Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ala jak się uprzesz to będziesz miał zieloną linię wskazującą przebieg temperatury na powrocie - wtyczkę czujnika powrotu włóż w gniazdo temp co (tzw za mieszaczem) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ala jak się uprzesz to będziesz miał zieloną linię wskazującą przebieg temperatury na powrocie - wtyczkę czujnika powrotu włóż w gniazdo temp co (tzw za mieszaczem) :)

Wtyczkę włożyłem w gniazdo "CZUJNIK POWROTU", może chodziło Ci o gniazdo "CZUJNIK MIESZACZA" ?

Wer.opr.mam 1.86

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto może mi wytłumaczyć jak czytać te wykresy z liniami ?

Czym bardziej proste tym lepiej ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. może chodziło Ci o gniazdo "CZUJNIK MIESZACZA" ?

Wer.opr.mam 1.86

tak, miałem na myśli "CZUJNIK MIESZACZA", pisałem "z głowy" nie pamiętałem jak to się dokładnie nazywa.

Wersja odpowiednia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ala jak się uprzesz to będziesz miał zieloną linię wskazującą przebieg temperatury na powrocie - wtyczkę czujnika powrotu włóż w gniazdo temp co (tzw za mieszaczem) :)

Przypadkiem taka operacja nie zaburzy procesu spalania?

Edytowane przez mardoczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy można zainstalować czujnik temperatury c.o powrotu ze starego sterownika do stera skzp 2 ?

Oczywiscie dorabiając wtyczkę do kabla .

Zastanawiam się czy nie będzię przekłamania temperaturowego  na nie oryginalnym czujniku ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem taka operacja nie zaburzy procesu spalania?

To pytanie do Tomka ;)

 

Przy okazji - może już było - czy wartość potencjału podajnika ma wpływ na proces spalania/sterowanie nim , czy służy (jest brane pod uwagę) tylko do wskazywania/obliczania zużycia węgla?

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że ma wpływ,przy zwiększaniu potencjału będzie się wydłużać przerwa podawania i odwrotnie,potencjał to poprostu ilość opału podana przez podajnik/godz

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po po bardzo chłodnej nocy  :rolleyes: u mnie o 4 nad ranem było -15st.C

Za to w domku +21.5 no i opanowane wykresy a nawet zejście o 2.5 kg/dobę w spalaniu ...

choć nadal jest to ponad 20kg co przy moim metrażu jest kosmosem.

Zmiany w ustawieniach, zrobiłem dość znaczące. 

Popiół mam siwiutki i sypki, ale niestety ze zgorzelinami, które będą ze wzgl. na węgiel który ma bardzo dużą kaloryczność. Sprzedawca nawet ustawienia do pieca drukuje by sie w miarę dobrze spalał.

Pomieszałem go z z tanim czeskim węglem który kiedyś kupiłem na próbę i powiem że on mi się spalał najlepiej jeśli rozpatrywać bym miał kwestię jakości popiołu.

Pewnie będę go używał latem do grzania CWU i w okresach przejściowych.

No i jeszcze kwestia niedopalonego węgla. 

Teraz mam już go zdecydowanie dużo mniej, ale nadal jest. Niestety trzeba będzie kocioł wygasić i naprawić palenisko  :(

 

A to ustawienia i wykresy z ubiegłej nocy:

 

post-71238-0-97979700-1483784286_thumb.jpg

 

Taka mała uwaga dla nie wtajemniczonych. W instalacji CO nie posiadam żadnych mieszaczy.

Temp. którą widać na wyświetlaczu to temp. powrotu na CO, mierzona przed pompą która wisi na powrocie. 

Na wykresie będzie w kolorze zielonym.

 

post-71238-0-62885400-1483784287_thumb.jpg

post-71238-0-29873400-1483784288_thumb.jpg

post-71238-0-33418900-1483784289_thumb.jpg

post-71238-0-99089900-1483784289_thumb.jpg

post-71238-0-01653700-1483784291_thumb.jpg

post-71238-0-72836100-1483784291_thumb.jpg

post-71238-0-75843700-1483784292_thumb.jpg

 

Spróbowałem też z podniesieniem mocy kotła z 12kW na 16kW w nadziei na to,

że zmaleje dawka podawanego węgla co pomogłoby z niedopalonymi dotąd okruchami węgla, 

oraz że zmaleje spalanie. Zdaje się że to mi się trochę udało.

 

A tu wykresy:

 

post-71238-0-43315600-1483785009_thumb.jpg

post-71238-0-96153700-1483785009_thumb.jpg

 

Pięknie widać jak skacze modulacja pracy kotła w momencie otwierania pieca, co widać na ostatnim wykresie przed końcem pierwszej godziny.

No i spadek temp. na powrocie. Obecnie wskazanie pokazuje różnicę ok. 2.5st.C

Dając troszkę w innym miejscu czujnik (na powrocie rury do kominka), wskazanie pokazywało ok. 1st.C ale tam miałem równiutką rurę bez wygarbień, a w obecnym miejscu część środkowa czujnika tj. ok. 1.5cm nie ma styczności z rurą.

 

Tak więc upada podejrzenie o zbyt duże róznice temp. pomiędzy zasilaniem a powrotem, gdy jest włączona pompa.

Dzisiaj dla sprawdzenia włączę sterowanie temp. w domu, na sterowniku i wówczas zobaczymy co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kopcenie masz na minimum czy maksimum pracy dmuchawy? Pokaż zdjęcie palnika i ilości paliwa na nim.

