Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm dla próby załadowałem podajnik peletem. Rzekomo kalokalorycznny. Ale duże spalanie....

Ile powinien mniej wiecej wynosic potencjał podajnika gdy dla groszku to 16.8kg.

Pow 2-21%

Kal 20.8

A jak z przesłona na dmuchawie

U mnie potencjał: 28.8 kg (reduktor teroidalny 30W) na pellecie ale kaloryczność miałem 18. Palilem tym przez te mrozy, fakt faktem trochę tego szlo ale jaka przyjemność i zero popiołu. Myślę, że bardzo dobra alternatywa dla owsa zwłaszcza, że cena w miarę. Pellet przemysłowy A2 8mm 380zl/t luzem.

post-14798-0-15956700-1484056026_thumb.jpg

post-14798-0-48150100-1484056320_thumb.jpg

Edytowane przez mardoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie boisz się cofnięcia zaru przy pelecie

Jest kontrola temp. na rurze i odziwo jest ona niższa niz jak palilem eko, ok 25stop. Do tej pory nic się niepokojącego nie wydarzyło, myślę, że jak podajnik będzie szczelnie zamknięty nic takiego nie powinno mieć miejsca. Edytowane przez mardoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie własnie uruchomiłem sterownik skzp 2 , jestem całkowicie zielony w ustawieniach .

Do tej pory obsługiwałem ster st 37 tech, tu przy skzp na chwilę obecną to kosmos ;-) 

Obecny poważny problem to brak reakcji pompy cwu na grzanie wody.

Ustawienia cwu 

Temp zadana cwu 45 st 

Histereza 5 st 

Włączony priorytet

I nic się nie dzieje poniżej temp histerezy , czyli temp aktualna cwu np 38 st a pompa cwu stoi .

Dopiero gdy przełączę na stałą pompę , uruchamia się ale na stałę a ja kombinuje żeby pompa cwu pracowała tak jak na starym sterze tzn wtedy gdy temp zadana spadnie o ilosc stopni histerezy .

Co robic ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno spostrzeżenie , 

zauważyłem że po odkryciu całkowicie klapki od dmuchawy przy pracy na sterze skzp wydostaje mi się dym z zasobnika nawet gdy dokładnie docisnę klapę zasobnika dym wydostaje się .

Gdy przysłoniłem dmuchawę z powrotem tak jak na starym sterze st 35 , dolegliwosć znikneła .

Moje pytanie czy mogę palic sterem skzp na przysłoniętej dmuchawie około 80 % ??

Myslałem do tej pory że takie inteligentne urządzenia powinny mieć całkowicie odsłoniętą czerpnię powietrza i dobierac sobie ilosc wiatru za pomocą obrotów ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie własnie uruchomiłem sterownik skzp 2 , jestem całkowicie zielony w ustawieniach .

Do tej pory obsługiwałem ster st 37 tech, tu przy skzp na chwilę obecną to kosmos ;-) 

Obecny poważny problem to brak reakcji pompy cwu na grzanie wody.

Ustawienia cwu 

Temp zadana cwu 45 st 

Histereza 5 st 

Włączony priorytet

I nic się nie dzieje poniżej temp histerezy , czyli temp aktualna cwu np 38 st a pompa cwu stoi .

Dopiero gdy przełączę na stałą pompę , uruchamia się ale na stałę a ja kombinuje żeby pompa cwu pracowała tak jak na starym sterze tzn wtedy gdy temp zadana spadnie o ilosc stopni histerezy .

Co robic ??

A jaka jest temp. kotła ? Musi być większa niż 38 stopni oraz większa o co najmniej 1 stopnień od aktualnej temp. CWU.

Dodatkowo sprawdź w ustawieniach CWU ->TRYB PRACY.  Daj "STALE WŁ." Musi działać.

"Stale wł" oznacza, że stale włączone jest grzanie CWU (a nie pompa). Pompa po nagrzaniu się wyłączy. Czyli tak jak chcesz.

Edytowane przez TomekBrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przysłona otwarta jest jakiś 1cm i jest ok, więc smiało możesz ją przymknąć

A ja wprost przeciwnie, miałem szczelinę na ok 2 cm i całkowicie usunąłem przysłonę, sterownik reguluje wydajność/obroty (obecnie pow 7-32).

Pewnie dużo zależy od dobrej współpracy dmuchawy ze sterownikiem, a wg postów nie każda dmuchawa odpowiednio dobrze reaguje na sterowanie

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest temp. kotła ? Musi być większa niż 38 stopni oraz większa o co najmniej 1 stopnień od aktualnej temp. CWU.

Dodatkowo sprawdź w ustawieniach CWU ->TRYB PRACY.  Daj "STALE WŁ." Musi działać.

"Stale wł" oznacza, że stale włączone jest grzanie CWU (a nie pompa). Pompa po nagrzaniu się wyłączy. Czyli tak jak chcesz.

Dziękuję za odp , już opanowałem dzięki Panu podpowiedzi grzanie cwu .

Temp zadana na kotle 60 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wprost przeciwnie, miałem szczelinę na ok 2 cm i całkowicie usunąłem przysłonę, sterownik reguluje wydajność/obroty (obecnie pow 7-32).

Pewnie dużo zależy od dobrej współpracy dmuchawy ze sterownikiem, a wg postów nie każda dmuchawa odpowiednio dobrze reaguje na sterowanie

A no widzisz. U mnie szczelina 1cm i powietrze 6-35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Daradźcie mi panowie co mam zrobić,na tylnej retorcie wypada mi niedopalony ekogroszek a na przedniej od strony dźwiczek robi się dołek. Wyjołem retorte wyczyściłem zakleiłem uszczelniaczem do pieców do1500 stopni,poczekałem 15godzin,aż wyschnie,wypoziomowałem i co - dalej to samo.Sterownik mam skzp2 ,różne ustawienia miałem i nic dalej z tyłu wywala a z przodu dołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że to ekoenergia. 

