Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

to nie wina kotla, robi swoje i tyle. Ale rozumiem Cie dobrze, ja tez w zeszlym roku przechodzilem to u mnie. Latalem jak kot z pecherzem do kotlowni i probowalem wszystkiego by bylo cieplo w domu i spalanie troche spadlo. Az czasem mnie trafialo tyle kasy wydalem na instalacje CO i nowy piec a tu jak niewolnik siedzialem w tej kotlowni i dumalem co zrobic.

 

Plus taki, ze sterownik mamy porzadny potem to forum, a nawet osobista pomoc Pana Tomasza i teraz to chodze moze do kotlowni tylko z ciekawosci czy wogole piec chodzi. Bo moduluje, podajnik podaje ale raz na jakis czas a modulacja i tak zachowana.

 

 

KBkalwi poswiec troche czasu zrob rysunek instalacji, na forum duzo osob Ci dobrze doradzi (nikt tu nie ma w interesie cos sprzedac czy wcisnac Ci jakis kit) Bedzie rysunek instalacji zaloze sie, ze ludzie zaczna myslec jak to choc troche poprawic.

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wykresy poddasza i część dołu z innych postów. Proszę nie patrzcie na dane profilowe gdyż są nieaktualne.

Cała inst w Cu. Z kotła rura 28. Pion 22. Poddasze 18, a do samych grzejników 15. Proszę o podpowiedż. Może Pan Tomek zaradzi coś aby podajnik nie pracował co 1+*....

post-67229-0-45249300-1477289907_thumb.png

post-67229-0-42386400-1477289929_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie opanowałem trochę kocioł tylko mam problem taki że nie dopala mi grochu ale tylko w jednym miejscu podajnika

miejsce nie dopalania jest na końcu w narożniku patrząc na ślimak z prawej strony

myślałem że korona jest źle wklejona i za malo silikonu dałem ale ostatnio to poprawiałem i dalej to samo

Jak podniosę powietrze to robią się małe spieki ale nie dopalania jest mniej jak zmniejszę to wyrzuca więcej

palnik eko-apl stalkot-u 12-30KW

dmuchawa wpa x6

 

druga sprawa to deflektor

na jakiej wysokości powinien być nad paleniskiem

obecnie jest ok 15cm jednak uchwyt nie pozwala żeby był w centralnym miejscu i płomień trochę potrafi go "omijać"

 

ustawienia

temp zadana 60st

powietrze min 11% max 46%

podawanie 3s (zmieniałem od 3 do 8sek) z korektą 25%

potencjał podajnika mierzyłem wywalił 4kg grochu na 10min co daje 24kg na godzinę ale przy tym ustawieniu spalanie pokazywane mijało się z tym co jest w zasobniku a tym co pokazuje producent podał że ma 16kg i i była mniejsza rozbieżność ze stanem faktycznym ale byla teraz ustawiłem na 14kg

jak wrócę do domu to porobię foty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zwracam się z pytaniem o v1.86. Co w niej nowego i skąd pobrać bo nawet na stronie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czopuch??

Piec pracuje w auto....więc zmienie podawanie w opcji podajnik!

Powietrze do 51%

 

Aha w popiele zauważyłem grudy niedopalonego węgla.

Edytowane przez KBkalwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-(

A przekroczenie temp ?

Racje ma kolega: sterownik pewnie mial ustawione krotkie przekroczenie temp. to i praca w dwu stan zaczynala sie zmieniac. Jezeli bedzie plynna modulacja to i wegiel bedzie sie lepiej dopalal.

 

Szybkie przejscie w stan czuwania = drastyczne ograniczenie tlenu do spalania,  Szybki impuls do wzbudzenia kotla = ster zaczyna zwiekszac dawke powietrza i podajnik zaczyna podawanie paliwa.

 

 

Jezeli interwaly sa krotkie to moze byc tak ze czesc niedopalonego wegla zostanie wypchnieta przez nowa dawke paliwa bo sterownik szybko dazy do poziomu w ktorym piec podgrzeje wode. 

 

Rada wlaczyc modulacje od 5-100% niech sterownik ma torche pola manewru aby sie nayuczyc modulowac, ustawic max. przekroczenie temp. na minimum 25 min efekt bedzie taki, ze kociol zacznie modulowac w wezszym zakresie a dzieki temu wszystko zacznie sie ladniej dopalac. 

 

Inna sprawa to to aby modulacja byla ekonomiczna powinna byc na w miare niskim zakresie mocy ale to juz kwestia konstrukcji ukladu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KBkalwi Sluchaj ja nie jestem specem, ale aby cos ruszyc w to musimy dokladnie zmierzyc temp. powrotu. Sprobuj zorganizowac sobie jakis czujnik temp. albo zamow u Pana Tomasza choc koszt nie maly okolo 50 zl ale bedziesz mogl podpiac pod sterownik i bedziesz na bierzaco widzial jaka woda wchodzi do kotla.

