Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Pytanie dotyczy pompy ciepła czy ktoś posiada jakie są zalety, jakie za i przeciw pomijając oczywiście cenę samej instalacji. Szwagier strasznie się napali na to i prosił mnie o opinie co ja na to, niby coś tam wiem na ten temat ale nie za wiele może mi ktoś to wytłumaczyć jak to działa. Jakie sa koszty użytkowania, czy to już samo działa po instalacji czy trzeba w zimę dodatkowo dogrzać dom innym układem c.o. no i co z cwu.

Pozdrawiam i mam nadzieje ze dyskusja się ożywi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła działa w bardzo prosty sposób: ciepło pobierane jest z otoczenia - ziemia, powietrze, następnie za pomocą wymiennika, to ciepło podgrzewa czynnik znajdujący się w układzie zamkniętym w pompie - czynnik o bardzo niskiej temp. wrzenia, para tak podgrzanego czynnika, jest sprężana, co podnosi jej temp. - oddając ciepło w kolejnym wymienniku(wymiennik c.o.) para skrapla się a następnie, przechodząc przez zawór rozprężny zmniejsza się jej temp. i cały cykl zostaje powtórzony.

 

To tyle teorii, praktyka - pompy ciepła, ze względu na trwałość sprężarek, powinny być dobierane jako "niedowymiarowane" czyli nie pokrywające pełnego zapotrzebowania dla OTZ (obliczeniowa temp zewn. dla danej strefy klimatycznej). Powoduje to, że przy temp. równych OTZ(np. dla mazowsza jest to -20*C) pompa ciepła pokrywa zwykle ok. 80-90% zapotrzebowania na ciepło - reszta pokrywana jest poprzez odpowiedniej mocy grzałki montowane w pompach.

 

Używając PC można również podgrzewać CWU tak jak w standardowych instalacjach.

 

Koszt użytkowania to krótko mówiąc współczynnik COP - ilość energii elektrycznej koniecznej do otrzymania odpowiedniej ilości energii cieplnej - ten współczynnik w pompach gruntowych zwykle jest ok 4,5-5,5 dla odpowiednich warunków temp.

 

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zamontował ten sąsiad sobie pompę sam ..... i zdemontował :mellow: dom 5400m2 albo inna historia, sąsiad ma piec na eko-groszek a ja na pellet - ja spalam mniej pelletu.... wskaż dwa szczegóły różniące obrazek.....

 

Pompę należy naprawdę solidnie dobrać, dolne źródło, moc - to nie jest standardowe podejście "przewymiarujemy będzie lepiej". Znam wiele poprawek z powodu prostej nieznajomości albo lekceważenia zasad dotyczących doboru pomp i rachunki za prąd..... tylko demontować! Tutaj nic na "czuja"nie da się zrobić...

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym linku znajdziesz rzeczywiste relacje o zużyciu prądu użytkowników pomp ciepła z forum Muratora:

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Al...VNNVE&hl=en

Żeby zainstalować pompę trzeba się nieco orientować o co w tym chodzi, bo można instalację spartaczyć tak, że rachunki będą wysokie a temperatury w domu niskie. Nie będę się za bardzo rozpisywał, ale żeby pompa sprawnie i tanio działała warto mieć wszędzie podłogówkę, jeśli są tylko grzejniki, to należy z pompy ciepła zrezygnować, bo to nie ma sensu. Jeśli wykona się całą instalację poprawnie to rezultaty są bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Witam wszystkich !!!Mam pytanko ?Temat wyboru pompy już za nami ,ale to nie koniec problemów!!!JAK to w naszej rzeczywistości jest obowiązek zgłoszenia prac odwiertowych do urzędu,i to"' moje pytanko ",zajmował się ktoś już tym? kilka info byłoby to bardzo pomocne.Wystarczy to zrobić normalnie na zgłoszenie plus mapka z naniesionymi punktami?wystawiona przez geodetę/??? Jeśli ktoś może pomóc to bardzo proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....współczynnik COP - ... ten współczynnik w pompach gruntowych zwykle jest ok 4,5-5,5 dla odpowiednich warunków temp.

pozdrawiam,

 

Obawiam się, że nieco przesadziłeś! COP średnio wynosi nieco ponad 3. W przypadku pompowania wody głębinowej do pompy ciepła COP spada dodatkowo o 10% na każde 20m głębokości.

źródło: "Refrigeration System and Applications"

 

Ogólnie mówiąc pompy ciepła mają współczynnik COP (Coefficient of Performance) od 2 do 4.5. Jest on tym wyższy, im bardziej temperatura cieczy oddającej ciepło jest zbliżona do temperatury źródła. Stąd pompy ciepła mają sens w ogrzewaniu podłogowym, gdzie temp. czynnika grzewczego jest niska.

 

Współczynnik COP mówi o ile więcej dostaniemy energii cieplnej w stosunku do energii elektrycznej potrzebnej do zasilania układu pompy, lub nieco inaczej, o ile niższy jest koszt ogrzewania pompą ciepła, niż gdybyśmy grzali wyłącznie grzałkami elektrycznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nieco przesadziłeś! COP średnio wynosi nieco ponad 3. W przypadku pompowania wody głębinowej do pompy ciepła COP spada dodatkowo o 10% na każde 20m głębokości.

