Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów . Ja sie pochwale u mnie spalanie idzie na dobę 17,7 kg paliwa Varmo . Temp.w domu 21 ST. Zasilanie grzejników 27 ST. Kociol ustawiony na 58 ST . Spaliny 90 st . Grzeje dom 230 m2 + 2 pomieszczenia w piwnicy około 28,4 . Dom ocieplony 12 cm styropian.

Co myślicie o takim spalaniu , a bez CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem. A ja po cichu liczyłem na mniejsze spalanie. Teraz spalam miał po 400 zł/t spala ok 20 kg/24h palnik pancerpol obrotowy kocioł 19kw. Czekam na dalsze jakieś sugestie odnośnie spalania na pidzie ,Za większym spalanie nie uśmiecha mi się wydać ok 700 zł na sterownik.

Edytowane przez Rober528
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów . Ja sie pochwale u mnie spalanie idzie na dobę 17,7 kg paliwa Varmo . Temp.w domu 21 ST. Zasilanie grzejników 27 ST. Kociol ustawiony na 58 ST . Spaliny 90 st . Grzeje dom 230 m2 + 2 pomieszczenia w piwnicy około 28,4 . Dom ocieplony 12 cm styropian.

Co myślicie o takim spalaniu , a bez CWU.

To ja może opiszę moje spalanie w pierwszym tygodniu pracy kotła od podłączenia do CO bez CWU ustawienia fabryczne tylko poprawiona moc kotła z 25/30 KW to 19,2 kg na dobę .

W drugim tygodniu nastąpił przełom postanowiłem wrócić z 30/25 KW dalej ustawienia fabryczne spalanie 17.8 kg na dobę .

W trzecim tygodniu postanowiłem poprosić o pomoc producenta sterownika wniosłem małe poprawki korekta kalorycznośći na minus aby więcej opału podawał na palenisko i przysłoniłem dmuchawę o 50% 

test trwa .Jeśli chodzi o dokładność obliczeń to nie sugerowałem się danymi z sterownika tylko wartościami załadowanego opału (125 kg) oraz czasem na ile go starczyło .

Test trwa zobaczymy jak 3 zasobnik się wypali o wynnikach dam znać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi spalanie pokazuje 8,0 kg/doba nie wiem ile na prawde?

 

Wsypalem 2 dni temu jeden worek eko sprawdzalem jeszcze jest go sporo w zasobniku wiec nie dosypuje jak zobacze slimaka wtedy bede wiedzieal na ile starczylo

 

mialem duzo wody na sciankach ale dzisiaj wzizalem sciereczke wytarlem scianki i juz nie zbiera sie woda wiec moze po prostu nie miala gdzie odparowac ? zbyt szczelnie zamykalem podajnik?

 

 

Z ciekawostek to w domu zaczyna mi sie podnosic temp.  bylo 21 wczoraj, dzis jest 22, a temp. pieca zmniejszylem jakis czas temu z 62 do 60

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem. A ja po cichu liczyłem na mniejsze spalanie. Teraz spalam miał po 400 zł/t spala ok 20 kg/24h palnik pancerpol obrotowy kocioł 19kw. Czekam na dalsze jakieś sugestie odnośnie spalania na pidzie ,Za większym spalanie nie uśmiecha mi się wydać ok 700 zł na sterownik.

To czy będzie spalać więcej czy mniej to kwestia ustawienia. Po paru tygodniach dasz radę zejść ze spalaniem poniżej tego co masz na dwustanie. Nawet gdy będzie troszkę większe to i tak wnętrze pieca jest diametralnie inne. Można dużo lepiej spalać trudniejsze groszki. Ja miałem 1,5 sezonu dobry sterownik dwustan zakupiony wraz z piecem. Po zakupie PIDa i oczywiście parunastu browarach w piwnicy, jestem bardzo zadowolony i nie żałuję. Oczywiście nie mam porównania do innych sterowników opartych na fuzzy logic, ale przez 2 lata monitorowałem wykresy np bruli, czytałem liczne informacje na forach i wybrałem ten. Na dzień dzisiejszy chyba najlepszy sterownik na rynku i sam fakt wprowadzania go przez producentów pieców jako podstawowy pokazuje jego siłę. Oczywiście guzików, krawatów nie wiąże, ale nie taka jego rola.

