Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat rekuperacji


dhany

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem instalację do rekuperacji na etapie budowy. Jest na pewno dużo łatwiej niż w zamieszkałym już domu ale ponieważ zależało mi na tym by wszystko było dobrze poukrywane (bez widocznych zabudów) a zarazem możliwe do czyszczenia w jakiejś tam przyszłości, to z kilkoma problemami musiałem się zmierzyć, a głównie z rozplanowaniem położenia kanałów oraz kolizjami przy prowadzeniu kanałów do nawiewu i wywiewu - a instalację dla parteru chciałem ukryć w 7cm styro pod wylewką na poddaszu. 

Dlatego nie brałem pod uwagę sztywnych rur ani kanałów prostokątnych tylko system elastyczny z uwagi na łatwość wykonania oraz szczelność systemu.

Z systemów które wtedy były, najbardziej spasował mi system PE-FLEX który umożliwiał (wtedy) zaprojektowanie własnej skrzynki rozdzielczej ż wyjściami o różnej średnicy i z potrzebnej strony (ważne) oraz miał kanały 50mm łatwe dla mnie do ukrycia.

Wiadomo że każde pomieszczenie trzeba było przeliczyć odnośnie potrzebnej wymiany powietrza oraz dobrać ilości pojedynczych (cienkich) kanałów do danego pomieszczenia tak by zapewnić potrzebną ilość powietrza a zarazem nie przekroczyć jego prędkości w tych kanałach oraz możliwie jak najlepiej zbilansować nawiew z wywiewem w ujęciu ogólnym już na etapie projektu. Wszystkie obliczenia robiłem w Excelu.

Niestety nie wiem jak to będzie działać bo centrala jeszcze nie kupiona ale liczę że będzie dobrze.

W każdym razie na papierze wszystko działa :-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja niby już mieszkam ale poddasze jest narazie w ogóle nie użytkowe więc można powiedzieć że mam pole do popisu. Jutro sobie policzę material tak mniej więcej i zobaczę ile w danym materiale wychodzi.

I teraz pytanko jeszcze. O ile spiro ociepla się wełną to ten flex też? Czy jest jakiś inny materiał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flexa niby nie musisz ocieplać (woda się na nim ni wykropli), ale nie zaszkodzi. Ja mam flexy pod 30cm wełny i jakbym mógł, to bym jeszcze je ocieplił .-)

 

PS Ociepl skrzynki rozdzielcze .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wełnę to z tego co piszą chodzi także o wyciszenie przewodów - także (chyba) warto to zrobić. Ja mam i jest cicho - aczkolwiek nie mogę z całą pewnością powiedzieć, że to dzięki tej wełnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czymś takim myślałem 

https://www.rockwool.pl/produkty/alu-lamella-mat/?selectedCat=dokumentacja produktowa

Grubość ewentualnie do przemyślenia 

 

Ale jak flex będzie szedł po nieocieplonym poddaszu to muszę to jakoś ocieplić nie ma bata 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła wełna do izolacji wentylacji jest kłopotliwa - wystarczy lekka nieszczelność połączeń i włókna wełny będą zaciągane przez strumień powietrza i zoznoszone po całym domu.

Lepszym rozwiązaniem jest ta mata Rockwool-a, ale też połączenia trzeba najpierw okleić taśmą aby rury były szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalać przewody powierzchniowo pianką Pur, na to już można walić nawet zwykłą wełnę.

https://allegro.pl/oferta/12x-izoplus-izolacje-natryskowe-pianka-pur-900ml-8287701051

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy anemostatach 

26 minut temu, gregoriusr napisał:

Przecież robi się na silikon, skręca pchełkami i później taśman najlepiej zbrojona i nie ma prawa nic zaciągać. 

Przy anemostatach na zakończeniach ,  rozdzielacze na długościach są nitowane lub zgrzewane i inne kształtki też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż by ze względu na "pchełki" i kłopot w puźniejszym czyszczeniu rur zakładał bym na peflex i w warstwie ocieplenia którego i tak na strychu potrzeba więcej. 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą od wentylacji mechanicznej.
Napiszę więc, to co od wielu lat prawi pewien forumowy trybun T.B. . Wentylacja jest dla ludzi, nie dla kubatury pomieszczeń. 
 

W dniu 9.03.2020 o 21:17, dhany napisał:

,,,, Centrala o jakiej myślałem to ventia domekt r 600 h. Jest ona z wymiennikiem obrotowym. ,,,,

 

W dniu 10.03.2020 o 17:43, dhany napisał:

No to u mnie na 140 m2 jaka ta centrala miałaby być? 


Według zmodyfikowanej normy PN-83/B-03430/Az3 (luty 2000) Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i
użyteczności publicznej
,  "na jedną osobę przypada  20 m3/h (do 30 m3/h)  wymiany powietrza".

Druga uwaga (ale to jest moja interpretacja przepisów), nie należy powierzchni użytkowej budynku mnożyć przez wysokość pomieszczeń by uzyskać objętość kubatury do wentylacji.
Dlaczego, bo powietrze dostarczone do pomieszczeń czystych musi przedostać się poprzez pomieszczenia pośrednie do pomieszczeń brudnych.
Więc liczmy tylko objętość kubatury pomieszczeń czystych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, marcin napisał:

Jeżeli chodzi o wełnę to z tego co piszą chodzi także o wyciszenie przewodów - także (chyba) warto to zrobić. Ja mam i jest cicho - aczkolwiek nie mogę z całą pewnością powiedzieć, że to dzięki tej wełnie.

flexy nie szumią .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dhany napisał:

Warto dopłacić za ta uszczelkę? 

Uszczelkę sobie daruj. Na rurę nałożysz miekką rurę z wełną, owiniesz taśmą i będzie trzymało. Do tego ja stosowałem opaski elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąga się i nakłada tylko  tą wewnętrzną ściankę rury, na element połączeniowy,  zawija taśmą i  zakłada opaskę zaciskową metalową. 

 

rura-elastyczna-mastersan-dn-80.jpg

opaska-uniwersalna-sr-60-175-mm.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.