źródło: "Refrigeration System and Applications"

 

Nie przesadziłem - znam instalacje, które mają współczynnik COP>6 - to jest kwestia dolnego źródła

Generalnie podawałem dane katalogowe "wybranych" urządzeń :)

 

Ogólnie mówiąc pompy ciepła mają współczynnik COP (Coefficient of Performance) od 2 do 4.5. Jest on tym wyższy, im bardziej temperatura cieczy oddającej ciepło jest zbliżona do temperatury źródła. Stąd pompy ciepła mają sens w ogrzewaniu podłogowym, gdzie temp. czynnika grzewczego jest niska.

 

PC mają sens przy ogrzewaniu niskotemperaturowym - nie musi to być koniecznie ogrzewanie podłogowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Aby móc cieszyć się z systemu PC trzeba zachować określone zasady. Najważniejsze są następujące trzy warunki:

 

1. Wybieramy system ?woda ? woda? lub tzw. ?kolektor pionowy?, najłatwiejszy oraz dający względnie wysoka temperaturę źródła dolnego (10 °C), co ma wielkie znaczenie dla uzyskania wysokiej sprawności.

 

2. Wybieramy niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe (38 °C), więc różnica temperatury źródła górnego (38 °C) i źródła dolnego (10 °C) jest wielkością bardzo małą, dzięki czemu współczynnik sprawności COP może osiągnąć wysokie wartości, rzędu 6÷8.(średnio w skali roku 5,5)

 

3. Konstrukcja budynku, a w szczególności podłogi powinna charakteryzować się dużą bezwładnością (pojemnością) cieplną, co pozwala korzystać z poboru energii elektrycznej głównie w tańszej strefie nocnej.

 

Wyżej wymienione warunki mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia bardzo niskich kosztów eksploatacyjnych systemu ogrzewania pompą ciepła. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, iż dom o dobrej termoizolacji i dużej pojemności cieplnej wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperatorem sprzyja dalszemu obniżeniu kosztów ogrzewania, ponieważ rekuperator odzyskuje ciepło tracone poprzez wentylację.

 

Jednak każdy system ma zalety i wady. Koszt inwestycji systemu pompy ciepła jest wyższy od tradycyjnego z piecem centralnego ogrzewania o około 30 %-50 %. Ale drugą stroną medalu jest to, iż inwestycja dzięki mniejszemu kosztowi uzyskania energii, zwróci się w przeciągu 2 do 6 lat. Porównując koszty ogrzewania najtańszym i najwygodniejszym systemem ogrzewania jest ogrzewanie pompą ciepła współpracujące z ogrzewaniem podłogowym. Poniższe wykresy najlepiej zobrazują jak kształtują się koszty ogrzewania na różnych nośnikach energii.

 

 

Pompa ciepła pod każdym względem ma dużo zalet w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Biorąc pod uwagę żywotność sprężarek dochodzącą do 25 lat można powiedzieć, że żadne inne źródło ciepła nie jest w stanie zaoferować dziś i za kilkanaście lat tyle, co pompa ciepła. System pompy ciepła pracuje praktycznie bez obsługi i cicho, jest ekologiczny, gdyż nie emituje zanieczyszczeń środowiska dymem (pył węglowy, dwutlenek węgla) wokół budynku. Przesyła on od 3 do 4 razy więcej energii niż pobiera do pracy. Uzyskuje wysokie współczynniki efektywności. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego ma możliwość pracy w drugiej taryfie, ponieważ podłoga utrzymuje ciepło przez cały dzień i nie ma potrzeby grzania w taryfie dziennej czyli droższej. Korzystając z ogrzewania opartego na pompie ciepła nie jesteśmy uzależnieni od dostawców paliw kopalnych, co za tym idzie, że nie jesteśmy uzależnieni od niestabilnej sytuacja gospodarczo-polityczna w państwach-eksporterach ropy naftowej i gazu. Mając na uwadze długą żywotność systemu nie jesteśmy zmuszeni do konieczności modernizacji urządzenia po kilkunastu latach eksploatacji, ponieważ pracuje on bezawaryjnie ok 40 lat. Ze względu na to, iż pompa ciepła nie wymaga komina, nie musimy dokonywać co kilka lat wymiany wkładów kominowych oraz corocznych przeglądów, jak w przypadku pieców olejowych, gazowych czy na opał stały, ponieważ piece te należy po roku wyregulować i wyczyścić palniki. Najważniejszymi zaletami systemu z pompą ciepła są stabilne parametry energii elektrycznej w przeciwieństwie do częstych zmian jakości gazu i oleju - zmienności wartości opałowej oraz to, iż okres pracy wymiennika w ziemi wynosi 50 ÷ 75 lat i więcej, gdyż wykonuje się go z rur polibutylenowych i polietylenowych.

