Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepla kołton Airkompakt


Ritus

Rekomendowane odpowiedzi

tego nikt nie wie ,cena jest tak dobita ze przeciętny znający sie klimatyzacji to zachodzi w głowę jak można było wpaść aby to sprzedawać w takiej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała prezentacja kołtona podczas pracy 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Naprawdę fajny sprzęt tylko.... widać na filmie (10.10min) a właściwie słychać .... hałas, hałas, hałas...

Już pisałem o tym będąc na rekonesansie u klienta, którzy posiadał już zamontowaną przed zakupem mojej pompy. Niestety ale mój T-Cap przy Kołtonie to jak "kosa przy kosiarce" ? ,  ciekawe bo na filmie nie słychać sprężarki, a w rzeczywistości słyszałem ją będąc kilkanaście metrów od pompy. Dla mnie osobiście to nie jest wada, ale taki hałas dla wielu przyszłych "pompiarzy" może być dużym problemem, szczególnie w zwartej zabudowie będzie "dokuczać" sąsiadom.... Jednak 2 wentylatory w T-capie robią robotę ? . Tak chciałem bardzo ją nabyć bo Polski producent i propan...tylko ta cena....., jednak po czasie w/g mnie split jest lepszą decyzją niż monoblok. To tylko moja własna opinia i można się z nią nie zgadzać.

Pozdrawiam. YARO

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ta pompa to nieporozumienie z racji pracy on/off. To pompa do grzania basenów a nie domów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Widzę , że teraz każdy "szanujący się" producent kotłów ma w swojej ofercie PC - np ten http://www.sas.busko.pl/pl/pompa-ciepla-vesta?gclid=Cj0KCQjwmIuDBhDXARIsAFITC_40zEZzxecYVWqBYXN3E6TJERybyhTiPYJfxYzXex-4KlMwKhM-Fv4aAnABEALw_wcB

Ma całkiem spoko ofertę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przeglądałeś "Poradnik inwestora" na stronie SASa?

Zagraniczne pompy są złe, bo to są produkty wycofane z innych krajów. Split jest zły, bo strasznie drogi i musisz dopłacić za fachowca. Propan jest dobry, a np. R410 jest zły, bo nikt Ci go nie dobije, a w Danii trzeba za niego płacić podatek.

Chyba powinni skupić się na zaletach swojego produktu, a nie na "uwaleniu" reszty.

Piszą też, że "Nasza pompa ciepła posiada wysoką klasę efektywności energetycznej A++ dla klimatu umiarkowanego przy warunkach średniotemperaturowych i tym samym spełnia wymagania znowelizowanej wersji Programu Czyste Powietrze, kwalifikując się aż do 60% dofinansowania."

Ale żeby dostać 60% z czystego powietrza trzeba mieć zaświadczenie o niskich dochodach - wtedy nawet na pompy A+ dają 60% dofinansowania.

Mnie takie teksty nie przekonują do tego producenta. Chociaż może akurat sprzęt jest dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2021 o 16:32, sambor napisał:

Widzę , że teraz każdy "szanujący się" producent kotłów ma w swojej ofercie PC - np ten http://www.sas.busko.pl/pl/pompa-ciepla-vesta?gclid=Cj0KCQjwmIuDBhDXARIsAFITC_40zEZzxecYVWqBYXN3E6TJERybyhTiPYJfxYzXex-4KlMwKhM-Fv4aAnABEALw_wcB

Ma całkiem spoko ofertę.

 

Mi się podoba. Cena jednak zaporowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest cena kupna tez nie znam, ale oferte znalazłem tutaj

https://www.fuego.pl/pompa-ciepla-sas-vesta-12.html

Na stronie SAS jest „doradca techniczny” telefon i e-mail można napisać gdzie, jak i za ile.  Sam jesteś ciekaw szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam

Jestem szczęśliwym posiadaczem pompy Kołton 15 kW i jestem mega zadowolony jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Powierzchnia grzania domu to około 200 m2  przewaga podłogówki około 80% dom budowany w latach 2000 średnio ocieplony. Używam już  o 1,5 roku .COP uśredniony roczny to 3,8 tak więc uważam że jest to rewelacyjny wynik.

Całkowite koszty roczne ciepła woda i ogrzewanie to 5000 kWh w taryfie G11 jest to jakieś około 3200zł na dzień dzisiejszy .W taryfach G12 bub G13  ten rezultat byłby jeszcze lepszy.  Mam dwa bufory po 500l  jeden na CO drugi CWU i grzejniki (multi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czyli dużo 5000kWh na rok...

