Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Salem napisał(a):

palę osiką i wierzbą.

Ile spala ci się cały wsad tego drewna

44 minuty temu, lampik1 napisał(a):

Dzień dobry,  mam pytanie czy jeśli zastosuje wentylator wyciagowy to pozbęde się problemu dymu podczas dokładania opału? Czy ten typ poprostu tam ma i trzeba się  z tym pogodzic?

Będzie lepiej ale nie do końca da się ten problem pozbyć przy tego typu kotłach bez oddymiania komory zasypowej, po prostu ogień i ciepło pcha się do góry jak w ognisku i im mniej opału w komorze zasypowej przy dokładaniu tym mniejszy problem ,u mnie przy dokładaniu na żar problem nie występuje ale komora jest wysoka a nie szeroka i głęboka 30 szeroka 25 głęboka więc palnik wciąga wszystko ale jak jest pół komory opału też by mi nadymiło trochę ,nie mniej mam górny zasyp i z wiadra szybko bym zasypał i wtedy już dymku nie ma, to samo przy kłodach szybko muszę zasłonić drewno palące się ,zimne kłody zatrzymują dymienie, z węglem jest to samo , no i zasada krótki obieg i zero powietrza innego niż przez drzwi komory zasypowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, wentylator nie rozwiązuje problemu dymienia, nawet ustawienie go na max przy dokładaniu nie pomaga. Jedyny skuteczny sposób to ta klapka oddymiajaca. 

 

Mam dodatkowo pytanie, próbował ktoś już skutecznie palić w tym kotle zrębką? Którędy podajecie wtedy powietrze? Póki co palę grubą brzoza i powietrze podaje tylko przez drzwiczki załadowcze i ładnie się pali 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź maronka:   palę wierzbą i osiką.  Ile spala ci się cały wsad tego drewna ?

drewno cięte w marcu, to drobne kawałki o różnej długości bo cięte jeszcze do starego pieca , grubość od 3 do 10 cm, więc różnie ta komora się zapełnia i nie bardzo można okreśłić czas palenia pełnej komory, jestem w domu więc zaglądam do pieca i na bieżąco dokładam i kontroluję, bo te najdłuższe lubią się zawiesić,  grubsze trzymam na czas mrozów

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2022 o 22:13, Salem napisał(a):

klapka jest szczelna, dodatkowo uszczelniona bo przykładam z góry kawałkiem blachy 6 mm,

Przy otwarciu komory załadowczej nic się nie dzieje, nie ma żadnego wybuchu gazów i nie ma dymienia.

szklista sadza wypala się kiedy wejdzie się na wyższy poziom temperatury, ja grzeję w okolicach 60 stopni, nie ma wielkich mrozów i palę osiką i wierzbą.

Wpuszczanie powietrza przez drzwiczki załadowcze nic nie daje bo próbowałem. Najlepsza regulacja poprzez te 2 dolne szyberki - na górze rusztu i pod ruszt.

Pawlopawlo - jeżeli zrobisz klapkę w środku tej ramki to będziesz miał chyba problem z jej szczelnością, jak będzie dopasowana to kiedy blacha jak się rozgrzeje to zablokuje się w środku ( rozszerzalość metalu), dodatkowo będzie problem z obrotem bo chyba nie będzie z milimetrowej blachy. W czasie eksploatacji będzie tam nagar i będzie trudno to czyścić - to moje wnioski już z eksploatacji . Najlepsza opcja to chyba jednak górne zamykanie - łatwy dostęp i łatwo się czyści.

 

Dlatego narazie nie będę tego zaspawywal tylko wsadzę i uszczelnie i zobaczę jak to będzie sie sprawywało.Nagar się raczej nie nazbiera bo będzie sie zdrapywal na bieżąco,w końcu będzie czesto uzywane.Jakies małe nieszczelności mi nie przeszkadzają,okaże się w praniu.Wszystko mam już gotowe,jutro biorę się za wycinanie szczelin w kołnierzach. Tak myślę jeszcze czy by nie zamontować do drzwiczek zasypowych szerokiego płaskownika który pracowałby razem z nimi i zaslanialby szczeline przy zamkniętych i odsłaniał przy otwieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lampik1 napisał(a):

Czyli taki urok tych kotłów, kupiłem Selvana ale jeszcze nie zamontowałem, kolega namawia mnie na Atmosa bo tam podobno nie ma zadnego dymu ale są podobno kosztowne serwisy, nie wszytsko da się spalic  itd... i tak bije się z myślami

 

Atmos jest faktycznie mniej upierdliwy pod tym względem bo raz ma mocny wyciąg i dwa oddymianie na zasadzie tej waszej dorabianej  klapki tylko z tyłu kotła ,taka zamiana z ds na gs, i dla odmiany woli gruby opał a u was i u mnie jest lepszy drobny, ale oszczędniejszy nie jest na pewno i raczej padnie szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2022 o 12:15, PI-314 napisał(a):

Pawlo ale chyba wystarczy aby ramka miała tylko 3 ścianki (front oraz lewą i prawą strone) czwartą ścianką jest ścianka pieca ukryta pod tą blaszką przykręconą na śrubki. Niby różnica niewielka ale zawsze masz większy otwór o grubość czwartej ścianki.

Niby tak ale nie chciałbym dociac się do płaszcza wodnego.Akurat na grubość tego ścianki jest spaw kołnierz/kocioł.