 

 

Zasada działania pompy ciepła

 

 

Praktycznego działania pompy ciepła doświadczamy w życiu codziennym w lodówkach i zamrażarkach. Ciepło pobrane od produktów żywnościowych z wnętrza lodówki, jest oddawane na zewnštrz lodówki, tym samym lodówka ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Pompa ciepła bazuje w rzeczywistości na energii słonecznej, zbieranej i magazynowanej w naturalnych kolektorach, którymi są grunt lub woda gruntowa. Idea ogrzewania pompą ciepła polega na pobieraniu ciepła z kolektora zwanego źródłem dolnym i przekazywania go do źródła górnego, czyli do poszczególnych pomieszczeń budynku.

 

W pompie ciepła zachodzć w sposób ciągły cztery procesy. W parowniku czynnik roboczy ulega odparowaniu, przez co następuje odbiór ciepła z otoczenia. Następnie w kompresorze para czynnika roboczego spręża się, a za kompresorem czynnik roboczy mający wysokie ciśnienie i wysoką temperaturę ulega skropleniu w skraplaczu i następuje proces oddawania ciepła do systemu. Ostatni proces to rozprężanie czynnika roboczego w zaworze rozprężnym, dozującym czynnik roboczy do parownika, gdzie następuje ponownie proces odparowania i cykl powtarza się.

 

W wyżej opisany sposób pompa ciepła czerpie ciepło z zasobów ziemi. Dlatego też pompy ciepła są ekologicznym przetwornikiem ciepła. Pobierają one ok. 75% energii ze środowiska naturalnego, a jedynie ok. 25% energii z energii elektrycznej. Oznacza to, że ? energii cieplnej mamy za darmo, ponieważ zużywając 1 kW energii elektrycznej do napędu pompy uzyskujemy 4 kW na ogrzanie domu i cwu.

 

 

Dolne źródła pozyskiwania ciepła

 

 

Warunkiem zastosowania pompy ciepła jest posiadanie zasobów energii cieplnej w otaczającym nas środowisku. Warunek ten spełniony jest zawsze. Jednak w zależności od lokalizacji obiektu zachodzą różne możliwości jej wykorzystania.

 

Rozróżniamy trzy rodzaje dolnego źródła ciepła:

 

powietrze (zewnętrzne i wewnętrzne)

 

woda (gruntowa, powierzchniowa)

 

grunt (kolektor pionowy, poziomy ? spiralny lub płaski)

 

 

 

Powietrze:

 

zewnętrzne - jest to źródło ciepła łatwo dostępne, ale w naszych warunkach klimatycznych nie sprawdza się, ponieważ wtedy gdy następuje największe zapotrzebowanie na ciepło, czyli zimą, na dworze jest niska temperatura co powoduje iż pompa ciepła uzyskuje niskie współczynniki wydajności grzewczej i system grzewczy oparty na pompie ciepła staje się nie ekonomiczny. Wadą również jest hałas oraz oblodzenie parownika, które powstaje przy temperaturach poniżej 5°C i wymaga regularnego odszraniania.

 

 

wewnętrzne ? w tym przypadku do ogrzania pomieszczeń wykorzystuje się powietrze technologiczne. Chodzi o odzysk ciepła z wentylacji poprzez rekuperację.

 

 

Woda:

 

wody gruntowe - mają względnie stałą temperaturę przez cały rok od 8 do 12°C, dlatego są dobrym źródłem ciepła dla pomp, ponieważ można uzyskać bardzo dobry współczynnik efektywności pompy ciepła (COP ok 6), co wiąże się z najbardziej ekonomicznym wykorzystaniem pompy ciepła. W tym systemie wykorzystuje się dwie studnie, jedna poborowa druga zrzutowa.

 

 

wod powierzchniowe - mają zmienne temperatury w zależności od pory roku, podobnie jak powietrze. Zimą temperatura wód powierzchniowych jest niska, dlatego sprawność pompy ciepła jest niewielka. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo oblodzenia parownika. Ze względu na zmienność temperatur wody powierzchniowe wykorzystywane jako dolne źródło do pompy ciepła mają zastosowanie tylko w okresie od maja do września. Najczęściej wykorzystywane są w ośrodkach wypoczynkowych, pensjonatach do ogrzewania cwu.

 

 

Grunty:

 

Grunt: pompy pobierające energię cieplną z gruntu osiągają współczynniki nieco mniejsze od pompy pobierającej ciepło z wód gruntowych, ale dotyczy to tylko kolektorów poziomych, ponieważ zimą ziemia przemarza i współczynnik efektywności pompy ciepła przy zastosowaniu kolektora poziomego jest dużo mniejszy niż przy kolektorze pionowym. Kolektor pionowy nie jest podatny na zmianę temperatury zewnętrznej i dlatego też współpracując w układzie z pompą ciepła ma dwukrotnie większą skuteczność niż kolektor poziomy.

 

 

kolektor poziomy płaski - układając instalację w poziomie, konieczna jest działka o powierzchni ok 3 razy większej niż powierzchnia ogrzewana. Czyli dla domu 200 m2 potrzebujemy 600 m2 działki.