 

Masz slaba ochrone powrotu (wlasciwie zadna) ale nawe jezeli puszczasz na uklad wode 50-60 stopni to powinna ci i tak wracac moze o te 5-10 stopni chlodniejsza ale nie wiecej. Ciekawy jestem ile faktycznie ma temp. powrotu na kociol bo wtedy bedziemy wiedziec jak mocno instalacja gubi cieplo. 

 

Palisz juz nie pierwszy sezon wiec jednak masz duze straty bo dom domyslam sie juz dawno wygrzany. Widzisz, zamiast zasilac grzejniki woda powiedzmy 35-40 stopni puszczasz to co masz na kotle a potem odcinasz termostatami, co w efekcie powoduje ze rurkami krazy niepotrzebnie duzo cieplej wody, ktora powinna zostac na kotle dzieki temu nie pracowalby na tak duzej mocy. 

 

Pytanie tez czy masz ocieplona kotlownie? jaka temp. w srodku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt duże podawanie,zwiększ potencjał podajnika.Prawda jest taka że trzeba spędzić trochę czasu przy piecu żeby dobrze ustawić sterownik.A kiedy czyściłeś palnik?

 

Oczywiscie z tym podawaniem tez moze byc racja, jezeli paliwo jest niedopalone to wiadomo ze bedzie go spalac wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłem czas przekroczenia temp i...kocioł po 7 min obniżył temp poniżej zadanej. I nadgania z modulacja 94%. Ok zamówię czujnik. Czy mam go przytkać do powrotnej rury i dobrze ocieplić?

Czy ta ochrona powrotu wiąże się z izolacją rurek powrotnych?

W kotłowni mam 31st.

Jak mam dmuchawe ustawic....bo wydaje mi się że te 51% to za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalania, ja jeszcze mam taka mala wskazowke.

 

Czasami dazymy aby podajnik podawal mniej wegla ale to zludne, jak jest malo zaru na palniku to jakby brakowalo troche mocy i kociol musi dluzej pracowac (wiecej spalac wegla, przy okazji troche koksuje) aby dogonic temp.

 

Ja kiedys u siebie ustawilem bardzo duza korekte i gdy widzialem ze zaczyna mi sie zar przesypywac juz nie podnosilem. W efekcie na palniku jest wiecej zaru i powietrze juz go tak nie przedmuchuje ale ciepla tez jest wiecej i kociol tak szybko sie nie schladza, Sterownik dzieki temu odnotowuje, ze juz nie musi tak szybko podnosic temp. i zaczyna spokojniej dmuchac w efekcie modulacja sie troche uspokaja i caly kociol bardziej sie wygrzewa. 

 

Nie odkryje tu nic nowego jezeli powiem, ze trzeba ocenic kopczyk czy jak ja to nazwyam zar jezeli jest nisko i powietrze latwo przez niego przelatuje bedzie sie koksowac trzeba troche poprobowac ustawien sterownika aby uzyskac optymalny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno doradzic z dmuchawa ale za duzo to nie dobrze za malo tez zle, ale ja bym zchodzil nizej az zobaczysz ze plomienie buzuja ale nie jak w spawarce ;)

 

Mniejsze dmuchanie = mniejsze spiekanie,

za male dmuchanie = nie doapalanie wegla i sadza trzeba obserwowac.

 

Piszac ochrona powrotu myslalem o zaworze 4d albo 3d, np. ustawiasz ze na uklad puszczasz 40 stopni jak uklad sie wygrzeje to bedzie tylko uzupelnial straty wiec z 40 moze spadnie do 35 ? wtedy z kotla przepuszcza sie troche wiecej wody aby wyrownac straty, ale czesc goracej wody tez wraca do kotla jednoczesnie dogrzewajac powrotna wode z ukladu.  Kociol juz podgrzewa zawsze troche cieplejsza wode a nie jak masz teraz to co wraca tylko z ukladu (wlasnie nie wiemy jak bardzo wychladza sie ta woda wiec tez na razie tylko gdybam co moze pomoc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłem czas przekroczenia temp i...kocioł po 7 min obniżył temp poniżej zadanej. I nadgania z modulacja 94%. Ok zamówię czujnik. Czy mam go przytkać do powrotnej rury i dobrze ocieplić?

Czy ta ochrona powrotu wiąże się z izolacją rurek powrotnych?

W kotłowni mam 31st.

Jak mam dmuchawe ustawic....bo wydaje mi się że te 51% to za dużo?

Nikt ci nie poda pewnych ustawień,trzeba samemu.Możesz ustawić powietrze na 45%,możesz jeszcze zmniejszyć modulacje,np. na 60.Płomień powinien być jasnożółty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wiele niewiadomych np. jaka masz dmuchawe, jaki palnik i kanaly powietrzne, czy czysciles te kanaly, czy nie masz lewego powietrz gdzies itp. 

 

Ja mam ustawione dmuchawa max 35% ale to dziala dla mojej konfiguracji i dmuchawy, co bedzie dobre dla twojej musisz probowac, niestety to wlasnie ten bol, ze trzeba korygowac obserwowac nanosic poprawki. itd, a to wszystko zawsze wymaga czasu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.