Edytowane przez hamerg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może opiszę moje spalanie w pierwszym tygodniu pracy kotła od podłączenia do CO bez CWU ustawienia fabryczne tylko poprawiona moc kotła z 25/30 KW to 19,2 kg na dobę .

W drugim tygodniu nastąpił przełom postanowiłem wrócić z 30/25 KW dalej ustawienia fabryczne spalanie 17.8 kg na dobę .

W trzecim tygodniu postanowiłem poprosić o pomoc producenta sterownika wniosłem małe poprawki korekta kalorycznośći na minus aby więcej opału podawał na palenisko i przysłoniłem dmuchawę o 50% 

test trwa .Jeśli chodzi o dokładność obliczeń to nie sugerowałem się danymi z sterownika tylko wartościami załadowanego opału (125 kg) oraz czasem na ile go starczyło .

Test trwa zobaczymy jak 3 zasobnik się wypali o wynnikach dam znać .

Zapomniałem napisać temperatura na kotle 58/62 pokojówka pracuje temp.ekonomiczna 19 komfortowa 22 -/+ 0,2 ,zawór 4 D minimalna 28 max 35.

Dom 280 m2 plus suszarnia w pywnicy około 25m2 klatka schodowa niestety nie  znam dokładnego metrażu ,ocieplony styropian 15 cm styro papa na dachu 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce zapytam co do wyliczeń temp. Za zaw 3d .Mam takie ustawiena

C.o mieszacz

T.zadana 35 ST

T. Min. 25 ST

T. Max 40 ST.

C.o reg.pok. T.ekonomiczna. 19 ST

Wzmocnienie 2

T. Mierzona 20,5 ST T .Ekonomiczna 19 ST _\+ 0,2

Za zaw.3 d układ wylicza 27 ST , czy dobre bo cos mi nie pasuje

Pomozecie

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, walczę z ustawieniami napędu zaworu bo uważam, że kiepsko pilnuje zadanej temp. Ustawione mam 42st. a temp. pływa od 37 do ponad 44. Jest korekta pogodowa na 0,2 ale bez niej też tak było. Jedyne co zmieniłem to czas otwierania na 140s. Nie mam kompletnie pojęcia jaki mają wpływ inne parametry. Może mi ktoś podać jak chłopu na talerzu co oznaczają poszczególne nastawy zaworu i jaki mają wpływ na jego pracę? Ogromna prośba do Pana Tomka bo chyba on najlepiej wie jak to ustawić. Mój napęd to Womix MP-06

To co zauważyłem to jak temp zaczyna spadać podczas zamykania to zawór dalej się zamyka zamiast poczekać i stąd za duży spadek. Tak samo zachowuje się podczas otwierania i wzrostu temp. Może to nie problem z ustawieniami tylko tak steruje nim sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam prosbe / pytanie do Pana Tomka:

 

Przed 2 godzinami mialem przerwe w zasilaniu (tylko chwilowa) ale zauwazylem ze wykasowaly sie wykresy wyrysowane za czas przed brakiem pradu. 

Czy nie daloby sie tego jakos zrobic aby po prostu zostawic puste okno gdzie nie bylo pradu? ale stare dane zachowac?

 

czy algorytm bedzie sie uczyl od nowa po braku zasilania? mam nadzieje ze to nie siedzialo w RAMie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje zainwestować w zasilanie awaryjne ;) np. jakiś UPS, tylko ważne żeby na zasilaniu bateryjnym miał na wyjściu sinusoidę. Ładnie sprawdzają się ups`y APC serii smart. Ja posiadam APC smart 1500 rack. (aktualnie czeka na wymianę aku po kilku latach pracy). Daje radę przy standardowej konfiguracji (podajnik, dmuchawa, sterownik, dwie pompy i napęd zaworu) podtrzymać instalację przez 2 - 3 godziny spokojnie a nawet dłużej. Można też założyć coś takiego:

http://liderpolska.pl/PRZETWORNICA_SINUSOIDALNA_AVR__PROSTOWNIK__UPS_SINUS_PRO_500E_VOLT_POLSKA-3699.html i jakiś aku samochodowy. Jest też mocniejsza wersja 800E.

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem zainteresowany zakupem sterownika SKZP-02. Po lekturze instrukcji obsługi sterownika pojawiło się kilka pytań.  Interesuje mnie działanie programatora czasowego a dokładnie:

 

Czy programator czasowy działa tylko z czujnikiem temp. pokojowej?