 

 

kolektor poziomy spiralny ? często uważa się że jeżeli nie ma miejsca na wykonanie kolektora płaskiego stosuje sie kolektor spiralny, ponieważ zajmuje on mniej miejsca. Jest to błędne twierdzenie, gdyż dom nie będzie odpowiednio ogrzany. Zarówno kolektor płaski i spiralny wymagają takiej samej powierzchni działki. Jedynie łatwiejsze przy wykonywaniu tego kolektora jest to, że należy wykopać kilka rowów o długości ok 20 m, a przy kolektorze płaskim trzeba usuwać dwumetrową warstwę gruntu z dużej powierzchni działki.

 

 

kolektor pionowy - jeśli nie mamy odpowiedniej powierzchni działki, lub gdy nie możemy pobierać ciepła z wód gruntowych, ze względu na ich zbyt niski poziom, możemy zainstalować rurowy wymiennik pionowy - sondy na głęboko?i od 20 do 150 metrów.

 

Podsumowując system centralnego ogrzewania i cwu, żeby był on ekonomiczny i w pełni wydajny, należy dobrać odpowiednią pompę ciepła do powierzchni ogrzewanej oraz właściwe dolne źródło. Dom, który zamierzamy ogrzewać, musi być dobrze docieplony, ponieważ duża ilości ciepła uchodzi przez niedocieplone ściany lub ściany niedocieplone niedostatecznie. Również w domu tym powinno być założone ogrzewanie podłogowe, ponieważ wtedy uzyskujemy duże współczynniki efektywności pompy ciepła. Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, to ogrzewanie domu będzie najbardziej ekonomiczne, a użytkownik będzie zadowolony i usatysfakcjonowany, gdyż w domu będzie ciepło, cicho i przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas pisze i mówi się tylko o sprężarce a co z poborem prądu przez obieg pierwotny? Im większa głębokość pobierania wody tym więcej trzeba włożyć energii. Przy głębokości pobierania wody poniżej 8 m potrzebne są pompy głębinowe a przy podanej głębokości 150 m to wysokość podnoszenia takiej pompy do 200m. Nawet na szkoleniu na temat pomp ciepła lektor nie bardzo chciał się wypowiedzieć na ten temat. Gdyby nie moje pytanie zapomniałby o tym "drobnym" szczególe. Przy wykorzystaniu wód gruntowych należy tez pamiętać o ruchu wód gruntowych, tam też woda się przemieszcza, aby prawidłowo wybić studnię poboru i zrzutu wody. Trzeba też pamiętać, że oficjalnie takiej wody nie można spuszczać do zbiorników wodnych. Widziałem kilka instalacji które po kilku latach działania (nie poprzedzone odpowiednimi badaniami wód gruntowych) przestawały działać lub ich działanie było bardzo ograniczone.

Użytkownicy Ci woleli przyłączyć się do sieci miejskiej lub budowali kotłownie lokalne, zawiedzeni tym rodzajem ogrzewania. Nie chcę nikogo od zamierzeń odwodzić. Moim celem jest pokazanie, że wykonanie takiej instalacji musi być poprzedzone badaniami gruntu i dobrym projektem oraz b.dobrym wykonaniem. Inaczej wszystkie rozważania będą do niczego a efekt mizerny.

Przedstawione przez AdasK zasady obowiązują tylko przy starannym podejściu do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pozwole przylaczyc sie do tematu.

 

Nie bardzo zgadzam sie z niektórymi szczególami z wypowiedzi kolegów.

-Wspólczynnik efektywnosci 6-8 jest mozliwy tylko w przypadku gdy kolektor zanuzony bylby w goracym zródle lub kanale sciekowym.

Najnowsze technologie pomp ciepla jak (np. Viessman) podnosza COP do 4.7 MAXIMUM.

-Pompy ciepla moga funkjonowac efektywnie nawet przy kozystaniu z kaloryferów.

 

Pompy ciepla zazwyczaj dzialaja w jednosystemowym sposobie eksploatacji czyli jako jedyne uzadzenie obslugujace c.o i c.w.u caly rok.

I slusznie bo nie ma sensu inwestowac w dodatkowe np. kolektory sloneczne gdy podgrzanie 200 - 300 litrów wody kosztuje nas ok 1zl.

Przy temp na zasilaniu 28-35 stopni wiekszosc energii do podgrzania wody uzytkowej musielibysmy dostarzyc z dodatkowego zródla = dodatkowe koszty.

 

 

W takim systemie eksploatacji temeratura na zasilaniu nie moze miec 35, gdyz wymagana temperatura wody uzytkowej to okolo 50.

Temp na zasilaniu bedzie sie zmieniac w zaleznosci od tego który obieg zasila. No i oczywiscie jaka automatyka dysponujemy ;)

 

Nalezy pamietac ze minimalne natezenie przeplywu wody grzewczej w pompach ciepla to zazwyczaj 700-950 litrów/h, producenci zalecaja zatem podlaczenie pompy ciepla do buforowego zasobnika cieplej wody 300-600 litrów.

Taki zasobnik jest sam w sobie magazynem ciepla, oddaje za dnia cieplo nagromadzone w nocy przy tanszej taryfie.

 

Zadko sie zdaza by caly dom byl ogrzewany konwencjonalna podlogówka o temperatuze na zasilaniu 28-35.

 

Coraz modniejsze sa systemy LEGALETT, gdzie woda na zasilaniu agregatu grzewczego musi miec 50 stopni.

