wzorów zmianie

Moc palnika 11kW

Potencjał palnika 15kg/h

Kaloryczność węgla 28MJ

Powietrze min-1, max-46

Ograniczenie mocy min 10%, max 100%

Niby wszystko się zgadza jeśli chodzi o siłę nadmuchu przy odpowiedniej mocy, ale kopiec mi się zapadł tak mocno że praktycznie tylko dmucha. A palnik pracował w przedziale mocy 30-50% przez niepełną godzinę po czym przechodził na wyższe moce i temperatura spalin spadała ze względu na brak paliwa w palniku.

Po napełnieniu palnika paliwem zmniejszyłem kaloryczność węgla do 24MJ i korekta +10. Z restartowałem sterownik i teraz będę przyglądał się jak będzie zachowywał się kopczyk.

Dlaczego tak się dzieje? Czy coś jeszcze jest zaszyte w algorytmie co może mieć wpływ na takie zachowanie?

Zdejmując kaloryczność podnosi się kopczyk,dostaje częściej paliwo, ale ilość będzie taka jak dla 10 kW

wadus

albo kaloryczność na minus i to o 2 - 3 oczka

 

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku, próbując w dniu dzisiejszym zmienić ustawienia wg informacji aby zamiast ograniczać moc maksymalną zaniżyć moc palnika, zauważyłem że nie za bardzo chce się to wszystko zgadzać.

Ustawienia wcześniejsze:

Moc palnika 15kW

Potencjał palnika 15kg/h

Kaloryczność węgla 28MJ

Powietrze min-5, max-62

Ograniczenie mocy min 10%, max 65%

Kopiec był ok, modulacja 20-40%

Po wyliczonej ze wzorów zmianie

Moc palnika 11kW

Potencjał palnika 15kg/h

Kaloryczność węgla 28MJ

Powietrze min-1, max-46

Ograniczenie mocy min 10%, max 100%

Niby wszystko się zgadza jeśli chodzi o siłę nadmuchu przy odpowiedniej mocy, ale kopiec mi się zapadł tak mocno że praktycznie tylko dmucha. A palnik pracował w przedziale mocy 30-50% przez niepełną godzinę po czym przechodził na wyższe moce i temperatura spalin spadała ze względu na brak paliwa w palniku.

Po napełnieniu palnika paliwem zmniejszyłem kaloryczność węgla do 24MJ i korekta +10. Z restartowałem sterownik i teraz będę przyglądał się jak będzie zachowywał się kopczyk.

Dlaczego tak się dzieje? Czy coś jeszcze jest zaszyte w algorytmie co może mieć wpływ na takie zachowanie?

Witam. Być może wg starej zasady: zapada się kopczyk - za dużo powietrza.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PrzeMal, wiem jaki wpływ ma zmiana kaloryczności na kopiec, ale po przeliczeniu danych i zmianach, kopiec zamiast iść do góry zapadł się strasznie szybko. Zmian nie dokonywałem na pa..ę tylko wyliczyłem. Generalnie przy zmniejszeniu mocy palnika i ustawieniach dmuchawy jakich dokonałem mniej wiatru powinno trafiać na palnik w funkcji mocy. Może źle coś policzyłem:

dla mocy palnika                   15               11

moc dmuchawy przy         2,2kW           2,2kW

moc procentowa                   15%             20%

moc dmuchawy                     13                10

 

moc dmuchawy przy            6kW             6kW

moc procentowa                   40%             55%

moc dmuchawy                     28                26

 

moc dmuchawy przy           11kW            11kW

moc procentowa                   75%             100%

moc dmuchawy                     48                46

 

Jak widać powietrza mniej się dostaje do palnika, a mimo to wypaliło mi paliwo.

Co z tymi wyliczeniami jest nie tak? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z forum powiedział mi żebym zaczął obserwować co się dzieje w piecu, bo ilosc składowa elementów mających wpływ na spalanie jest tak duża że wystarczy by jeden z nich odbiegał od normy i wszystkie ustawienia diabli wezma.

Jest w tym wiele prawdy, dlatego kaloryczność węgla przyjąłem informacyjnie a ustawiłem wg tego co najbardziej pasowało, do wiejacego wiatru w piecu, a względem swoich oczekiwań, tym bardziej, że od początku nie bawiłem się w obliczenia przy wyborze ustawień. Moze to błąd ale wyniki mnie zadawalaja, a o to chyba chodzi ...?

 

 

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz świętą rację, ja tylko chcę się dowiedzieć dlaczego po zmianie, która powinna przynieść oczekiwany efekt końcowy, rozjechała mi strasznie piec. Uczono mnie że matematycznie jesteśmy w stanie wyliczyć wszystko i często z tego korzystam. Idąc za radą ( bardzo logiczną ) żeby starać się tak ustawiać moc palnika, aby nie ograniczać jego mocy, wyliczyłem parametry. Na tej podstawie kopiec powinien rosnąć, a nie zapadać się. Sterownik ma za zadanie wyliczyć ile paliwa podać dla danej mocy chwilowej i jak ma dmuchać. Więc czym różni się moc chwilowa 7kW przy palniku ustawionym na 15, a 7kW przy 11? Ilość paliwa podawana w obu przypadkach powinna być dokładnie taka sama, przy tej samej kaloryczności.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.