 

Mnie bardziej interesowałoby sterowanie temperaturą c.o. i jej podnoszeniem i opuszczaniem w zależności od pory dnia.(wszędzie mam termostaty na grzejnikach i to one pilnują temperatury) czy ten sterownik to umożliwia?

 

Czy ewentualne zamontowanie czujnika pokojowego na wyjściu wody c.o. umożliwiłoby sterowanie z użyciem programatora czasowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku mialem 2 awarie i 3 planowe wylaczenia pradu srednio po 5-8 godzin. Niby nowa dzielnica niby nowe trafo a takie cyrki i to zeby bylo ciekawiej wlasnie w zimie.

 

Jedyny plus piec nawet po 8 godzinach sie wzbudzil i nie musialem rospalac. Jedyne co mnie szlag trafial to juz sobie wygrzalem domek juz zaczynalo wszystko ladnie pracowac juz sie cieszylem rowne spalanie co kazdy dzien a tu od nowa wygrzewaj instalacje i do spalania ekonomicznego znowu dochodzilem z kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi spalanie pokazuje 8,0 kg/doba nie wiem ile na prawde?

 

Wsypalem 2 dni temu jeden worek eko sprawdzalem jeszcze jest go sporo w zasobniku wiec nie dosypuje jak zobacze slimaka wtedy bede wiedzieal na ile starczylo

 

mialem duzo wody na sciankach ale dzisiaj wzizalem sciereczke wytarlem scianki i juz nie zbiera sie woda wiec moze po prostu nie miala gdzie odparowac ? zbyt szczelnie zamykalem podajnik?

 

 

Z ciekawostek to w domu zaczyna mi sie podnosic temp.  bylo 21 wczoraj, dzis jest 22, a temp. pieca zmniejszylem jakis czas temu z 62 do 60

 

U mnie w zasobniku po wsypaniu 3 worków (60kg) czyli 1/2 pojemności zebrało się ok pół szklanki wody (wytarłem ścierką i wycisnąłem) 

od momentu jak susze eko to muszę robić korektę podawania na minus (wychodzi na to że im suchszy opał tym większa kaloryczność) bo robi się za duży kopiec.

 

Też wpadłem na pomysł aby rozszczelnić zasobnik ale momentalnie miałem "czarno" w kotłowni. Osadził mi się czarny nalot taki o jakim kiedyś wspominałeś. Uważam że zasobnik musi być szczelny, w moim nawet jest uszczelka od drzwi (klapy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez tez sie zgadzam, ze zasobnik szczelnie zamkniety, mialem na mysli tylko moment wsypywania ze troche go przewietrzam :)

 

Z mokrym eko walsnie jest tak ze inaczej sie troche pali suche inaczej wilgotne a jeszcze inaczej mokre. 

 

Mam identyczny eko co w zeszlym roku. (sprawdzony dostawca tak mi sie wydaje) i koncowka poprzedniego sezonu nawet przy +10 na zewnatrz nie osiagnalem spalania na tym poziomie co teraz 8kg/doba w tedy spalalem moze z 13-14 kg/doba najmniej. Moze eko powinien byc lekko wilgotny???

 

U mnie tak wolno podaje ze mam wrazenie ze niezle dostaje slimak (co prawda zeliwny) ale tam pewnie odparowuje duzo wilgoci bo zanim dojdze do zaru to troche potrwa a dosyc cieplo jest wlasnie w tym kanale.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale przez wilgotny opał dostaje w d... po kolei wszystko. Zasobnik, palnik, wymiennik jak i komin. Niestety ale opał często zamknięty w foliowych workach nie schnie- mimo super "wydajnych otworów" wentylacyjnych. Węgiel kamienny sam w sobie posiada ok 10% wilgotności a że często jest pakowany prosto z placu to dostaje się w bonusie dodatkowe parę %. Kiedyś były teorie że węgiel należy moczyć bo suchy za szybko się spala, ale to oczywiście jest bzdurą. Zasobnik ma być ciągle zamknięty!!!! Włączcie wentylator i przylozcie czujnik tlenku do wyjścia z zasobnika. Nie jeden pewnie się zdziwi ;).

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy będzie spalać więcej czy mniej to kwestia ustawienia. 