W piwnicach mamy grzejniki, w lazienkach grzejniki drabinkowe, w sypialni dobrze miec grzejnik który mozna zakrecic zamiast spac w 21 stopniach z podlogowki po calym stropie.

 

Zawsze mozna pójsc na kompromis i wszystkie te systemy ze soba polaczyc, z buforowego zasobnika wody o temp 40-50 stopni poprowadzic dwa obiegi grzewcze: Jeden 45 stopni do legalletu i grzejników, (taka sama temperatura jak c.w.u)

Drugi porzez uzycie mieszacza- 30 stopni do podlogówki.

 

Wiadomo ze szczytowe zapotrzebowanie na temperature mozna uzyskac przez elektryczne podgrzewanie wody, ale powyzej 50 stopni.

Dobra pompa ciepla, prawidlowo dobrana z fachowo zprojektowanym dolnym zródlem bedzie funkcjonowac efektywnie przy temp na zsilaniu 45 stopni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, na papierze wszystko ładnie wygląda, a jak to jest w życiu codziennym? Może ktoś jest w posiadaniu takiego systemu ogrzewania?

 

Sam jestem na etapię poszukiwania technologi dzięki której tanio ogrzeję dom, który chce wybudować, tu porównanie opłacalności ogrzewania domu w poszczególnych technologiach:

 

Wykres150.jpg

 

 

Widać na nim, ze niekonwencjonalne systemy ogrzewania są naprawdę opłacalne, ale na taką inwestycję potrzeba ok 50k i to mnie bardzo zniechęca odwiercenie samych dwóch szybów to 50% kosztów :D

 

 

wczoraj obejrzałem sobie film na tej stronie: http://www.budowane.pl/budownictwo_jednoro...hodniopomorskie

 

Pomysł opiera się tez na ogrzewaniu niekonwencjonalnym domu pasywnego... przedstawia rzeczy tak niesamowite, że aż mało prawdopodobne... ogrzewanie roczne domu 500zł ;) i teraz sie zastanawiam nad ogrzewaniem niekonwencjonalnym złożonym z gruntownym wymiennikiem ciepła oraz wentylacją z odzyskiem ciepła.

 

realizacje_big01.jpg

 

realizacje_big02.jpg

 

Więc zmoże też dałoby radę zastosować system z gruntownym wymiennikiem ciepła http://www.went-dom.pl/strona.php?44074 oraz system wentylacji z odzyskiwaniem ciepła http://www.went-dom.pl/strona.php?44065 zamiast pieców i instalacji CO... tylko, że w lato system na pewno się sprawdzi..., ale czy nagrzeje dom podczas zimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze by rekuperator + ziemny wymiennik cepla ogrzal dom w zimne miesiace.

Wszystko zalezy od izolacji i konstrukcji.

 

Pozatym jak juz decydowac sie na kolektory poziome w ziemi to dla pompy ciepla solanka/woda.

 

Jesli ktos nie ma miejsca na kolektory poziome ani kasy na odwierty to wydaje mi sie ze mozna by zastosowac pompe ciepla powietrze/woda w nietypowym powiazaniu z rekuperatorami.

 

Pasywne wloty powietrza z zewnatrz do pomieszczen--->rekuperatory zasysajace cieple powietrze z pomieszczen---->cieple powietrze zamiast do ziemnego wymiennika ciepla odprowadzone do kotlowni---->w kotlowni pompa powitrze/woda do podgrzewania c.w.u. i c.o.

Byloby to idealne powiazanie wentylacji z ogrzewaniem c.w.o + c.o.

 

Podejzewam ze w kotlowni, w której umieszczone by byly zbiorniki na wode c.w.u i c.o., oraz doprowadzone wywiewy ze 'zurzytym' cieplym powietrzem z calego domu byloby wystarczajaco cieplego powietrza by pompa ciepla dzialala efektownie przez caly rok.

 

To jest tylko moja wyobraznia nie wiem czy projekt takowy ktos zastosowal. Ale brzmi niemal jak perpetum mobile ;)

 

Co prawda wentylatory zurzywaja troche pradu ale pompa powietrze/woda jest energooszczedna w porównaniu solanka/woda.

Pozatym za kilka lat panele fotowoltaiczne beda na tyle efektywne i tanie ze bedzie mozna ogrzewac caly dom za darmo!

No moze tylko za raty w banku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę popolemizuję z poprzednimi postami:

1)Wybieramy system ?woda ? woda? lub tzw. ?kolektor pionowy?, najłatwiejszy oraz dający względnie wysoka temperaturę źródła dolnego (10 °C), co ma wielkie znaczenie dla uzyskania wysokiej sprawności.