Klapka pracuje tylko w zakresie 90st.nie kręci się dookoła własnej osi więc wystarczy że ja zamknę do pierwszego oporu i będzie szczelnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie zamontowane,oddymianie komory działa.Roznica jest i to duża.Czasamibpotrafi jeszcze zadymic przy podkładaniu ale podejrzewam że to sprawka zawirowywacza który siedzi i trochę pogody bo zamiast z komina w górę to idzie z góry w komin i cug taki ledwo ledwo.Jakby się ktoś zastanawiał czy warto to warto.W wolnej chwili powueksze jeszcze oba otwory,klapka trzyma,pod wpływem gorąca nie blokuje się.

IMG_20221203_192915_998.jpg

IMG_20221203_124707_379.jpg

IMG_20221203_124717_545.jpg

IMG_20221203_193006_504.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uszczelnieś wajchę? Nie chodzi mi, że tam może wydobywać się dym, ale tlenek węgla. Chociaż przy dobrym ciągu nic nie powinno sie dziać. Wszystko będzie zasysane w komin. 

Pewnie latem to samo zrobię w mojej 11-ce. Tylko to już zrobi mój znajomy ślusarz, który 2 lata temu ratował mi Kostrzewę w zimę. Ja co najwyżej to mogę pospawać światłowody ;]. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica otworu taka sama jak pręta,siedzi ciasno.Jak cos  ma wyjść to prędzej z powrotem zassie do wymiennika przez szczelinę przy klapce.Poza tym kotłownia jest wentylowana a w pokojach mam czujniki czadu.Przy zamkniętych drzwiczkach jak uchylam ta klapkę to odrazu zmienia się dźwięk w palnik ku,cichnie dudnienie w nim więc to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PP gdzie podajesz? Jak to zrobiłeś, że klapkę masz w środku tej ramki i ona jeszcze jest szczelna? Przecież przy obrocie nie zahacza o ścianki? Czy jednak jest jakiś luz technologiczny dla obrotu?

Ja to chyba bym inaczej zrobił. Klapka na górze(z luźnymi zawiasami), czyli w wymienniku, która swobodnie opada a wajcha ma taki trzepień co podnosi klapkę na tę chwilę oddymienia.  Jednak nie, to zły pomysł - brudu zajdzie i nie będzie szczelności. Swobodne opadanie to nie jest dobry pomysł. Tutaj trzeba w razie czego z siłą zamykać i otwierać - głównie chodzi o smołę. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyka się z lekkim oporem,trze delikatnie o scianki,dookoła się nie obraca,tylko tyle aby otworzyć/zamknac.Jak będę miał czas to jutro pstrykne jak to wygląda w środku.

PP przez zasypowe 

Klapka tak szczelna nie jest że nafta nie przejdzie no ale też bez przesady.To nie zawory z gniazdami,jak coś tam ucieknie to trudno 

Ale pamiętam że pisałeś chyba że wymiennik czyscisz raz na pół roku,to klapka u ciebie się nie otworzy😂😁

Tak na poważnie to tak jak piszes,,podejdzie trochę popiołu pod klapkę i będzie większa nieszczelność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mowy o klapce. To musi być otwieranie i zamykane siłowe. Coś jak u Ciebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście podziękowania dla kolegi Salem za podpowiedzi i uwagi.

23 godziny temu, emigrant napisał(a):

Nie ma mowy o klapce. To musi być otwieranie i zamykane siłowe. Coś jak u Ciebie. 

Jak ślusarz zrobi idealna ramkę z równymi wymiarami to i klapke dorobi na styk.Jak będzie gdzieś wieksza szpara to punktowo obok siebie migomatem na klapkę. Ja ta ramkę do kolnierza mam przyspawana tylko  w dwóch miejscach.W razie jakiejs awarii  szybko mogę ją odciąć i wyjąć.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce to klapka wygląda jakby dotykała tej blachy kotła przy pozycji zamkniętej. Rozumiem, że klapka, gdzieś jest po środku tego tunelu?

edit:

Pewnie nie wiesz o co mi chodzi. Przy obrocie klapka nie wychodzi poza obrys ramki na górze? Bo to wygląda jakby ramka była szersza niż otwór. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co masz na myśli,jest tak jak piszesz,klapka jest w środku i przy obrocie nie wychodzi poza obrys ramki.Musze jeszcze zeszlifować górny kołnierz bo mam jeszcze miejsce a troche ogranicza przeplyw

IMG_20221204_065127_604.jpg

IMG_20221204_064305_657.jpg

IMG_20221204_065040_236.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@4Łukasz3 4-6 cm krótsze od komory załadowczej...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora ma 37cm głebokosci wiec 40 raczej nie wejdzie.Masz ten kocioł w kotłowni ?

Ale ty nie masz chyba Selvana?Bo ja napisałem o jego komorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Rozumiem. Wcześniej miałem zwykłego kopciucha górnego spalania w którym paliłem tylko węglem, stąd te durne pytania z mojej strony.

 

Jeszcze jedno pytanie, istnieje możliwość odliczenia zakupu tego pieca w pit jako remont czy jakaś termomodernizacja. Wyczytalem, że nie można węglowych odliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest weglowy,ma papiery ze jest zgazowujacym drewno i mozna bylo wziasc na niego dofinansowanie na wymiane kopciucha,sam skladalem.A czy mozna  go jeszcze pod cos podpiąc to najlepiej zadzwon do WFOŚ i tam ci wszystko powiedza.

Tak przy okazji dla zainteresowanych;pret w kanale oddymiajacym na ktorym jest zamocowana klapka chyba  troche ogranicza przelot dymu,powinien byc przyspawany tylko po obu koncach blachy(jesli domyslacie sie o co mi chodzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.