Kiedyś bardzo chciałem kupić tą pompę.... teraz jednak nie żałuję....

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta pompa kołton 15 kw to nie za duża jest? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość zużytej energi świadczy że coś jest chyba źle dobrane, moc pompy albo sam producent. Rewelacji jakoś nie widzę w tym żeby skusić się na Kołtona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5000 kWh x COP 3,8 to okolo 19000kWh rocznie.

Mozliwe bo nie wiadomo ile z tego CO i CWU. Jaki to faktycznie budynek.

Pompa 15kW nie mala ale jest spory bufor. Taryfy przy pompie i tak i nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chuchrzak napisał:

jest to jakieś około 3200zł

A ile wcześniej wydawałeś na ogrzewanie, jak jeszcze nie miałeś pompy ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, PioBin napisał:

5000 kWh x COP 3,8 to okolo 19000kWh rocznie.

Mozliwe bo nie wiadomo ile z tego CO i CWU. Jaki to faktycznie budynek.

Pompa 15kW nie mala ale jest spory bufor. Taryfy przy pompie i tak i nie.

Budynek z lat 2000, wiec chyba to nie lepianka z dziurami w ścianach. Mój dom jest z 1936r ocieplony styro 10cm,  20cm wełny na stropach i potrzebuję ok.1500kWh rocznie. Na razie pompa 5kW daje radę, bo mrozów dużych nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1500 x COP - to masz naprawde „dobry” budynek.

Ja rocznie na CO i CWU potrzebuje ~10000 kWh i nowy budynek i ciut lepiej ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadrabiam lokalizacją, mam dosyć łagodny klimat zimowy, bo mieszkam w pobliżu krajowego bieguna ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tylko porównałem do swojego zużycia. W/g mnie to dużo wyssał ten Kołton (propan R32), tylko że to ON/OFF. Autentycznie chciałem jego kupić tylko wtedy cena była zaporowa!

U mnie cały rok tj. 1-01-2021r==> 31-12-2021r pompa na CO i CWU wzięła 4474kWh (z podlicznika) a licznik w pompie pokazywał 4611kWh, roczny COP ==> CWU 3,0 oraz CO 3,8 .

Za kilka dni otrzymam fakturę z PGE to w "swoim" wątku uzupełnię wpis razem z fotowoltaiką..... dla potomnych 🙂 

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@YaroXylen gratuluję optymizmu i rewelacyjnych wyników , pozwolę sobie na małe obliczenia 4500kWh x 4 bo taki optymistyczny COP dla CO przyjmijmy to daje 18000kWh rocznego zapotrzebowania na dom prawie 300m2 . Kolega wspomniał , że do tego poboru wlicza również CWU , niech to będzie tylko 3000kWh na rok, to na ogrzewanie zostaje 15000kWh , czy to aby nie zbyt optymistyczne ? Patrząc na dość dokładny opis budynku , ilość okien , ocieplenie , to mi brakuje i to sporo , ale można się ze mną nie zgodzić.

A jeśli nie brakuje to znaczy że ta pompa jest przewymiarowana,wiec też generuje straty co wcale nie napawa optymizmem, bo większość okresu grzewczego będzie taktowała  

6.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na pewno masz rację, tylko proszę o informację vel. definicję co to jest taktowanie? jak wygląda cykl taktowania a jak normalnego wyłączenia się i czasu powrotu do pracy. Wszędzie jest napisane taktowanie czyli takie YETI... ale nikt nie odpisał mi na pytania tak jak nikt nie widział tego YETI. Na moje pytanie osobiste  wysłane do Panasonic Polska dostałem tylko odpowiedź oraz link do kalkulatora gdzie było jednoznacznie napisane że dobiera się pompę tak aby czas pracy sprężarki nie przekraczał 2500godzin rocznie oraz nie przekraczał 4 rozruchów na godzinę... i nic więcej... więc...

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roczny limit czasu pracy wliczany jest chyba do zakładanej ogólnej żywotności układu sprężarkowego i samej pompy. Do połowy listopada, czyli do momentu gdy wyłączyłem pompę z działania i przeszedłem na sam kocioł, nabiłem 1025h godzin pracy, więc do końca sezonu pewnie 3000h byłoby murowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.