 

Teoretycznie to fajnie wygląda, ale w praktyce okazuje się że:

- bardzo mało kto ma wodę nadającą się do systemu woda-woda (woda nie może mieć dużego stężenia żelaza, bo szybko zatka się studnia odprowadzająca)

- 10 stopni na kolektorze pionowym to fikcja i nikt takich temperatur nie osiąga bo kolektor jest zawsze za mały, żeby taką temperaturę osiągnąć. 100zł za metr bieżący odwiertu studzi zapał wiercenia kolektora aby miał możliwość zapodania glikolu o temperaturze +10 stopni. Z tego co pisali użytkownicy kolektorów pionowych, to niektórzy mieli +5, ci z "przewymiarowanymi" odwiertami, a niektórzy 0. -1 czy nawet -3 stopni. Ja mając kolektor spiralny nie zszedłem tej zimy poniżej 0 stopni, miałem po ciepłej stronie +1. Więc jeśli ktoś ma miejsce, to powinien wykonać dużo tańszy kolektor poziomy. Jeśli miejsca nie ma, to z konieczności pionowy. Woda-woda może wykonać szczęśliwiec mający wodę prawie bez zawartości żelaza (test można wykonać w sanepidzie) i odpowiednio wydajną studnię.

 

2)Cały czas pisze i mówi się tylko o sprężarce a co z poborem prądu przez obieg pierwotny? Im większa głębokość pobierania wody tym więcej trzeba włożyć energii. Przy głębokości pobierania wody poniżej 8 m potrzebne są pompy głębinowe a przy podanej głębokości 150 m to wysokość podnoszenia takiej pompy do 200m.

 

Obieg pierwotny pobiera około 10% energii (można sprawdzić w arkuszu wcześniej przeze mnie podanym z podliczników jednofazowych). Przy pionowym nie jest potrzebna obiegówka o wysokości podnoszenia 200m, bo nie tłoczymy wody z takiej głębokości, lecz mamy układ zamknięty: U-rurkę. Wysokość podnoszenia i zużycie energii będzie większe w systemie woda-woda, gdy studnia będzie miała parę metrów głębokości. Jeśli będziemy chcieli korzystać w systemie woda-woda ze 100m studni głębinowej, to obawiam się, że więcej prądu zostanie zużyte na podnoszenie wody, niż wyniosą zyski z cieplejszej wody.

 

3) Pompy ciepla moga funkjonowac efektywnie nawet przy kozystaniu z kaloryferów.

 

Nie. Efektywne korzystanie z pompy, to nie tylko wysoki współczynnik COP, ale też wykorzystanie 2-giej taryfy, gdzie prąd jest o połowę tańszy. Podłogówkę można w taniej taryfie "napompować" żeby wystarczyło przez drogą taryfę, grzejnik przestaje grzać 10min po wyłączeniu źródła ciepła. Do tego, żeby grzejnik sensownie grzał, to nie wystarczy go doprowadzić do 35 stopni, lecz trzeba grzać bardziej, a więc przy pompie ciepła drożej, z niższym COP. Mam podłogówkę na dole + grzejniki na górze.

 

 

4) Nalezy pamietac ze minimalne natezenie przeplywu wody grzewczej w pompach ciepla to zazwyczaj 700-950 litrów/h, producenci zalecaja zatem podlaczenie pompy ciepla do buforowego zasobnika cieplej wody 300-600 litrów.

Taki zasobnik jest sam w sobie magazynem ciepla, oddaje za dnia cieplo nagromadzone w nocy przy tanszej taryfie.

 

Minimalne natężenie przepływu zależy od mocy pompy ciepłą i im większa moc, tym powinno być większe. W istrukcji do pompy zawsze jest to określone i np. dla mojej pompy 8kW wynosi 1m3/h po stronie ciepłej i 1.7m3/h po stronie zimnej. Dla 14kW będzie 1.6m3/h po stronie ciepłej i aż 3m3/h po stronie zimnej. "Bufor" jest tylko protezą umożliwjającą zapewnienie takich przepływów dla źle dobranej instalacji i poza stratami nic więcej nie daje. Jepiej zaprojektować i wykonać istalację tak, żeby osiągać wymagane przepływy bez "bufora" a w zasadzie sprzęgła hydraulicznego. Co do oddawania ciepła przez bufor to jest go na tyle mało, że nie ma co sobie nim głowy zawracać. I tak 100m2 podłogówki to około 8m3 betonu, bufory rzadko mają 1m3 wody, raczej 300l. W 300 litrowym buforze można zmagazynować około 6kWh energii, zakładając różnicę temperatur 20stopni (woda zagrzana do 45 i chłodzona do 25 stopni), a więc 45 minut grzania pompy 8kW. Czyli zawracanie gitary.

 

 

5) Tak wiem, na papierze wszystko ładnie wygląda, a jak to jest w życiu codziennym?

W życiu codziennym wygląda to tak:

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Al...VNNVE&hl=en

W arkuszu są rzeczywiste dane rzeczywistych instalacji w rzeczywistych domach. Zużycie energii spisywane jest z podliczników założonych przy pompach. Ja (pierwszy użytkownik) mam 2 podliczniki: jeden na sprężarkę (3fazy) a drugi na resztę (1 faza)

 

6)rzedstawia rzeczy tak niesamowite, że aż mało prawdopodobne... ogrzewanie roczne domu 500zł

 

Bardzo trudne do osiągnięcia, ale nie niemożliwe. Kwestia odpowiedniej izolacji domu i zadbania o wszystkie szczegóły związane z ociepleniem i uszczelnieniem. Należy do tego dążyć, choć nie zawsze jest to osiągalne. Ja od początku sezonu 2009/2010 do końca marca zapłaciłem 990zł za ogrzewanie, ale za to pompą ciepła. Prądem by było koło 3500, gazem ze 2500. Niestety nie mam aż tak idealnych uszczelnień jakie powinny być w domach pasywnych.