 

Nie do końca mogę sie zgodzić z tym stwierdzeniem. Kiedyś miałem Iryd PID ,testowałem ilość spalanego węgla w automacie jak i w ręcznych ustawieniach. Takie same testy robiłem w zeszłym sezonie z SKZP. Na jednym jak i drugim sterowniku, spalanie było większe gdy kocioł był prowadzony w automacie. Notatek i zapisków niestety juz nie posiadam z tych testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono  palaczy.

Kiedyś się paliło wszystkim co było najtańsze a najbardziej w owych czasach flotem czy mułem różnie to nazywali z domieszkami różnych innych produktów ubocznych węgla gdyż flot musiał  być mokry [jest to sam pył węglowy po płukaniu węgla] bo jak by flot był suchy to groziło wybuchem pyłu.Stosowało się domieszki drewna też ale się paliło, długo trzymał piec ciepło ale po 3 lataach palenia tymi wynalazkami piec był dziyrawy.

Po pospawaniu dziur w szufladach wewnątrz piec chodził z 15 lat jeszcze  więc jasne było ze flotem-mokrym opałem palić to nie bardzo

a na dodatek wilgoć czy woda w węglu  i to solanka więc korozja pieca jest sporo szybsza.Tu popieram i zgadzam się w 100% z energotopem suchy opał groch itp. syf jest ale trudno takie ,życie palaczy.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy programator czasowy działa tylko z czujnikiem temp. pokojowej?

 

Mnie bardziej interesowałoby sterowanie temperaturą c.o. i jej podnoszeniem i opuszczaniem w zależności od pory dnia.(wszędzie mam termostaty na grzejnikach i to one pilnują temperatury) czy ten sterownik to umożliwia?

 

Czy ewentualne zamontowanie czujnika pokojowego na wyjściu wody c.o. umożliwiłoby sterowanie z użyciem programatora czasowego?

Programator czasowy działa z czujnikiem pokojowym i czujnikiem cwu. Po osiągnięciu zadanej temperatury sterownik po prostu wyłącza pompę.

 

Czujnik pokojowy na wyjściu wody? :blink: Zakres temperatur pokojowych jest niższy niż temperatura na wyjściu wody c.o. więc jak tak podłączysz to pompa w ogóle się nie włączy przy aktywnym programatorze czasowym.

 

Jak Pan Tomek uzna, że sterowanie programatorem czasowym temperaturą kotła jest potrzebne to w przyszłości pewnie będzie. ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce zapytam co do wyliczeń temp. Za zaw 3d .Mam takie ustawiena

C.o mieszacz

T.zadana 35 ST

T. Min. 25 ST

T. Max 40 ST.

C.o reg.pok. T.ekonomiczna. 19 ST

Wzmocnienie 2

T. Mierzona 20,5 ST T .Ekonomiczna 19 ST _\+ 0,2

Za zaw.3 d układ wylicza 27 ST , czy dobre bo cos mi nie pasuje

Pomozecie

 

Witaj Marekd.

w aktualnych wersjach softu reg. pokojowy posiada dodatkowy człon całkujący. Oprócz wyliczonej temperatury proporcjonalnej (u Ciebie byłoby 35 - 2*1,5 = 32) układ stara się podciągnąć lub obniżyć temp za mieszaczem aby temp. pokojowa była taka

jak jest zadana. Dlatego pewnie już zjechał do 27 stopni, bo przy zadanej 19 a aktualnej 20,5 widzi, że temp. czynnika roboczego jest za duża. Swoją drogą wzmocnienie 2 to dość mało - oznacza, że na zmianę temp. pokojowej o 1 stopnień mieszacz może zmienić temp. wyjściową na układ CO o 2 stopnie.

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak zwór 4D z siłownikiem i czujnik pokojowy

Temp komfortowa 22 eko 19

mam ustawione w dzień 22 w nocy 19 i siłownik pięknie mi trzyma temp. w domu

jak temp zadana zostanie osiągnięta to zawór 4D przymyka i puszcza mi 30st. na grzejniki jak potrzeba więcej to otwiera się i puszcza 40-45st

dom ogólnie otwarty drzwi po otwierane lub brak więc powietrze krąży i dla tego nie mam termostatów na grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuje eko w jutowych workach jak sypie to nawet sie kurzy, ale jednak woda sie jakos skrapla. Susze teraz jeden worek na probe. W kotlowni mam 26 stopni i 35% wilgotnosci. Za rok wybiore juz lepszy czas na kupno eko w tym roku ograniczony bylem funduszami.