Jeśli tak to powiem co ja zrobiłem gdy miałem taki sam problem. Zakleiłem silikonem zupełnie te dwa pierwsze pionowe kanały,po jednej jak i po drugiej stronie, pozostałe zakleiłem w 3/4 zostawiając jedynie te na tylnej ściance, tam gdzie węgiel był przesypywany i niedopalony.

Mi taki zabieg pomógł i teraz równo pali sie na całej powierzchni. Tak czy siak tą koronę musisz ponownie zdemontować bo inaczej nie zakleisz dobrze tych kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam również taki piec, ale o mocy 12 kW. 

Po tygodniu użytkowania taki sam problem jak u Ciebie i kicha z prawidłowym spalaniem. 

Wczoraj wyjąłem palnik a właściwie to dyszę bo również klej nie trzymał.

 Malina chyba gwarancji wcale nie udziela bo jego propozycja była dla mnie żenująca, no ale to już jego będzie problem, bo ja już nikomu jego kotła nie polecę.

Wszystko ładnie oczyściłem szczotką stalową, również te stalowe gniazdo w które osadzasz tę kwadratową dyszę.

Ważne by to wszystko odtłuścić przed klejeniem.

Zauważyłem u siebie, że jest duży luz po włożeniu dyszy w gniazdo obudowujące palnik, więc pociągnąłem po przekątnej całą tą żeliwną dyszę w kierunku zawiasow drzwiczek i objechałem palcem po całym obwodzie tej dyszy wciskając jak najmocniej do środka klej.

Rozpalałem już po godzinie czasu od zakończenia procesu klejenia.

Tak mi się nie paliło od nowego. 

Dosłownie jak u kowala z pod miechu wali powietrze.

Wg mnie osadzenie tego palnika/dyszy jest wadliwe, bo tam się uszczelnia na krawędzi blachy o gr. ok 2 mm i do tego jest spory luz po osadzeniu go w tym stalowym gnieździe.

Przydałby się do okoła tej ramy stalowy rant o szerokości co najmniej 5 do 10mm tak by ten palnik miał szersze oparcie a tym samym klej by to lepiej uszczelniał. 

Po sezonie sobie to przerobię bo jest to upierdliwe.

Koszt niewielki a zarazem bubel. Dziwi mnie że oni tego nie zmienią, bo napewno maja dużo sygnałów o tej przypadłości.

Po odpaleniu, w przeciągu ok 4 godzin, żadnego nie dopalonego węgla, prawie wszystko obraca się w popół i trochę w zgorzeliny, ale tak kruche, że jak spadają w popielnik to się kruszą.

Spalanie spadło o ponad 5kg.

Powietrze mam teraz na 28%, przysłona na dmuchawie otwarta na maxa, i wszystkie parametry wg tego co posiadam a węgiel na max Mj podany przez dostawcę. Na palenisku lekka góreczka i nic się nie zapada, natomiast w palenisku węgiel robi się prawie biały i węgiel trzyma mi się teraz wewnątrz tej kwadratowej ramy. Poprzednio stale się przesypywał.

Moim zdaniem, coś poszło nie tak przy klejeniu albo spieprzone jest coś w samej obudowie palnika. Ona jest od środka spawana więc trudno coś dostrzec, ja to oglądałem lusterkiem z podświetleniem. 

Często to mają mechanicy samochodowi. Jak nie ta obudowa, to obejrzyj dokładnie palnik/dyszę, może pęknięta ...

Jak będziesz wklejał to śmiało smaruj klejem co by się dobrze wycisło jak ją wsadzisz i ważne pociągnąć ją w swoim kierunku i w prawo. Łatwiej później objechać te ranty palcem  a styłu jak nie wsadzisz ręki to i tak się uszczelni dociśnięciem.

 

Uff siem zapisałem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuje nową wersję oprogramowania od 14godzin.

Po wgraniu, pierwsze co rzuciło mi się w oczy to kalibracja siłownika. Całkowicie się zamknął i zaczął dążyć do pozycji wyliczonej przez regulator pogodowy. 

Zmienił się czas stabilizacji siłownika z % na sekundy. Fabrycznie wpisane było 5s, przy takim ustawieniu mieszacz nie chciał się ustabilizować. Zmieniłem na 10s i od razu złapał odpowiednia temperaturę(opcja z regulatorem pogodowym).

Nie testowałem jeszcze trybu regulatora pokojowego.

Dmuchawa zmienia obroty tylko podczas podawania paliwa. W kotle po 14godzinach robi się biało(nie tylko pod rusztodeflektorem ale również nad nim jak i na ostatniej półce).

Musiałem zmienić korektę paliwa z -2% na -7% bo zaczął przesypywać mi się groszek do popielnika(zmiana zrobiona po 14godzinach od wgrania). Spalanie odrobinę mniejsze przy podobnych warunkach na zewnątrz(-11 stopni utrzymuje się podczas testu). Po wprowadzeniu korekty jeszcze się zmniejszy. 

Tyle z pierwszych obserwacji. Kolejne wnioski za 24godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piec Malina 19kw a palnik nie wiem bo nic na nim nie pisze

mam taki sam piec też 19kv pale już sezon i nie zaobserwowałem takiego zachwania. Zrób zdjęcia ustawień to może coś pomożemy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.