 

7) ale czy nagrzeje dom podczas zimy?

Rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła na pewno nie nagrzeje domu, bo nie do tego jest przeznaczony. Grunt zimą ma około 0-5 stopni, więc cudów nie ma. Gruntowy wymiennik ciepła stosowany jest po to, żeby sprawność reku była nieco większa. Do reku można wprawdzie podłączyć grzałkę, ale wtedy będziesz grzał tym, czym grzałka (prąd, woda z instalacji co)

 

8) jesli ktos nie ma miejsca na kolektory poziome ani kasy na odwierty to wydaje mi sie ze mozna by zastosowac pompe ciepla powietrze/woda w nietypowym powiazaniu z rekuperatorami.

 

Są takie gotowe urządzenia reku z pompą ciepła, ale grzeją one cwu, a wymagają wentylacji rzędu 400m3/h, jak na dom sporo. Ciepło pochodzące z wentylacji wiele więcej nie zagrzeje.

 

9) ale pompa powietrze/woda jest energooszczedna w porównaniu solanka/woda.

 

Może latem, ale nie zimą, gdzie temperatura powietrza spada znacznie poniżej temperatur układu solanka/woda. Dodatkowo należy zużyć energię na odszranianie pompy powietrze/woda i COP kształtuje się wtedy w okolicach 2, a nie 3.5-4 jak przy gruntowych.

 

ale się rozpisałem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepla woda/woda na skale domku jednorodzinnego faktycznie moze sie okazac zla inwestycjia.

 

Kompaktowe pompy ciepla powietrze/woda do podgrzewania c.w.u sa zaprojektowane do wspólpracy z wentylacja pomieszczen, duze pompy ciepla powierze/woda musza miec zagwarantowany przeplyw 3500m3/h, ale mysle ze na upartego mozna by je ''doladowac'' Cieplym powietrzem wentylacyjnym - wzrost COP takiej pompy i byc moze pozbycie sie problemy oszronienia?

 

Co do zbiornika buforowego to bede sie upieral co do jego uzytecznosci jesli jeden z obiegów grzewczych to obieg grzejnikowy. Jesli caly dom to niskotemeraturowa podlogówka faktycznie mozna ze zbiornika zrezygnowac.

Oto kilka ''za''

 

-Nizaleznosc od przerw w dostawie pradu

 

-Zagwarantowanie stalego wymaganego przez pompe natezenia przeplywu wody. Moze sie zdazyc sytuacja ze strómien objetosciowy zostanie drastycznie zredukowany przez podkrecenie zaworów termostatycznych przy grzejnikach lub rozdzielaczu sekcji podlogówki. Moze równiez nastapic awaria systemu która naraza pompe ciepla na uszkodzenie. Zbiornik buforowy pelni wiec równiez role bezpiecznika.

 

-Efektywne korzystanie z taryfy nocnej

 

-Oszczednosc energii. Bez zbiornika buforowego by podtrzymc temeperature musi pracowac pompa obiegu pierwotnego, sprezarka, pompa obiegu wtórnego. Przy zbiorniku przez polowe czasu pracuje tylko pompa(y) obiegu grewczego

 

-Przedluzenie zywotnosci pompy ciepla.

 

Prosze spojzec na vizualizacje pracy instalacjii popy ciepla NA STRONIE VIESSMANN.

Wyglada na to ze zainstalowany zostal zasobnik buforowy przy ogrzewaniu podlogowym. Prosze zwrócic uwage na czas pracy popy ciepla w porównaniu z czasem pracy pompy obiegu grzewczego. Jest krótszy niemal o POLOWE nawet jesli pompa dodatkowo podgrzewa c.w.u.. Na pewno przemawia to za wydluzeniem zywotnosci itd.

 

Prawda jest taka ze moja wiedza jest czysto teoretyczna ;) , jestem studentem Energetyki i w rodzine jest obecnie budowany dom wiec czytam i czytam i draze.

Staram sie sklonic inwestora w rodzinie do zainstalowania w pompe ciepla. Juz udalo mi sie przebic koncepcje gazu cieklego. Teraz pojawil sie pomysl na kociol na Ekogroszek i brakuje mi amunicji.

 

Mam kilka pytan do doswiadczonego uzytkownika ''Alamakota''

 

-Skoro masz grzejniki na poddaszu to jaka temperatura jest na ladowaniu pompy ciepla? Wysoka temp i mieszacz do podlogówki, czy niska temp i grzejniki dogrzewasz.

 

-C.w.u nie podgrzewasz pompa, masz podlaczony gaz ziemny czy ciekly.?

 

-Stiebel electron zakladam ze jest tanszy od Viessmanna interesuje mnie wykonawca chcialbym zlozyc zapytanie.