 

dzis rano spalanie dobowe pokazuje 7,9 kg /dobe :) nic nie grzebie w ustawieniach od 4-5 dni :) temp. na zewnatrz 8 stopni.

 

Sterownik jeszcze lepiej prowadzi kociolek. W kotlowni czysto, cicho i cieplutko. 3 dzien na 1 worku i jeszcze jest groszku w zasobniku. W zeszlym roku klalem na ekogroszek, ale jakby mialoby byc tak jak teraz to cud miod i orzeszki wogole nie musze latac do kotlowni a w domu cieplo.

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, walczę z ustawieniami napędu zaworu bo uważam, że kiepsko pilnuje zadanej temp. Ustawione mam 42st. a temp. pływa od 37 do ponad 44. Jest korekta pogodowa na 0,2 ale bez niej też tak było. Jedyne co zmieniłem to czas otwierania na 140s. Nie mam kompletnie pojęcia jaki mają wpływ inne parametry. Może mi ktoś podać jak chłopu na talerzu co oznaczają poszczególne nastawy zaworu i jaki mają wpływ na jego pracę? Ogromna prośba do Pana Tomka bo chyba on najlepiej wie jak to ustawić. Mój napęd to Womix MP-06

To co zauważyłem to jak temp zaczyna spadać podczas zamykania to zawór dalej się zamyka zamiast poczekać i stąd za duży spadek. Tak samo zachowuje się podczas otwierania i wzrostu temp. Może to nie problem z ustawieniami tylko tak steruje nim sterownik?

Witaj Clip2

Czas otwierania - wpisujesz taki jaki jest siłownik. Na siłowniku czas zawsze jest napisany na tabliczce znamionowej np. 60s, 90s, 120s.

Jeśli Ci pływa temp.  zmniejsz parametr PRZYROST POZYCJI np. do 0,07. (określa szybkość reakcji siłownika).

Wzmocnienie - dotyczy współpracy mieszacza z regulatorem pokojowym i określa jak bardzo ma się zmieniać temp. na wyjściu mieszacza przy zmianie temp. pokojowej. (typowo wzmocnie = 10)

Otwarcie minimalne i Otwarcie maksymalne - chyba nie wymaga komentarza.

 

Oczywiście czujnik mieszacza musi być umieszczony za mieszaczem na wyjściu układu na grzejniki.

Jeśli zmieniasz parametr CZAS OTWIERANIA - konieczne jest spozycjonowanie mieszacza. Najprościej jest odłączyć sterownik od zasilania na kilka sekund. Po ponownym załączeniu nastąpi ruch referencyjny siłownika

przez  czas Czas otwierania.

 

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki. Dzisiaj po pracy będę testował. Póki co regulatora pokojowego nie posiadam czyli wzmocnienie mnie nie dotyczy jak dobrze rozumiem. Czujnik regulatora oczywiście jest za zaworem 4D na wyjściu na grzejniki. Wygląda na to, że wszystko mam dobrze tylko zastanawiał mnie przyrost pozycji i tego nie ruszałem. Teraz już wiem wszystko, dzięki wielkie.

Pozdrawiam.

 

Do spozycjonowania mieszacza jak pozycja jest pozycją wyjściową? Dobrze myślę, że powinien być całkowicie zamknięty? Wtedy ustawiony czas otwierania powinien mu pozwolić na całkowite otwarcie?

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak zwór 4D z siłownikiem i czujnik pokojowy

Temp komfortowa 22 eko 19

mam ustawione w dzień 22 w nocy 19 i siłownik pięknie mi trzyma temp. w domu

jak temp zadana zostanie osiągnięta to zawór 4D przymyka i puszcza mi 30st. na grzejniki jak potrzeba więcej to otwiera się i puszcza 40-45st

dom ogólnie otwarty drzwi po otwierane lub brak więc powietrze krąży i dla tego nie mam termostatów na grzejnikach

Caly czas Ci moduluje, czy robi przestoje i wchodzi w czuwanie?? U mnie zmienilem niedawno bo przy t.ekonomicznej przechodzil mi w czuwanie. A na chwile obecna wyglada to tak mniej wiecej:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.