Kopcenie palnika na maksimum. Zmieniłem dziś dmuchawę wykres jest jak na razie bez większych  zmian, chociaż widzę tak jakby lepiej współpracowała z sterownikiem teraz powietrze maks. 28% min7%

post-67642-0-50495800-1483785803_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert528. Daj aktualny wykres na tej dmuchawie. Spróbuj jeszcze ustawić mniejszą moc kotła. Widać po zdjęciach z poprzednich postów, że przy około 40 % osiąga bez problemu temp. zadaną. Spróbuj ustawić np. na 12 KW, dobierz do tego powietrze.

powinno się wyprostować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ,dziś w Bytomiu noc była bardzo mroźna -23 stopnie w domu 22,8 stopnie więc jest ok spalanie 26 kg na dobę jednak zmienił się wykres , jedyną zmianą którą zrobiłem to ilość węgla na palnik z -25% dałem na 0 ,zrobiłem tak bo zauważyłem ze na palniku jest mało ekogroszku  bo zwiększyło się zapotrzebowanie na ciepło domyślam  się że więcej żaru większa moc palnika eko spala się dobrze bez spieków na pył .Moc palnika 25 Kw tak też mam w sterowniku modulacja 80% patrząc na wykresy zastanawiam  się nad tym czy coś poprawiać czy tak zostawić proszę o jakąś radę.

I jeszcze jedno pytanie czy parametr modulacja obcina procentowo wydajność dmuchawy ,kaloryczności , bo kusi mnie zmienić np.na 70% ?.

post-69635-0-11238500-1483802593_thumb.jpg

post-69635-0-58989200-1483802605_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kludiusz3.  Trochę duża zmiana z -25 % na 0. To zmieniło (zwiększyło) nawęglenie palnika o 1/4. Sporo. Może spróbuj dać -10 %.

Modulacja wpływa na moc jaką może rozwinąć palnik. Więc pośrednio wpływa na napowietrzenie i nawęglenie palnika. 

Po wykresach widać, że możesz dać 70%, powinno starczyć mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, czy przewidziane są jakieś dodatkowe "ficzery" np czas do następnego uzupełnienia paliwa? Jest prawie wszystko już w sterowniku, wystarczyłoby dodać opcję "uzupełnianie paliwa" i możliwość wpisywania tam ilości zasypanego opału.

Teraz w momencie nowego zasypu spisuje ilość spalonego węgla ze sterownika i zapisuje kiedy powinienem uzupełnić na nowo zasobnik. Byłaby to chyba pomocna funkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku, a może dopisze się jeszcze do listy dodatkową funkcję ustalania poziomu dmuchawy na podstawie mocy. Dwa zakresy ustawiane dolny i górny. Tak jak pisałem wcześniej ustawić moc np na 10% i ma z taką mocą piec ma działać powiedzmy 15 min po czym ustawiamy np 50% i znowu 15 min regulując w tym czasie moc nadmuchu dla danego zakresu. Po wykonaniu tej czynności wciskamy przycisk i z automatu zostaną przypisane wartości w ustawieniach. Mała funkcja a pewnie wielu użytkownikom to usprawni ustawianie parametrów pracy.

Z zasypem to też bardzo fajna sprawa by była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Tomku za odpowiedz zrobię tak jak napisałeś na usprawiedliwienie tylko dodam że moja zmiana dlatego była taka spontaniczna bo była godzina 24 i chcący ratować sytuację zmieniłem te nastawy aby utrzymać temperaturę w domu i nie doprowadzić do zapalenia się opału w podajniku .

Jeśli przyjmujesz zamówienia co by można dodać do sterownika to ja też mam kilka pomysłów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku, ja mam pytanie odnośnie czujników. W chwili obecnej mój czujnik mieszacza jest zbędny ponieważ nie posiadam mieszacza i silownika, temp w miejscu gdzie jest on na zasilaniu umiejscowiony jest max do 2 stop niższa niz na kotle, natomiast powrót akurat przy dzisiejszych temperaturach i 60 stop na kotle to różnica 7-8 stop, przy 48 stop było to 4-5 stop. Co się stanie gdy czujnik mieszacza podmienie z czujnikiem powrotu?? Jaki będzie to miało wpływ na proces?? Delta max 2 stop. Jeden plus powrót na wykresie.

Co do życzeń to dobrze by było, żeby korekty miały troszke większy zakres. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, czy przewidziane są jakieś dodatkowe "ficzery" np czas do następnego uzupełnienia paliwa? Jest prawie wszystko już w sterowniku, wystarczyłoby dodać opcję "uzupełnianie paliwa" i możliwość wpisywania tam ilości zasypanego opału.

Teraz w momencie nowego zasypu spisuje ilość spalonego węgla ze sterownika i zapisuje kiedy powinienem uzupełnić na nowo zasobnik. Byłaby to chyba pomocna funkcja.

Ja też się podpiszę pod tym. Wpisanie ilości wsypanego do kosza paliwa umożliwiło by podejrzenie na panelu pokojowym ile zostało eko w koszu, i już wiadomo kiedy wycieczka do kotłowni. Mogło by się to wyświetlać w głównym oknie na symbolu kosza, jest tam sporo pustego ładnego zielonego pola na to :). Zostaje np 10 kg eko i  przemiły głos mówi nam o uzupełnieniu paliwa. :D  

Edytowane przez Zbyszko125
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

a jak to rozwiązałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.