 

Dziekuje z góry i z dolu

 

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie bufora, to częściowo się zgodzę, że czasem może być potrzebny i decyzję o jego instalacji należy potraktować indywidualnie. Do zalet, z którymi się zgodzę to:

- nieco wydłuży cykl grzania grzejników,

- zabezpieczy przed zmniejszeniem przepływu przez termostaty pokojowe - ale po co z nich korzystać ? Zwłaszcza przy podłogówce która ma bardzo dużą bezwładność.

Do wad można zaliczyć straty związane z utratą ciepła jak i grzeniem mieszającej się wody w buforze do wyższych temperatur, a wiec jeśli nie jest konieczny, to lepiej nie mieć. Nie wiem po co u Viiessmana został założony, jeśli 100% instalacji to podłogówka. Chyba na pokaz.

częściowo znów popolemizuję bo:

-Nizaleznosc od przerw w dostawie pradu

? gdy nie ma prądu, to kiszka, nic nie zadziała, nawet standardowy węglowiec na cienkich rurkach, pozostaje kominek

-Efektywne korzystanie z taryfy nocnej

? bufor niewiele energii zmagazynuje (z grubsza 300l to 6kWh), żeby magazynować, trzeba mieć pompę o większej mocy (koszt)

-Oszczednosc energii. Bez zbiornika buforowego by podtrzymc temeperature musi pracowac pompa

obiegu pierwotnego, sprezarka, pompa obiegu wtórnego. Przy zbiorniku przez polowe czasu pracuje tylko pompa(y) obiegu grewczego

Nie do końca, żeby to miało znaczenie, to zbiornik musiał by mieć ze 2000l. a nie 300-600l. Tak pracujący jak napisałeś system nie podtrzymuje temperatury tylko grzeje. U mnie gdy termostat pokojowy osiągnie wymaganą temperaturę, to całkowicie wyłącza cały układ i wtedy nic nie chodzi, ani jedna obiegówka. Resztę załatwia duża bezwładność nagrzanej podłogówki oraz budynku i jest dobrze. Przez pół dnia może nic nie grzać i nadal jest ciepło.

-Przedluzenie zywotnosci pompy ciepla.

przy grzejnikach, może i tak, ale raczej nie ma sensu używać samych grzejników do instalacji z pompą

Wracając do pytań

Grzejniki na poddaszu sprawiaja niestety problemy i na poddaszu jest nieco chłodniej niż na dole (1-2 stopnie). Zasilam je tak jak podłogówkę, nie mam mieszacza, zlikwidowałem bufor. Tak wyglądały przebiegi temperatury w styczniu przy mrozach.

51927475.jpg

Skoki temperatury wynikają z pracy samych grzejników bez podłogówki, krzywa lekko wznosząca się, to praca wszystkiego razem. Mam spore otwarte przestrzenie i w związku z tym ciepło w miarę dobrze transportuje się na górę, lecz podczas większych mrozów grzejniki na górze pracujące równolegle z podłogą nie wystarczały. Wtedy na dole było za ciepło, a na górze za zimno. Poprawiłem to za pomocą sterowania - w drogiej taryfie pracują same grzejniki dogrzewając górę, w taniej całość. Po prostu w drogiej taryfie wyłaczam obiegówke podłogówki i już.

cwu mam na gaz ziemny

Trudno mi powiedzieć odnośnie cen Stiebela i polecanego instalatora, gdyż całą instalację projektowałem i wykonywałem samodzielnie, przy okazji nabierając od zera jako-takiego doświadczenia :-)

Co do amunicji do ogrzewania eko-groszkiem, to pc jest czysta. Jesienią właczasz guzik i grzeje. Nie trzeba budować komina, szarpać się z węglem, jego jakością, popiołem, nawiewem zimnego powietrza do kotłowni, wygasaniem kotła, smołą w kominie itd. Gaz ciekły, to porażka cenowa. Przy okazji, co ważniejsze możesz zadbać o to, żeby budujący zapoznali się (jeśli jeszcze nie znają) z ideą domów pasywnych i dobrze zaizolowali dom. Dobrze tzn. strop >30cm, ściany >20cm, podłoga pod podłogówką > 15cm. To podstawa, a później można grzać czymkolwiek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Apropo kosztów eksploatacji domu: ekogroszek, gaz, itd. to znalazłem ciekawy kalkulator: http://vikersonn.pl/kalkulator. Trzeba też pamiętać, że koszty eksploatacji to jedno a jest jeszcze wygoda, czystość i wszystko to co wymienił użytkownik alamakota.

Tak z ciekawości czemu masz grzejniki na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio posiedziałem trochę nad obliczeniami biorąc pod uwagę różne wartości energetyczne paliw, ich cenę itd. i nic nie dało się wykombinować innego tylko to, że ogrzewanie z pompą jest najtańsze. Te wartości z kalkulatorów są raczej poglądowe ale same obliczenia są z reguły ok.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę tego już poszło ale generalnie decyzje nie trwały długo..... Wniosek z tego, że kredyty, jeśli były, to już mocno wcześniej uzgodnione albo.....nie było ich wcale. Kredyt jest możliwy z oprocentowaniem nawet do 1% na tego rodzaju inwestycje.... skąd te +50%, nie bardzo rozumiem.

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.